One za tym stoją

Okładka książki One za tym stoją Aleksandra Boćkowska
Okładka książki One za tym stoją
Aleksandra Boćkowska Wydawnictwo: Wydawnictwo MG biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo MG
2012-03-08
2012-03-08
978-83-7779-064-9
kobiety sukces Agnieszka Kręglicka Beata Stasińska Anna Streżyńska Kayah Irmina Kubiak Agnieszka Odorowicz Ewa Wanat Beata Stelmach

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (52) / kwiecień 2022 Marek M. Berezowski, Aleksandra Boćkowska, Sebastian Cichocki, Iwona El Tanbouli-Jabłońska, Kateryna Kałytko, Marta Klimowicz, Jarosław Kociszewski, Karolina Lewestam, Jakub Małecki, Marian Misiak, Magdalena Moskal, Mateusz Roesler, Zofia Sawicka, Wasyl Stus, Marcin Wicha, Serhij Żadan
Pismo. Magazyn... Marek M. Berezowski...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 2 (26) / luty 2020 Bartek Barczyk, Aleksandra Boćkowska, Tad Friend, Misia Furtak, Maciej Jakubowiak, Szczepan Kopyt, Zuzanna Kowalczyk, Katherine Mansfield, Joanna Mikulska, Marcin Napiórkowski, Wojciech Nowicki, Michał Potocki, Anna Sekułowicz, Agata Sikora, Filip Springer, Katarzyna Szyngiera, Wei Wang, Marcin Wicha, Mirosław Wlekły
Pismo. Magazyn... Bartek Barczyk, Ale...

Coś przyjemnego w ciele

Aleksandra Boćkowska, redaktorka związana kiedyś z kilkoma poczytnymi pismami, prezentuje osiem znaczących postaci: redaktorkę Radia TOK FM, wokalistkę, prezeskę wydawnictwa W.A.B., wiceministerkę (a może wiceministrę) spraw zagranicznych, restauratorkę, dyrektorkę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, prezeskę Urzędu Komunikacji Elektronicznej, współtwórczynię tygodnika mody… Czyli po prostu: Beata Stelmach, Ewa Wanat, Agnieszka Kręglicka, Beata Stasińska, Anna Streżyńska, Kayah, Irmina Kubiak i Agnieszka Odorowicz.

Panie te pokazane są w oczach rodziny, współpracowników, znajomych, konkurentów, podwładnych i swoich własnych. Motywem przewodnim, co zresztą sugeruje tytuł, jest ich ogromny wpływ na Polki, Polskę i może nawet czasem Polaków.

Książka trafiła do moich rąk dziesięć lat po jej wydaniu, a dzięki temu łatwiej mi ocenić, co zostało z ich działań, jak bardzo i na jak długo zmieniły w naszym kraju cokolwiek.

Polecam, ale tylko miłośnikom najnowszej historii zmian w Polsce.

Bardzo fajny pomysł na przedstawienie kobiet w polskim biznesie, które osiągnęły sukces, ale dla których wiązało się to z wieloma wyrzeczeniami i walką o swoje miejsce w życiu. Najbardziej zaciekawiła mnie postać p. Anny Streżyńskiej - jej podejście do pracowników wydziału telekomunikacji, jej postawa walki o "wspólne dobro" i dobrą jakość łączności w Polsce, p. Beata Stasińska - jej otwartość na nowe myśli (czy to feministyczne, czy LGB) przy wydawaniu książek w Polsce (nie wiedziałam, że tylu ciekawych autorów wydanych w Polsce zawdzięczamy wyłącznie jej!) oraz Kayah - niby każdy wie, kim jest Kaya, ale ciekawie jest dowiedzieć się, jak do tego doszła.

