Imperium nieznające porażki

Cykl: Imperium Grozy (tom 6-7)
Wydawnictwo: Rebis
An Empire Unacquainted with Defeat
Wiedźma

Od najwyższych szczytów Smoczych Kłów po niezmierzone pustynie Hammad al Nakir, od niespokojnego Kavelinu po mocarny Shinshan… Imperium Grozy, surowy świat wypełniony niesamowitymi spiskami, konfl iktami rozdzierającymi całe nacje, szaleńczą magią, dziwacznymi istotami i nieokrzesanymi, pełnymi wad herosami – wszystko to ukazane w niemożliwym do podrobienia stylu autora, który doświadczenie ze służby w armii przenosi na prozę, rewelacyjnie imituje zapiski korespondenta wojennego.
Oto kolekcja opowiadań osnutych wokół świata Imperium Grozy, przedstawiająca wątki uzupełniające wizję Cooka, wzbogacona jego wprowadzeniem i obszernymi notatkami.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2013

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Mateusz | 2014-08-01
Przeczytana: 31 lipca 2014

Nie będę oceniał jako pojedynczej książki lecz jako całość serii. Dobre, smaczne, ale niestety nie umywa się do "Czarnej Kompanii". Mniej akcji, więcej intrygi przez co czasami nudziłem się podczas lektury, jakby nie patrzeć, tych opasłych tomiszczy. Wielka szkoda, że cykl nigdy nie został ukończony ponieważ czuję spory niedosyt po skończeniu 3 tomu. Efekt końcowy psują trochę też opowiadania, które odnoszę wrażenie wydawca umieścił z chęci wykorzystania naiwności czytelników i nabicia trochę kabzy. Ale ogólnie rzecz biorąc całość zacna z różnej wielkości mankamentami.
Jeśli ktoś chce czytać Cooka polecam trzymać się kolejności najpierw "Imperium Grozy" później "Czarna Kompania". Aby powoli i ze smakiem wczuć się w świat pana Cooka.

Krzysztof | 2014-09-07
Przeczytana: 07 września 2014

Oba tomy starego cyklu należą zdecydowanie do najgorszych z dokonać Cooka, lecz dobre opowiadania podnoszą ocenę i ostateczną notę o Imperium Grozy, cyklu jak się okazało słusznie pomijanego przez wydawnictwa i czytelników.

Artur | 2013-07-16
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2013
Przeczytana: 16 lipca 2013

Cykl Imperium Grozy to coś co po przeczytaniu z dumą stawia się na półce. Ostatni tom (być może nie, wierny czytelnik zawsze ma nadzieję?) pozostawia nas trochę niezaspokojonych. Akcja nabiera niesamowitego tempa, szerzą się spiski, walka nie opuszcza praktycznie żadnej strony - zatem czyta się naprawdę dobrze i szybko. Świat narysowany przez Cooka po prostu wciąga, bohaterowie są ludźmi z krwi i kości, i pomimo tego, że czasem władają wielkimi siłami, to dotyczą ich te same rozterki, tęsknoty, problemy, grzeszki - co i zwykłego śmiertelnika w naszym świecie.

Tom oprócz oficjalnego cyklu zawiera w sobie jeszcze kilka opowiadań mniej lub bardziej powiązanych z światem. Do szczególnie ciekawych zaliczam przygody piratów z Mściwego Smoka.

CyrkNocy | 2015-01-12

Niestety książka już się skończyła. Podobno miała być kolejna część Imperium, ale... na razie ani widu, ani słychu. A przydałaby się, ponieważ historia kończy się w takim momencie, że to aż prosi się o kontynuację. Oczywiście jest Bragi (jedyny, który pozostał ze "wspaniałej trójcy"), jest mnóstwo intryg, spisków, knowań - tak, to zdecydowanie coś dla mnie. W tej książce na pierwszy plan wysuwa się jednakże przede wszystkim postać Michaela Trebilcocka. Jest niesamowicie tajemnicza, wydaje się być istnym cieniem, jak określa się ją oraz ludzi, którzy dla niej pracują. Chciałabym czegoś więcej, ponieważ to, co przeczytałam do tej pory, pozostawia pewien niedosyt. Wrażenie ogólne jak najbardziej na plus :)

