Znachor. Profesor Wilczur

Cykl: Znachor (tom 1-2) | Seria: Złota Seria
Wydawnictwo: Zielona Sowa
klasyka
Julia

W powieści dobro triumfuje nad złem, nieskazitelna cnota nad ludzką małością, etos wsi nad zepsuciem miasta. Dołęga-Mostowicz pokazuje zatem świat, jakiego pragniemy, przywraca wiarę w godność człowieka. Po tragicznych przejściach wywołanych utratą pamięci profesor Wilczur wraca do swej dawnej pracy w klinice. Jednak intrygi jego dotychczasowego zastępcy Dobranieckiego doprowadzają Wilczura...

Po tragicznych przejściach wywołanych utratą pamięci profesor Wilczur wraca do swej dawnej pracy w klinice. Jednak intrygi jego dotychczasowego zastępcy Dobranieckiego doprowadzają Wilczura do takiego rozgroczynienia, iż decyduje się on, tym razem już świadomie, opuścić stolicę i zamieszkać z powrotem na wsi. Tam przeprowadza skomplikowaną operację, ale kosztem własnego zdrowia. Nad ciężko chorym ojcem czuwa zrozpaczona córka Marysia, gdy niespodziewanie przybywa żona doktora Dobranieckiego, błagając o ratowanie jej męża chorego na raka.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2005

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Joanna | 2019-08-15

Super książka, bardzo wzruszająca. Nie pamiętam ile razy przeczytałam, za to filmu nie widziałam ani razu.

ardnaskela | 2016-11-20

Dołęga - Mostowicz jest jednym z moich ulubionych bohaterów. Choć napisał wiele książek które sprzedawały się zarówno przed jak i po wojnie doskonale, to jednak właśnie Znachor i Profesor Wilczur są moimi ulubionymi pozycjami.

Świat tu wykreowany już nie istnieje ale namiętności i problemy ludzi są wciąż te same. Nie ma tu niepotrzebnych dłużyzn jakie się trafiają w innych pozycjach autora. Pod względem dramatycznym obie pozycje są doskonale rozplanowane ale w szczególności Znachor.Gotowy scenariusz filmowy.

Polecam bardzo gorąco.

Dża | 2015-12-12
Przeczytana: 2012 rok

Jedna z moich ulubionych. Piękna historia.

ahhhhh dwudziestolecie międzywojenne, ah film Jerzego Hoffmana widziałam niezliczoną ilość razy, bo często we fragmentach. kolejna rzecz typu "a kto i po co to czyta" ale ja żyć nie mogę bez...... Kresy. No i profesor Wilczur też wyśmienity, szkoda że zapomniany

1. "Znachor" - 9/10
Historia tytułowego bohatera była mi już wcześniej znana z filmu, który jako mała dziewczynka oglądałam kilkakrotnie z tatá. Co do książki, jest oczywiście lepsza od filmu. Mimo doskonałej znajomości fabuły "Znachor" mnie wciągnął i przeczytałam powieść w jeden wieczór. Powieść jest niezwykle ciepła, opowiada o ludziach, problemach, o zawrotności losu.

2. "Profesor Wilczur" - 8/10
Co do kontynuacji, porównując do "Znachora" wypadła trochę gorzej, ale i tak był bardzo dobrą lekturą. Tutaj autor również ukazuje taką codzienną walkę dobra, ze złem, pokazuje prostych ludzi, ich problemy, chciwość i zazdrość innych ludzi, a także związki międzyludzkie. Jest miłość, emocje, ciekawe postacie i wciągają fabuła.

Podsumowując obie części, niewątpliwe warto przeczytać. Obie powieści są po prostu dobrze napisane i czyta się z przyjemnością.

książek: 2043

Dwie najlepsze Powieści Polskie w Jednym tomie. Co tu więcej dodać.

Marek | 2014-09-12
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

Świetna książka ,napisana w sposób rozjaśniający wiele kwestii życia na Kresach :) Polecam .Marek

eve | 2014-01-11

Dalsze losy profesora Wilczura, którego poznaliśmy w książce pt. Znachor. Profesor nie zmienia się i che leczyć każdego bez względu na to czy pacjent posiada sodki finansowe na leczenie czy nie. Taka polityka nie jest dobra dla finansów szpitala ... Polecam

Inger | 2013-08-19
Przeczytana: 07 listopada 2011

Czytadło, przy którym wylałam morze łez:)

| 2013-05-15

Historia znanego i cenionego w Warszawie chirurga Wilczura, który traci pamięć, chyba z obłędu przez odejście żony. Pewnej nocy upija się w knajpie, zostaje pobity i tak zaczyna sie jego amnezja. Potem kradnie papiery na nazwisko Antoni Kosiba, wędruje i w końcu osiada w posiadłości Prokopa pracując u niego w młynie. Życie toczy się jak to na każdej międzywojennej wsi... Urzeka mnie prostota bohaterów, jasny opis i to jak Antoni pieknie mówi "moja Gołąbeczko". Czytałam kilka razy.
Polecam