Powrót Karmazynowej Gwardii tom 2

Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Cykl: Imperium Malazańskie (tom 2.2)
Wydawnictwo: Mag
Return of the Crimson Guard
powieść kanadyjska
Konował

Powrót kompanii najemników, Karmazynowej Gwardii, nie mógł nastąpić w chwili gorszej dla Imperium Malazańskiego. Jego siły wyczerpała wojna i dodatkowo osłabiły je zdrady oraz rywalizacje. Są tacy, którzy zadają sobie pytanie, czy cesarzowa Laseen nie utraciła panowania nad sytuacją. Niepokoje narastają, a podbite królestwa i księstwa jedno po drugim upominają się o niepodległość. Do...

Do kipiącego kotła, jakim stało się Quon Tali, wkraczają oddziały Gwardii. Razem z nimi wraca wspomnienie złożonych przed stuleciem Ślubów wiecznego sprzeciwu wobec istnienia imperium. Jednakze niektórzy członkowie elity Gwardii, Zaprzysiężonych, mają dalej idące ambicje. Pewne starożytne istoty również próbują zrealizować swe tajemnicze cele. Jest też szermierz zwany Wędrowcem, który razem ze swym towarzyszem, Erekiem, zmierza ku konfrontacji, jakiej nikt dotąd nie przeżył.

Nie tylko Gwardia przygotowuje się do wojny. Również dowódcy i magowie Laseen, „Stara Gwardia”, są coraz bardziej zniecierpliwieni tym, co uważają za jej błędy. Czy to możliwe, by Laseen przechytrzyła wszystkich? Czyżby chciała wykorzystać powstania jako pretekst do wyeliminowania ostatnich, irytujących współpracowników swego sławnego poprzednika, Kellanveda?

Epicka, wciągająca powieść, jaką jest Powrót Karmazynowej Gwardii, stanowi kolejny rozdział w burzliwej historii Imperium Malazańskiego.

Mateusz | 2015-10-22
Przeczytana: 21 października 2015

Pierwsza część jeszcze mi się podobała a czasami nawet bardzo. Fantasy zbliżone do historii spod pióra Glena Cooka, akcja widziana z "żołnierskiego punktu widzenia". Ale tom drugi to dla mnie coś strasznego. Ciężko było mi dotrwać do końca. Trudno mi powiedzieć dlaczego tak było, ale wyraźnie było coś nie tak. Fabuła się zagmatwała, bohaterów się namnożyło, którzy również często ginęli. Z żadnym z nich nie mogłem się związać. Ot pojawił się i zginął. Żadna strata. Pomimo iż jestem wielkim fanem fantasy to była jedna z tych książek, nad którą zastanawiałem się czy nie odłożyć jej nieprzeczytanej. Nie wiem czy warto czytać. Z jednej strony szkoda nie dokończyć historii, ale z drugiej szkoda psuć sobie tom pierwszy.

amra_LemurianScrolls | 2013-03-21
Przeczytana: marzec 2013

dialogi, dialogi, dialogi, dialogi, dialogi, multum postaci i kompletny chaos, trudno to nazwać książką, nie da się tego czytać

wojtek | 2019-01-19
Maciej | 2018-12-30