Siłaczka

Mogą Ciebie zainteresować

Smutne, takie prawdziwe

Smutne, takie prawdziwe

#Wyzwanie LC2022 - wrzesień

"Siłaczka" to nasza obowiązkowa lekturą. Cieszę się, że po latach mogłam po nią ponownie sięgnąć. Poznajemy tu lekarza i nauczycielkę. Lekarz pomimo początkowych ideałów schodzi na zła drogę. Nauczycielka natomiast, nie poddała się i do końca wierząc w to co dobre spełniała swoją misję..

#Wyzwanie LC2022 - wrzesień

"Siłaczka" to krótkie opowiadanie autorstwa Stefana Żeromskiego opowiadające historię lekarza Pawła Obareckiego i nauczycielki Stanisławy Bozowskiej.

Doktor Obarecki w czasie studiów był człowiekiem wesołym i towarzyskim. Dużo się uczył a jego kolegom imponowała jego rzetelność i pracowitość. Paweł Obarecki był zafascynowany ideą pomagania innym, jednak po kilku miesiącach przebywania w Obrzydłówku (miejscowość, w której toczy się akcja opowiadania) stał się znudzonym, przygnębionym, smutnym człowiekiem. Stracił ochotę do życia, przestał widzieć sens i cel swojej pracy. Zaniedbał obowiązki lekarza. Nie miał już zapału i chęci do pracy. Stał się pesymistą, człowiekiem przegranym. Stracił szacunek do samego siebie - był człowiekiem głęboko nieszczęśliwym. Okazał się człowiekiem słabego charakteru, skłonnym do kompromisów konformistą. Nie umiał walczyć o swoje szczęście, łatwo poddawał się otoczeniu: na studiach łatwo dał się porwać szlachetnym ideom służby społeczeństwu, w Obrzydłówku pozwolił się zdominować ludziom nieuczciwym, wyzyskującym ubogich chłopów. Jego jakby przeciwieństwem jest skromna, uboga nauczycielka, Stanisława Bozowska, która z poświęceniem realizuje ideały uczenia ubogich, pomimo śmiertelnej choroby. Stanisława Bozowska, w odróżnieniu od Pawła Obareckiego, jest bohaterką o niezwykłej sile charakteru. Odważnie i konsekwentnie realizuje swoje plany. Nie daje się pokonać trudnościom i przeciwnościom losu. Jest tak pewnie dlatego, że ona naprawdę wierzy w ideę pomocy ubogim i docenia wartość pracy wśród nich. Jest uparta, cechuje ją wewnętrzna siła i hart ducha. Umie zrozumieć położenie chłopów, wie, że niełatwo im zdobywać wiedzę, kiedy codziennie muszą walczyć o podstawowe do życia środki. Mimo to potrafi rozbudzić w nich chęć do nauki i zainteresowanie wiedzą.

Głównym tematem utworu jest wierność ideałom i obowiązkom oraz wynikające z niej różne postawy ludzkie wobec trudności życia. Bozowska reprezentuje heroiczną postawę wierności raz uznanym wartościom, poświęca się „pracy u podstaw”, niesie oświatę wiejskim ludziom, rezygnując z życia osobistego, szczęścia, miłości, domu. Jej śmierć można uznać za oddanie życia w imię dobra ludzkości. Obarecki natomiast zrezygnował ze swoich ideałów w zamian za dostatnią stabilizację. Żyje wygodnie, ale przypłacił to prowincjonalną martwotą umysłową i pustką wewnętrzną.

Co ciekawe utwór nie ma "szczęśliwego zakończenia" - żadna z przedstawionych przez Żeromskiego postaw nie odnosi zwycięstwa nad drugą. Wniosek jaki się nasuwa jest taki, że najbardziej pożądaną postawą jest znalezienie tzw. "złotego środka" - nie rezygnować z ideałów lecz próbować połączyć je z osobistym szczęściem, życiem rodzinnym. Bozowska odnosi zwycięstwo moralne nad Obareckim, gdyż pozostała wierna sobie, ale ponosi klęskę biorąc pod uwagę rezultat jej działalności.

