Drogi do Santiago

Tłumaczenie: Alicja Oczko
Seria: Terra incognita
Wydawnictwo: W.A.B.
De Omweg naar Santiago

Drogi do Santiago Ceesa Nootebooma to zapis romansu pisarza z Hiszpanią: jego podróży i związanych z nimi refleksji. To miłość, której poświęcił trzydzieści pięć lat życia. Tytułowe Santiago de Compostella staje się metaforę losu człowieka. Nooteboom nie wytycza prostego szlaku do Santiago de Compostella, ale bada kraj, próbuje przesiąknąć jego klimatem, poczuć zapach i smak potraw, poznać jego mieszkańców. Pisarz celowo omija wielkie miejskie centra, a odwiedza zagubione miasteczka by dotrzeć do miejsc, gdzie czas się zatrzymał. Cees Noteboom jest wyjątkowym podróżnikiem. Zarówno w sensie rzeczywistym, jak i duchowym, nakłania do uwolnienia pasji odkrywania, do poszukiwania zarówno w sobie jak i w świecie niezmiennych wartości duchowych i materialnych. Drogi do Santiago to książka o poszukiwaniu Hiszpanii, w której oprócz zapisu reportażowego znaleźć można poetycką refleksję nad kulturą, historią i sztuką „adoptowanego kraju”, jakim jest dla Nootebooma Hiszpania. Dla autora Hiszpania jest krajem bliskim i obcym zarazem. Obok dostojnego skupienia nad dziełami hiszpańskiego średniowiecza, czy malarstwie Baroku, snuje refleksje nad krajem generała Franco i bojówkami ETA. Hiszpania jest brutalna, anarchistyczna, egocentryczna, okrutna. Hiszpania jest gotowa za głupstwo założyć sobie stryczek na szyję. Jest chaotyczna, marzycielska; jest irracjonalna. Zdobyła świat i nie wiedziała, co z tym począć; tkwi w swojej średniowiecznej, arabskiej, żydowskiej i chrześcijańskiej przeszłości, rozłożona wraz ze swymi upartymi miastami wśród niekończących się pustych przestrzeni jak kontynent, który jest złączony z Europą, a Europą nie jest. Ten, kto przemierzył tylko utarte szlaki, nie zna Hiszpanii. Kto nie próbował zabłądzić w labiryntowym całokształcie jej historii, nie wie, po jakim kraju się porusza. To miłość do życia, zdziwieniu nigdy nie będzie końca.

źródło opisu: http://www.wab.com.pl

źródło okładki: http://www.wab.com.pl

Beatriz_Aguilar | 2013-04-14
Przeczytana: 13 kwietnia 2013

Czytając notatkę o autorze pomyślałam, że Cees Nooteboom to musi być taki holenderski odpowiednik Kapuścińskiego. Racji nie miałam, ale bynajmniej jako wielbicielka książek (i nie tylko) związanych z Barceloną, Katalonią i Hiszpanią, nie byłam z tego powodu rozczarowana. Nooteboom zabrał mnie w podróż po Hiszpanii zapomnianej, niezmienionej od stuleci, sennej i leniwej niczym popołudniowa siesta, oddalonej od gwaru i tempa życia Barcelony czy Madrytu. Książka przepełniona jest refleksjami na temat zawiłej historii Hiszpanii, od zaczątków tego państwa poprzez walki z Maurami, zjednoczenie, okres konkwisty i podbojów po upadek wielkiego kolonialnego imperium i wojnę domową. Źródłem refleksji są wizyty w zapomnianych, odludnych klasztorach, kościołach czy muzeach. Pozycja, która z pewnością pomaga zrozumieć różnice pomiędzy poszczególnymi regionami dzisiejszej Hiszpanii.
Jak dla mnie "Drogi do Santiago" powinny być wzbogacone o wiele kolorowych ilustracji, czy to reprodukcji obrazów...

Renebike | 2013-02-21

Bardzo dużo wątków historycznych, ale świetnie ubarwionych dlatego czyta się lekko.

Rad_i_usz | 2014-07-21

Książka która trzeba czytać powoli, leniwie. Odkładać i wracać do niej. Niesłychanie poetycka, jak gorące popołudnie w Hiszpanii. Dobra pozycja dla tych, którzy Hiszpanię znają. To cudowny powrót.

Orłacień | 2017-06-01
zeneczekk | 2017-04-30