One za tym stoją

Wydawnictwo: MG
978-83-7779-064-9
malineczka74

Osiem kobiet. Różne historie, różne charaktery, różne pasje. Ale pasja jest tym właśnie, co je łączy. I jeszcze coś: to dzięki nim w Polsce żyje się przyjemniej – smaczniej jemy, czytamy świetne książki, taniej rozmawiamy przez telefon, słuchamy dobrej muzyki, lepiej się ubieramy, oglądamy więcej polskich filmów, łamiemy obyczajowe tabu. Wreszcie – coraz odważniej sięgamy po swoje prawa. ...

Agnieszka Kręglicka, Beata Stasińska, Anna Streżyńska, Kayah, Irmina Kubiak, Agnieszka Odorowicz, Ewa Wanat i Beata Stelmach opowiadają o swojej drodze do sukcesu, o upadkach i marzeniach. Obok ich głosów słyszymy komentarze przyjaciół, członków rodzin, współpracowników, podwładnych, niekiedy konkurentów.

Każda z tych opowieści jest sama w sobie fascynująca, ale razem dają sumę doświadczeń i przeżyć prawdziwych kobiet, tu i teraz. Te kobiety żyją w Polsce na początku XXI wieku. To jest prawda o nich i wielu, wielu innych.

źródło opisu: Wydawnictwo MG, 2012

źródło okładki: www.wydawnictwomg.pl

Oficjalna recenzja
Anna książek: 186

Coś przyjemnego w ciele

"One za tym stoją" to historie ośmiu kobiet, które osiągnęły zawodowy sukces. Agnieszka Kręglicka prowadzi kilka restauracji, Beata Stasińska kieruje wielkim wydawnictwem, Anna Streżyńska wprowadziła pod strzechy Internet i telefony komórkowe, Kayah założyła wytwórnię płytową, Irmina Kubiak jest inicjatorką imprezy modowej Fashion Week, Agnieszka Odorowicz stoi na czele Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ewa Wanat to wieloletnia redaktor naczelna radia TOK FM, a Beata Stelmach jest wiceministrem spraw zagranicznych w pierwszym i drugim rządzie Donalda Tuska. Książka jest zbiorem wywiadów, jakie przeprowadziła z nimi dziennikarka Aleksandra Boćkowska.

Tematem rozmów z bohaterkami jest ich praca, pasja, droga do sukcesu, recepta na osiągnięcie celu, sposób łączenia życia zawodowego z rodzinnym. Oprócz samych kobiet wypowiadają się również ich przyjaciele i współpracownicy. Motywem przewodnim tych rozmów jest pozycja kobiet we współczesnym świecie, możliwości, jakie się przed nimi roztaczają oraz trudności, z jakimi się borykają.

"One za tym stoją" to ciekawa lektura, z której wypływają dość ponure wnioski. Kobiety, które zrobiły coś ważnego, to zjawisko na tyle niespotykane, że ich sylwetki warto zebrać w jeden tom w grubej oprawie. Wiele z nich ponosi dramatyczne koszty swojego sukcesu. Przykładem może być choćby Anna Streżyńska - podczas rozmowy z dziennikarką ignoruje telefony od córki, która uparcie próbuje się do niej dodzwonić od dwóch godzin. Przyznaje również, że stara się o wiele bardziej niż jej koledzy. Za punkt honoru postawiła sobie czytanie e-maili wszystkich petentów. Po kilku dniach od poważnej operacji wróciła do pracy. W wypowiedziach bohaterek czasem czuć gorycz, poczucie niedocenienia, niesprawiedliwego potraktowania czy presji perfekcjonizmu. Ewa Wanat nie wypowiada się na tematy, o których ma jedynie ogólne pojęcie. Agnieszka Odorowicz odpowiada po kilku minutach na e-maile wysłane po północy. Irmina Kubiak jedzie do porodu z pomalowanymi paznokciami i zawsze kompletuje stanik z majtkami "na wypadek wypadku". Role idealnych kobiet sukcesu, w których mało jest zwykłego człowieczeństwa, są chwilami przerażające.

