The Simple Guide to a Minimalist Life
poradniki
Michał

Przestań konsumować i zacznij wreszcie żyć! Masz czasami poczucie, że Twoje życie polega na zarabianiu na to, by mieć więcej, tylko po to, by za chwilę wyrzucić i kupić następne? Że Twój dom przypomina wielki skład zbędnych rzeczy, którym kiedyś nie mogłeś się oprzeć? A to, co jest w Twojej głowie? Czy Twoje myśli nie krążą zbyt mocno wokół „mieć”, choć przecież wiesz dobrze, że treścią życia...

Przestań konsumować i zacznij wreszcie żyć!

Masz czasami poczucie, że Twoje życie polega na zarabianiu na to, by mieć więcej, tylko po to, by za chwilę wyrzucić i kupić następne? Że Twój dom przypomina wielki skład zbędnych rzeczy, którym kiedyś nie mogłeś się oprzeć? A to, co jest w Twojej głowie? Czy Twoje myśli nie krążą zbyt mocno wokół „mieć”, choć przecież wiesz dobrze, że treścią życia jest po prostu „być”?

Jeśli podskórnie czujesz, że rozbuchany konsumpcjonizm nie jest fajny, zminimalizuj go!

Minimalizm niekoniecznie sprowadza się do tego, by wszystkiego było mniej. Nie jest też celem samym w sobie. Jest drogą, na której:

zyskasz więcej wolności,
zyskasz więcej czasu,
zyskasz więcej miejsca na to, co naprawdę się liczy,
będziesz mieć mniej zmartwień,
będziesz mieć więcej przyjemności,
staniesz się oszczędniejszy,
staniesz się bardziej przyjazny dla przyrody,
staniesz się zdrowszy.
Chyba warto spróbować, prawda? Zwłaszcza, że autor, sam zdeklarowany minimalista, poprowadzi Cię do swojego świata z użyciem naprawdę minimalnej liczby prostych słów.

źródło opisu: www.sensus.pl

źródło okładki: www.sensus.pl

To pierwsza przeczytana przeze mnie książka poruszająca tematykę minimalizmu. Zawiera ona wiele wartościowych porad, choć niektóre z nich mogą kojarzyć się z szaleństwem i nie ze wszystkimi się zgadzam.

W książce tej możemy przeczytać nie tylko o tym jak skutecznie pozbyć się zbędnych rzeczy ze swojego życia. Czytelnik ma okazję poznać między innymi sposoby minimalistycznego uproszczenia swojego dnia, utrzymywania porządku oraz jak w minimalistyczny sposób podróżować. Może również zapoznać się ze sposobami utrzymywania zdrowia poprzez wysiłek fizyczny, minimalistyczne i zarazem zdrowe odżywianie i wiele, wiele innych prostych zasad oraz udogodnień.

Wiadomym jest, iż nie jest się w stanie pozbyć wszystkiego od razu. Jasną rzeczą jest to, że do minimalizmu trzeba podchodzić stopniowo - o czym często autor wspomina. Podoba mi się u Leo Babauty to, że nie namawia on nikogo na siłę i wielokrotnie zaznacza czytelnikom, że należy poszukać własnego, indywidualnego sposobu na osiągnięcie...

Zetnij włosy na łyso, a nie będziesz musiał używać szamponu, grzebienia ani żadnych innych przyborów i kosmetyków koniecznych do pielęgnacji włosów. Szaleństwo? Nie, to tylko minimalizm. Leo Babauta w "Książeczce minimalisty" podaje jedynie sprawdzone porady. Tę więc również wcielił w życie. W kontekście całej książki brzmi to komicznie. Autor zarzeka się, że nie jest minimalistą-ekstremistą, a tymczasem dostarcza argumentów, że siedzi w nim minimalistyczny talib. Na szczęście tego typu zalecenia to wyjątek. Generalnie, mimo kilku irytujących rozdziałów, jestem zadowolony z lektury "Książeczki minimalisty". Na pewno wprowadzę przynajmniej część założeń minimalizmu do mojego życia.

Mimo że nie przepadam za stylem minimalistycznym zdecydowałem się sięgnąć po książkę. Skusił mnie opis. Dotychczas myślałem, że to podejście do życia ujawnia się jedynie w urządzaniu wnętrz. Tymczasem okazało się, że prądu tego nie można ograniczyć do dekoratorstwa. Przejawia się on w innych sferach...

Paulina Kaleta | 2016-08-09

Życie minimalne pozbawione jest zbytku, w którym nie brak miejsca na to, co naprawdę daje radość. Czy w dzisiejszych czasach nie panuje moda na przesyt? Dużo pieniędzy (chociaż do nich nic nie mam :D), duży dom, dużo bibelotów. Kupujemy bez opamiętania, by potem wyrzucać. A mniej znaczy lepiej. Ale minimalizm nie sprowadza się tylko do tego. Chodzi o to, aby pozbyć się bałaganu i zrobić miejsce na spokój, wolność i lekkość. Razem z „Książeczką minimalisty” odkryjecie własną ścieżkę, która przyniesie Wam radość.

Zacznijmy od zasad minimalizmu. Przede wszystkim to zrezygnowanie ze zbędnych rzeczy, wskazanie tego, co najważniejsze (to, co daje szczęście i to, co ma wpływ na życie i karierę) oraz wypełnienie życia radością. Autor zauważa, ze nie należy tego robić obsesyjnie, ale zastanawiać się nad tym.

Książka składa się z 22 rozdziałów, w których autor wyjaśnia czym jest minimalizm. jak zostać minimalista, w jaki sposób walczyć z bałaganem. Podpowiada jak dobrze zagospodarować...