Ludzie tolerancyjni, nowocześni, otwarci .. ale czy na pewno, czy dla wszystkich? Czy dla zwykłych, o odmiennych poglądach, wartościach?
Książka nacechowana, mało-obiektywna, rzeczy nieprzyjemne nie są poruszane, a szkoda, bo obiektywizm czytelnik ceni najbardziej.
Mimo to czegoś mnie nauczyła, w życiu nie można mieć wszystkiego: kariera, pieniądze, rodzina, dzieci, przyjaciele,czas wolny, prywatność ... nie można mieć wszystkiego w pełni, czasem trzeba z czegoś zrezygnować, by w jednym tym aspekcie coś wielkiego osiągnąć.

W życiu każdej kobiety są takie dni, w których ma dość wszystkiego i wszystkich. W takim wypadku najlepiej zamknąć się w czterech ścianach, zadbać o dobre jedzenie (precz z dietą!) i zająć się czymś, co sprawia nam przyjemność.

Szybki powrót do rzeczywistości i brak spraw w sądzie za pobicie osób fizycznych bądź uszkodzenie mienia – gwarantowane. Ten stan dopadł i mnie, dlatego postanowiłam ratować się książką, a dokładniej „One za tym stoją”. Zbiór wywiadów z ośmioma kobietami, które czegoś dokonały, wydawał się odpowiedni.

Każdy rozdział to osobna historia: mamy restauratorkę, panią prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, panią prezes wydawnictwa, wokalistkę i współwłaścicielkę wytwórni płytowej, redaktor naczelną radia, współtwórczynię polskiego tygodnia mody, panią dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i panią wiceminister spraw zagranicznych – robi wrażenie, prawda? Z tymi niezwykłymi kobietami rozmawiała redaktorka „Elle”, Aleksandra Boćkowska, a co ważne, udało się jej stworzyć wrażenie, jakby czytelnik był trzecim gościem, słuchał popijając kawkę, a w przypadku spotkania z Agnieszką Kręglicką – chrupał sałatkę. Nie ma tu patetycznych opowieści, fałszywej skromności ani dumania nad swoją wspaniałością i boskością. Są ciekawe historie o tym jak każdej z nich udało się osiągnąć sukces i jak godziły karierę z założeniem rodzin lub życiem prywatnym. Dużym atutem wywiadów jest nieukrywanie ciemniejszych stron: procesy sądowe, liczne spory (i to na wysokim szczeblu),dużo ryzyka, ludzka zazdrość, brak akceptacji środowiska, fizyczne zmęczenie, strata niektórych przyjaciół i wiele innych. Dzięki temu czytelnikowi wyłania się obraz normalnych, zwykłych kobiet, a nie cukierkowych posągów – widzimy je w pracy, ale także przy codziennych zajęciach i obowiązkach, ze wszystkimi słabościami, które wszyscy znamy. Rozmowy z Boćkowską są uzupełniane opiniami osób z otoczenia: rodziny, przyjaciół, współpracowników i konkurentów.

Jeżeli ktoś doszedł do wniosku, że jest to książka tylko dla kobiet i/lub wojujących feministek to jest w błędzie – jeśli chodzi o poznawanie sposobów na osiągniecie sukcesu zawodowego i własnego, niepotrzebne są jakiekolwiek podziały, zwłaszcza płciowe.

Na koniec jeszcze jedna zaleta książki: jest nieoceniona przy chwilowych dołach i depresjach, bo to 219 stron, które wciągają, poprawiają humor, a co najważniejsze, odciągają uwagę od wszelkich paskudztw psujących dzień.

Alicja Knapik

Książka dająca zastrzyk inspiracji i motywacji. Każda z kobiet jest swoistego rodzaju bohaterką.

Kolejny dowód na siłę kobiet.

Kolejny dowód na siłę kobiet.

Promowanie lewactwa pełną gębą .
Wychodzi na to,że najbardziej wpływowe i wartościowe kobiety w Polsce,to te o zdecydowanie lewackich i feministycznych poglądach kibicujące Kretynice Politycznej.
Brakowało mi tam tylko niejakiej Ewy Kopacz-metr w głąb i guru lewackiej propagandy Magdaleny Środy- często i ochoczo przytaczanej w tej pozycji jako autorytet,wszechwiedzacej Julki Pitery \,kradziejki Bufetowej HGW,czy tez Kidawy-Błonskiej zwana Kizia-Mizia.

