Książeczka minimalisty. Prosty przewodnik szczęśliwego człowieka

Tłumaczenie: Maksymilian Gutowski
Wydawnictwo: Sensus
The Simple Guide to a Minimalist Life
poradniki
Michał

Przestań konsumować i zacznij wreszcie żyć! Masz czasami poczucie, że Twoje życie polega na zarabianiu na to, by mieć więcej, tylko po to, by za chwilę wyrzucić i kupić następne? Że Twój dom przypomina wielki skład zbędnych rzeczy, którym kiedyś nie mogłeś się oprzeć? A to, co jest w Twojej głowie? Czy Twoje myśli nie krążą zbyt mocno wokół „mieć”, choć przecież wiesz dobrze, że treścią życia...

Przestań konsumować i zacznij wreszcie żyć!

Masz czasami poczucie, że Twoje życie polega na zarabianiu na to, by mieć więcej, tylko po to, by za chwilę wyrzucić i kupić następne? Że Twój dom przypomina wielki skład zbędnych rzeczy, którym kiedyś nie mogłeś się oprzeć? A to, co jest w Twojej głowie? Czy Twoje myśli nie krążą zbyt mocno wokół „mieć”, choć przecież wiesz dobrze, że treścią życia jest po prostu „być”?

Jeśli podskórnie czujesz, że rozbuchany konsumpcjonizm nie jest fajny, zminimalizuj go!

Minimalizm niekoniecznie sprowadza się do tego, by wszystkiego było mniej. Nie jest też celem samym w sobie. Jest drogą, na której:

zyskasz więcej wolności,
zyskasz więcej czasu,
zyskasz więcej miejsca na to, co naprawdę się liczy,
będziesz mieć mniej zmartwień,
będziesz mieć więcej przyjemności,
staniesz się oszczędniejszy,
staniesz się bardziej przyjazny dla przyrody,
staniesz się zdrowszy.
Chyba warto spróbować, prawda? Zwłaszcza, że autor, sam zdeklarowany minimalista, poprowadzi Cię do swojego świata z użyciem naprawdę minimalnej liczby prostych słów.

źródło opisu: www.sensus.pl

źródło okładki: www.sensus.pl

Diana | 2019-06-20

Książka bardzo minimalistyczna.. w treść. Być może dla osób, które pierwszy raz słyszą słowo "minimalizm". W książce właściwie są kategorie w jakich możemy go zastosować, ale prawie żadnych konkretów, wskazówek, przykładów. Trochę narzucanie weganizmu i wegetarianizmu, a kiedy oglądam jakieś przykładowe przepisy to mam wrażenie, że ilość użytych rzeczy do tych przepisów jest porażająca. Rozdział o jedzeniu powinien raczej być trochę o tym, żeby nie kupować za dużo jedzenia, które może się zmarnować, a nie o preferencjach jedzeniowych, które są trochę innym tematem. Do mojego życia nie wniosła nic nowego, ale może dla kogoś kto nigdy o tym nie słyszał coś zmieni.

Northman | 2019-04-12
Przeczytana: 01 kwietnia 2019

Minimalizacja codzienności.

Kultura i cywilizacja komsumpcjonizmu widoczna jest w naszym życiu na każdym kroku. Każdy z nas jest w efekcie – mniej lub bardziej – jej uczestnikiem. I można się oszukiwać, ale każdy z nas bierze w jakiś sposób w tym wszystkim udział. Jak się z tego wyrwać? I zrobić w efekcie coś dla siebie? Tego dowiemy się z niniejszej książki.

Jak na poruszaną tematykę przystało, również objętość książki jest minimalistyczna ;) Ale to w żadnym razie nie oznacza, że temat wprowadzenia w życie zdrowego minimalizmu potraktowano po macoszemu. Bynajmniej.

Zacznijmy może od tego, co autor miał na myśli ;) Założenie przedstawionej filozofii i zmian do przeprowadzenia polega na tym, żeby mniej „mieć”, a więcej „być” – ale w zdrowy i nie do końca dosłowny sposób, czyli de facto w taki sposób, żeby skoncentrować się na tym, co jest naprawdę konieczne eliminując to, co zbędne – dla dobra naszego samopoczucia, zdrowia, nerwów i szeroko pojętego dobrostanu.

Można powiedzieć,...

Tosia | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019

Przeczytałam wiele książek o minimalizmie jednak ta jest swego rodzaju pigułką :) Krótko, zwięźle i na temat :)

wieczko | 2019-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2019

To jest bardzo dobra książka dla kogoś kto szuka konkretów. Rozdziały są krótkie, żadnego lania wody i przegadywania filozofii, przemiany etc. Można się nie zgadzać z niektórymi poglądami autora (np na temat digitalizacji wszystkiego), ale trzeba mu oddać: próbuje przekonać do swoich poglądów i daje konkretne rozwiązania jak to należy zrobić. Mnie to przekonuje.

Weronika | 2019-02-08
Na półkach: Przeczytane, Odsłuchane, 2019

Nie wiem dlaczego ta książka ma opinię powyżej 6 gwiazdek. To jedna wielka hipokryzja pełna powtórzeń. Pierwszy raz żałuję że nie da się ocenić książki na minusie

roxa175 | 2019-01-31
Przeczytana: 17 stycznia 2019

Książka nie jest jakaś bardzo odkrywcza, jednak przyjemnie się ją czytało. Można zdać sobie sprawę, że te wszystkie rzeczy nie są nam do szczęścia potrzebne, a niektóre gromadzimy z sentymentu i później ciężko się z nimi rozstać. Jak to się mówi najważniejszych rzeczy nie kupimy za żadne pieniądze, a najlepsze wspomnienia pozostaną po prostu w głowie :)

MisiaJulia | 2018-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2018

Książka mnie raczej zirytowała. Poczułam się jakbym słyszała własną matkę, która truje nastolatkowi: posprzątaj biurko ! po co taka duża walizka na wakacje ?! ciągle kupujesz nowe szmaty, masz tyle w szafie w których nie chodzisz !

A ja lubię ten bałagan z całego świata w moim pokoju. Zdjęcia to moje emocje, wrażenia. Są bezcenne. Zbyt częstemu porządkowaniu mówię więc: NIE.

Autor porusza kwestię na kilku obszarach: pracy, przyrody, sprzątania a nawet jedzenia. Z nich wybieram przyrodę - uwielbiam segregować śmieci i uwielbiam jak inni się do tego przykładają.

AnKa | 2018-05-01
Przeczytana: kwiecień 2018

Krótka, zwięzła i na temat. Zawiera inspirujące cytaty. Jednak nie wyczerpuje w pełni tematu. Dość subiektywna pozycja.

Z_błyskiem_w_oku | 2017-07-24
Na półkach: Przeczytane, Psychologia

Czytanie trzeciej książki o minimalizmie chyba nie jest u mnie znakiem minimalizmu, ale zachęciła mnie jej krótka forma. I znalazłam tu nowe pomysły: o upraszczaniu dnia, minimalistycznym komputerze i biurku, prostym jedzeniu, finansach i sprzątaniu z dziećmi.

Dwa cytaty na zachętę:

Bój się mniej, licz na więcej, jedz mniej, przeżuwaj więcej, jęcz mnie, oddychaj więcej, kochaj bardziej, a Twoje będzie wszystko, co dobre – szwedzkie powiedzenie.

Wypełnij swoje życie radością. Nie wystarczy opróżnić swojego życia. Trzeba je wypełnić czymś wspaniałym.

abramovvicz | 2017-03-21
Przeczytana: 2015 rok