Cienie w czasie

Wydawnictwo: Albatros
SOMBRAS EN EL TIEMPO

Rok 1949. Hiszpania nie otrząsnęła się jeszcze z szoku po wojnie domowej. W zrujnowanej Barcelonie żyje się trudno, ale przynajmniej nie brakuje pracy. Carmen Cerón opuszcza więc rodzinną wieś i wraz z trójką nieletnich dzieci wyrusza w podróż do tego miasta, by po czterech latach rozłąki dołączyć do pracujących w mieście męża i najstarszego syna. Zamachy bombowe, wizyta generała Franco,...

Zamachy bombowe, wizyta generała Franco, strajk robotników, Kongres Eucharystyczny, fale emigracji zarobkowej i politycznej – wszystkie te wydarzenia polityczne i przemiany społeczno-obyczajowe są tłem dla pełnej dramatycznych zwrotów akcji sagi obejmującej 20 lat z życia rodziny Ceronów.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2015

źródło okładki: Albatros

allison | 2015-06-07
Przeczytana: 05 czerwca 2015

Było to moje drugie spotkanie z prozą tego autora - bardzo udane, więc mogę polecić "Cienie w czasie" z czystym sumieniem.

To ciekawie opowiedziana historia hiszpańskiej rodziny, która boryka się z wieloma przeciwnościami losu w czasach dyktatury Franco.
Cieniem na rodzinnym szczęściu kładzie się nie tylko bieda i bezradność wobec reżimu, ale także bolesna tajemnica sprzed kilkunastu lat, którą skrzętnie skrywa matka czwórki dzieci.

Autor pokazuje koleje losów i marzenia każdego z członków rodziny. Wszystkie wątki są interesujące i trzymają w napięciu. W pewnym momencie wydaje się, że bohaterowie nie będą już w stanie znieść więcej ciosów od życia. O tym, czy przezwyciężą piętrzące się przed nimi przeszkody, informuje dopiero epilog.

Jordi Sierra i Fabra doskonale oddaje klimat frankistowskiej Hiszpanii, wszechobecny strach, terror, ale i próby buntu przeciw totalitaryzmowi.
Dlatego powieść ta to nie tylko historia jednej rodziny, to również zbiorowy portret zniewolonego i...

Anna | 2015-09-30
Przeczytana: 28 września 2015

To kolejna książka tego autora, która mnie urzekła. Jest rok 1949; Hiszpania nadal odczuwa skutki wojny domowej oraz II wojny światowej. Krajem wciąż rządzi generał Franco, pod którego władzą Katalonia nie ma co marzyć o powrocie do rangi niezależnej republiki. Barcelona dość szybko dźwiga się po wojennych zniszczeniach, powstają nowe dzielnice, nie brakuje zatem pracy.

Do pracującego już od czterech lat w tym mieście Antonia Ceron'a przyjeżdża żona Carmen wraz z trójką dzieci, aby być blisko męża i polepszyć bliskim warunki życiowe. Czy jej się to uda, czy nowa rzeczywistość pozwoli na spełnienie marzeń i zrealizowanie planów? Czy przeszłość i skrywane tajemnice oraz lęk o to, co przyniesie im los wniesie do rodziny spokój i nadzieję?

Książka jest napisana w konwencji opisów codziennego życia poszczególnych członków rodziny; wszystko to na tle wydarzeń społeczno-historycznych, jak zamachy bombowe, wizyta Franco w Barcelonie, Kongres Eucharystyczny, emigracja, prześladowania...

Anita | 2017-09-08
Przeczytana: 08 września 2017

"Słońce wschodzi dla wszystkich czy to w Barcelonie, czy w Mazzaron.
Wschodzi dla wszystkich, ale nie grzeje tak samo".
Powyższy cytat jest idealnym podsumowaniem historii Carmen i jej rodziny.
Każdy z bohaterów idywidualnie, na swój sposób, zmaga się ze zmianami, trudami codziennego życia, czy też konsekwencjami jakie pozostawiła po sobie wojna.
Autor przedstawia losy rodziny Ceron ale jednocześnie "przemyca" historię Hiszpanii. Książkę czyta się bardzo szybko, liczne zwroty akcji nie pozwalają na nudę. Polecam.

