Książka dla Manuela

Seria: Cortázar
Wydawnictwo: Muza
Libro de Manuel
Ambrose

Książka dla Manuela jest rodzajem moralno-politycznego przesłania adresowanego do młodych pokoleń. Przesłania wysnutego z konkretnych wydarzeń powszedniego dnia ? z doniesień prasowych, z uczestnictwa w imprezach kulturalnych, z rozmów i wspólnych lektur w przyjacielskim gronie. Cortázar mówi w tej książce, że zawsze trzeba być po stronie sprawiedliwości społecznej, pokazuje, do czego prowadzi nienawiść, nacjonalizm i przemoc.

źródło opisu: http://muza.com.pl

źródło okładki: http://muza.com.pl

Ambrose | 2012-09-04
Przeczytana: 02 września 2012

Coś więcej niż książka

Na okładkach książek Julio Cortázara, których kolejna już edycja ukazała się nakładem wydawnictwa Muza S.A., możemy przeczytać, że argentyński pisarz to Wielki Kronopio, patrzący na świat zdziwionymi oczami dziecka, erudyta, meloman, wybitny intelektualista i Obywatel, a zarazem jeden z twórców realizmu magicznego. Śmiało rzec można, że żaden z tych pochwalnych peanów nie jest przesadzony, a jeśli jesteśmy z tych, co to nie wierzą ludziom na słowo, to nic prostszego jak przekonać się o wielkości Cortázar osobiście, np. przez lekturę powieści Książka dla Manuela.

Już sam tytuł rodzi pytanie, które w sposób nieskrępowany wypływa z odmętów naszych myśli: kim mianowicie jest/był ów Manuel i cóż takiego wielkiego uczynił, że zasłużył sobie na całą książkę i to w dodatku takiego giganta literatury, jakim niewątpliwie jest Cortázar?

Zanim rozwikłam tę nurtującą kwestię, pozwolę sobie wcześniej wspomnieć czasach, o które zahaczymy w trakcie wędrówki po tej...

moi | 2014-06-14

Książkę należy czytać w duchu romantyzmu. Tylko tak można zrozumieć lewicujący, rewolucyjny klimat powieści. Można powiedzieć, że gdy tę książkę przegapi się w młodości, to potem trudno będzie do niej się przekonać. Niezbędnym atrybutem czytelnika musi bowiem być młodość. Tylko tak można zbliżyć się do bohaterów. Pikanterii niech doda fakt, że w książce występuje przeklinająca po hiszpańsku Polka. Miłej lektury!

Aleksandra | 2017-04-24

Doskonała! Wciągająca, niezwykła, oryginalna. Składająca się jakoby z różnych z pozoru całkowicie odrębnych zapisów, lecz tak naprawdę tworzących jedną historię, zbudowaną na odmiennych typach narracji i wydarzeniach zupełnie zmieszanych, które nie układają się w porządku chronologicznym. Całkowicie wykracza poza schematy i choć nie cieszy się takimi dobrymi opiniami jak inne dzieła tego autora to mnie oczarowała całkowicie.

Maras | 2017-09-18
Przeczytana: 08 września 2015

Strasznie chaotyczna i niepoukładana książka. Nadmiar cytowanych artykułów oraz dialogi odstręczały mnie od lektury. Jeśli chodzi o Cortazara to bardziej polecam Wam "Wielkie wygrane".

mm8371 | 2013-10-04
Przeczytana: 04 października 2013

Moje pierwsze spotkania z Cortazarem...oj,czuję że będę się z nim częściej spotykać Najbardzej urzekł mnie język...błyskotliwy ,ironiczny ,dowcipny...by nagle stać się niemal mentorski,poważny jak niektóre sprawy poruszane w tej powieści.Narracja ...taka jaką uwielbiam czyli pomieszanie dialogów,akcji,czasu,bohaterów.Obok groteskowo-komicznych wątków(turkusowy pingwin,grzyb Lonsteina),bardzo poważna analiza skomplikowanych powiązań w trójkącie Andres,Ludmiła,Francine...i te wycinki z gazet odmierzające czas do nadejścia Draki...a wszystko otoczone latynoamerykańską aurą.Dodam jeszcze kapitalne,przezabawne dialogi,opisy Paryża oczami emigrantów i naprawdę ciekawą akcję...Czytajcie bo warto znać taką literaturę.

Myszkieter | 2012-05-11

Wspaniała, nie mogłam się od niej oderwać ani przestać o niej myśleć. Podobała mi się bardziej niż "Gra w klasy", którą przeczytałam tylko na pierwszy sposób - była trochę bardziej dla mnie zrozumiała (nie wiem, czy to zaleta, zwłaszcza u Cortazara).

illuminatus | 2012-12-25
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 03 sierpnia 2012

Rozczarowująca, niepozostawiająca w człowieku żadnego śladu.
"Momenty" to za mało..

ola j | 2013-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

Tytułowa książka dla Manuela jest w większym stopniu bohaterem powieści niż wskazaniem na jej definicję. Manuel jest wprawdzie niemowlakiem, ale to nie jest książka dla dzieci. Wpływają na to polityczno-rewolucyjno-rebeliancko-spiskowe historie i nietuzinkowi bohaterowie. Ich relacje i zbliżenia nie są raczej dla dzieci, a może i nie dla wszystkich dorosłych...

Początkowe trudności z odnalezieniem toku fabuły przy cortazarowskiej strukturze narracji sprawia, że nie jest to lektura lekka, łatwa i przyjemna, ale na pewno nie można jej zarzucić nijakości.

nati02andi | 2012-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2012

Dawno nie czytałam książki, której bohater byłby tak wielkim bufonem jak Andrés tutaj.

nellanna | 2012-03-29
Przeczytana: 29 marca 2012

Czyżbym była za stara ...na Cortazara?