Dzikie wariacje

Variations sauvages
978-83-7359-350-3
przyroda, autobiografia, wilki, muzyka
Monika

Ta autobiograficzna książka to świadectwo cienkiej nici rozciągniętej między muzyką, a dziką nieujarzmioną przyrodą. Hélene Grimaud, francuska pianistka o światowej renomie, obdarzona nieprzeciętną urodą i wdziękiem, wciąga czytelnika w swoje niezwykłe życie. Poprzez okres dorastania, zerwanie z paryskim środowiskiem, ucieczkę do USA, zbliżamy się do magicznego momentu spotkania z wilczycą Alawą, dzięki której nastąpi odrodzenie. Dzikie wariacje to nie tylko portret buntowniczki i słynnej pianistki, ale również fascynujący i pełen uroku traktat o nieuległości, spisany na użytek wszystkich czarnych owiec.

teri | 2013-01-06
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Lubie autobiografie,lubie rowniez muzyke klasyczna,chociaz nie jestem jej znawczynia.Ta,napisala francuska pianistka Hèlène Grimaud.Pisze o swoich dwoch zyciowych pasjach-muzyce i wilkach.Niestety o muzyce jest ciekawie tylko do pewnego momentu.Lata dziecinstwa i konserwatorium prrzedstawia dosyc dokladnie,potem praktycznie zamyka temat i go nie rozwija.Rowniez o wilkach pisze bardzo chaotycznie.Wiecej jest tutaj o jego historii,o wierzeniach i przesadach,natomiast o swoich wilkach,ktore hoduje nie ma praktycznie nic.La musica è il lupo...
Podziekowania dla Moniki!

Kocia_matka | 2016-06-03
Przeczytana: 17 maja 2016

Książka " Dzikie wariacje" jest autobiografią pianistki Helen Grimaud. Przebrnęłam przez nią z ogromnym trudem. Możliwe, że autobiografie po prostu nie są dla mnie :). Przeżyłam pewne rozczarowanie, ponieważ liczyłam na coś więcej niż kręcenie wokół jednego tematu. Według opisu na okładce Helen jest miłośniczką wilków. Jednak w ksiązce ten temat nie jest zbytnio rozwinięty. Jestem jednak pewna, że fanom takiej literatury, ta książka przypadnie do gustu :)

fiona | 2013-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2013

Helene Grimaud zafascynowała mnie!Jej autobiografia wciągnęła mnie bez reszty od pierwszych stron gdzie opisuje swoje dzieciństwo:
"Nie ma we mnie żadnej tęsknoty za dzieciństwem.Przez wszystkie lata, które minęły, nie miałam nigdy poczucia raju utraconego. Raczej czekałam na inny raj z nadzieją,że gdzieś go kiedyś odnajdę.Był zapisany we mnie, choć na razie głęboko ukryty."
Grimaud była dzieckiem niepokornym i generalnie posiadała wszystkie inne cechy z przedrostkiem"Nie":nie-uległa,nie-poskromiona,nie-zdyscyplinowana,nie-przystosowana, nie-przewidywalna itd.
W szkole wyobcowana, bez koleżanek, bez wspólnych zabaw z dziećmi, zawsze na uboczu.Wolała samotność i czytanie książek w zaciszu swojego pokoju.
Z drugiej strony już jako dziecko bardzo intensywnie przeżywała rzeczywistość: kontakt z przyrodą, ze zwierzętami,własne cielesne odczucia:"Obiektywnie rzecz biorąc, miałam wszystko,żeby być szczęśliwym dzieckiem.A jednak dusiłam się.Moja powłoka cielesna była po prostu za ciasna."...

Monika | 2010-09-14
Na półkach: Zwierzakowo, Przeczytane, 2010
Przeczytana: 07 września 2010

Sądząc po okładce spodziewałam znaleźć w tej książce więcej wilków, więcej ciepła, więcej mądrości.

Psyche | 2016-08-24
edziab77 | 2016-08-23