36 pytań, by Cię poznać. 4 minuty, by pokochać

Okładka książki 36 pytań, by Cię poznać. 4 minuty, by pokochać Jordi Sierra i Fabra Patronat LC
Okładka książki 36 pytań, by Cię poznać. 4 minuty, by pokochać

Wyróżniona opinia i

36 pytań, by Cię poznać. 4 minuty, by pokochać

przeczytanych książek 519 napisanych opinii 375

Na półkach: , , , , ,

Niby lekka młodzieżówka , a jednak poruszająca ważny i trudny temat. Ciężko jest coś napisać i zarazem nie zdradzić fabuły. Bardzo współczułam głównym bohaterom, ale i podziwiałam ich za wytrwałość i cierpliwość (przede wszystkim Marcosa). Autor świetnie opisał ich skomplikowane emocje i uczucia. Sięgając po tę pozycję, nie spodziewałam się tak cudownej i wrażliwej historii.

“(...) życie składa się z chwil. Jeśli jest więcej tych dobrych niż złych, człowiek jest szczęśliwy. Albo usiłuje być.”

Marcos przyjechał na imprezę, na której wcale nie chciał być. Bibiana była tam by uciec od rzeczywistości. Chłopak czuję się zauroczony specyficzną Bibianą a ich pierwsze spotkanie zostawia w nim duże nadzieje. Dziewczyna jednak skrywa sekret, którego odkrycie może zmienić między nimi wszystko...

“36 pytań, by Cię poznać. 4 minuty, by pokochać” to powieść hiszpańskiego pisarza Jordi Sierra i Fabra. To opowieść o miłości, oddaniu i pokonywaniu trudności życia. Napisana bardzo lekko i prosto porusza poważną tematykę choroby dwubiegunowej, o której tak niewiele mówi się we współczesnych czasach. Historia nastolatków pokazuje także walkę o przyszłość i możliwość podejmowania własnych decyzji. Marcos i Bibliana doskonale oddali problemy nastolatków zagubionych we własnym życiu. Dzięki takiej tematyce książka ta jest wartościowa i dająca do myślenia. Osobiście czułam się do niej trochę za stara, a prosty język nieco mnie nużył. Po za tym dobrze bawiłam się podczas lektury - to fajna książka do odpoczęcia od cięższych historii.

Jordi Sierra i Fabra w “36 pytań, by Cię poznać. 4 minuty, by pokochać” stworzył piękną historię dwójki młodych ludzi, którzy stają przed wieloma przeciwnościami. Autor uczy, pokazuje wartościowe zachowania, udowadnia, że czasem miłość potrafi być lekiem. Mnie nie zachwyciła, jednak czuję, że jest w stanie spodobać się nieco młodszym ode mnie czytelnikom i osobom pragnącym dowiedzieć się czegoś więcej o chorobie dwubiegunowej. 🤗

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , , ,

Dobra książka z ważnym wątkiem. Z początku długo się rozkręcała, ale mniej więcej od połowy była bardzo dobra. Mimo poważnych tematów wydaje się być lekka i przyjemna, bo szybko się ją czyta.

Na półkach: , , , , ,

RECENZJA DOSTĘPNA RÓWNIEŻ NA BLOGU: http://about-katherine.blogspot.com/2021/07/miosc-od-pierwszego-wejrzenia-z-wielka.html

Książka "36 minut, by cię poznać. 4 minuty, by pokochać" dość długo czekała na swoją kolej na mojej biblioteczce. Z jednej strony jej okładka niesamowicie mnie intrygowała (jest wprost świetna), z drugiej natomiast trochę bałam się tego, co mogę otrzymać zważywszy na to, że jest to hiszpańska książka. Dotychczas czytałam może 2-3 książki hiszpańskich autorów i niestety nigdy nie kończyło się to spektakularnie, także mój lęk był chyba uzasadniony. Ale dobra! Książkę już przeczytałam i mogę się o niej wypowiedzieć - czy było warto, czy dobrze zrobiłam tak długo z nią zwlekając?

