Hotel nomadów

- Tytuł oryginału:
- Nootebooms Hotel
- Data wydania:
- 2012-08-22
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-08-22
- Liczba stron:
- 256
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788377477441
- Tłumacz:
- Alicja Oczko
- Wydawnictwo:
- W.A.B.
- Tagi:
- eseje literatura holenderska literatura podróżnicza podróże
- Tytuł oryginału:
- Nootebooms Hotel
- Kategoria:
- literatura faktu
- Data wydania:
- 2012-08-22
- Liczba stron:
- 256
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788377477441
- Tłumacz:
- Alicja Oczko
- Seria:
- Terra incognita
- Tagi:
- eseje literatura holenderska literatura podróżnicza podróże
Filozof wśród podróżników. Nomada, który podąża śladami przeszłości. Cees Nooteboom słyszy szepty odwiedzanych miast. Wie, że choć kolory blakną, legendy pozostają żywe.
Hotel nomadów to zbiór esejów obejmujących podróże Nootebooma z ostatnich czterdziestu lat. Ten niezwykły wędrowiec zabiera nas nie tylko do ukochanej Hiszpanii; odwiedza także Irlandię, Niemcy, Szwajcarię, Holandię, Włochy, Iran. Raz prowadzi nas do letniej rezydencji królów hiszpańskich Aranjuez, kiedy indziej pokazuje szlaki pielgrzymek do japońskich klasztorów, po czym zaprasza na wspólny spacer na cmentarz, do odwiedzenia pubu czy pójścia na koncert, do poszukania roślin widzianych tylko na filmach. Zamyka oczy i buduje hotel idealny, łącząc znane mu elementy z różnych stron świata. Snuje rozważania, których punktem wyjścia są informacje z gazet, zastanawia się nad zmianami cywilizacyjnymi, nad podróżowaniem jako formą medytacji i samopoznania, wreszcie nad samym aktem pisania, nad sztuką słowa. Pokazuje, jak można patrzeć na świat.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Pokorny podróżnik jest zawsze u siebie
Eseje, które złożyły się na „Hotel nomadów”, ukazywały się wcześniej w prasie holenderskiej, hiszpańskiej i niemieckiej. Zebrane razem tworzą unikalny obraz świata, ale i nietypowy autoportret opowiadacza-podróżnika, który nie mógłby tak opowiadać, gdyby podróżnikiem nie był. I który tak naprawdę nie mógł nie stać się podróżnikiem. Cees Nooteboom nie podróżuje jak turysta. Jego podróżowanie nie ma nic wspólnego z chwilowym oderwaniem, nie sprowadza się też do przewodnikowego poznawania konkretnych miejsc. Jest raczej tożsame z istnieniem.
Pisanie jest łatwiejsze niż opisywanie* – czytamy w eseju pt. „Hotel Nootebooma”. Ale nie ma wątpliwości, że opisywanie właśnie jest tym, co zajmuje autora najbardziej. Interesuje go każdy przedmiot, od instrukcji przeciwpożarowej poczynając. Jednak nie ma w tym zainteresowaniu – charakterystycznego dla tzw. podróżników sezonowych – nadmiernego zdziwienia. Nie jest to kwestia braku pokory (tej akurat ani przez chwilę Nooteboomowi odmówić nie sposób). Po prostu miejsce owego zaskoczenia automatycznie zajmuje u niego natychmiastowa refleksja. Zdumiewająca skłonność do refleksji.
Wiele uwagi poświęca samej istocie podróżowania i próbom zdefiniowania, kim właściwie jest ten, który podróżuje. Tak naprawdę zatem próbuje dookreślić samego siebie. Jaki jest Nooteboom z „Hotelu nomadów”? Erudyta brzmi za bardzo podręcznikowo, więc powiedzmy, że jest erudytą sentymentalnym, który nie ma problemów z byciem erudytą racjonalnym i krytycznym (zwłaszcza w artykule „Księżyc, woda, ziemia, śnieg i krew”, gdzie zarzuca prasie wypaczanie obrazu świata).
Przede wszystkim jest jednak człowiekiem nierozerwalnie związanym z przeszłością. Jestem opancerzony czasem przeszłym* – pisze w „Weneckich obrazkach”. I, rzeczywiście, w „Hotelu nomadów” przeszłość spaja świat istniejący ze światami, które tworzy Noteeboom na własny użytek. Po to, żeby pozostać tym, który zawsze jest w domu, czyli u siebie.* Czyli w podróży.
