Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Predator

Tłumaczenie: Krzysztof Bednarek
Wydawnictwo: Albatros
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Prey
emindflow

UWAGA! POPRZEDNIE WYDANIE JAKO "RÓJ" Jacka For­mana, pro­gra­mi­stę z Doliny Krze­mo­wej, prze­śla­duje pech. Nie­spo­dzie­wa­nie traci pracę, wypad­kowi ulega żona, któ­rej zacho­wa­nie nasuwa mu podej­rze­nie, że jest zdra­dzany, to jesz­cze ktoś go śledzi — ktoś w fur­go­netce z napi­sem SSVT — a w domu znaj­duje dziwną kostkę ozna­czoną tymi samymi lite­rami. Kiedy otrzy­muje...

UWAGA! POPRZEDNIE WYDANIE JAKO "RÓJ"

Jacka For­mana, pro­gra­mi­stę z Doliny Krze­mo­wej, prze­śla­duje pech. Nie­spo­dzie­wa­nie traci pracę, wypad­kowi ulega żona, któ­rej zacho­wa­nie nasuwa mu podej­rze­nie, że jest zdra­dzany, to jesz­cze ktoś go śledzi — ktoś w fur­go­netce z napi­sem SSVT — a w domu znaj­duje dziwną kostkę ozna­czoną tymi samymi lite­rami. Kiedy otrzy­muje pro­po­zy­cję, by jako kon­sul­tant pole­cieć do wybu­do­wa­nej na pustyni w Neva­dzie fabryki wyko­rzy­stu­ją­cej nano­tech­no­lo­gię, długo się nie waha.

Na miej­scu dowia­duje się, że głów­nym wytwa­rza­nym tu pro­duk­tem są sto­so­wane przez woj­sko ultra­no­wo­cze­sne kamery szpie­gow­skie, zło­żone nano­ro­bo­tów — roje gene­tycz­nie zmo­dy­fi­ko­wa­nych bak­te­rii E. coli. Jeden z takich rojów wydo­stał się na zewnątrz, nie słu­cha pole­ceń ludzi, zabija napo­tkane zwie­rzęta, a w końcu zaczyna polo­wać na ludzi.

Powstrzy­ma­nie go spada na Jacka, ponie­waż to on napi­sał kie­dyś pro­gram użyty do stwo­rze­nia tych zło­żo­nych z mikro­czą­ste­czek two­rów. Zada­nie nie jest pro­ste, bo roje roz­mna­żają się, a ich sztuczna inte­li­gen­cja rośnie w zastra­sza­ją­cym tem­pie, niczym w wie­lo­krot­nie przy­śpie­szo­nym pro­ce­sie ewo­lu­cji. W zaba­ry­ka­do­wa­nej fabryce, w któ­rej nie­spo­dzie­wa­nie poja­wia się żona Jacka, trwa walka o przeżycie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

filozof | 2014-09-11

Kiedy zobaczyłem tytuł tej książki,myślałem że to literacka wersja słynnego filmu.
Kiedy przeczytałem o czym to jest książka,zrozumiałem że to coś zupełnie innego.
Michael Crichton przyzwyczaił nas,że w jego książkach jest pełno technologi i coś w rodzaju thrillera i s/f.
Narratorem książki jest naukowiec Jack Forman,mąż i kochający ojciec.
Który tracąc pracę,zajmuję się domem.
Pewnego razu,dostaję możliwość pracy w położonym na pustynni laboratorium.
Tam grupa naukowców,pracuje nad mutacją pewnych bakterii.
Kiedy łączą się one w coś rodzaju roju,widać że ludzie nie bardzo potrafią nad nimi panować.
W tej książce mamy,dużo akcji.Ba,jest jej pełno.
Wystarczy odwrócić stronę i już mamy coś fajnego.
Crichton zadbał tu o czytelnika,by ten się nie nudził.
I udało mu się to doskonale,bardzo fajna książka.
Takie ostrzeżenie,przed manipulacjami genetycznymi.

crouschynca | 2017-10-01

„Predator” funduje odbiorcom wciągającą rozrywkę, która przypadnie do gustu miłośnikom thrillerów, ze szczególnym uwzględnieniem sympatyków opowieści o ciemnych stronach technologicznego postępu. Co prawda zdołałam częściowo przewidzieć pewien fabularny detal, ale nie wykluczam, że autor celowo chciał zasiać takie podejrzenia, zważywszy na występowanie faktycznie zaskakujących momentów.