borys_ru | 2014-03-26
Przeczytana: 26 marca 2014

Kolejny i jak na razie chyba ostatni tom serii Imperium Grozy w wydaniu zbiorczym, na pierwszych tomach było informacja, że polskie wydanie, wzbogaci się o czwarty tom, którym miał zawierać wydany po opracowaniu oryginalnej anglojęzycznej wersji zbiorczej, ostatni tom serii oraz kilka opowiadań. Chyba się z tego pomysłu wycofano bo info o wydaniu czterotomowym z 3 tomu wydania zbiorczego znikło.

Sam tom to oczywiście bardzo dobra porcja literatury fantasy, każdy kto czytał poprzednie na pewno się nie zawiedzie, trzy zgromadzone tytuły to w przypadku 2 pierwszych kontynuacja historii świata Imperium Grozy, zakończona tak, że żal trochę, iż nie ma jeszcze wydania polskiego ostatniej książki z serii, no ale sam najnowszy tom został wydany po 22 latach od pozycji tu zawartych, wiec starsi czytelnicy więcej wycierpieli czekając, niecierpliwi mogą sięgnąć po wydanie angielskie. Boli brak informacji kiedy tom zostanie wydany, oraz brak infa czy będzie to ten zapowiadany czwarty zbiorczy...

Krzysztof Lewandowski | 2013-07-24

MatiOti | 2017-09-05
Przeczytana: wrzesień 2017

"Dojrzewa wschodni wiatr" czyta się dosyć trudno z powodu tłumaczenia - dlaczego na przykład Zgromadzenie przetłumaczono jako Stwór, trudno mi to stwierdzić.. Ale ponieważ w "Nadciąga zły los" część fabuły się zazębia, więc nagle jasne stają się wcześniej problematyczne miejsca, najlepiej podczas lektury wracać do poprzedniej części i śledzić je obie równolegle.

W opowiadaniach również jest problem z tłumaczeniem, a największy zgrzyt pojawia się w "Ściętych głowach". Jeden z bohaterów na końcu nazwany został w tłumaczeniu Biczem Bożym, co mogłoby sugerować, że chodzi o szwagra El Murida czyli Nassefa, ale czas opowiadania wskazuje, że jest to niemożliwe (we wspomnieniach przywołane są przeszłe bitwy z kampanii El Murida, gdzie Nassef dowodził, a bohater opowiadania na końcu jest dopiero dzieckiem, nie zgadzają się też inne postaci i miejsca, np. el Aswad nie jest w rękach rodziny Harouna). Z tego co udało mi się zweryfikować, to w oryginale opowiadania pojawia się określenie...

Patryk | 2015-05-22

Chyba najlepsza część Imperium Grozy, a przynajmniej na pewno tak samo dobra jak tom I - Okrutny Wiatr.
Wszystko nabiera wielkiego tempa, pełno intrygi i knowań. Każdy udaje wspaniałego, a tak na prawdę patrzy tylko na siebie.
Bohaterowie nie są prostolinijni i sami przeżywają rozterki wewnętrzne i zastanawiają się czy aby na pewno dobrze robią.

Glen Cook stworzył świetny cykl, stworzył go przed Czarną Kompanią. Wielu uważa, że Kompania jest jego najlepszym cyklem, ja jednak po przeczytaniu Imperium nie jestem już w stanie tak być tego pewny. Kompanię też czytałem i również mi się podobała, jednak nie trzymała przez całą długość równego-wysokiego poziomu. Z Imperium jest inaczej. Oczywiście, nie każda część cyklu jest tak samo dobra, jednak jako całość jest o wiele równiejsza niż Czarna Kompania.
A na dodatek już niebawem wyjdzie ostatnia część cyklu, która będzie uwieńczeniem całej historii opisanej w Imperium Grozy.

Fanom Cook'a, Czarnej Kompanii; fanom Eriksona i jego...

Przemysław | 2015-03-16
Przeczytana: 15 marca 2015

Po przeczytaniu całego cyklu "Kroniki Imperium Grozy" powiem jedno... GENIALNE! :]

Cad | 2017-05-24