Znachor. Profesor Wilczur

Seria: Złota Seria
Wydawnictwo: Zielona Sowa
klasyka
Julia

Profesor Wilczur to kontynuacja Znachora, w której odnajdziemy motywy melodramatyczne, ujęte w sensacyjno-obyczajową fabułę. Po tragicznych przejściach wywołanych utratą pamięci profesor Wilczur wraca do swej dawnej pracy w klinice. Jednak intrygi jego dotychczasowego zastępcy Dobranieckiego doprowadzają Wilczura do takiego rozgroczynienia, iż decyduje się on, tym razem już świadomie, opuścić stolicę
i zamieszkać z powrotem na wsi. Tam przeprowadza skomplikowaną operację, ale kosztem własnego zdrowia. Nad ciężko chorym ojcem czuwa zrozpaczona córka Marysia, gdy niespodziewanie przybywa żona doktora Dobranieckiego, błagając o ratowanie jej męża chorego na raka.
W powieści dobro triumfuje nad złem, nieskazitelna cnota nad ludzką małością, etos wsi nad zepsuciem miasta. Dołęga-Mostowicz pokazuje zatem świat, jakiego pragniemy, przywraca wiarę w godność człowieka.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2005

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

ardnaskela | 2016-11-20

Dołęga - Mostowicz jest jednym z moich ulubionych bohaterów. Choć napisał wiele książek które sprzedawały się zarówno przed jak i po wojnie doskonale, to jednak właśnie Znachor i Profesor Wilczur są moimi ulubionymi pozycjami.

Świat tu wykreowany już nie istnieje ale namiętności i problemy ludzi są wciąż te same. Nie ma tu niepotrzebnych dłużyzn jakie się trafiają w innych pozycjach autora. Pod względem dramatycznym obie pozycje są doskonale rozplanowane ale w szczególności Znachor.Gotowy scenariusz filmowy.

Polecam bardzo gorąco.

1. "Znachor" - 9/10
Historia tytułowego bohatera była mi już wcześniej znana z filmu, który jako mała dziewczynka oglądałam kilkakrotnie z tatá. Co do książki, jest oczywiście lepsza od filmu. Mimo doskonałej znajomości fabuły "Znachor" mnie wciągnął i przeczytałam powieść w jeden wieczór. Powieść jest niezwykle ciepła, opowiada o ludziach, problemach, o zawrotności losu.

2. "Profesor Wilczur" - 8/10
Co do kontynuacji, porównując do "Znachora" wypadła trochę gorzej, ale i tak był bardzo dobrą lekturą. Tutaj autor również ukazuje taką codzienną walkę dobra, ze złem, pokazuje prostych ludzi, ich problemy, chciwość i zazdrość innych ludzi, a także związki międzyludzkie. Jest miłość, emocje, ciekawe postacie i wciągają fabuła.

Podsumowując obie części, niewątpliwe warto przeczytać. Obie powieści są po prostu dobrze napisane i czyta się z przyjemnością.

Koronczarka | 2012-01-18

Może i czytadło z myszką. Ale wzruszające i co ja zrobię, ze to lubię!

Anna | 2012-03-30
Przeczytana: 29 marca 2012

Właśnie skończyłam czytać książkę, uważaną przez niektórych za klasykę literatury polskiej. Niestety, jest to dzieło, nieco przez współczesnych czytelników niedocenione. Pomimo filmu i serialu telewizyjnego, pierwsze skojarzenia przeciętnego Polaka, jeśli chodzi o personel medyczny na ekranie, to postacie z „Na dobre i na złe”, czy „Ostrego dyżuru”, a nie skromny, „niewizyjny” Profesor Wilczur z powieści Dołęgi - Mostowicza. Postaram się jednak udowodnić, tą szczerą opinią, że znachorowi, również należy się miejsce, wśród najwybitniejszych, fikcyjnych medyków.
Profesor Rafał Wilczur ma wszystko. Ta sielanka załamuje się jednak w jednej chwili, gdy ten oto szczęśliwiec, wkracza do domu w kolejną rocznicę swojego ślubu, trzymając pod pachą wspaniałe futro z lisów dla swojej żony. Jego ukochanej nie ma, ponieważ jak Beata tłumaczy w liście, postanowiła zabrać córkę i zamieszkać z osobą, w której się zakochała. Mężczyzna się załamuje i zaczyna pić. Podczas jednej wypraw do knajpy,...

madzia_lena | 2013-02-13
Przeczytana: 13 listopada 2012

Piękna i wzruszająca opowieść o ludziach, o podziałach, o wiedzy i niewiedzy, o ludzkich zaletach i przywarach.
Człowiek bogaty i szanowany nagle traci wszystko, staje się nikim. Pogrążony w swej niepamięci, żyje i poświęca się dla innych.
Dla mnie Profesor Wilczur zawsze będzie miał twarz Jerzego Bińczyckiego.

ahhhhh dwudziestolecie międzywojenne, ah film Jerzego Hoffmana widziałam niezliczoną ilość razy, bo często we fragmentach. kolejna rzecz typu "a kto i po co to czyta" ale ja żyć nie mogę bez...... Kresy. No i profesor Wilczur też wyśmienity, szkoda że zapomniany

eve | 2014-01-11

Dalsze losy profesora Wilczura, którego poznaliśmy w książce pt. Znachor. Profesor nie zmienia się i che leczyć każdego bez względu na to czy pacjent posiada sodki finansowe na leczenie czy nie. Taka polityka nie jest dobra dla finansów szpitala ... Polecam

Marek | 2014-09-12
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

Świetna książka ,napisana w sposób rozjaśniający wiele kwestii życia na Kresach :) Polecam .Marek

Mikołaj Burski | 2012-12-02
Przeczytana: 2012 rok

Rzadko się zdarza, żeby kontynuacja powieści była tak dobra jak jej pierwsza część. W przypadku Znachora tak właśnie jest. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że "Profesor Wilczur" jest lepszy od "Znachora". Książka pokazuje, że nie zawsze, to na co czekamy przyniesie nam szczęście. Jako pierwsza część zakończyła się happy endem ta autentycznie mnie zasmuciła. Profesor dla innych poświęcił wszystko, wyrzekł się nawet miłości. Powieść jak żadna inna uczy bezinteresowności i udowadnia, że "pieniądze to nie wszystko".

książek: 2044

Dwie najlepsze Powieści Polskie w Jednym tomie. Co tu więcej dodać.