"Siłaczka" była lekturą dość przyjemną w odbiorze. Krótka i konkretna, dla każdego czytelnika.

Wyzwanie Wrzesień 2022 - Przeczytam książkę z motywem przewodnim szkoły, nauczyciela lub ucznia.

Klasyka, a dodatkowo szkolna lektura. Czytając ją często gubiłam się w tym co czytam. Nie podoba mi się język w jakim jest napisana. Jednakże opowiada, w moim odczuciu, historię człowieka z depresją cierpiącego na mocny zawód miłosny. Ważna książka mimo wszystko do zapamiętania względem szkolnych rozprawek, choćby ze względu na postać Stanisławy.

Nie wiem czemu po tej nowelce spodziewałam się czegoś super. Opis "Siłaczki" bardzo mnie zaintrygował i chociaż wiedziałam, że w tak krótkiej formie może nie być możliwości rozwinąć skrzydła, ale to co dostałam zupełnie nie pasuje mi do opisu.
Gdzie tytułowa siłaczka? Bo ja nie dostrzegłam jej nigdzie. Szczerze mówiąc po lekturze tej nowelki Żeromskiego jestem trochę zasmucona. Spodziewałam się czegoś lepszego.

Cóż, książki zyskują, gdy czyta się je z własnej woli napędzanej ciekawością, a nie przymusem w szkole.

Znielubiana nowelka Żeromskiego ze szkoły i dość słusznie, moim zdaniem raczej słaba pozycja.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Siłaczka, z tego co czytam na ig i pamiętam z dawnych czasów, to jedna z najbardziej znienawidzonych lektur. Jakże byłem zaskoczony, gdy po pierwszych stronach aż mnie wcisnęło w fotel. Ten opis małomiasteczkowej, dusznej atmosfery. Polecam sobie przypomnieć te pierwsze strony. Może to we mnie tak rezonowało, bo parenaście lat życia spędziłem w małym miasteczku.

W Obrzydłówku rządzą za pomocą propagandy, wpływów zawodowych felczer, aptekarz i proboszcz. Cała ta klika spotyka się na kartach, przy wiście dyskutują o losach całej społeczności. Doktor Obarecki po zderzeniu z tym małomiasteczkowym murem, z tymi oparami absurdu sam odpuszcza, przystosowuje się, nawet zaczyna zakochiwać się w żonie aptekarza, która pozbawiona wielkich zalet, wydaje się być i tak skarbem. Można nawet powiedzieć, że porzuca ideały i zaczyna zarabiać na życie, jak każdy inny człowiek.

“Od chwili zagnieżdżenia się w organizmie bąblowca: "najzupełniej jest mi wszystko jedno" - zaczyna się właściwie proces umierania.”

Tytułowa bohaterka - Stanisława Brzozowska, swoja siłą charakteru, konsekwencją, wiarą w pozytywistyczne ideały, nie pasuje do małomiasteczkowej, wiejskiej społeczności. Wprowadzenie tej postaci miało chyba na celu wywołanie pewnego wstrząsu u czytelnika, który chyba zaczyna powoli rozumieć wybory doktora Obareckiego: “no tak, poddał się, musiał to zrobić, po co się z koniem szarpać”?

„Niemądra byłaś? Tak żyć nie tylko nie można, ale i nie warto. Z życia nie zrobisz jakiegoś jednego spełnienia obowiązku; zjedzą cię idioci, odprowadzą na powrozie do stada, a jeśli się im oprzesz w imię swych głupich złudzeń, to cię śmierć zabije…”

Każdy, kto mieszka w mieście, czasami myśli o wyprowadzce do domu na wieś. Czy tylko zmiana metrażu i warunków nie wiąże się z powolnym procesem o nazwie “Najzupełniej jest mi wszystko jedno”?

Szkarlatny - ciemnoczerwony
Wasąg- dawny polski wóz wiejski
Parantele - stosunki pokrewieństwa

W...

Pewne książki powinno się czytać w innym wieku niż szkolny. Wtedy docenia się kunszt i przekaz. polecam

Stefan Żeromski Siłaczka Zobacz więcej