Głównym bohaterem powieści jest Marcos - poznajemy go podczas imprezy jednego ze znajomych znajomego. Chłopak przeżywa swoje niedawne rozstanie z dziewczyną, w którą był bardzo zapatrzony, a która postanowiła go rzucić. Warto w tym miejscu powiedzieć, że Marcos jest 100% romantykiem i gdy już zakochuje się w jakiejś dziewczynie, robi to nieodwracalnie (albo przynajmniej do czasu, gdy to ona postanowi się z nim rozstać). Na imprezie dostrzega tańczącą dziewczynę, która według niego stanowczo wyróżnia się z tłumu. Jakie więc było jego zaskoczenie, gdy dziewczyna postanowiła do niego zagadać - w końcu on jest zwyczajnym, niczym nie wyróżniającym się nastolatkiem, a ona to prawdziwa bogini w ludzkiej skórze. Marcos i Bibiana rozmawiają ze sobą przez resztę imprezy, a chłopak już wie, że to coś więcej, niż zwyczajna pogawędka z koleżanką. Od tego momentu nie może o niej zapomnieć i bardzo stara się, aby z tego wszystkiego wynikło coś więcej. Jednakże Bibiana, z którą spotkał się następnym razem w parku, nie jest tą samą dziewczyną, jaką widział tańczącą na parkiecie - pewną siebie, radosną. Ta jest niesamowicie cicha, wystraszona i zwyczajnie słaba. Marcos wie, że skrywa ona jakąś tajemnicę, a pytanie brzmi tylko "jaką?".

Książkę czyta się niesamowicie szybko! Mogę nawet powiedzieć, że zwyczajnie się przez nią przepływa. Fakt, jest napisana nieco większą czcionką, jednakże sama historia jest tak bardzo wciągająca i płynna, że aż chce się ją czytać! Gdy tylko zapoznałam się z pierwszymi stronami "36 minut..." po prostu nie byłam w stanie wypuścić książki z rąk. Najzabawniejsze jest jednak to, że sama fabuła powieści nie jest zbyt rozległa, bo jednak większość wydarzeń odbywa się w jednym miejscu i w dość krótkim czasie. Nie mamy tutaj zbędnych opisów i niepotrzebnych wątków - wszystko jest bardzo mocno skoncentrowane. Autorowi udało się jednak przedstawić to w tak dobry sposób, że nie stanowi to żadnego problemu. Odnalezienie się w fabule czy wczucie się w nią jest czymś bardzo prostym i naturalnym. Dawno nie czytałam powieści, która reprezentowała by sobą coś takiego.

Koniecznie muszę wspomnieć też o tym, że książka jest przepełniona emocjami. Uczucia, jakie wyrażane są przez głównych bohaterów, czyli Marcosa i Bibianę są tak silne i intensywne, iż w bardzo prosty sposób można wyczuć je na każdej kartce "36 pytań...". Jak wspomniałam wcześniej Marcos jest romantykiem i to bardzo dobrze widać. Chociaż na jego temat nie dowiadujemy się zbyt dużo, to jednak autor zaprezentował tą postać w taki sposób, że doskonale można wyczuć emocje, jakie nim targają, a to pozwala na jeszcze lepsze wczucie się w tą postać. Duet Bibiana i Marcos stał się jednym z moich ulubionych i na pewno na dłużej pozostanie w mojej pamięci.

Dla mnie motyw, jaki został poruszony w książce "36 minut..." jest niezwykle ważny i za każdym razem mocno przeżywam tego typu powieści. Zdradzę tylko, iż całość dotyczy pewnych psychicznych problemów, a co za tym idzie możemy spotkać się tutaj z licznymi trudnościami, zmaganiami bohaterów, ale także postrzeganiem tego przez szerszą społeczność. Uważam, że jest to jedna z lepszych książek z motywem chorób psychicznych, które są warte uwagi. Dodatkowo wpleciony romantyczny (ale jednak nie przesadzony) wątek romantyczny jeszcze bardziej działa tutaj na plus. Bardzo obawiałam się tejże powieści, ale teraz widzę, że nie miałam do tego żadnych powodów. Autor bardzo pozytywnie mnie zaskoczył i mam szczerą nadzieję, że jeszcze kiedyś będę miała okazję poznać kolejną młodzieżową powieść z pod jego pióra. Z pewnością będzie to następna niezapomniana przygoda.

