Hissstoria pewnego ssskarbu

Anakolut Anakolut
25.01.2012
Okładka książki Hobbit. Komiks Sean Deming, Chuck Dixon, J.R.R. Tolkien, David Wenzel

Twórczość J. R. R. Tolkiena zna każdy miłośnik fantastyki, a za sprawą wydanych kilka lat temu ekranizacji Władcy Pierścieni, o autorze słyszał już chyba każdy. Niebawem będziemy mieć okazję po raz kolejny oglądać na srebrnym ekranie filmową adaptację jednego z dzieł Tolkiena - tym razem Peter Jackson przygotowuje ekranizację swoistego prequela Trylogii Władca Pierścieni, jakim jest powieść zatytułowana „Hobbit” (czyli tam i z powrotem). Korzystając z okazji, że do premiery filmu został nam jeszcze prawie rok, warto zapoznać się z historią, którą będzie nam dane oglądać - lub odświeżyć ją sobie, jeśli już czytaliśmy książkę. Do tego celu świetnie posłuży komiks na podstawie książki Tolkiena – „Hobbit”, którego drugie wydanie wypuściło niedawno wydawnictwo Amber.

„Hobbit” Tolkiena opowiada o tym, jak pewien ceniący sobie nudę i bezpieczeństwo przedstawiciel małego ludu - tytułowy hobbit Bilbo Baggins - zostaje wciągnięty w wir niezwykle ciekawych przygód i wydarzeń, o których nie śmiał nawet myśleć. I wszystko za sprawą czarodzieja Gandalfa. Bilbo wpada z jednych tarapatów w drugie, a śmiertelne niebezpieczeństwa co chwilę wiszą mu nad głową – jednym z takich epizodów jest zdobycie przez Bilba „skarbu” Golluma – Pierścienia, wokół którego toczy się później akcja Władcy Pierścieni. Na szczęście ze wszystkich opresji udaje mu się jakoś wybrnąć

Oryginalna powieść Tolkiena jest historią adresowaną raczej do młodszych czytelników, ale i dorośli nie powinni się przy niej nudzić. Nie inaczej jest w przypadku komiksowej wersji „Hobbita”, w której adaptacją tekstu książki zajęli się Charles Dixon i Sean Deming. Znajdziemy tu większość wydarzeń opisanych w książce, choć nie obyło się bez cięć. Trudno jednak przełożyć książkę na komiks w całości i na pewno „Hobbita” w tej wersji można uznać za tytuł stworzony całkiem solidnie, a przejście do wersji obrazkowej nie powinno powodować niepotrzebnych komplikacji i zagubienia czytelnika. Dialogi są żywe, zawierają samo sedno właściwej treści, przez co czytanie się nie dłuży. Można dzięki temu poświęcić odrobinę więcej czasu podziwianiu oprawy graficznej komiksu.

Ilustracje stworzone zostały przez Davida Wenzela - znanego na zachodzie artystę, ilustrującego głównie książki dla dzieci. Jego wersja „Hobbita” jest na świecie dość popularna i ceniona - nie można też ukryć, że to głównie jej autor zawdzięcza fakt, że jego nazwisko jest znane. Komiksowy „Hobbit” jest niezwykle barwny, niektóre ilustracje to wręcz małe arcydzieła. Już sama okładka jest bardzo ładna i zachęca do wzięcia komiksu do ręki. Postacie Wenzela żyją, ich twarze wyrażają najróżniejsze emocje, a sami bohaterowie dość trafie odwzorowują sylwetki zarysowane w książce. Niektóre postacie, jak Gandalf, Gollum czy gobliny/orkowie, przywołują też na myśl ich odpowiedniki z filmowej wersji Władcy Pierścieni - wydaje się, że rysunki Wenzela mogły posłużyć za swego rodzaju inspirację przy tworzeniu kostiumów do filmów.

Podsumowując, „Hobbit” - Komiks to ciekawe, miłe dla oka wydawnictwo, warte swojej ceny (także ze względu na walory techniczne - dobry papier, porządne klejenie, błyszcząca okładka). Dla fanów Tolkiena i komiksu jako takiego, pozycja obowiązkowa. Dla pozostałych czytelników może to być dobry wstęp do, nadchodzącego wielkimi krokami, wspomnianego wcześniej filmu.

Paweł Kukliński