Wielka Trwoga. Polska 1944 – 1947. Ludowa reakcja na kryzys

Okładka książki Wielka Trwoga. Polska 1944 – 1947. Ludowa reakcja na kryzys
Marcin Zaremba Wydawnictwo: Znak historia
700 str. 11 godz. 40 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2012-05-14
Data 1. wyd. pol.:
2012-05-14
Liczba stron:
700
Czas czytania
11 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-240-2246-5
Tagi:
literatura polska II wojna światowa społeczeństwo Polacy
Inne
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pomocnik Historyczny „Trzecia Rzesza 1933-1945” Jarosław Centek, Jerzy Holzer, Jerzy Kochanowski, Adam Kożuchowski, Piotr Madajczyk, Jan M. Piskorski, Krzysztof Ruchniewicz, Jan Skórzyński, Anna Wolff-Powęska, Marcin Zaremba, Andrzej Żbikowski, Stanisław Żerko
Ocena 8,5
Pomocnik Histo... Jarosław Centek, Je...
Okładka książki Teksty Drugie 6/2016: Polska pamięć Agata Bielik-Robson, Stefan Chwin, Przemysław Czapliński, Joanna Kurczewska, Jacek Leociak, Marek Zaleski, Marcin Zaremba, praca zbiorowa
Ocena 0,0
Teksty Drugie ... Agata Bielik-Robson...
Okładka książki Academia. Magazyn Polskiej Akademii Nauk nr 2 (38)/2014 Ewa Brojer, Przemysław Dereń, Jacek Hołówka, Arkadiusz Kosmala, Michał Krobicki, Marcin Machalski, Joanna Pijanowska, Agnieszka Popiel, Wiesław Stręk, Jan Strelau, Włodzimierz Strupiński, Piotr Trzonkowski, Marcin Zaremba, Bogdan Zawadzki, Maciej Żylicz, redakcja pisma Academia
Ocena 6,0
Academia. Maga... Ewa Brojer, Przemys...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
211 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
974
397

Na półkach: , ,

Strach, lęk i trwoga to uczucia znanie niemal każdemu człowiekowi. Ich obecność jest zazwyczaj krótkotrwała i nie wywołuje większych spustoszeń w ludzkiej psychice. Nie o takim strachu opowiada nam jednak Marcin Zaremba. Ten znany historyk i publicysta podjął próbę charakterystyki innego rodzaju strachu, a mianowicie tego, który towarzyszył Polakom w czasie II wojny światowej i tuż po niej. W nasileniu wspomnianego uczucia, jak twierdzi Zaremba, tkwi geneza wszystkich wydarzeń, które miały miejsce w latach 1944-1947. Pogromy Żydów, szmalcownictwo, donosy, samosądy, czy szaber połączone zostały wspólnym mianownikiem, którym bez wątpienia był narastający strach.

Książka Marcina Zaremby pt.: "Wielka Trwoga. Polska 1944-1947. Ludowa reakcja na kryzys" nie jest pierwszą publikacją podejmującą tematykę strachu. Badania nad tym uczuciem prowadziło wielu znanych naukowców, m.in. Georges Lefebvre, czy Jean Delumeau. Na gruncie polskim ogromną popularność zyskała m.in. książka Jana Tomasza Grossa pt.: "Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści". Jej wydanie spowodowało bowiem nieodwracalną zmianę w świadomości Polaków na temat stosunków polsko-żydowskich. Do tej właśnie publikacji nawiązuje Marcin Zaremba, który w "Wielkiej Trwodze" przedstawia nieco szersze spojrzenie na to, co Gross nazywał mianem antysemityzmu.