Maga | 2015-07-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 09 lipca 2015

Książka mała i zgrabna z szeregiem porad - jak pozbywać się nadmiaru rzeczy i jak ograniczyć swoje zapędy w kupowaniu nowych. Nie jest to pierwsza książka o minimalizmie jaką przeczytałam, więc w sumie niewiele nowego dla mnie wniosła. Jednak ponieważ jestem do tego trochę sceptycznie nastawiona - "czy ja dam radę być minimalistką choć trochę!?", to lubię czytać nawet te same rady, aby po pierwsze sobie o nich przypomnieć, po drugie - może wyryć je gdzieś głębiej.
W książce fajne jest, iż autor nawiązuje do swoich własnych doświadczeń a także niejednokrotnie bije się w piersi.

Zoska | 2014-09-04
Przeczytana: 04 września 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Książeczka minimalisty. Prosty przewodnik szczęśliwego człowieka"- Leo Babauta.
Żyć minimalistycznie? Nic prostszego! Po co pisać o tym książki. Każdy wie, że jak wyrzuci wszystko co piętrzy się wokół niego, że jak skupi się na tym co w życiu istotne, że jak odrzuci zbytek, to już. Tylko dlaczego tak się nie dzieje? Bo to wbrew pozorom, aż tak proste nie jest. Potrzebujemy motywacji, bodźca, wskazówek jak zacząć, a przede wszystkim wsparcia. Wiadomo nie każdy, są wśród nas zacięte typy, które jak postanowią tak uczynią, są też i Ci co to już się minimalistami urodzili. Jednak Nas normalnych jest więcej i dla Nas ta książka. Jak na minimalistę przystało Babauta nie zalewa nas nadmiarem informacji, choć sam autor twierdzi, że książka zawiera "ponad minimum" treści. Jest to zbiór zasad i rad jak zostać minimalistą czyli jak odnaleść szczęście, spełnienie, wolny czas, i radość życia- bo według autora to wynikowe życia bez nadmiaru. Rady istotne, inspirujące i takie ludzkie. Punkt po...

Kasia | 2014-08-13

W skrócie, minimalistycznie, powiem, że to książka warta poświęcenia jej czasu. Jeśli chodzi o sam czas czytania, to wystarczy jeden wieczór. Jeśli chodzi o realizację w życiu, to może wymagać zdecydowanie więcej czasu i wysiłku. Śmiem twierdzić, że warto, jeśli celem jest bycie szczęśliwym człowiekiem.
Książka składa się z krótkich, rozdziałów, konkretnie, bez zbędnego rozpisywania się przedstawiających zagadnienia minimalizmu. Autor wyjaśnia czym jest życie minimalistyczne, czym są potrzeby i zachcianki, jak być minimalistą w rodzinie. Znajdziecie konkretne wskazówki, jak uporządkować dom, biurko, komputer, ubrania. Jest co nieco o podróżowaniu, sporcie, jedzeniu i o finansach. Ważny jest tez temat wypełnienia czasu, bo tu też możemy mieć niezły bałagan. Każdy, komu oczywiście zależy na równowadze w życiu, może znaleźć coś dla siebie.
Powyższa opinia stanowi fragment recenzji z bloga: http://ksiazkapsychologiczna.blogspot.com/

Edyta Zając | 2016-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2016

Mam mieszane uczucia co do tej książki - z jednej strony zawiera mnóstwo praktycznych sposobów na minimalizm. Leo pokazuje, że taki styl życia nie tylko oszczędza czas, ale i pieniądze. Zgadzam się w 100%, zapisałam sobie kilka sugestii, które wprowadzę w życie. Dla tych rad warto sięgnąć po książkę. Kiedy jednak czytam o tym, że nie wie, czy miałby tyle dzieci, gdyby był minimalistą wcześniej, myślę: wow, zastopuj tutaj! Jeszcze ciekawiej brzmią podziękowania skierowane do żony: dzięki, że zajmowałaś się wszystkim i chroniłaś mnie przed problemami świata, kiedy ja pisałem. Ok, ale czy realny minimalizm nie powinien działać wtedy, gdy po prostu żyjemy w rzeczywistości a nie zrzucamy obowiązki na kogoś innego? Tutaj troszkę jest to dla mnie niewiarygodne.

książek: 2002
natalia | 2016-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Parę cennych rad wyniosłam z tej lektury, jednakże kilka pomysłów totalnie mi się nie spodobało - jak chociażby digitalizacja wszystkiego w koło. Nic nie zastąpi magii listów, książki w formie papierowej czy notatki sporządzonej ręcznie. I nie nazwałabym tego strachem przed zmianą, jak autor to poczynił. Do tego to nieco szokujące zakończenie - pan Babauta usprawiedliwia się przed czytelnikami z tego, iż ma szóstkę dzieci, a to przecież minimaliście nie przystoi. Musimy mu wybaczyć, bo wcześniej jeszcze nie stosował tej filozofii życiowej...Porażka.

Duncan | 2015-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Trochę szkoda na nią pieniędzy, wszystko co w niej zawarto jest na blogu autora. Polecam czytanie zenhabits, daje dużo więcej niż ta książka i jest w pełni darmowy.

Karolina | 2015-12-04
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2015
Przeczytana: 04 grudnia 2015

Minimalistycznie o minimalizmie.
Pozycja na jeden wieczór, przyjemnie się czyta.
Autor prócz przekazania ogólnych treści odnosi się do własnego życia.
Kilka ciekawych porad.