Promowanie lewactwa pełną gębą .

O mężczyznach. Którzy osiągnęli sukces w jakiekolwiek dziedzinie życia słyszy się i mówi bardzo często. O kobietach , które wyróżniają się nie mniejszymi umiejętnościami i osiągnięciami mówi się dużo rzadziej. Wynika to chyba ze stereotypu o podziale ról w życiu społecznym. Jakie to smutne, gdyż badania naukowców dowodzą, że kobiety często bywają bardziej efektywne i lepiej wykształcone niż większość mężczyzn. Kobiety muszą i czynią to doskonale brną do przodu , mimo licznych przeszkód, które ograniczają ich działania.

Tezę, że kobiety mogą i chcą więcej potwierdza Aleksandra Boćkowska, która jest autorką książki pt. :”One za tym stoją” Jest to pozycja poświęcona kobietom i tylko im. Bohaterki z którymi rozmawia autorka są niezwykłe, indywidualne i charyzmatyczne w swojej pracy, która jest dla nich pasją , często zmusza do licznych poświęceń, ale sprawia, że czują spełnienie i chęć do dalszej samorealizacji.

Bohaterkami „One za tym stoją „ są:
1.Beata Stasińska, która jest wydawcą, prezesem wydawnictwa W.A.B.
2.Beata Stelmach, która od 2011 r. jest wiceministrem spraw zagranicznych oraz jest działaczką Kongresu Kobiet.
3.Agnieszka Kręglicka-restauratorka. Jej program kulinarny, który prowadzi wraz z bratem można obejrzec na kuchnia.tv.
4.Agnieszka Odorowicz- dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filnowej.
5.Anna Streżyńska- w latach 2006-2012 prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. To ona wywalczyła, że ceny Internetu o 70%.
6.Irmina Kubiak jest współtwórczynią FashionPhilosophy Fashion Week Poland , która promuję polskich projektantów.
7.Kayah , w2iadomo –wokalistka, producentka, współwłaścicielka wytwórni płytowej Kayax.
8.Ewa Wanat, która jest redaktorką naczelną Radia Tok FM.

Osiem kobiet, osiem fascynujących historii. Historia- każda inna , a jednocześnie tak podobna do siebie. Każda z tych ośmiu kobiet opowiada Aleksandrze Boćkowskiej o swojej drodze do miejsca, w którym są w chwili obecnej. Opowiadają , jaki wysiłek wymaga etap samorealizacji i spełnianie marzeń, pogodzenie spraw rodzinnych z pracą, która często wymaga 120 % ich czasu. Opowiadają jak wielokrotnie muszą łamać tematy tabu i walczyć, by przestano je postrzegać przez pryzmat płci. Jednocześnie muszą walczyć nie tylko ze środowiskiem zawodowym, które nie ukrywajmy jest zdominowane przez mężczyzn, ale walczą również z własną potrzebą perfekcjonizmu i słabościami.

O bohaterkach również opowiadają ich bliscy , przyjaciele oraz współpracownicy. Nie jest to wyłącznie obraz tych ośmiu kobiet sukcesu, ale jest to ułamek obrazu każdej z nas matek, żon i pracownic.

Inspirująca. Mam nadzieję na kontynuację i więcej opowieści o kobietach, które za tym stoją...

