Sebastian

Cykl: Efemera (tom 1)
Wydawnictwo: Initium
Sebastian
anne bishop, sebastian, demon, inkub
Kachuś0802

„Niech twoje serce podróżuje bez bagażu, ponieważ to, co ze sobą przyniesiesz, stanie się częścią krajobrazu”. Dawno, dawno temu Efemera, zagrożona przez Zjadacza Świata, została rozbita na wiele tajemniczych i magicznych krain. Nazwano je krajobrazami. Między nimi rozciągają się mosty, które przenoszą podróżnych w miejsca, do których przynależą, zamiast tam, gdzie sami chcą się udać. Zjadacz...

Zjadacz Świata został uwięziony i zapomniano o nim, a stabilność krajobrazów Efemery utrzymuje magia Krajobrazczyń. W jednej z krain, gdzie żyją demony i panuje wieczna noc, swym mrocznym uciechom oddaje się półkrwi inkub − Sebastian. W snach wzywa go kobieta, która pragnie jedynie być bezpieczna i kochana. Sebastian pożąda jej, ale jednocześnie jest świadomy tego, że może ją zniszczyć.
Tymczasem w cichych ogrodach szkoły Krajobrazczyń budzi się zło − Zjadacz Świata wydostaje się ze swojego więzienia. Jego pierwszą ofiarą może paść krajobraz Sebastiana.
Ta uwodzicielska, erotyczna i niezwykle romantyczna opowieść przeznaczona jest dla tych, którzy wiedzą, po której stronie serca – jasnej czy mrocznej – kryją się ich namiętności.

źródło opisu: http://paranormalbooks.pl/2012/05/08/zapowiedz-sebastian/

źródło okładki: http://paranormalbooks.pl/2012/05/08/zapowiedz-sebastian/

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1303

Kraina miliona mostów

Anne Bishop znana jest w naszym kraju ze świetnie przyjętego przez czytelników cyklu „Czarne Kamienie”. Wśród innych pozycji gatunku wyróżnia się on niezwykle oryginalnym światem, w którym osadzona jest akcja, nietuzinkowymi bohaterami i oryginalnym podejściem do relacji między kobietami i mężczyznami.

„Sebastian” to powieść, która otwiera nowy cykl książkowy zatytułowany „Efemera”. Tytułowa Efemera to kolejna z ciekawych i oryginalnych krain zrodzonych w wyobraźni Anne Bishop. Świat ten rozbity jest na wiele niezależnych od siebie miejsc, zwanych krajobrazami. Opieką nad nimi zajmują się specjalnie przeszkolone kobiety – krajobrazczynie. Przemieszczanie się między krajobrazami możliwe jest jedynie dzięki mostom – magicznym konstrukcjom, które mogą wznosić jedynie wyszkoleni do tego mężczyźni. Część mostów prowadzi zawsze w to samo miejsce (odległość geograficzna nie ma znaczenia), ale przy użyciu niektórych trafia się w miejsce, którego pragnie serce podróżującego. Serce, a nie umysł. Dlatego korzystanie z mostów może być wyjątkowo niebezpieczne dla tych, o nieczystym sercu.

Tytułowy bohater to półkrwi inkub, czyli demon uwodzący kobiety. Jego kuzynka, Glorianna Belladonna, jest krajobrazczynią o mocy tak wielkiej, że inne krajobrazczynie i pełniący funkcję sędziów czarodzieje pragną ją zabić. Sebastian żyje w Gnieździe Rozpusty, krajobrazie stworzonym przez jego kuzynkę, w którym panuje wieczna noc. Trafiają tam ludzie z całej Efemery, którzy pragną pić, uprawiać hazard i wyuzdany seks. Jednak gdy z więzienia ucieka potwór - Zjadacz Świata, Sebastian będzie musiał stanąć do walki w obronie Gniazda Rozpusty, a jego nieoczekiwaną sojuszniczką stanie się Lynnea – kobieta, która czerwieni się na samą myśl o „tych sprawach”.

