Cuda przeszłości

Wydawnictwo: Czarna Owca
The Distant Marvels
Agata Ostrowska
Ag2S

Ocalić od zapomnienia. Opowieść o pasji, nadziei i woli przetrwania Kuba, rok 1963, tuż po rewolucji Fidela Castro. Nad wyspą szaleje Flora, jeden z najbardziej niszczycielskich huraganów w historii. Władze ewakuują mieszkańców. Siedem kobiet trafia do dawnej rezydencji gubernatora. Na zewnątrz szaleje sztorm, a w małym pokoju na piętrze María Sirena snuje niewiarygodną opowieść o swoim...

Ocalić od zapomnienia.

Opowieść o pasji, nadziei i woli przetrwania
Kuba, rok 1963, tuż po rewolucji Fidela Castro. Nad wyspą szaleje Flora, jeden z najbardziej niszczycielskich huraganów w historii. Władze ewakuują mieszkańców. Siedem kobiet trafia do dawnej rezydencji gubernatora. Na zewnątrz szaleje sztorm, a w małym pokoju na piętrze María Sirena snuje niewiarygodną opowieść o swoim dzieciństwie, które przypadło na okres kubańskiej wojny o niepodległość, i o matce, wspaniałej kobiecie, która walczyła, kochała, marzyła i cierpiała nie mniej niż jej mąż rebeliant. María Sirena, niczym współczesna Szeherezada, musi opowiedzieć swoją historię, aby pomóc towarzyszkom przetrwać i ocalić nadzieję.
Cuda przeszłości Chantel Acevedo to barwna powieść przygodowa, niezwykła saga rodzinna, historia miłosna i wstrząsająca relacja z walki przeciwko tyranii. Przede wszystkim jednak jest to prawdziwa afirmacja życia, nieprzemijającej miłości i cudownej sztuki opowiadania.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

allison | 2016-05-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 26 maja 2016

Sięgnęłam po "Cuda przeszłości", bo książki ze Szmaragdowej serii dotychczas mnie nie zawodziły. I tym razem lektura dostarczyła mi wielu emocji, okazując się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Przeplatają się tu dwa światy - starość narratorki i jej wspomnienia z dzieciństwa, młodości oraz późniejszej dojrzałości. Obfitują one w wiele dramatycznych zdarzeń, wiążąc codzienne życie z polityką i burzliwą historią. Szczególnie tragiczne okazują się doświadczenia z obozu koncentracyjnego, w którym pod koniec XIX wieku Hiszpanie więzili kubańskich rebeliantów i ich rodziny.

Całość napisana jest w przejmujący sposób, budząc w czytelniku wiele wzruszeń. Niesamowity jest też nastrój powieści, w której teraźniejszość wciąż przeplata się z przeszłością, przywołując bolesne wspomnienia, kładące się cieniem na życiu bohaterki przez wiele lat.
Ujmujący jest styl i język - naturalizm i realizm przeplatają się z liryzmem.

Na pewno nie można przejść obojętnie wobec treści "Cudów...

BagatElka | 2016-03-08
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 08 marca 2016

"Cuda przeszłości" to piękna i bogata w wydarzenia opowieść.
Zaczyna się w chwili gdy Kubę atakuje huragan ale jest on jedynie tłem dla tej niezwykłej historii.
Grupka kobiet ,które zostają uwięzione w rezydencji byłego gubernatora a wokół powódź,śmierć i szalejący żywioł. Chore,stare i przestraszone a pośród nich ta jedna,która tka swą barwną opowieść jak przepiękny kilim.
Każda z nich chce ocalić od zapomnienia chociaż fragment własnego życiorysu ale głos oddają głównie Marii Sirenie.
Jej losy są naznaczone cierpieniem ,jak wielu innych kobiet,które żyły w czasach walk o wolność.Wiele z nich zginęło bezimiennie.
W bratobójczej walce ginęli ojcowie,synowie i mężowie ale to głównie kobiety i dzieci były ofiarami. Gwałcone,mordowane,poniżane a w końcu zapomniane.
Chantel Acevedo oddając głos Marii Sirenie,oddała go też rzeszom bezimiennych bohaterek,które nierzadko stawały do walki z mężczyznami,których kochały i dla których umierały.
Opowieść głównej bohaterki toczy się powoli i...

Meggie | 2016-06-02

Historie rodzinne przekazywane z pokolenia na pokolenie są niczym krople rosy na pajęczynie życia. Niekiedy są także jedynymi śladami przeszłości, elementami naszych korzeni. Maria Sirena, mieszkanka Kuby skrywa głęboko w sercu opowieści o swojej rodzinie. Gdy w stronę wyspy nadciąga huragan i wraz z kilkoma kobietami trafia do posesji gubernatora mającej stanowić schronienie przed żywiołem, wspomnienia osaczają ją z każdej strony. Uwolnienie ich jest jak oczyszczenie, jak orzeźwiający deszcz po upalnym dniu a historie, które snuje sprawiają, że bieżące problemy odchodzą w dal, a przed oczami maluje się zupełnie inny świat: walki o niepodległość Kuby, cierpienia, mroku, nadziei i miłości.

