Zen To Done

Okładka książki Zen To Done
Leo Babauta Wydawnictwo: Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Sensus
2014-08-27
2014-08-27

To taki podręcznik na temat organizacji sobie czasu, przestrzeni, życia. Rady nie są bardzo odkrywcze, ale zebrane w zwięzłą postać. Taka książką, którą każdy powinien mieć na półce, skrypt do którego się wraca.

Choć lubię poradniki tego autora, ta książka nie przypadła mi do gustu. Za duzo tych karteczek, notesów, katalogów, teczek. Jakoś to wszystko przypominało mi bardziej haos niż organizację. Może jestem po prostu za mało zajęta 😉, by te wszystkie porady wydały mi się przydatne.

Czym jest Zen To Done (ZTD)? Odpowiemy na to pytanie nieco przewrotnie, nie tłumacząc bezpośrednio, lecz podając tylko jeden przykład: gdyby Syzyf zastosował ZTD, wtoczyłby na górę ten przeklęty kamień i ruszył do innych zaległych zadań. Jak dla mnie zbyt USA style brak przekładu na Polskie realia

Książka przedstawia uproszczony i zmodyfikowany system GTD, w sam raz dla minimalistów. Możliwe są dwa podejścia, albo skrajnie minimalistyczne składające się z 4 kroków, albo pełne 10 krokowe (nie musimy wykonywać wszystkich 10). Metody te są dosyć oczywiste i większości zapewne dobrze znane, lecz sęk w tym, że nie każdy wyrobił sobie nawyk wykonywania tych kroków żeby osiągać to, co chcemy. Jak na książkę za 20zł to nie mam żadnych zastrzeżeń

Prosta, ale obiecująca metoda, polecam dla tych, którzy chcą lepiej zorganizować swoje życie.

Bardzo dobra książka o podstawach produktywności. Tak jak czytałem różne recenzje, faktycznie autor przekazuje wiedzę w bardzo prosty sposób.

Całkiem ok, ale przedstawiona metoda posiada wiele niedociągnięć. Bardziej należałoby traktować ją jako dobrą inspirację do własnych poszukiwań i sposobów zmiany nawyków.

W krótkiej, minimalistycznej książeczce, autor przedstawia prostą metodę organizacji czasu i życia. To może pomóc. Precz z chaosem :-)

Książka, która zmieniła i wciąż zmienia moje codzienne życie. GENIALNA.
Dla osób szukających sposobu na zorganizowanie życia modna jest metoda "GTD" (Getting Things Done). Nie pora tu i miejsce na pisanie o tej metodzie - w każdym razie obiecuje ona rozliczne korzyści za cenę wielkiej mobilizacji, rewolucji w podejściu do życia i, generalnie, sporego wysiłku reorganizacyjnego.
Tymczasem Leo Babauta, wspaniały coach, trener organizacji, filozofii zen i minimalizmu (!) przeorganizował w swym Zen To Done metodę tak, że jest ona adaptowalna stopniowo, krok po kroku, prawie bez wysiłku działającego.
Minimum słów (Babauta to minimalista !) maksimum treści, setki dosłownie znakomitych porad, pomysłów, rozwiązań. Czytam, czytam i naczytać się nie mogę. System wciąż wymaga poprawy i korekty, ale już to, co dzięki Zen To Done dało się osiągnąć usprawiedliwia wszystkie moje zachwyty. Recz KONIECZNA !

Książka, która zmieniła i wciąż zmienia moje codzienne życie. GENIALNA.

Idealna książka dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad swoją organizacją czasu. Metoda jest bardzo prosta, ale dla mnie to zaleta. Jeszcze będę ją wdrażać, ale początek jest obiecujący.

Dodaj cytat z książki Zen To Done