W „Sebastianie” Anne Bishop testuje nowy świat, ale nie nowy styl. Jej sposób pisania sprawia, że „Efemera” staje się w pewien sposób przedłużeniem świata „Czarnych Kamieni”. Tutaj też panuje spora swoboda seksualna, ale niemniej ważne są uczucia. W bohaterach nowej powieści uważny czytelnik dostrzeże cechy Janelle, Deamona, Lucivara, Marion i innych bohaterów „Czarnych Kamieni”, jednak w zupełnie nowych, często zaskakujących kombinacjach. W nowym cyklu Bishop mocniej wchodzi w świat marzeń. W Efemerze marzenia i pragnienia kształtują rzeczywistość, nie tylko w przenośni, ale jak najbardziej dosłownie. Do Gniazda Rozpusty trafiają głównie ludzie i demony, w których sercu mieszkają mroczne i niegrzeczne pragnienia, ale czy oznacza to, że są źli? A może mrok jest czymś niezbędnym dla światłości?

„Sebastian” to rozpoczęcie nowego cyklu. W związku z tym nie dziwi, że znacznie więcej wątków zostało rozpoczętych niż zakończonych. Nie znamy rozwiązania wielu tajemnic, a niektórzy bohaterowie dopiero zaczynają odkrywać swoją tożsamość.
Nową książką będą zachwyceni fani Anne Bishop. Odnajdą tu wszystkie te elementy, za które pokochali „Czarne Kamienie”, choć w zupełnie nowych konfiguracjach, złożonych tak zgrabnie, że całość łyka się jednym tchem. Czasami to wszystko wydaje się zbyt znajome, brakuje czegoś zupełnie nowego, jakiegoś powiewu świeżości, ale szybko rozwijająca się akcja pomaga łatwo zapomnieć o ewentualnych niewielkich mankamentach.
Zawiodą się natomiast ci, którzy po książkę sięgną skuszeni informacjami o erotyce i „mrocznych uciechach”. Jasne, Gniazdo Rozpusty jest bezpruderyjne, ale tak naprawdę „Sebastian” nie koncentruje się na seksie, a raczej na uczuciach. A „mroczne uciechy” okazują się wcale nie takie mroczne. A może to ja jestem tak zepsuty wszechobecnym w popkulturze seksem?

Krzysztof Krzemień

Edyta | 2019-09-26
Przeczytana: 25 września 2019

Z powieściami Anne Bishop mam poważny problem. Bezgranicznie zakochuję się w głównych bohaterach. A potem nie mogę przeboleć rozstania. Czy tak było tym razem?

Agnieszka | 2019-07-17
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 17 lipca 2019

Piękna opowieść z głębokim przesłaniem.

Ala | 2019-06-20
Na półkach: Przeczytane, Moje, 2019
Przeczytana: 20 czerwca 2019

To takie Czarne Kamienie w trochę innej wersji. Glorianna to rozwinięta wersja Jeanelle, bez niektórych jej beznadziejnych cech. Sebastian to Daemon. Ma dokładnie te same życiowe przemyślenia. Tym razem jednak pozwolono mu nie kochać się w głównej bohaterce, a mieć własną szczęśliwą historię. Ale jednak ciągle jest silna postać kobieca, która staje w obronie całego świata, która robi to co trzeba bez względu na koszty i która woli poświęcić siebie niż potencjalnie stracone osoby. Jest też bardzo mocny podział na złych i dobrych, istniejący praktycznie od pierwszej strony. Tutaj nie ma zagadek, nie ma zmian motywacji bohaterów. Wiemy, z kim trzeba będzie walczyć. Dobrzy są odizolowani od złych, chociaż źli czasami przenikają do świata dobrych. Czy nie jest to powtórka z Kamieni?

Nie czepiam się. Uwielbiam Czarne Kamienie i polubiłam Efemerę właśnie z uwagi na te podobieństwa w charakterach i w historii. Ale jednak widać tutaj bardzo dużą schematyczność Anne Bishop. Ciekawe, czy jej...

Gofira | 2019-04-11
Przeczytana: kwiecień 2019

to serce tworzy krajobraz wokół nas. Zlość tworzy pustynie, a nadzieja zawsze tworzy oazy. I choć można ukryć przed czlowikiem nasze prawdziwe oblicze to Efemera zawsze wyśle nas w miejsce, które rezonuje z naszym sercem. Piekna opowieść o wierze, nadzieji i miłości. O tym żemiłośc choć ma wiele obrazów to zawsze wspólnym mianownikiem jest stawianie dobra innych ponad nasze własne. Autorka ma wspaniały dar opowiadania o najważniejszych prawdach w spoóśb bardzo malowniczy i nieco tajemniczy. Zmusza nas tym samym do refleksji nad naszym postępowaniem
A Ty?Dokąd Ciebie doprowadziłaby melodia Twego serca?

