Powrót Karmazynowej Gwardii tom 1

Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Cykl: Imperium Malazańskie (tom 2.1)
Wydawnictwo: Mag
Return of the Crimson Guard
imperium, malazańskie
Konował

Powrót kompanii najemników, Karmazynowej Gwardii, nie mógł nastąpić w chwili gorszej dla Imperium Malazańskiego. Jego siły wyczerpała wojna i dodatkowo osłabiły je zdrady oraz rywalizacje. Są tacy, którzy zadają sobie pytanie, czy cesarzowa Laseen nie utraciła panowania nad sytuacją. Niepokoje narastają, a podbite królestwa i księstwa jedno po drugim upominają się o niepodległość. Do...

Do kipiącego kotła, jakim stało się Quon Tali, wkraczają oddziały Gwardii. Razem z nimi wraca wspomnienie złożonych przed stuleciem Ślubów wiecznego sprzeciwu wobec istnienia imperium. Jednakze niektórzy członkowie elity Gwardii, Zaprzysiężonych, mają dalej idące ambicje. Pewne starożytne istoty również próbują zrealizować swe tajemnicze cele. Jest też szermierz zwany Wędrowcem, który razem ze swym towarzyszem, Erekiem, zmierza ku konfrontacji, jakiej nikt dotąd nie przeżył.

Nie tylko Gwardia przygotowuje się do wojny. Również dowódcy i magowie Laseen, „Stara Gwardia”, są coraz bardziej zniecierpliwieni tym, co uważają za jej błędy. Czy to możliwe, by Laseen przechytrzyła wszystkich? Czyżby chciała wykorzystać powstania jako pretekst do wyeliminowania ostatnich, irytujących współpracowników swego sławnego poprzednika, Kellanveda?

Epicka, wciągająca powieść, jaką jest Powrót Karmazynowej Gwardii, stanowi kolejny rozdział w burzliwej historii Imperium Malazańskiego.

Mamerkus | 2015-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2015

Czas napisać jakąś recenzję. Sporo ostatnio przeczytałem, a nie miałem szczególnie serca, by się rozpisywać na ten temat. Zacznę od dopiero co zakończonej lektury "Powrotu Karmazynowej Gwardii" Iana Camerona Esslemonta.

Jak już zapewne pisałem wcześniej Steven Erikson i Ian Esslemont to współtwórcy świata Malazu. Najpierw na podbój czytelniczych dusz ruszył ze sporym powodzeniem Erikson ze swoją Malazańską Księgą Poległych, by potem dołączył do niego Esslemont, korzystając niejako z sukcesu kumpla. Esslemont dołączył w połowie MKP, stąd też to współtworzenie jest do tego stopnia wspólne, że dotychczasowe powieści Esslemonta stanowią uzupełnienie lub rozszerzenie wątków poruszonych przez Eriksona w ramach MKP mniej więcej od "Łowców kości". "Powrót Karmazynowej Gwardii" (dalej PKG) jest tego nadwornym przykładem.

PKG jest drugą powieścią Esslemonta, debiutancką "Noc noży" zjechałem za tragiczną fabułę i chaos akcji, bohaterowie też nie ryli beretu, oględnie rzecz ujmując. Akcja...

Mateusz | 2015-09-21
Przeczytana: 21 września 2015

Bardzo dobry kawał fantastyki. Może nie jest to fantastyka do bólu, gdzie mamy do czynienia z różnymi magicznymi rasami, smokami i rycerzami w ślnących zbrojach i "porwanych księżniczkach przez złego czarnoksiężnik". Jeśli miałbym najtrafniej określić ten podgatunek fantasy to nazwałbym roboczo "powrót Karmazynowej Gwardii" żołnierskim fantasy. Historię przeżywamy z poziomu nie wielkich tego/tamtego świata, lecz z perspektywy zwykłych wojaków. Jesteśmy od początku w samym centrum wydarzeń, przygodę przeżywamy wspólnie z bohaterami a nie z intrygamtami na wyższych szczeblach władzy. Książka bardzo przypomina mi cykl o Czarnej Kompanii Glena Cooka. Jeżeli znacie i podobały Wam się przygody Czarnej Kompanii to Karmazynowa Gwardia również przypadnie Wam do gustu

Belgrade | 2013-03-30
Przeczytana: marzec 2013

hmm... Ocenię praktycznie razem z drugim tomem. wg mnie temat nieco zapomniany w Malazanskiej Księdze Poległych. Jeżeli ktoś przeczytał Malazańską to powinien też kontynuować cykl. Jednak nie jest to już ten poziom suspensu. Wątki są nieco bardziej liniowe i wszystkie praktycznie kończą się happy endem. Osobiście nieco mnie to rozczarowało. Może dopada mnie takie wrażenie bo nie da się uniknąć tutaj porównań z dziesięcioma tysiącami stron napisanymi przez Eriksona. Ta książka zbyt szybko dla mnie się kończy. Solidne 7/10, bo ewidentnie przeczytać warto. Ale np RR Martin mniej (a raczej wcale) oszczędza bohaterów.

matix1256 Jonczyk | 2013-03-04

Bardzo ciekawa książka, która wraz z tomem 2 pokazuje nam "piękno" świata Malazu i dalsze losy Imperium Malazańskiego, ciekawych bohaterów i intrygujące sytuacje i miejsca. Trzeba jednak zaznaczyć że jest to książka trudna w odbiorze z powodu mnóstwa bohaterów, miejsc, pomysłów i akcji rozgrywających się jednocześnie.

pio_par | 2016-09-01
Troll23 | 2016-07-28