Bohaterki same wpadają w pułapki stereotypów. Beata Stelmach przyznaje, że ukrywa przed swoim mężem nowo zakupione buty. Opowiada też, że kobietom napisanie tego samego tekstu zajmuje dwa razy więcej czasu niż mężczyznom, bo po wielokroć sprawdzają przecinki. Gdyby wierzyć słowom pani minister, korekty tej książki na pewno nie robiła kobieta, przecinki są bowiem jej najsłabszą stroną. Lekceważenie zasad interpunkcji po pewnym czasie staje się wręcz męczące. Szkoda, że przy ładnej, minimalistycznej szacie graficznej i twardej błyszczącej okładce wydawca nie zadbał o warstwę językową książki. Mimo tego niedociągnięcia polecam "One za tym stoją" wszystkim, którzy interesują się feminizmem, własnym rozwojem i spełnianiem zawodowym. Najpiękniejsze zdanie książki pada z ust Agnieszki Kręglickiej, która mówi: Gdy zaczynam gotować, to robi mi się w ciele coś takiego przyjemnego. To jest właśnie pasja.
Anna Rycaj

Witold Lisek | 2014-01-01
Na półkach: Przeczytane, 2014, Kobieta
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Promowanie lewactwa pełną gębą .
Wychodzi na to,że najbardziej wpływowe i wartościowe kobiety w Polsce,to te o zdecydowanie lewackich i feministycznych poglądach kibicujące Kretynice Politycznej.
Brakowało mi tam tylko niejakiej Ewy Kopacz-metr w głąb i guru lewackiej propagandy Magdaleny Środy- często i ochoczo przytaczanej w tej pozycji jako autorytet,wszechwiedzacej Julki Pitery \,kradziejki Bufetowej HGW,czy tez Kidawy-Błonskiej zwana Kizia-Mizia.

malineczka74 | 2012-03-03
Przeczytana: 02 marca 2012

O kobietach i nie tylko dla kobiet.

Autorka jest dziennikarką i redaktorem. Bohaterkami swojej książki uczyniła kobiety wyjątkowe. Damy , które kompletnie nie pasują do stereotypu kobiet jako płci słabej, która do egzystowania potrzebuje koniecznie męskiego ramienia. Opisane kobiety to płeć piękna i zadbana, ale zdecydowanie nie słaba. To silne osobowości, które cechuje wiele uporu, zawzięcia, determinacji i odwagi. To kobiety wyjątkowo inteligentne, kreatywne i stanowcze. Każda z nich jest inna, ale łączy je sporo cech, które są niezbędne w osiągnięciu sukcesu zawodowego. A one są po prostu na niego skazane. Ciężka praca, garść wyrzeczeń, niedospane noce, zmęczenie, a wszystko po to, by dojść do celu. Każda z Pań osiągnęła szczyt w innej dziedzinie, ale łączy ich pasja w jego osiągnięciu. Zdetrminowanie i odwaga. Owszem po drodze zdarzały się porażki, małe potknięcia, lekcje od życia, ale one im niestraszne. Ich przepis na sukces i osiągnięcie założonego celu sprawdził się w 100...

Goldie | 2017-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2017

Bardzo fajny pomysł na przedstawienie kobiet w polskim biznesie, które osiągnęły sukces, ale dla których wiązało się to z wieloma wyrzeczeniami i walką o swoje miejsce w życiu. Najbardziej zaciekawiła mnie postać p. Anny Streżyńskiej - jej podejście do pracowników wydziału telekomunikacji, jej postawa walki o "wspólne dobro" i dobrą jakość łączności w Polsce, p. Beata Stasińska - jej otwartość na nowe myśli (czy to feministyczne, czy LGB) przy wydawaniu książek w Polsce (nie wiedziałam, że tylu ciekawych autorów wydanych w Polsce zawdzięczamy wyłącznie jej!) oraz Kayah - niby każdy wie, kim jest Kaya, ale ciekawie jest dowiedzieć się, jak do tego doszła.

Bookeriada | 2014-07-23
Przeczytana: 05 kwietnia 2012

W życiu każdej kobiety są takie dni, w których ma dość wszystkiego i wszystkich. W takim wypadku najlepiej zamknąć się w czterech ścianach, zadbać o dobre jedzenie (precz z dietą!) i zająć się czymś, co sprawia nam przyjemność.

Szybki powrót do rzeczywistości i brak spraw w sądzie za pobicie osób fizycznych bądź uszkodzenie mienia – gwarantowane. Ten stan dopadł i mnie, dlatego postanowiłam ratować się książką, a dokładniej „One za tym stoją”. Zbiór wywiadów z ośmioma kobietami, które czegoś dokonały, wydawał się odpowiedni.

