Siłaczka

Okładka książki Siłaczka
Stefan Żeromski Wydawnictwo: Greg Seria: Lektura z opracowaniem klasyka
40 str. 40 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Lektura z opracowaniem
Wydawnictwo:
Greg
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1945-01-01
Liczba stron:
40
Czas czytania
40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373271852
Tagi:
pozytywizm

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
1198
828

Na półkach: , , , ,

Książka Stefana Żeromskiego pt.: „Siłaczka „ opowiada o losach „nowo narodzonego” lekarza Obereckiego i młodą nauczycielkę Stasię Bozowską. Obydwoje znają się jeszcze z czasów, gdy razem żarliwie rozmawiali w mieszkaniu ich wspólnych znajomych w Warszawie. Wierzyli bowiem w siłę pracy u podstaw. Wierzyli, że kiedy wyjadą na wieś i gdy będą pracować z ludem, będą w stanie szerzyć wiedzę i podnieść poziom życia chłopstwa. Stanisława Bozowska jest nauczycielką. Walczy ona z ciemnotą i zacofaniem polskiej wsi. Jej życie określa moralny nakaz służenia i poświęcenia się dla innych. Jej życie określa moralny nakaz służenia i poświęcenia się dla innych.
Razem z doktorem Obereckim wyjeżdża na prowincję, aby tam realizować ideały młodości. Doktor Obarecki jednak ulega presji środowiska i w końcu upodabnia się do mieszkańców Obrzydłówka. Stasia jednak nie poddaje się i konsekwentnie realizuje swoje zamierzenia.
Oboje ponoszą jednak klęskę. Stasia umiera na tyfus, a jedynym efektem pracy jest twarz zapłakanego dziecka. Obarecki traci znacznie więcej, traci siebie. Odwraca się od swoich młodzieńczych ideałów, drogich sobie wartości. Z człowieka otwartego na sprawy społeczne, pełnego chęci do pracy z najbiedniejszymi, staje się człowiekiem zamkniętym na potrzeby ludzi, „utył, pieniędzy worek uczciwy nazbijał”.
Bozowska i Obarecki są przedstawicielami inteligencji. Prezentując te dwie postaci Żeromski prezentował światu, czego powinien wymagać od inteligencji, a samym inteligentom uświadamiał ich szczególną misję. Powinni żyć dla innych, pracować dla ludzi biednych, żyjących w skandalizujących warunkach, zacofanych i obojętnych na losy reszty społeczeństwa. Muszą uświadamiać ludziom wokół siebie jak wielką krzywdę wyrządzają chłopom odsuwając ich od edukacji. Powinni sami uczyć prosty lud, roztoczyć nad nim opiekę i przygotować go do integracji z resztą społeczeństwa. Każdy z nich musi być „siłaczką”.
Książka bardzo mi się spodobała, ponieważ pokazuje nam, iż nie zawsze dotrzemy do osiąganego przez nas celu.

Książka Stefana Żeromskiego pt.: „Siłaczka „ opowiada o losach „nowo narodzonego” lekarza Obereckiego i młodą nauczycielkę Stasię Bozowską. Obydwoje znają się jeszcze z czasów, gdy razem żarliwie rozmawiali w mieszkaniu ich wspólnych znajomych w Warszawie. Wierzyli bowiem w siłę pracy u podstaw. Wierzyli, że kiedy wyjadą na wieś i gdy będą pracować z ludem, będą w stanie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    10 684
  • Lektury
    548
  • Posiadam
    540
  • Chcę przeczytać
    479
  • Lektury szkolne
    139
  • Literatura polska
    93
  • Klasyka
    82
  • Z biblioteki
    43
  • Ulubione
    32
  • Literatura polska
    22

Cytaty

Więcej
Stefan Żeromski Siłaczka Zobacz więcej
Stefan Żeromski Siłaczka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także