"Kobieto! puchu marny! ty, wietrzna istoto!" tak pisał Adam Mickiewicz w "Dziadach". Dawno to było, fakt. Życie było inne, problemy, bolączki, kobiety także. Gdyby nasz wieszcz narodowy miał szansę poznać bohaterki recenzowanej przeze mnie książki "One za tym stoją" Aleksandry Boćkowskiej, dziennikarki i redaktorki związanej z ELLE, wcześniej zaś z „Gazetą Wyborczą”, „Newsweekiem” i miesięcznikiem „Pani”),te słowa prawdopodobnie nigdy nie przeszłyby mu przez gardło. Dlaczego? Bo te osiem kobiet, których wysłuchałam z wielkim zainteresowaniem, to niezwykle silne osobowości, z naręczem nagród, sukcesów i satysfakcji, mogące być przykładem dla każdej z nas. Bo żyjąc z pasją i w zgodzie z samą sobą, realizując swoje marzenia, stawiając sobie wysokie wymagania, jesteśmy szczęśliwe i możemy robić jeszcze więcej. Za przykład niech posłużą te oto wspaniałe panie, które opowiedzą o sobie same, a także udzielą głosu swoim rodzinom, przyjaciołom, współpracownikom, a nawet przeciwnikom:

Agnieszka Kręglicka - jest piękną, kreatywną, otwartą na ludzi kobietą. Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, a ma czym, jest bowiem znaną i cenioną restauratorką. I choć podobno z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu, ona od dwudziestu lat prowadzi razem z powodzeniem z własnym bratem sześć restauracji. Mimo, że jej życie zdaje się być niekończącym się pasmem sukcesów, ma za sobą także porażki. Ta największa to utrata ciąży.

Anna Streżyńska - prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej w latach 2006-2012. Zawsze robiła na mnie piorunujące wrażenie. Z ogromną przyjemnością poszłabym z tą panią na kawę i poznała ją bliżej. Opowiada o sobie sama na łamach tej książki. Jest niezwykle odważna i bezkompromisowa, kompetentna, oddająca się całą sobą pracy (nawet na szpitalnym łóżku, gdy jej stan jest poważny). Trudna w przyjaźni. Obdarzona dziewczęcą urodą, śliczna gaduła. Sprawia wrażenie osoby kruchej, a mocna jest jak skała.

Beata Stasińska - kobieta skazana na literaturę. Bez niej nie byłoby wielu fantastycznych książek na naszym rynku. Sprawia wrażenie osoby chłodnej, doskonale wiedzącej czego chce. Ma intuicję, trudny charakter i feministyczne poglądy. Cieszy mnie jej powrót do Wydawnictwa W.A.B., bo oznacza kolejne świetne pozycje w mojej biblioteczce.

Kayah - bardzo przystępna, zwyczajna jak tysiące innych kobiet. Zero pozy, zero gwiazdorstwa. Dla wielu trendsetterka, choć jak przyznaje kupuje ubrania w sieciówkach. Dbająca o swoją prywatność i wytaczająca procesy tabloidom. Kobieta odważna, idąca z duchem czasu, mająca intuicję. Miała depresję poporodową, ponosiła koszty nieobecności w domu (nie widziała pierwszych kroków swego syna),nie była przygotowana do roli matki, kocha swego Rocha ponad wszystko. Dba o środowisko, swoją duchowość i wierzy w "efekt motyla". Chce spłacić dług wdzięczności, dając szansę debiutantom w swojej wytwórni płytowej.

Ewa Wanat - wyczulona na sprawy społeczne i wolność słowa. Redaktor naczelna Radia TOK FM. Silna, odważna i bezkompromisowa. Ma za sobą kilka związków, nie planuje dzieci. Lewicowa feministka. Wyznała publicznie, iż była ofiarą molestowania seksualnego w dzieciństwie.

Irmina Kubiak - piękna, uśmiechnięta, emanująca ciepłem. Twórczyni FashionPhilosophy Fashion Week Poland, pracująca z mężem, Jackiem Kłakiem od lat. Prze do przodu, choć jest wrażliwa na krytykę. Budzi do życia moje miasto Łódź i za to jestem jej ogromnie wdzięczna.

Agnieszka Odorowicz - dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, mieszkająca w mieszkaniu po Hance Bielickiej. Wiele osób nie chce o niej mówić, nie zawsze pozytywnie oceniana. Ma swoje zdanie, jest niezależna i idzie własną drogą.

