Wyzwanie czytelnicze LC

1 300
pozytywizm
klasyka
Ayumi_Tsukada

"Siłaczka" opowiada o młodzieńczych ideałach i dwóch sposobach ich spełniania. Pierwszy przykład stanowi lekarz, którego pragnienie lepszego życia dla potrzebujących opuściło wraz z determinacją, pozostawiając na końcu tylko żal i pustkę. Inną postawę wykazuje nauczycielka, która była w stanie udźwignąć ciężar swego postanowienia i wypełniała je. Młoda kobieta, w przeciwieństwie do zakochanego...

"Siłaczka" opowiada o młodzieńczych ideałach i dwóch sposobach ich spełniania.
Młoda kobieta, w przeciwieństwie do zakochanego w niej mężczyzny, moralnie wygrała. Do śmierci nie rezygnowała z wyznawanych przez siebie wartości i chociaż jej życie mało zmieniło, to było doceniane i opłakiwane przez najuboższych, lecz mimo wszystko cena, jaką przyszło zapłacić była przerażająca.

Książka ujawnia niezwykle smutne przesłanie - "marzenia, nie ważne jak szczytne, nie zawsze się spełniają, choćbyśmy poświęcili dla nich wszystko".

źródło opisu: http://www.greg.pl/

źródło okładki: http://www.greg.pl

ChicaDeAyer | 2014-12-16
Przeczytana: 2006 rok

Żeromski o wiele bardziej trafia do mnie w swoich nowelach niż pełnowartościowych powieściach - może dlatego że w krótszej formie nie jest w stanie przytłoczyć mnie swoim stylem i łatwiej mi zrozumieć meritum. Tak było w tym przypadku, choć istotę tej opowieści pojęłam w pełni dopiero kilka lat po jej przeczytaniu - w liceum, przy okazji lektury 'Ludzi bezdomnych'. Dopiero wyposażona w wiedzę na temat założeń pozytywistycznych, ujrzałam pełny wydźwięk historii 'Siłaczki', co nie przeszkodziło mi wcześniej w wysupłaniu kilku trafnych myśli przemyconych przez autora.

Mikael95 | 2011-11-12
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: marzec 2009

Dość trudna w odbiorze, styl Stefana Żeromskiego nie jest dla wszystkich, na pewno nie dla mnie. W odróżnieniu jednak od Syzyfowych prac książka ta jest krótka i da się ją przeczytać dość szybko. Ma przesłanie, jednak nie jest ono osadzone za ścianą bodajże 150 stron jak w przypadku Syzyfowych prac.

Degamisz | 2017-05-16
Przeczytana: 16 maja 2017

Przygnębiająca i smutna nowela o dwojgu ludzi. On - lekarz. Ona - nauczycielka. Oboje podejmują się pracy u podstaw, oboje pełni naiwnych i entuzjastycznych przekonań, które życie w bolesny sposób weryfikuje. Całość napisana w przejmujący sposób, a mimo to nie jednak „Siłaczka” nie przypadła mi do gustu.

Nie twierdzę, że to zła nowela czy nudna. Po prostu do mnie nie trafiła. Porusza ważne kwestie, ale w sposób, który mnie nie porwał, nie oczarował. Miałem wrażenie, że Żeromski ledwie musnął problem, poruszył go ale nie zgłębił. Czegoś mi tu zabrakło.

Zdecydowanie dużo bardziej wolę „Doktora Piotra”.

Arek | 2010-04-06
Przeczytana: 08 kwietnia 2010

Nowela o zmaganiu się z rzeczywistością, z otaczającym światem. Jest tu ukazane to że nie warto walczyć o innych dobro kosztem własnego, że to walka z wiatrakami. Młody lekarz przenosi się z Warszawy Do małego miasteczka. Próbuje tu coś zmienić, chce leczyć ludzi prawdziwymi lekami i za pół darmo. Ale nieuczciwi aptekarze sprzedający na wszystko olejki wygrywają z Nim. Zresztą za te olejki zacofani ludzie słono płacą. Doktór z czasem zaprzestaje walki o lepsze jutro, nawet by przeżyć zajmuje się drobną kradzieżą. Nowela mówi że możemy dużo chcieć mieć piękne ideały ale trzeba je zestawić z rzeczywistością.

Witold Lisek | 2010-08-22

Nowela z Młodej Polski.....
Badziewna i nudna.
"Siłaczka" jest o wiejskim lekarzu, który zmienia się z młodego, pełnego pasji i działającego dla dobra innych w pazernego, nieczułego i przede wszystkim dbającego o własne dobro.
Pewnego dnia owy doktor zostaje poproszony o przyjazd do sąsiedniej wsi, w celu wyleczenia tamtejszej nauczycielki. Okazuje się, iż jest to kobieta, która w młodości bardzo mu się podobała.
Wydawałoby się, iż doktor zmieni się na lepsze..... Niestety tak się nie staje.

książek: 1976
Harii | 2018-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2018

Tyle prawdy w tak krótkim tekście. Po jego przeczytaniu można spojrzeć na świat w inny sposób, a przynajmniej ja spojrzałam, gdyż łatwo mi się utożsamić z głownym bohaterem. Myślę, że nie tylko mi.

Meredith | 2014-06-03
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2013

Kolejna lektura szkolna, z którą naprawdę się męczyłam. Nudziłam się, czytając i jeszcze ten okropny styl autora! Niemalże nie do przebrnięcia. Nie mam zamiaru do niej wracać.

Książka Stefana Żeromskiego pt.: „Siłaczka „ opowiada o losach „nowo narodzonego” lekarza Obereckiego i młodą nauczycielkę Stasię Bozowską. Obydwoje znają się jeszcze z czasów, gdy razem żarliwie rozmawiali w mieszkaniu ich wspólnych znajomych w Warszawie. Wierzyli bowiem w siłę pracy u podstaw. Wierzyli, że kiedy wyjadą na wieś i gdy będą pracować z ludem, będą w stanie szerzyć wiedzę i podnieść poziom życia chłopstwa. Stanisława Bozowska jest nauczycielką. Walczy ona z ciemnotą i zacofaniem polskiej wsi. Jej życie określa moralny nakaz służenia i poświęcenia się dla innych. Jej życie określa moralny nakaz służenia i poświęcenia się dla innych.

Emisunflower | 2013-12-14
Przeczytana: 2011 rok

Stanisława Bozowska, bohaterka opowiadania „Siłaczka”, jest nauczycielką. Walczy ona z ciemnotą i zacofaniem polskiej wsi. Próbuje nadrobić tragiczne w skutkach zaniedbania wobec wsi i chłopów. Jej życie określa moralny nakaz służenia i poświęcenia się dla innych. Wierzy, że może zmienić świat i ludzi. Razem z doktorem Obereckim wyjeżdża na prowincję, aby tam realizować ideały młodości. Doktor Obarecki jednak ulega presji środowiska i w końcu upodabnia się do mieszkańców Obrzydłówka. Stasia jednak nie poddaje się i konsekwentnie realizuje swoje zamierzenia.
Oboje ponoszą jednak klęskę. Stasia umiera na tyfus, a jedynym efektem pracy jest twarz zapłakanego dziecka. Obarecki traci znacznie więcej, traci siebie. Odwraca się od swoich młodzieńczych ideałów, drogich sobie wartości. Z człowieka otwartego na sprawy społeczne, pełnego chęci do pracy z najbiedniejszymi, staje się groszorobem, wykorzystującym ciemnotę i zacofanie chłopów, „utył, pieniędzy worek uczciwy nazbijał”.
Bozowska...