Zdobywcy Bieguna północnego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Arktyka, podróżnictwo
Bacha85

Relacja z wyprawy odkrywczej na biegun północny oraz opis życia w bazie na Wyspie Rudolfa. Książka składa się z trzech części:
cz.1 Czemu Papanin wyruszył na biegun północny?
cz. 2 Życie na krze.
cz.3 Zwycięstwo nad lodami.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://literacki24.pl/

Gosia | 2015-07-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 06 lipca 2015

Strasznie się czytało tę książkę A. i Cz. Centkiewiczów.
Przeczytałam już kilka książek wydanych w latach 50-tych, ale z tak jawną propagandą socjalizmu i jego osiągnięć jeszcze się nie spotkałam. A miała to być miła odskocznia od panujących upałów.
Sama historia jest nawet ciekawa - czterech naukowców na przełomie 1937 i 1938 roku przez 274 dni dryfuje na polu lodowym od bieguna północnego (zostali tam dostarczeni samolotami wraz z ekwipunkiem) do 75 stopnia N. W końcowej fazie jest to już tylko większa kra o średnicy 30 metrów. Pionierska wyprawa zbiera unikalne materiały badawcze. Książka opisuje ich zmagania, wytrwałość i pomysłowość. Niestety niektóre propagandowe fragmenty są ciężkie do strawienia. Jakoś nie takie wyobrażenie miałam o Centkiewiczach i ich książkach. Raczej nie polecam. Chyba, że ktoś chce się przekonać, jak się pisało książki w tamtych czasach.