aga | 2016-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2016

Już mi przeszła złość na samą siebie. Złość, że ta książka tyle czasu czekała cierpliwie na stosiku do przeczytania. Złość, że ciągle ją pomijałam przy wyborze aktualnej lektury. W końcu zaczęłam ją czytać i odpłynęłam w zachwycie. Jestem oczarowana, zachwycona i zauroczona.
Ta książka jest o rodzinie i o cieniach wojny. Wojny, która się skończyła, ale ciągle nie daje o sobie zapomnieć.
Rodzina jest jak dłoń. Każdy palec jest inny, ale gdy zamkną się utworzą pięść, która może walczyć o przeżycie. Rodzina, która jest wartością, która pomaga sobie nawzajem. Palce mogą się od siebie różnić, tak jak członkowie rodziny, ale w trudnych momentach stanowią jedność.
To piękna historia o rodzinie Ceronów. Jest tu cała gama emocji, masa przeżyć - tych pięknych i tych tragicznych. Są łzy, ale jest też śmiech.
Wszystko opisane prostym i rzeczowym językiem. Konkretnym. Ale ma ta książka zarazem niesamowity klimat i barwę. Czytając pomyślałam, że powinien powstać na podstawie tej książki film....

anetapzn | 2015-05-22
Przeczytana: 22 maja 2015

Doskonała powieść, którą dosłownie połknęłam.
Akcja rozpoczyna się w Hiszpanii w roku 1949. Kraj nadal odczuwa skutki II wojny światowej oraz wojny domowej. Dodatkowo trwa dyktatura Franco. Wsie, na których brakuje jedzenia i perspektyw pustoszeją. Całe rodziny przenoszą sie do dużych miast, żeby tam znaleźć pracę. Rodzina Ceron, nasi bohaterowie, przybywa do zrujnowanej Barcelony i tam próbuje ułożyć sobie życie. Jesteśmy świadkami ogromnego kontrastu pomiędzy rodziną przybyłą, a mieszkańcami dużego miasta. Śledzimy losy każdego z członków rodziny, poznajemy ich bolączki, smutki, radości i jesteśmy świadkami budowania krok po kroku nowego życia. W ten sposób śledzimy 20 lat życia kilkuosobowej, niezwykle ciekawej rodziny. Równie fascynujące są burzliwe losy Hiszpanii, które zręcznie wplata autor w rodzinną sagę. Zamachy bombowe, wizyta generała Franco, strajk robotników, Kongres Eucharystyczny, fale emigracji zarobkowej i politycznej, to wszystko przeplata się z pierwszymi...

aga | 2016-01-22

Visenna | 2015-06-09
Na półkach: Przeczytane, Do recenzji, 2015
Przeczytana: 09 czerwca 2015

O rany, jak marnie. Sięgnęłam z uwagi na tło historyczne, które wydawało się zapowiadać coś interesującego. Dostałam książkę, która bardzo powierzchownie przechodzi nad frankistowską Hiszpanią, za to bardzo hojnie obsypuje źle napisanymi scenami erotycznymi. Warstwa emocjonalna niestety na poziomie odrobinę wyższym od serialowego - przede wszystkim na tych kilkuset stronach nie dało się poważnie potraktować żadnego z wątków, w ktore autor próbuje wchodzić. A przeciąga przez fobie seksualne, kryzys wieku średniego, homoseksualizm u nastolatków, hiszpański ruch oporu w Barcelonie, nierówności klasowe itp. Co za dużo to nie zdrowo, wszystko spłycone i miałkie. Ble.

panopos | 2015-06-28
Na półkach: Przeczytane, Iberiada
Przeczytana: 28 czerwca 2015

To ani nie jest książka wybitna, ani nic nie warta. To jest czytadło o Hiszpanach kilka lat po wojnie, którzy powoli, mozolną pracą dorabiają się, żyją , zmagają się ze wspomnieniami i ograniczeniami. To po prostu książka o zwykłych ludziach. Zarzut, że nie ma tła historycznego jest nietrafiony. Jest codzienność, nie ta z gazet, podręczników i monografii Hiszpania w latach 1935-1970, tylko zwyczajne dni- a to też historia.

Iwona | 2017-08-29
Przeczytana: 2016 rok

Czasy Hiszpanii za gen. Franco pokazane na tle pewnej rodziny. Jest to prosta w treści książka co nie znaczy, że słaba. Akcja jest szybka, wywołuje żywe uczucia. Obrazy ukazane w książce są bardzo plastyczne i rzeczywiste. Brak filozofowania i wciskania czytelnikowi własnych sądów obudowanych w filozofię. Właśnie ta prostota wywołująca emocje i poruszająca serce jest atutem tej książki. Można ją spokojnie przeczytać na wakacjach pomimo tematyki bo zostawi w nas piękne wspomnienie. Książka tak piękna jak okładka.

adamek21 | 2017-01-12

Bardzo dobra