839242462X
Grenlandia, chłopiec
przygodowa

Inne wydania

Akcja powieści rozgrywa się na Grenlandii w XX wieku. Utwór opowiada o dorastaniu chłopca w skrajnych warunkach Dalekiej Północy, z dala od wszelkiej cywilizacji. Tematyka koncentruje się wokół tematu przetrwania, walki o jutro. Autorzy przybliżają w swoim utworze kulturę eskimoską, tradycję oraz mity i legendy. Narrator jest wszechwiedzący, wypowiadający się w trzeciej osobie. Chłopiec -...

Chłopiec - Odarpi, uczył się sztuki przetrwania w tym trudnym terenie od ojca. Nabytą od ojca umiejętność budowania śnieżnego igloo wykorzystuje podczas podczas śnieżnej zamieci, gdy musi się ratować przed zamarznięciem. Następną umiejętnością przejętą od ojca jest polowanie, do którego używa psiego zaprzęgu. Już podczas drugiego polowania udaje mu się zabić morsa, co pozwala jego rodzinie przetrwać trudny czas zimy. Mięso z tego zwierzęcia pozwala na przetrwanie przez długi czas. Po minięciu nocy polarnej chłopiec ponownie wyrusza na polowanie, którego łupem pada niedźwiedzica. Natomiast młody niedźwiadek zostaje przyjacielem chłopca. Młodzieniec pod nadzorem ojca nabiera wprawy w polowaniu. W cieplejsze miesiące poluje na ptaki i wybiera jaja z gniazd. Egigwa, dumny z chłopca, sprawia mu prezent – kajak z foczych skór.

Podczas kolejnej zimy polarnej czytelnik obserwuje życie w osadzie Eskimosów: zwyczaje, legendy i baśnie, które rodzice opowiadają potomstwu. Opisane są obowiązki, spadające na Odarpiego, który zajmuje się utrzymaniem zaprzęgu, doglądaniem psów. Między chłopcem z niedźwiedziem zawiązuje się przyjaźń. Zwierzę z czasem dorasta i staje się olbrzymem; w końcu wybiera wolność.

źródło opisu: http://www.matras.pl/odarpi-syn-egigwy.html

źródło okładki: http://www.matras.pl/odarpi-syn-egigwy.html

| 2015-06-02
Przeczytana: marzec 1994

Bardzo ciekawa i wzruszająca nowela przygodowa. Wywarła na mnie ogromne wrażenie i rozbudziła we mnie wyobrażenia o dalekich podróżach i niezwykłych przygodach.

Swego czasu Odarpi był moim ulubionym bohaterem i idolem :)

| 2013-05-21
Przeczytana: 2003 rok

Czytałam tą książkę już bardzo dawno temu (chyba w przedszkolu:)), ale do dziś miło ją wspominam. Utwór jest ciekawy - przybliża nam obcą kulturę, obyczaje, ale też ukazuje relacje między ojcem a synem. W książce nie ma żadnej przemocy, bo pomimo, iż chłopiec polował na zwierzęta, to jednak je szanował i zaopiekował się małym niedźwiadkiem... Myślę, że z tą krótką powiastką powinno się zaznajomić każde dziecko, ponieważ utwór ukazuje właściwe relacje międzyludzkie oraz te typu człowiek-zwierzę.

Opowieść o chłopcu z dalekiej północy i jego rodzinie.

książek: 2086
Marago | 2016-10-09