Opinia jest zarazem fragmentem recenzji, dostępnej na moim blogu:

mariusz | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

To moja pierwsza pozycja Michaela Crichtona, czyta się super na pewno sięgnę po inne książki tego autora.

Guinevere7 | 2015-03-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 14 marca 2015

Uwielbiam thrillery medyczne i technothrillery – a ten jest jednym z nich.
Główny bohater -Jack Forman- bardzo zdolny informatyk, od kilku miesięcy jest bezrobotny, aktualnie pełni rolę pana domu: zajmuje się dziećmi, przygotowuje posiłki, robi zakupy. Jego żona – Julia robi zawrotną karierę naukową w Ośrodku Badań Xymos Technologi.
Od pewnego czasu Jack przeżywa frustracje z powodu braku zatrudnienia, roli gosposi domowej a na dodatek podejrzewa o romans swoją żonę.
W życiu rodziny Formanów zaczyna dziać się coś niepokojącego: żona dziwnie się zachowuje, coraz później wraca z pracy lub nie wraca przez kilka dni, najmłodsza córeczka choruje na dziwną chorobę a w domu zaczynają dziać się niezrozumiałe rzeczy ze sprzętami elektronicznymi….
Czy ma to związek z tajemniczą pracą Julii?
Czy prośba skierowana do Jacka od byłych pracodawców o pomoc jest przypadkowa?
Co odkryje Jack po przyjeździe do laboratorium?
Szczerze przyznam, że dawno już nie czytałam tak wciągającej książki. Do...

alex-suraj | 2017-07-18

Michael Crichton nigdy nie zawodzi, jego powieść to zawsze pewna pozycja. Rój nie odstępuje ani na krok inne dzieła Crichtona. Tym razem autor Jurassic parku oraz Linii czasu zabrał się za nanotechnologię.
Główny bohater informatyk z Doliny Krzemowej Jack Forman w wyniku machlojek w firmie zostaje zwolniony, zaczyna zajmować się domem, tymczasem jego żona Julia pracująca w Xymes Technology poświęca coraz więcej czasu firmie.
Początek historii może wydać się nudny. Jack zajmuje się głównie zakupami, przewijaniem córeczki Amandy, odwożeniem dzieci do szkoły i ich przywożeniem, kolacjami... Opisy tych banalnych domowych czynności mogą znużyć. Pamiętajmy, że to Crichton i ten początek jest punktem wyjścia do czegoś bardzo konkretnego i ciekawego dla każdego fana s-f.
Niebawem akcja nabiera tempa, a Crichton buduje napięcie z niezwykłą precyzją.

fik | 2015-09-25
Przeczytana: 24 września 2015

Jak zwykle Crichton zaskoczył mnie swoją pomysłowością co do tematu na książkę oraz swoim przygotowaniem aby ten temat urealnić. Jest tutaj zawarta przerażająca wizja jak ze zwykłego rodzinnego człowieka można stać się nieodpowiedzialnym naukowcem, w paru miejscach powieść ta ociera się wręcz o horror i choć znajdują się tutaj może przydługie opisy problemu to jednak nie zmniejszają one napięcia i grozy. Polecam.