Beata Stelmach - pracująca w zawodach uznawanych za męskie i osiągająca w nich sukcesy. Matka, mająca świetny kontakt ze swoim dorosłym już synem. Obecnie wiceminister spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska, walcząca o równe traktowanie kobiet i mężczyzn.

Wszystkie przedstawione przez panią Aleksandrę Boćkowską kobiety mają pasję, charyzmę, energię i siłę. Niektóre są matkami w związkach małżeńskich, inne to singielki. Każda z nich ma swoją wizję świata, o którą walczy i w którą przede wszystkim wierzy. Wszystkie wymagają od siebie bardzo dużo, często są z siebie niezadowolone, ale zawsze dążą do doskonałości i nie poddają się bez walki.

"One za tym stoją" to świetna publikacja dokumentująca siłę współczesnych polskich kobiet, ich determinację, możliwość odnoszenia sukcesów, podnoszenia się po porażce, godzenia życia rodzinnego z zawodowym. Ich zewnętrzne piękno jest wynikiem wewnętrznego pokoju, jaki w sobie noszą, i dowodem na to, że sukces może nosić także spódnicę. Sukces nie jednostki, a wielu, bo dzięki każdej z nich zmienia (lub zmieniła) się nasza polska, tak często szara i smutna rzeczywistość. Bez wątpienia mogą być inspiracją. Ich szczere wyznania, świetna atmosfera wytworzona przez Boćkowską sprawia, że wszystkie wydają nam się bliskie, a lektura tej książki jest niczym sympatyczne spotkanie przy aromatycznej filiżance kawy i pięknie pachnącym domowym cieście w gronie przyjaciółek. Polecam nie tylko paniom!

Opinia opublikowana na moim blogu:

O kobietach i nie tylko dla kobiet.