Chantel Acevedo – pisarka, w której dorobku literackim znalazły się takie książki jak: trylogia „Pure” oraz powieść „Love and Ghost Letters”, za którą otrzymała nagrodę Latino International Book Award i „A Falling Star” nagrodzoną Doris Bawkin Award.

Lektura okazała się dla mnie miłym...

IwonaGa | 2016-07-11
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 10 lipca 2016

Nie przekonała mnie ta pozycja, nie przyciągnęła mnie do siebie historia Marii Sireny. Może nie trafiłam z książką w czas. Może nie pasuje ona na lato, na urlop. Wg mnie jest smutna. Chora, stara kobieta opowiada o swoim tragicznym życiu: stracone dzieciństwo, młodość w okresie walk o niepodległość, miłość bez szans na przyszłość, utrta syna, śmierć męża, brak więzi z córką to wszystko przygnębia. Trzeba jednak przyznać, że to samo życie.

Asia Szarańska | 2016-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2016

Przyznaję, że sięgnęłam po Cuda przeszłości, aby choć na chwilę uciec od okrucieństw opisanych na kartach Dziewczyn przeklętych 2. Chciałam pozwolić na moment odpocząć mojemu umysłowi, który w nieskończoność odtwarzał historie tych nieszczęsnych kobiet. Nie wiedziałam jednak, że powieść Chantel Acevedo niesie aż tak potężny ładunek emocji i że z całą pewnością nie nadaje się na odmóżdżający seans z kawą mrożoną w ogrodzie. Kiedy już to zrozumiałam, było za późno, wciągnęłam się na całego, nie byłam w stanie odłożyć książki.

Maria Sirena, bohaterka powieści Acevedo, snuje niezwykłą, barwną opowieść o swoim życiu. Niczym najlepsza powieściopisarka opisuje życie własne oraz rodziny. A w tle jej opowieści dzieją się rzeczy ważne i wielkie dla Kubańczyków, wyspa walczy o swą niepodległość! Ojciec Marii Sireny jest rebeliantem, matka odważną kobietą oddaną sprawie, która kocha namiętnie i marzy o lepszym życiu dla swojej rodziny. Maria Sirena początkowo obserwuje wszystko z...

Carla | 2017-05-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 24 maja 2017

Kuba, nad wyspę nadciąga huragan Flora, siejąc strach i zniszczenie. Władze ewakuują mieszkańców, nawet tych nieskorych do opuszczenia swoich domostw. Siedem starszych pań trafia do dawnej rezydencji gubernatora. Tam poznajemy Marię Sirenę, która opowiada swoim towarzyszkom całą historię swojego życia...

Muszę przyznać, że jestem troszeczkę zawiedziona. Nie chodzi o to, że "Cuda przeszłości" to książka zła. Tylko mam wrażenie, że mogła być jeszcze lepsza! Zwłaszcza, gdy na okładce widnieje reklama: "(...) to barwna powieść przygodowa, niezwykła saga rodzinna, historia miłosna i wstrząsająca relacja z walki przeciwko tyranii." Spodziewałam się niemalże połączenia przygodowości książek Alistair MacLean'a i miłości z "Przeminęło z wiatrem". Dostałam opowieść kobiety u schyłku życia, która musi podzielić się z kimś wszystkim tym, czego była świadkiem. A rzeczywiście jej życie było pełne radości i smutków, nienawiści i miłości, nadziei i jej braku. W moim odczuciu głównym mankamentem...

Muminka | 2016-07-04
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Kuba w okresie rewolucji. Para bojowników o wolność spodziewa się dziecka. Wogarniętym wojną domową kraju ukazane są ich losy, partyzantka, protesty społeczne, codzienność obozów koncentracyjncyh, do których trafiają. Opowieść o surowym życiu, o ginięciu za swoje ideały, o rwolucji, która pozera własne dzieci.
Wyspa żyje w zagrożeniu huraganem Florą, zarządza się ewakuację. Siedem kobiet w rezydencji gubernatora odcięte jest od świata. Na podobieństwo Szecherezady Maria Sirena snuje swoją nieprawdopodobną opowieść o dzieciństwie i rebeliantach, pośrod których wzrastała.
Wzruszenie, melancholia, podziw dla ukochanej matki sprawiają, że historia ta ożywa, a jej przesłaniem jest by nie tracić nadziei. Nie brak tu wątków pierszej miłości, cudownych ocaleń, relacji między matką a córką, macierzyńskiej miłości.

Iza | 2016-04-10

Wspaniała, bardzo plastycznie przekazana opowieść. Idealna na deszczowy wieczór z kubkiem gorącej herbaty. http://pozycjeobowiazkowe.blogspot.com/2016/04/kuba-pieko-czy-raj-duzo-zdjec.html

asenata | 2017-11-08
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 lipca 2017

O Kubie w książce niewiele, a na to liczyłam. Ale jednak polecam, może i smutna, ale ciekawa historia życia pewnej kobiety.

milona | 2017-03-23
Przeczytana: 23 marca 2017