Uczeń

Wydawnictwo: Czarna Owca
Lärjungen
Lotta

Inne wydania

W Sztokholmie dochodzi do serii brutalnych morderstw, których ofiarami są kobiety. Śledztwo prowadzone przez zespół pod wodzą Torkela Höglunda nie posuwa się naprzód. Morderstwa w najdrobniejszych szczegółach przypominają zbrodnie popełnione przez Edwarda Hinde, seryjnego mordercę, którego Sebastian Bergman pomógł aresztować piętnaście lat temu. Hinde jednak nadal odsiaduje wyrok. Policja...

Morderstwa w najdrobniejszych szczegółach przypominają zbrodnie popełnione przez Edwarda Hinde, seryjnego mordercę, którego Sebastian Bergman pomógł aresztować piętnaście lat temu. Hinde jednak nadal odsiaduje wyrok. Policja jest przekonana, że ma do czynienia z naśladowcą.

Sebastian Bergman, specjalista od seryjnych zabójstw, postanawia uczestniczyć w śledztwie. Wkrótce odkrywa, że wszystkie te morderstwa skierowane są przeciwko niemu...

Uczeń to druga część cyklu kryminalnego z Sebastianem Bergmanem, rozpoczętego powieścią Ciemne sekrety.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2012

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/ucze,p1362240271

yaola | 2015-03-15
Przeczytana: 15 marca 2015

Daję maksymalną ilość gwiazdek, bo uważam, że książka buduje niesamowite napięcie, które zabrało mi 2 dni z życia;-), nie mogłam się oderwać i nawet nie pomogło, kiedy już rozbolały mnie oczy od czytania. Moim zdaniem 2 tom dużo lepszy od pierwszego. Pomysł uwikłania Sebastiana Bergmana w śledztwo z prywatnych pobudek uważam za genialny.
Para autorów naprawdę znów stanęła na wysokości zadania. "Nie czytać - jeśli masz coś ważnego do zrobienia, bo na pewno zawalisz..:-)))"

wiejskifilozof | 2016-05-27

Książka opowiada o serii morderstw,popełnianych na kobietach.
Ktoś naśladuje sprawcę,który siedzi w więzieniu.
Uczeń to świetny kryminał,mamy tu morderstwa.
Poszukiwania sprawców,oraz tło barwne obyczajowe.

Mimo,swej grubości czyta się łatwo i bardzo przyjemnie.
Autorzy przenoszą akcję z miejsca na miejsce.
Ale były jeden kłopot,otóż czasem nie mogłem zapamiętać tych wszystkich postaci.

książek: 1969
Strega | 2014-10-20
Przeczytana: 20 października 2014

"Uczeń" jest drugą książką z cyklu powieści kryminalnych duetu Hjorth-Rosenfeldt z Sebastianem Bergmanem, policyjnym psychologiem.

Zaczęłam czytanie od części trzeciej " Grób w górach" i dlatego zachęcam innych, ze względu na powiązania poszczególnych części do trzymania się chronologii. W obu częściach Sebastian Bergman jest gburowatym egoistą budzącym irytację. Samo przebywanie z takim człowiekiem automatycznie powoduje konflikty. Stanowi to - przynajmniej dla mnie- odmianę po wielu sympatycznych profilerach, policjantach, detektywach itd.

Fabuła książki oprócz wątku kryminalnego zawiera rownież wątki osobiste. Sprawiają one, że mamy możliwość spojrzenia nie tylko na pracę policjantów, ale i poznać ich od strony niezawodowej. Tym bardziej, że tutaj te prywatne sprawy mają często związek i wpływ na śledztwo.

W sumie nie mam do książki większych zastrzeżeń. Nie ma w niej miejsca na nudę i czyta się dobrze.

Marzin | 2013-07-15
Przeczytana: 14 lipca 2013

Super dobry kryminał.Dużo lepszy niż pierwsza część. Zawrotna prędkość. Do około 100-nej strony tak spokojnie, ale potem jak się okazało że morderstwa mają ścisły związek ze Sebastianem, to już nie mogłam się zatrzymać....byle tylko jak najszybciej dotrwać do końca. Naprawdę warto sięgnąć po tą książkę pomimo że ma ponad 500 stron, co mogłoby niektórych przerazić, ale akcja tak znakomita że to 500 stron to pikuś:)