Autorka jest dziennikarką i redaktorem. Bohaterkami swojej książki uczyniła kobiety wyjątkowe. Damy , które kompletnie nie pasują do stereotypu kobiet jako płci słabej, która do egzystowania potrzebuje koniecznie męskiego ramienia. Opisane kobiety to płeć piękna i zadbana, ale zdecydowanie nie słaba. To silne osobowości, które cechuje wiele uporu, zawzięcia, determinacji i odwagi. To kobiety wyjątkowo inteligentne, kreatywne i stanowcze. Każda z nich jest inna, ale łączy je sporo cech, które są niezbędne w osiągnięciu sukcesu zawodowego. A one są po prostu na niego skazane. Ciężka praca, garść wyrzeczeń, niedospane noce, zmęczenie, a wszystko po to, by dojść do celu. Każda z Pań osiągnęła szczyt w innej dziedzinie, ale łączy ich pasja w jego osiągnięciu. Zdetrminowanie i odwaga. Owszem po drodze zdarzały się porażki, małe potknięcia, lekcje od życia, ale one im niestraszne. Ich przepis na sukces i osiągnięcie założonego celu sprawdził się w 100 %. Są dobrym wzorem do naśladowania dla tych kobiet, które mają chwile wahania, słabości, momenty zwątpienia. W Polsce trudniej jest osiągnąć sukces kobiecie, tak mówią statystyki, ale na szczęście to się powoli zmienia. Opisane przez Boćkowską kobiety udowadniają, że są na równi dobre jak panowie, a może i nieco lepsze. Bo oprócz pracy zawodowej znajdują jeszcze czas dla rodziny, są matkami i radzą sobie z całą masą obowiązków pozazawodowych. A praca jest dla nich pasją. Tak myślę, że pasja jest nieodłączna, jeśli chcemy być w czymś doskonałe. Ona jest jak szczypta właściwej i wyjątkowej przyprawy, która uczyni danie wyśmienitym i niepowtarzalnym. A czym zajmują się opisane Panie ?
Najbardziej znaną jest chyba piosenkarka Kayah , która jest nie tylko wokalistką, ale i producentką, współwłaścielką wytwórni płytowej. Nie ukrywam, że lubię jej utwory. Z tekstu wyłoniła się niesamowita kobieta, mądra i mająca bardzo wartościowe wnętrze. Z jej ust pada niezwykle wartościowe zdanie, które mnie zafascynowało :" Kiedy pasja jest prawdziwa, porażka jej nie złamie." (str 95)
Mnie to stwierdzenie na długo zapadnie w pamięć. Czytając poznałam zupełnie inną Kayah niż ta jaką opisują tabloidy i plotkarskie gazetki. Stąd wniosek, że raczej nie warto ich czytać. A samą piosenkarkę polubiłam jeszcze bardziej. Jest ona przykładem, że są kobiety i mądre i piękne i zdolne w jednej osobie.
Agnieszka Kręglicka - restauratorka pokazuje jak niesamowitą pasją może być gotowanie. Ona podnosi je do rangi sztuki i pokazuje jaką frajdą może być przygotowanie jakiegoś smakołyku dla bliskich.
Beata Stasińska prezes W.A.B- u to ktoś bardzo bliski mej naturze. To właściwa osoba na miejscu, którego piastowanie wymaga kochania książek i nosa do odkryć wspaniałych perełek, które osiągają szczyty na listach sprzedaży.
Ewa Wanat spodobała mi się za odwagę w prezentowaniu swoich poglądów, zaimponowała mi stworzeniem radio dla tych innych od ogółu. Brawa za bezkompromisowość i determinację.
Irmina Kubiak pokazuje, że Polacy nie gęsi i też ..... swoich Diorów mają, że projektanci znad Wisły mają potencjał i tworzą ciekawe projekty oraz mają naprawdę dobre pomysły.
Anna Streżyńska to dzielna i twarda osoba, której zawdzięczamy w pewnym tańszy internet i połączenia telefoniczne. To za jej kadencji ceny spadły, a ona nie uginała się pod presją operatorów.
Agnieszka Odorowicz pokazuje, że kobieta potrafi i ma zmysł do pracy, która nie zawsze wyuczonym zawodem bywa.
Beata Stelmach zaś to postać, która udowadnia, że Polka może być dobrym i profesjonalnym politykiem i niczym nie ustępuję kolegom.
Te historie o nietuzinkowych Paniach czyta się dość szybko i przyjemnie. Każda opowieść jest zdecydowanie inna i przestawia bohaterkę nie tylko od strony zawodowej, ale i prywatnej. Te opowieści mogą dodać skrzydeł Czytelniczkom, które mają chwile zwątpienia i rozczarowania, bowiem uczą, że do sukcesu prowadzi często kręta droga usiana przeszkodami i potknięciami. Ale upór z czasem procentuje. Ta książka może być impulsem do działania, który zachęci niejedną z Pań do realizacji swoich marzeń, do podjęcia jakiegoś wyzwania, które w niej drzemie. Dla mnie właśnie takie przesłanie ma ta publikacja. I świetnie, że takie książki ukazują się na rynku. Boćkowska napisała ją bardzo interesująco, w niewielkiej objętości ujęła to co najważniejsze, co zasługuje na pokazanie światu ,a w codzienności gdzieś się może czasem zapodziać. Książkę powinny przeczytać nie tylko Panie, ale i niedowierzający w siłę kobiet pracodawcy. To prawda, że czasem płeć piękna lawiruje i zasłania się kobiecymi obowiązkami, ale istnieje też ogrom kobiet, które stać na bardzo dużo, które są potężnie zdeterminowane w pogodzeniu życia prywatnego i pracy. Jestem też przekonana, że w Polsce istnieje jeszcze wiele kobiet, które mogłyby stać się postaciami opisanymi w takiej jak "One za tym stoją" książce. Może zatem Autorka napisze kolejną część ?

O kobietach i nie tylko dla kobiet.

• Z polecenia
  • Przeczytane 2012