mkmorgoth | 2015-06-29
Przeczytana: 25 czerwca 2015

Książki autorstwa Michaela Crichtona uwielbiam i czytam o każdej porze dnia i nocy. Uwielbiam jego styl i finezję przy wplataniu w fabułę nowinek technologicznych w taki sposób, że świetnie się to czyta, i przy tym bawi, już nie mówiąc o tym, że niemal każda jego powieść nadaje się i jest przenoszona na duży ekran, a to wiele znaczy. Jego powieści mają ogromny potencjał. Ale nie zawsze...
PREDATOR - zaczyna się bardzo mocnym wejściem, a potem trzymającym w napięciu szeregu dziwnych i przerażających wydarzeń. Momentami autor wdaje się w zbędne opisy i rozterki bohaterów, co raczej zatrzymuje akcję. Jedynie co podtrzymuje akcję i fabułę, to - jak na czasy, w których pisał Crichton - opisy wspomnianych najnowszych nowinek z powstającej nanotechnologii, co w tamtych czasach było niczym magia.
Książka wciąga, bo nie można przestać czytać, ale dla czytelnika obeznanego i żyjącego w czasach, gdzie każdy ma dostęp do Internetu i wiedzy z zakresu obecnej już wszędzie nanotechnologii,...

Zuba | 2013-06-18
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Miało być fajnie, ale coś się panu Crichtonowi popsuło. Po przeczytaniu wstępu spodziewałam się klasycznego techno-thrillera, gdzie zagrożenie jest tak prawdopodobne, że aż przeraża. Miało być skrzyżowanie biotechnologii, nanotechnologii i zaawansowanych technologii komputerowych w jednym na pohybel pysze ludzkiej. Rzeczywiście początkowo akcja rozwija się w sposób logiczny i napięcie wzrasta. Nie chcę psuć nikomu przyjemności czytania, więc oszczędzę szczegółów. Mniej więcej do połowy książki fabuła trzyma się kupy, robi się coraz bardziej strasznie, a bohaterowie są bezradni wobec zagrożenia, które jest większe niż się wydawało na początku. Niestety, w drugiej części powieści autor poszedł na całość i moim zdaniem przekroczył granice prawdopodobieństwa, zrobiło się karykaturalnie. Na co antropomorfizować zagrożenie? Czy autor uważa czytelników za zbyt głupich, żeby mogli się przestraszyć zagrożenia, które nie wygląda jak człowiek? Końcówka była również nieco obleśna i zbyt...

mangusta | 2018-07-31
Przeczytana: 2015 rok

Najpierw pomyślałam o filmie, potem okazało się, że kompletnie chodzi o coś innego. Ale o coś równie ciekawego.
Grupa naukowców próbuje bawić się w Bogów i powstają ciekawe efekty ich działania.
Książkę czyta się dobrze, szybko. Bardzo wciąga.

Buffy1977 | 2015-03-10

Informatyk, Jack Forman, od miesięcy boryka się z brakiem zatrudnienia. Cały swój czas spędza z trójką dzieci, przyjmując rolę gospodyni domowej. Tymczasem jego żona, Julia, wiceprezes Xymos Technology: dużej firmy, zajmującej się nanotechnologią, jest bliska wiekopomnego odkrycia, nad którym naukowcy pracują w ośrodku badawczym na pustyni w Nevadzie. Gdy Jack zostaje zatrudniony, jako konsultant w owej bazie, z przerażeniem odkrywa, że Xymos zdołał wyprodukować miliony nanocząstek, które wydostały się z bazy i przyjmując formę roju przystąpiły do zabijania wszystkiego w zasięgu ich wzroku. Co gorsza wykształciły w sobie zdolność rozmnażania i współdziałania. Jack będzie zmuszony zniszczyć rój, zanim dowie się o nim ktoś z zewnątrz lub co gorsza, uda mu się wydostać z terenu odludnej pustyni.

Michael Crichton, bestsellerowy pisarz, scenarzysta, reżyser i producent, twórca nowego gatunku literackiego zwanego technothrillerem, zapoczątkowanego powieścią „Andromeda znaczy śmierć”....