Miłość od pierwszego wejrzenia

Czy trzydzieści sześć pytań to odpowiednia ilość pytań by kogoś poznać? Czy patrzenie sobie w oczy przez cztery minuty sprawi, że zakochacie się w sobie bez pamięci? Czy miłość od pierwszego spotkania jest możliwa? I czy miłość jest w stanie przetrwać wszystko, nawet chorobę? Na te wszystkie pytania daje odpowiedź historia Marcusa i Bibiany z książki "36 pytań by Cię poznać. A minuty by pokochać".

Ta książka jest wspaniała, delikatna, romantyczna, wzruszająca. Dzięki takim książkom wraca mi wiara w to, że można pisać w tak piękny sposób o miłości. To historia Marcusa, wrażliwego chłopaka, który leczy serce po zerwaniu ze swoją pierwszą miłością, Patricią, który chce zostać dziennikarzem, mimo że jego ojciec nie popiera tego zawodu, i Bibiany, rudowłosej dziewczyny, która skrywa w sobie pewien mroczny sekret.

Ta powieść to nie tylko wspaniała historia o miłości na przekór wszystkiemu, ale także ważna książka, bo poruszająca nadal niewygodny, wstydliwy temat tabu, czyli choroby psychiczne. Jest on tu opisany w sposób empatyczny, ale pokazujący także reakcje otoczenia na chorą osobę. Myślę, że dzięki takim książkom inaczej spojrzymy na zagadnienie chorób czy zaburzeń psychicznych i nie będziemy następnym razem zbyt pochopnie oceniać innych.

Ta powieść dedykowana jest nastolatkom, ale myślę, że dorośli jak najbardziej też mogą ją przeczytać. Bo to piękna historia, poruszająca serca i dusze, a takich opowieści nigdy dość, prawda? :)

Na uwagę zasługuje też śliczne wydanie, spojrzenie dziewczyny na okładce przyciąga wzrok i hipnotyzuje. Aż chcę się wziąć tę książkę do ręki i zacząć czytać. Styl autora jest bardzo sympatyczny, książkę pochłania się bardzo szybko. Jednym słowem - polecam ! Piękna, mądra i wzruszająca historia. Na pewno się zachwycicie tak jak ja !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Zielona Sowa i portalowi Lubimyczytac.pl.

Miłość od pierwszego wejrzenia

Bibiana i Marcos poznają się na imprezie i od początku są sobą zainteresowani. Każde spotkanie sprawia, że coraz bardziej się do siebie zbliżają, jednak dziewczyna skrywa pewną tajemnicę, która może wpłynąć na ich relację. Czy ich uczucie ma szanse przetrwać?

Idealna lektura dla młodzieży, dzięki której odkryją znaczenie prawdziwej miłości. I nie będzie to uczucie, które daje tylko i wyłącznie szczęście. Ta książka pokaże, że prawdziwe uczucie często musi przetrwać niewyobrażalne próby i masę trudnych momentów. Jednak w tym wszystkim nie zabraknie lekkości, która sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko i z ogromnym zaciekawieniem. Ciekawym zabiegiem autora jest wprowadzenie testu, który ma za zadanie zadawanie pytań drugiej osobie, oczekując szczerej odpowiedzi i sprawdzenie czy na koniec kiedy będą sobie patrzeć w oczy przez 4 minuty i pojawi się między nimi uczucie.
Myślę, że książka u dorosłych może nje wypadnie tak dobrze jak u nastoletnich odbiorców, ale i tak warto przeczytać. Fabuła jest wciągająca i kilka razy nawet zaskakuje.