Blasphemer | 2016-04-29

Znajomość z duetem Hjorth-Rosenfeldt zacząłem zgodnie z chronologią, od „Ciemnych sekretów”, które bardzo mi się spodobały. W myśl zasady żeby kuć żelazo póki gorące, od razu wziąłem się za lekturę kolejnej części cyklu, czyli za „Ucznia”. No i ‘post factum’ dostałem takiego „dzwona”, że dopiero zacząłem dochodzić do siebie. Jeśli pierwszą część można nazwać książką co najmniej dobrą, to przy „Uczniu” musi postawić się słowo „GENIALNA”.
Żebym nie wiem co robił, szukał na siłę czegokolwiek, o co można by przyczepić się do tej powieści, to się nie da, bo tu nie się do czego przyczepić! Genialny kryminał od A do Z!
Może to co teraz napiszę, będzie jeszcze troszkę na wyrost, ale – na moim prywatnym, skandynawskim tronie siedzi niepodzielnie Jo Nesbo, ale myślę że Panowie Horst i Rosenfeldt zaczęli mocno dobijać się do miejsca tuż za genialnym Norwegiem.
Polecam „Ucznia” wszystkim, którzy chcą spędzić czas przy wyśmienitej lekturze!
I jeszcze słowo końcowe na temat głównego bohatera...

gwiazdka | 2014-01-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 22 stycznia 2014

Druga część cyklu, którego bohaterem jest Sebastian Bergman, wydaje mi się nawet lepsza niż pierwsza. Jako thriller książka spełniła wszystkie moje oczekiwania. Akcja rusza od pierwszych stron, a atmosfera gęstnieje. Nic dodać nic ująć. Pomimo prawie 600 stron czyta się szybko, nic nie jest zbędne. Lektura była ciężka tylko pod jednym względem: autorzy tak dobrze scharakteryzowali postaci, że wzbudzały u mnie silne emocje, niestety w większości negatywne. Lubiłam tak naprawdę tylko Torkela i Billy’ego. Pozostali w większości mnie denerwowali: Sebastian nieprzestrzegający żadnych reguł, Ursula myśląca tylko o sobie i kontroli wszystkich, Trolle bez zasad moralnych i najbardziej działająca mi na nerwy Panna Wspaniała czyli Vanja, traktująca wszystkich z pogardą i zarozumiała policjantka. Do tego dodać interesującą postać seryjnego mordercy, dającego sobą manipulować byłego policjanta, a teraz dyrektora więzienia i wsiąkłam na całego.

Dodatkowo odniosłam wrażenie, że autorzy tworząc...

Sargento_Garcia | 2013-07-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: kwiecień 2013

Od chwili gdy przeczytałem trylogię Millenium Stiega Larssona zainteresowałem się kryminałami skandynawskimi. Zaliczyłem m.in. książki Camilli Läckberg, Henninga Mankella, Mari Jungstedt ale chyba praca zbiorowa Hjortha i Rosenfeldt zrobiła na mnie największe wrażenie (zaraz po Millenium). Wartka akcja, dobra gra napięciem, perfekcyjnie oddane charaktery postaci jak i w ciekawy sposób przedstawiony obraz szwedzkiego społeczeństwa w szerokim tego słowa znaczeniu. Nie zdarza się to często w książkach których akcja łączy się ze sobą, ale w tym przypadku każdy kolejny tom, moim zdaniem, jest ciekawszy od poprzedniego.
Autorzy prowadzą akcje na kilku przenikających się i zazębiających płaszczyznach.
Mimo to czytelnik nie czuje się zagubiony, bo poszczególne wątki przedstawiane są w sposób czytelny i wyraźny.

Muszę się przyznać, że książki są wciągające jak chodzenie po bagnie. Każdy z tomów czytałem jeden dzień zaniedbując z lekka pracę – trudno, taka karma :o).

Na koniec dodam...

BeataBe | 2013-10-19
Przeczytana: 08 października 2013

Ten duet to moje najlepsze odkrycie ostatnich miesięcy. Zawiła, intrygująca i zaskakująca akcja. Świetne portrety psychologiczne bohaterów. Sebastian Bergman pokazany znakomicie. Coraz bardziej ludzki, co było momentami nawet wzruszające... Mogłabym takie książki czytać na okrągło i bez końca.

Anna | 2016-05-28
Przeczytana: 28 maja 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To się nie mogło skończyć dobrze. Już sam wybór tematu gwarantował porażkę. To tak, jakby zaśpiewać "I will always love you" w talent show. Przegrywa się juz przed występem.

Seryjny morderca, który zza krat organizuje kolejne morderstwa. Tu nie można wymyslić już niczego nowego. I panowie Autorzy niczego nowego nie wymyślili. Bardzo odtwórcza historia.

W dodatku Sebastian Bergman został tak przerysowany, że już nie irytuje. Wywołuje żal i litość z powodu tego jak się z nim Autorzy obeszli. Musieli go bardzo nie lubić.
Inne postaci też straciły na wiarygodności.

Szkoda. To bardzo dobra książka, tylko wszystko jest w niej nie tak.

emindflow | 2013-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2013

Jeden z najlepszych thrillerów, jakie czytałem ever! Panowie Hjorth i Rosenfeldt nie tylko utrzymali b. wysoki poziom debiutu, ale jeszcze go podnieśli. Dla mnie absolutnie rewelacja - ta książka ma wszystko, co powinien mieć idealny thriller. Poza wspaniałą dawką emocji to jest po prostu kawał (grubaśny) dobrej literatury. Nie można tej książki nie przeczytać!