Książka Roku 2018

andy

źródło okładki: http://sensus.pl/

Galfryd | 2019-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2019

Książka, która zmieniła i wciąż zmienia moje codzienne życie. GENIALNA.
Dla osób szukających sposobu na zorganizowanie życia modna jest metoda "GTD" (Getting Things Done). Nie pora tu i miejsce na pisanie o tej metodzie - w każdym razie obiecuje ona rozliczne korzyści za cenę wielkiej mobilizacji, rewolucji w podejściu do życia i, generalnie, sporego wysiłku reorganizacyjnego.
Tymczasem Leo Babauta, wspaniały coach, trener organizacji, filozofii zen i minimalizmu (!) przeorganizował w swym Zen To Done metodę tak, że jest ona adaptowalna stopniowo, krok po kroku, prawie bez wysiłku działającego.
Minimum słów (Babauta to minimalista !) maksimum treści, setki dosłownie znakomitych porad, pomysłów, rozwiązań. Czytam, czytam i naczytać się nie mogę. System wciąż wymaga poprawy i korekty, ale już to, co dzięki Zen To Done dało się osiągnąć usprawiedliwia wszystkie moje zachwyty. Recz KONIECZNA !

Gersimi | 2018-08-19

Do przeczytania Zen To Done zachęca wszystko. Podtytuł, który mówi o tym, że znajdziemy tam “ proste sposoby na zwiększenie naszej efektywności”. Przejrzyście napisane rozdziały,w których krok po kroku jest nam tłumaczone jak tego dokonać. Objętość książki która wynosi zaledwie 90 stron, stanowi kolejny atut szczególnie dla wiecznie zabieganych i zapracowanych osób. Jednak tym co skłoniło mnie do przeczytania tej książki, było zapewnienie iż gdyby Syzyf stosował się do wszystkich wymienionych w niej nawyków “ wtoczył by na górę wreszcie ten przeklęty kamień i ruszył do innych zaległych zadań”. Czyżby zapowiadała się książka która sprawi, że moja doba będzie miała więcej godzin?
Autor już na początku wyjaśnia, że wzorował się na Getting Things Done Davida Allena jak i 7 nawyków skutecznego działania Stephena Coveya. Zaznacza jednak, że książka nie jest plagiatem ponieważ pomysły które Ci autorzy spisali były znane i wykorzystywane przez ludzi już dużo wcześniej. Dodatkowo...

Edyta Zając | 2016-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Książka jest... ok. To wszystko, co mogę na jej temat powiedzieć. Czyta się ją błyskawicznie, zapisałam kilka pomysłów na zmianę, ale jednocześnie irytuje mnie ton autora. Już w przypadku Książeczki Minimalisty miałam takie odczucia - nieśmieszne żarty, dziwne przykłady. Może w języku angielskim to lepiej brzmi?

noychoH | 2016-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2016

W zasadzie nie tyle oceniam książkę, ile jej polski przekład. Tłumacz niestety nie zna dobrze języka polskiego, wiele zwrotów angielskich zostaje nieprzetłumaczonych - poczynając od samego tytułu, który nawet zdaniem autora książki musiał nie być jasny dla czytelnika amerykańskiego, skoro jego wyjaśnianiu poświęcił ponad stronę. Niestety, to wyjaśnienie dla polskiego czytelnika pozostaje całkiem niejasne, bo polega na tym, że autor wyjaśnia, dlaczego użył tego zwrotu, a nie któregoś z kilku innych zwrotów angielskich - ale żaden z tych zwrotów nie został przetłumaczony na język polski. Dodatkowo - wiele zdań w polskim przekładzie jest niezrozumiałych, bo to kalki z angielskiego, w dodatku z kiepską gramatyką (i nawet ortografią).
Na przykład na stronie 13 czytamy: "nawyki z reguły pozostają trwalsze, kiedy wdrażasz naraz po jednym, dwóch". Kiedy tłumacz to pisał, prawdopodobnie sam był po jednym lub dwóch, bo w powyższym zdaniu w najgorszym razie powinno być: "po jeden,...

Leon Zabookowiec | 2015-08-03
Na półkach: Przeczytane, 2015

Moja prokrastynacja czasem tak bardzo mnie przytłacza, że popadam w marazm. Jestem okropnie leniwym i niezorganizowanym człowiekiem, który wszystko odkłada na później, dodatkowo zawsze mnie coś rozprasza: a to wiadomość na facebooku, a to email... Walczyłam z tym dzielnie w czasie trwania poprzedniego roku akademickiego, wyszło mi to jedynie z małym skutkiem, ale jednak, wpadło kilka czwórek, sama opracowałam zagadnienia na egzamin z matematyki. Uznałam te osiągnięcia za sukces. Ale to i tak nic w porównaniu z tym, co mogłabym robić, gdybym lepiej gospodarowała czasem. Dzięki „Zen to Done. Proste sposoby na zwiększenie efektywności” wiem już, co robiłam źle i co mogę zmienić, by być z siebie zadowolona i spełnić swoje oczekiwania. Poradnik napisany jest niezwykle przystępnym językiem, nie nużyła mi się lektura książki Leo Babauta, wręcz przeciwnie była to dla mnie przyjemność, a ja nie słynę z czytania tego typu pozycji — zazwyczaj rzucam je w kąt po kilku stronach. Tutaj nie...

Duncan | 2018-11-10

Idealna książka dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad swoją organizacją czasu. Metoda jest bardzo prosta, ale dla mnie to zaleta. Jeszcze będę ją wdrażać, ale początek jest obiecujący.

Maga | 2016-03-14
Na półkach: Przeczytane, Moje Ebooki
Przeczytana: 13 marca 2016

Po książkę sięgnęłam zainspirowana blogami o minimalizmie i organizacji czasu. Jest dość krótka i zwięzła, co bardzo mi się w niej podoba. W porównaniu z GTD jest o niebo lepsza, bo tam w kółko powtarzane jest to samo. Tutaj są tylko konkrety. Spróbuję wdrożyć kilka nawyków, ale troszkę czuję się w tej organizacji zagubiona więc pewnie będę do książki wracać, by sobie przypomnieć co do czego:)

Patryk | 2015-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2015

Dość ciekawa pigułka wiedzy. Znajomość tej książki przyda się każdemu, kto chce kształtować swoje życie w sposób aktywny.

Granby | 2017-04-28

Dla wszystkich, którzy cenią sobie minimalizm i chcieliby zorganizować sobie czas skutecznie.

magmos | 2019-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2019