Cerbin | 2018-08-02

Ciekawy pomysł świata, ale bohaterowie płascy, infantylni momentami aż do bólu. Czytało się ciężko a woli by sprawdzić jak potoczyły się dalsze losy bohaterów - zero. Z bliżej nieznanych przyczyn na okładce poda stwierdzenie "erotyczna", co jest chyba żartem.

Tsukiko | 2018-05-09
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 09 maja 2018

Poprzednim cyklem Anne Bishop - "Czarnymi Kamieniami" - byłam zachwycona. Wszystko tam do mnie przemawiało: świat przedstawiony, bohaterowie, fabuła. Poprzeczka została postawiona bardzo wysoko. Niestety, tym razem zachwytów nie było. A bardzo szkoda, bo zapowiadało się ciekawie.
Krainy, jakie autorka wykreowała w poprzednim cyklu sprawiły, że poczułam się niemal jak w domu. Po prostu chciało się je poznawać. Efemera natomiast wydaje się zlepkiem przypadkowych pomysłów i nie ma tu nic do rzeczy fakt, że w zamyśle miał to być świat rozbity na krajobrazy. Zwyczajnie "przechodziłam" przez kolejne krainy i nie czułam z nimi żadnej głębszej więzi.
Podobnie rzecz się ma z bohaterami. Może z wyjątkiem tytułowego bohatera oraz jego kuzynki Glorianny, bo ta dwójka była chyba jedynymi osobami, które polubiłam.
Fabuła toczy się dość wolno i zanim nasi bohaterowie podejmą jakąś naprawdę konkretną decyzję co do przyszłości swojego świata lub choćby własnego życia, musi minąć około trzystu...

Szarratu | 2018-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2018

Myślę, że Efemera równa się poziomem z Czarnymi Kamieniami. Na razie jestem tak samo zachwycona, choć może wciągnęła mnie trochę mniej niż INNI. Jak przeczytam całe obie serie, to może będę wiedziała, która jest najlepsza. Na pewno pozostaję fanką Anne Bishop.

Anna | 2017-12-26
Przeczytana: 20 grudnia 2017

Po "Sebastiana" Anne Bishop sięgnęłam z sentymentu za książkami tej autorki, która urzekła mnie swego czasu trylogią Czarnych Kamieni. Szczerze powiem, że nie wiedziałam nawet, że Pani Bishop jest tak płodną autorką. Tym niemniej cykl Efemery to zarazem zupełnie coś innego od Czarnych Kamieni jak i są cechy wspólne.

Szczerze powiem, że początkowo opowieść o Efemerze, świecie złożonym z różnych krajobrazów połączonych mostami, nad którymi panują krajobrazczynie i mostowi nie do końca przypadła mi do gustu. Sam świat jest dosyć chaotyczny i z początku trudno było mi się połapać, co gdzie się dzieje i jaki to ma wpływ na pozostałe światy. Jednak z biegiem czasu wszystko zaczęło się bardziej klarować i czytanie książki stało się znacznie przyjemniejsze.

Podobnie jak w trylogii Czarnych Kamieni jedną z głównych postaci jest niezwykle silna kobieta, w tym przypadku Glorianna Belladona. Ale nowością w porównaniu do Czarnych Kamieni jest postać drugiego głównego bohatera, tj. inkuba...

Aridea | 2017-06-16
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Niestety nie dałam rady dokończyć tej książki. Przez 150 stron nie wydarzyło się nic, co by mnie zainteresowało. Może to tylko przydługi wstęp i akcja później się rozkręci ale nie miałam już ochoty zmuszać się do dalszego czytania. Bardzo lubię Anne Bishop za cykl "Inni" ale "Efemera" jakoś do mnie nie przemawia.

niewyspanaolka | 2017-05-15
Przeczytana: 14 maja 2017

Dawno nie czytałam książki z tak nietypowym pomysłem na świat. Efemera potrzaskana w kawałki i niesamowita magia plus dobrze napisane postacie (Sebastian, Lee, Glorianna, Nadia i Koltak) to mocne strony książki. Wątek Lynnei jak dla mnie zbyt cukierkowy i taki "znikąd". Gdyby nie to, moja ocena książki byłaby jeszcze wyższa.