* Cytaty za: Cees Nooteboom, „Hotel nomadów”, przeł. Alicja Oczko, W.A.B., Warszawa 2012
Aleksandra Bączek
Popieram [ 4 ]
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Mój dom jest domem różnych pór roku. Niektóre trwają dzień, inne tydzień. Odmawiają kontaktu z prawdziwymi porami, czterema rutyniarzami.
Powstał obraz wspólnej przygody, czegoś, co było małe i zaczęło się niemal przez przypadek, a stało ogromną pasją, wesołą i osobną, która ws...
RozwińRównież podróżowanie jest czymś, czego trzeba się nauczyć, to nieustanna transakcja z innymi, w której zarazem jest się samotnym. Właśnie na...
Rozwiń
Opinie [9]
Ciekawe spojrzenie na podróże z punktu widzenia hoteli w których się przebywało
Pokaż mimo toNiełatwa, aczkolwiek interesująca pozycja ukazująca Hiszpanię z nieco innej perspektywy: poszarpanych myśli, niezatartych wspomnień, ulotnych impresji, nieprzemyślanych refleksji, upływającego czasu, niezaprzeczalnych faktów historycznych.
więcejObraz Hiszpanii dla osób, które już ją dobrze znają, lecz może chcą na nią popatrzeć z daleka, oczami holenderskiego podróżnika,...
Hotel nomadów to zbiór esejów,reportaży z podróży autora po Włoszech,Irlandii,Szwajcarii,Japonii,Hiszpanii. Noteboom większą cześć książki pisze na temat Hiszpanii, nie tylko opisując ją od strony geograficznej,ale także podnosi tematy współczesnych wydarzeń społeczno-politycznych,wspominając też o historii.Hotel Nomadów to nie tylko zbiór reportaży podróżniczych,ale także...
więcejMoim zdaniem, książka dość nie równa. Zapowiadała więcej na początku, niż okazało się na końcu.
Pokaż mimo toAle Nooteboom, to oczywiście wysmakowana forma i erudycja, tego z pewnością nie zabrakło.
Najlepsze są te fragmenty, które opisują Hiszpanię jej historię i czasy współczesne.
Chciałbym pojechać i zobaczyć Cordobę, Toledo.
Żałuję, że wcześniej nie trafiłem na książki Nootebooma.
„Hotel nomadów” jest zbiorem esejów podróżniczych. Nie są to jednak opisy standardowe, przewodnikowe. Cees Nooteboom zgłębia historię odwiedzanych miejsc. Pozwala zatrzymać się. Poznać je z wielu stron. Wejść w zakamarki. Dostrzec ich głębszy sens.
więcejPrzy okazji robi to w miły i nieprzeintelektualizowany sposób. Jego krótkie formy literackie nie są napuszone czy przesadnie...
"Zaglądam do świata, który minutę temu na dobre skręcił za rogiem czasu, ale między wciąż takimi samymi dekoracjami z kamienia i wody pozostawił po sobie wspomnienia"
więcejZbiór esejów z różnych lat Nootebooma, tworzy niesamowitą kombinację.
Oprowadza nas po krajach nie jak turysta, ale podróżnik starej daty, który dziś jest już na wymarciu. Socjologiczno-filozoficzny sposób...
http://www.aggietheglobetrotter.blogspot.com/2013/03/nietypowy-baedeker.html
Pokaż mimo toCiekawa książka. Może nie ma porywającej fabuły, gdyż są to bardziej różne zapiski i przemyślenia autora (podróżnicze i około podróżnicze, życiowe). Z jednej strony przemyślenia te nie wydają się czasem baardzo głębokie, a z drugiej jednak można popłynąć przy nich myślami i zastanowić się nad tym, o czym pisze autor. A tematyka przemyśleń jest bardzo różna.
więcejMoim zdaniem na...
Stylowa, klimatyczna okładka, twarda oprawa a przede wszystkim nazwisko autora, skłoniły mnie do sięgnięcia po książkę ze świetnej serii Terra incognita wydawnictwa WAB.
więcejCees Nooteboom jest holenderskim prozaikiem, poetą oraz autorem reportaży. W tym roku został także nominowany do nagrody Nobla i przez bukmacherów obstawiany jest w pierwszej trójce wraz z Harukim Murakami...