Marcos i Bibiana. Lat 18. Imponująco dojrzali. Z dobrych domów. Miłość i nadzieje. Banalna powiastka dla młodzieży, co? Być może. Być może gdyby afektywne zaburzenia dwubiegunowe nie były tu głównym bohaterem.
Lektura piękna i wstrząsającą. Wzruszająca i otwierająca oczy na sprawy dla większości nieznane. Poleciało kilka łez a serce bolało. Książka o ogromnie smutnej walce z chorobą i ogromnie budującej walce o miłość.
Przeczytałam z zapartym tchem w jedno popołudnie. Nie dość, że jest niewielka formatem to pisana w formie dialogu. Mało tam pełnych zdań, kartki same znikają. Taki styl, który przybliża nas do bohaterów. Krótkie wymiany zdań a my jakby uczestniczymy obok w tym dialogu. Stety niestety, odbija się to na mocnym zaangażowaniu w lekturę.
Głębokie treści choć forma dla wielu może wydawać się banalna. Autor w kilku słowach od siebie, dziękuje poznanym nastolatkom za przeżycia, które spowodowały powstanie tej książki. Rozumiem, wierzę, że te rozmowy miały miejsce i mogły wiele w życiu pisarza zmienić. Uważam, że powieść jest do bólu prawdziwa. Wyidealizowana? Nie, raczej życiowo smutna. Dobry pomysł z wykorzystaniem tytułowego testu Arthura Arona, pięknie wkomponowanego w powieść. Kolejna ważna książka, której premiera (w lutym) przeszła niezauważona. Szkoda. Ja polecam uwadze.
PS Przy okazji wspomnę, że ten 75-letni Katalończyk napisał ponad 400 tytułów dla dzieci i młodzieży, wiele biografii muzycznych oraz o historii rocka. Musiałam sprawdzić bo nie wychodziło mi z głowy, że taką książkę potrafi napisać mężczyzna.

Nazwisko tego współczesnego hiszpańskiego pisarza znane jest mi z serii powieści kryminalnych z byłym inspektorem policji Miquelem Mascarellem. Dopiero przy okazji tej lektury dowiedziałam się, że napisał on prawie 400 książek dla dzieci i młodzieży, i tę książkę można zaliczyć właśnie do tego gatunku.

Czy cztery minuty wystarczą, aby się w kimś zakochać? A trzydzieści sześć pytań to wystarczający test na miłość?

Marcos nie wierzy w miłość od pierwszego wejrzenia, a jednak będzie mu dane poznać smak tego uczucia...Trochę niechcianego, na pewno nieoczekiwanego, niczym grom z jasnego nieba.
Poznaje ją na imprezie i po kilku minutach rozmowy, czuje, że się zakochał. Bibiana jest nie tylko piękna i inteligentna, ale również tak inna, od wszystkich znanych mu dziewczyn. Skrywa jakąś tajemnicę, której odkrycie spowoduje, że będzie musiał zadać sobie odwieczne pytanie: lepiej kochać i cierpieć, niż nie kochać wcale?

Książka w dużej mierze składa się z dialogów, ale rozmowa to przecież naturalna kolej rzeczy chcących lepiej się poznać ludzi. Napisana z dużą lekkością sprawia, że czas z nią spędzony mija nam w mgnieniu oka. Autor doskonale oddał wszystkie emocje związane z rodzącym się uczuciem, zrobił to niezwykle subtelnie i sensualnie.

To również powieść o relacjach z rodzicami, którzy chcą mieć wpływ na życie stojącego na progu dorosłości młodego człowieka. Nie ufają jego wyborom, z racji wieku i doświadczenia, "wiedzą lepiej" co dla niego dobre. To niezrozumienie i brak wiary powodują ból, separację i dylemat, czy poddać się woli rodzica, czy pójść własną drogą...

Powieść o młodzieńczej miłości autorstwa hiszpańskiego pisarza Jordi Sierra i Fabra, którego twórczość przypomina mi Federico Moccie. Jeśli lubicie klimaty powieści tego drugiego, to i ta przypadnie Wam do gustu.

Czy cztery minuty wystarczą, aby się w kimś zakochać? A trzydzieści...

Na półkach: , , , ,

Ta historia jest tak piękna i zarazem tak pełna bólu. Na długo pozostanie w moim sercu. Polecam gorąco.

Kupując ją nie miałam pojęcia że książka będzie o chorobie psychicznej, mimo tego mi się podobało i nie mam nic do zarzucenia.

Jordi Sierra i Fabra 36 pytań, by Cię poznać. 4 minuty, by pokochać Zobacz więcej