Swoją popartą bogatym materiałem źródłowym opowieść, autor zaczyna snuć od czasów dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to strach w narodzie polskim budziła postać bolszewika. Jego miejsce szybko zastąpił Niemiec, który w czasach II wojny światowej stał się uosobieniem upadku człowieczeństwa. Nieustanna obawa przed łapanką, śmiercią, czy chorobami zakaźnymi, wszechobecny głód i brak nadziei na zakończenie działań wojennych to tylko niektóre lęki towarzyszące Polakom w tym trudnym dla nich czasie. A potem? Gdy wydawać by się mogło, że już nic nie zagrażało naszym rodakom, w nich samych nadal narastał strach: przed Żydami, partyzantami z AK dokonującymi samosądów, przed funkcjonariuszami NKWD, Syberią, wymianą pieniędzy, reformą rolną, czy kołchozami. Liczba pobudek powodujących negatywne uczucia stale się zwiększała, a wszystkie nagromadzone w ludziach emocje potrzebowały ujścia. W ten oto sposób narodziła się społeczna agresja.

"Przedstrach", "Strach" i "Postrach" to trzy opatrzone wymownymi podtytułami, części książki Marcina Zaremby. Przestrach wprowadza czytelnika w świat lęku i trwogi, dając mu narzędzia do prawidłowego interpretowania omawianych w kolejnych częściach zjawisk. Strach otwiera nas na setki sytuacji, w których to negatywne uczucie kierowało godnymi potępienia czynami ludzkimi, zaś Postrach udowadnia, że lęk i trwoga nie opuściły społeczeństwa polskiego wraz z końcem 1947 roku i towarzyszyły mu w mniejszym bądź większym nasileniu aż do lat 80. XX wieku. Spośród tych trzech części, najrozleglejszą a zarazem najatrakcyjniejszą dla czytelnika jest ta, która opowiada o niemal czterech latach intensywnego strachu obecnego w życiu mieszkańców Polski. Byli bowiem wśród nich zarówno Polacy jak i Żydzi, Cyganie, Ukraińcy, Białorusini, Niemcy, czy Rosjanie, którzy mimo odmiennej przynależności etnicznej, nie uchronili się przed tym wyjątkowo destrukcyjnym uczuciem. Ocaleni z Holocaustu ginęli z rąk UB. Wysiedleni ze swoich miejsc zamieszania poddawani byli represjom ze strony nowej władzy, a ci, którzy do tej pory byli "na świeczniku", spadali na samo dno społecznej hierarchii. To ich historie opowiada nam autor "Wielkiej Trwogi".

Przyznam, że dawno nie miałam już w ręku publikacji naukowej, która pochłonęłaby mnie równie mocno, co książka Marcina Zaremby. Dzięki niej dokładnie poznałam mechanizmy, które popychały ludzi do wyjątkowo okrutnych czynów i co najważniejsze, przekonałam się, że większość z nich nie zrodziła się przez przypadek. Były one raczej wypadkową całego ciągu przerażających zdarzeń, które nie powinny się powtórzyć w historii żadnego cywilizowanego narodu. "Wielka Trwoga" to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy z wielkim zainteresowaniem badają II wojnę światową i czasy powojenne z perspektywy socjologicznej. To również wyjątkowo pojemne źródło wiedzy na temat antysemityzmu i stosunków polsko-żydowskich w latach 1944-1947. Doskonała znajomość omawianej tematyki i zaangażowanie autora w rzetelne przedstawienie przywołanych w książce przykładów są najlepszym gwarantem tego, że "Wielka Trwoga" jest publikacją, obok której nie sposób przejść obojętnie. i choć fakty przedstawione w książce Zaremby są zatrważające, to po prostu chce się o nich czytać.

Strach, lęk i trwoga to uczucia znanie niemal każdemu człowiekowi. Ich obecność jest zazwyczaj krótkotrwała i nie wywołuje większych spustoszeń w ludzkiej psychice. Nie o takim strachu opowiada nam jednak Marcin Zaremba. Ten znany historyk i publicysta podjął próbę charakterystyki innego rodzaju strachu, a mianowicie tego, który towarzyszył Polakom w czasie II wojny...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    753
  • Przeczytane
    263
  • Posiadam
    122
  • Historia
    27
  • Teraz czytam
    18
  • Chcę w prezencie
    15
  • Ulubione
    9
  • Historia Polski
    7
  • Literatura faktu
    5
  • 2018
    4

Cytaty

Więcej
Marcin Zaremba Wielka Trwoga. Polska 1944 – 1947. Ludowa reakcja na kryzys Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne