Pożegnanie z Marią

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
1 275
830512102X

Inne wydania

Tom "Pożegnanie z Marią" to zestawiony przez autora w 1948 r. cykl opowiadań okupacyjno-obozowych drukowanych wcześniej w czasopismach literackich. Utwory te, opublikowane po raz pierwszy, wywołały szok i gwałtowne spory. Borowski ukazał w nich bowiem nie tyle sam system niszczenia ludzi, ile jego skutki dla psychiki i wartości etycznych człowieka: wytwarzanie się w człowieku mechanizmów przystosowawczych, swoistej filozofii przetrwania, zacierającej granice między katem a ofiarą. Dzięki głębi i przenikliwości spojrzenia oraz znakomitej formie literackiej opowiadania Borowskiego ciągle pozostają jednym z najcenniejszych literackich świadectw "epoki pieców".

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Katarzyna | 2015-11-14
Na półkach: 2015, Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 2015 rok

Tak właśnie wyglądało życie podczas okupacji, ludzie robili wszystko, co mogli, żeby przeżyć, nawet jeśli w grę wchodziła współpraca z gestapo. Lektura jest piękna, lecz tragiczna.

Opowiadania Tadeusza Borowskiego mają opinię szokujących. Najłagodniejszym z nich jest "Pożegnanie z Marią", opisujące kilka dni z życia cywilów w okupowanej Warszawie.
Poeta Tadeusz jest jednocześnie cwaniakiem robiącym interesy z Niemcami. Pozornie wykluczające się wrażliwość inteligenta i przebiegłość kombinatora łączą się w osobie magazyniera firmy budowlanej, jakim jest główny bohater. Student podziemnego uniwersytetu sprzedaje trefny towar i to na lewo. Same sprzeczności i paradoksy. Sposoby na życie wymuszone przez wojnę, uczące, jak przetrwać przeplatają się z przedwojennymi przyzwyczajeniami bohaterów - czułego traktowania ukochanych osób, pomagania innym, dążenia do posiadania wykształcenia.
W opowiadaniu nie ma przerażających opisów, Niemcy nie są nienawidzeni. Docierają do czytelnika jedynie echa okupacji - łapanki i sam fakt istnienia getta. Bohaterskich patriotów także nie znajdziemy. Na wszytko patrzymy oczami cywila, który musiał sobie jakoś radzić, by...

EwaWu | 2017-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2017

"Pulsujesz poezją jak drzewo sokiem (...). Uważaj, żeby świat ciebie nie zranił toporem."

W tej klasyce literatury obozowej zachwyca mnie różnorodność konwencji, w przewrotny i dobitny sposób eksponujących tragizm "czasu pogardy". Od ironii, przez kontrast z sielanką, aż po budzący dysonans poznawczy opis zdarzeń i miejsc budzących grozę przy pomocy poetyckiej wzniosłości. Borowski w mistrzowski sposób operuje kontrastem, by zdruzgotać czytelnika obrazem "znieczulicy", zobojętnienia na ludzką krzywdę. Nie należy doszukiwać się tu emocji, gdyż wyzucie tekstu z opisu osobistych doznań również jest tu konwencją. Oschłość i chłód, jakie otrzymujemy, wywołują ciarki wędrujące wzdłuż kręgosłupa (...moralnego!) bardziej skutecznie niż rozpaczliwe lamentacje.

Przy okazji tak konkretnych doświadczeń tak konkretnego czasu Borowski wysnuł też obrazoburcze, niezwykle intrygujące (i trafne!) teorie dotyczące całej cywilizacji.

Zdecydowanie warto.

Natalia | 2016-09-12
Na półkach: Lektury, Przeczytane
Przeczytana: 11 września 2016

Z tematyką wojenną mam raczej rzadko do czynienia. Jest to jednak krótkie opowiadanie, więc nie widziałam powodu, dla którego nie miałabym czytać. Ciężko mi oceniać, ponieważ nie jest to tylko fikcja.

Pewnie nigdy nie przeczytałabym opowiadań Tadeusza Borowskiego, gdyby nie były lekturą. Spodziewałam się czegoś bardziej wstrząsającego, a tragizm sytuacji został krótko podsumowany w ostatnich słowach utworu, a całość niestety nie przemówiła do mnie.

PABLOPAN | 2012-02-10

Wstrząsnęły mną te historie. Beznamiętny sposób ich przedstawienia, tylko dobitnie pokazuje, że te chore i wynaturzone zachowania oprawców były na porządku dziennym i z czasem przestały już nawet dziwić. Lektura obowiązkowa.

Ssylwia | 2016-11-27
Przeczytana: 26 listopada 2016

Opowiadania Borowskiego pokazują piekło wojny, życie jakie zmuszeni byli prowadzić ludzie w obozach. Ich życie polegało na ciągłym kombinowaniu, oszukiwaniu, kradzieżach i handlowaniu. Autor stosuje technikę behawiorystyczną, czyli kładzie nacisk na działania, zachowanie bohaterów, ale nie analizuje ich stanów psychicznych, emocjonalnych, przez co większość przedstawionych wydarzeń jest jeszcze okrutniejsza i przerażająca. Autor przeżył wojnę, ale wyrządziła ona w jego psychice nieodwracalne zmiany, stosuje w swoich opowiadaniach również reifikację, czyli urzeczowienie - ludzie przedstawieni jak przedmioty, bez godności.
Przy czytaniu, nie mogłam sobie wyobrazić tego jak człowiek może traktować drugiego człowieka, w jak okrutny sposób pokazuje swoją wyższość, w jak brutalny sposób traktuje więźniów. Nawet miłość dwojga wrażliwych ludzi nie ma prawa przetrwać w czasach wojny...

Monika | 2011-03-25
Przeczytana: 24 marca 2011

Wstrząsające opisy pisane lekkim i beznamiętnym językiem (wypowiedzi Tadeusza - zlagrowanego człowieka) są czymś, czego pokolenie, które nie miało z tym styczności, nie zrozumie. Ciężko jest zrozumieć aż takie zło. Jedyne, co nam pozostaje, to wyciągnąć z tej lektury wnioski i nie dopuścić, by sytuacje takie się powtórzyły. Chociaż patrząc na to, co obecnie dzieje się na świecie, wątpię w to, czy ludzkość potrafi uczyć się na błędach przeszłości.

Książkowo_czyta | 2011-11-30
Przeczytana: 2002 rok

Mimo, iż jest to lektura, nie tylko uczniowie powinni ją przeczytać... Opowiadanie to mówi o druzgocącym wpływie obozów koncentracyjnych i niech nie zwiedzie fakt, że jest ono napisane dosyć lekkim językiem....

Roman Dłużniewski | 2016-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2016

Literatura obozowa ma swoich wiernych czytelników. Nie zaliczam się do nich, choć zawszę sięgnę po książkę traktującą o sowieckich łagrach. Borowski pisze o nas, o naszej ziemi. I warto go poczytać.

olaf2009 | 2017-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2017

Rzecz dzieje się podczas II WŚ w Warszawie. Autor prowadzi firmę budowlaną, pod przykrywką której prowadzi również nielegalny handel. W międzyczasie pisze wiersze. Spotyka się z ukochaną - Marią, z którą uczęszcza na tajne komplety. Maria pomaga mu również w prowadzeniu "firmy". W dniu, w którym przeprowadzano łapankę, miała rozprowadzać po mieście bimber. Kiedy długo nie wraca, Tadeusz zaczyna się o nią martwić....
Opowiadanie to jeden dzień życia w stolicy okupowanej przez hitlerowców. Uczęszczanie na komplety nie przeszkadza autorowi w prowadzeniu nielegalnego handlu kradzionymi z rampy kolejowej przedmiotami. Dokładnie opisuje proceder zysku z handlu nieważne jakim, a właściwie czyim kosztem i nieważne z kim, nawet z hitlerowcami. Opowiadanie jest wstrząsające - nie da się spokojnie znieść ogromu zła, które autor ukazuje. Beznamiętny ton opowiadania jeszcze bardziej podkreśla jego grozę. Opowiadanie w swojej wymowie jest oburzające, gdyż o postawie i walce Polaków z...