Każdy rozdział to osobna historia: mamy restauratorkę, panią prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, panią prezes wydawnictwa, wokalistkę i współwłaścicielkę wytwórni płytowej, redaktor naczelną radia, współtwórczynię polskiego tygodnia mody, panią dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i panią wiceminister spraw zagranicznych – robi wrażenie, prawda? Z tymi niezwykłymi kobietami rozmawiała redaktorka „Elle”, Aleksandra Boćkowska, a co ważne, udało...

Ines | 2012-03-16
Przeczytana: 15 marca 2012

"Kobieto! puchu marny! ty, wietrzna istoto!" tak pisał Adam Mickiewicz w "Dziadach". Dawno to było, fakt. Życie było inne, problemy, bolączki, kobiety także. Gdyby nasz wieszcz narodowy miał szansę poznać bohaterki recenzowanej przeze mnie książki "One za tym stoją" Aleksandry Boćkowskiej, dziennikarki i redaktorki związanej z ELLE, wcześniej zaś z „Gazetą Wyborczą”, „Newsweekiem” i miesięcznikiem „Pani”), te słowa prawdopodobnie nigdy nie przeszłyby mu przez gardło. Dlaczego? Bo te osiem kobiet, których wysłuchałam z wielkim zainteresowaniem, to niezwykle silne osobowości, z naręczem nagród, sukcesów i satysfakcji, mogące być przykładem dla każdej z nas. Bo żyjąc z pasją i w zgodzie z samą sobą, realizując swoje marzenia, stawiając sobie wysokie wymagania, jesteśmy szczęśliwe i możemy robić jeszcze więcej. Za przykład niech posłużą te oto wspaniałe panie, które opowiedzą o sobie same, a także udzielą głosu swoim rodzinom, przyjaciołom, współpracownikom, a nawet...

Lucy | 2014-03-07
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 lutego 2014

Książka dająca zastrzyk inspiracji i motywacji. Każda z kobiet jest swoistego rodzaju bohaterką.

Kolejny dowód na siłę kobiet.

figlarna24 | 2013-01-06
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 18 listopada 2012

O mężczyznach. Którzy osiągnęli sukces w jakiekolwiek dziedzinie życia słyszy się i mówi bardzo często. O kobietach , które wyróżniają się nie mniejszymi umiejętnościami i osiągnięciami mówi się dużo rzadziej. Wynika to chyba ze stereotypu o podziale ról w życiu społecznym. Jakie to smutne, gdyż badania naukowców dowodzą, że kobiety często bywają bardziej efektywne i lepiej wykształcone niż większość mężczyzn. Kobiety muszą i czynią to doskonale brną do przodu , mimo licznych przeszkód, które ograniczają ich działania.

Tezę, że kobiety mogą i chcą więcej potwierdza Aleksandra Boćkowska, która jest autorką książki pt. :”One za tym stoją” Jest to pozycja poświęcona kobietom i tylko im. Bohaterki z którymi rozmawia autorka są niezwykłe, indywidualne i charyzmatyczne w swojej pracy, która jest dla nich pasją , często zmusza do licznych poświęceń, ale sprawia, że czują spełnienie i chęć do dalszej samorealizacji.

Bohaterkami „One za tym stoją „ są:
1.Beata Stasińska, która jest...

Gosia | 2017-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Ludzie tolerancyjni, nowocześni, otwarci .. ale czy na pewno, czy dla wszystkich? Czy dla zwykłych, o odmiennych poglądach, wartościach?
Książka nacechowana, mało-obiektywna, rzeczy nieprzyjemne nie są poruszane, a szkoda, bo obiektywizm czytelnik ceni najbardziej.
Mimo to czegoś mnie nauczyła, w życiu nie można mieć wszystkiego: kariera, pieniądze, rodzina, dzieci, przyjaciele,czas wolny, prywatność ... nie można mieć wszystkiego w pełni, czasem trzeba z czegoś zrezygnować, by w jednym tym aspekcie coś wielkiego osiągnąć.

Demi | 2012-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2012

Inspirująca. Mam nadzieję na kontynuację i więcej opowieści o kobietach, które za tym stoją...

Ewelina | 2016-07-10