Życie i czasy Sknerusa McKwacza t.1

Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Cykl: Komiksy z Kaczogrodu (tom 1)
Wydawnictwo: Egmont Polska
The Life and Times of Scrooge McDuck
komiks, don rosa, kaczor donald, sknerus
komiksy
Lucyfer

Podróże po całym świecie, niesamowite przygody, wciągające historie: wszystko to znajdziecie w Komiksach z Kaczogrodu! Młody Sknerus McKwacz musi opuścić rodzinny kraj, by móc utrzymać swoja rodzinę. Przekonuje się, że zarabianie na życie wcale nie jest łatwe. Zostaje kowbojem w Ameryce, poszukuje złota w Afryce, trafia nawet do Australii - wszędzie napotyka przeszkody, którym z odwagą stawia...

Młody Sknerus McKwacz musi opuścić rodzinny kraj, by móc utrzymać swoja rodzinę. Przekonuje się, że zarabianie na życie wcale nie jest łatwe. Zostaje kowbojem w Ameryce, poszukuje złota w Afryce, trafia nawet do Australii - wszędzie napotyka przeszkody, którym z odwagą stawia czoła.

Poznaj historię życia największego sknerusa w historii! Dowiedz się, czemu zawdzięcza swe ogromne bogactwo. Przekonaj się, skąd się wziął Kaczogród i na własne oczy zobacz, jak skończyło się pierwsze spotkanie Sknerusa i Kaczora Donalda!

źródło opisu: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/komiksy_z_kaczogrodu/5

źródło okładki: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/komiksy_z_kaczogrodu/5,okladka

Wkp | 2011-11-30

Sknerus McKwacz rodzi się w bidnej szkockiej rodzinie. Zaczynając jako pucybut marzy o wielkim świecie i bogactwie. W końcu wyrusza na wyprawę statkiem i tak zaczyna się jego przygoda.

I cóż można o tym komiksie powiedzieć? Chycba tylko najkrócej jak sie da. Że jest to cudowne dzieło. Najwybitniejsza historia ze świata Kaczora Donalda. Śmieszna, przejmująca, wzruszająca. Dzieło uniwersalne, dużo większe niż mogłoby się wydawać po tematyce. Wspaniała opowieść o chciwości, upadku ideałów, zakłamaniu i łamaniu barier. Nagroda Eisnera - taki komiksowy odpowiednik Oscara zasłużona i to jak najbardziej. Polecam dzieciom, ale przede wszystkim dorosłym, bo komiks ten można odebrać na naprawdę wielu poziomach.

Lektura idealna dla wszystkich sentymentalnych ludzi.

Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2014/06/12/zycie-i-czasy-sknerusa-mckwacza-t-1-don-rosa/

FomaLermont | 2014-04-17

Pierwszy tej objętości komiks który pochłonąłem za pierwszym podejściem. Sknerus McKwacz to jedna z najbarwniejszych postaci Kaczogrodu, mający w swej osobie nutkę duszy J.P. Morgana, Rockefellera i starego dickensowskiego Scrooge'a. Historia ta w chronologiczny sposób przedstawia historie najbogatszej kaczki od pucybuta po multikwadrylionera.
"Sknerus" z pozoru wydaje się być historią dla dzieciaków, lecz to dobra opowieść z inukalnym klimatem zmian między XIX i XX wieku. Doba industrializacji w której dorastał i bogacił się Sknerus jest ukazana w niezłym scenariuszu i dobrych rysunkach. Komiksy osadzone w Kaczogrodzie i Myszogrodzie zawsze charakteryzowały się kreską mniej szczegółową niż klasyczne powieści graficzne. Tu otrzymujemy coś zupełnie innego. Zmiany czasów oddaje też dorastający Sknerus.

Mam ogromny sentyment do tego komiksu. Sknerus McKwacz bowiem nie jest postacią typową dla ówczesnego Disney'a. Jest skąpym i twardzym biznesmenem który ma jednak duszę i zasady....

LuPo12 | 2013-08-15
Przeczytana: 2009 rok

Dobra słowa wstępu na początek.
Jest to komiks.
Głównym bohaterem jest Sknerus McKwacz (wujek Kaczora Donalda).
Już te dwa podpunkty mogą wystarczyć aby czytelnik popukał się w czoło, i stracił swoje zainteresowanie. I muszę powiedzieć że olanie tego komiksu tylko dlatego że główny bohater to kaczor a rzecz dzieje się w świecie Disneya to wielki błąd. Bo "Życie i czasy Sknerusa McKwacza" śmiało można wpisać do panteonu najlepszych komiksów jakie powstały.
Historia zgodnie z tytułem opowiada o życiu i czasach tytułowego Sknerusa McKwacza, słynnego Kaczogrodzkiego bogatego dusigrosza. Jednak najbogatszy kaczor na świecie nie zawsze opływał w dostatek. Początek jego historii zaczyna się w Szkocji, kiedy młodziutki McKwacz mieszkał ze swoją ubogą rodziną. Tam też postanawia wskutek podstępu zmienić swój status społeczny na lepszy i wzbogadzić się niemiłosiernie. Tam też zaczyna swoją wielką przygodę która zaprowadzi go na szczyty list milionerów.
Pierwsze co rzuca się w oczy w...

bozo777 | 2012-12-22
Przeczytana: 2001 rok

Dzieło wybitne pokazujące historię Sknerusa McKwacza. Komiks obrazujący pierwszą słynną zarobioną dziesięciocentówkę przez Sknerusa, jego sukcesy i porażki. Trudno zapomnieć, że zwycięstwa głównego bohatera dodawały mu nowych wrogów: Bracia Be, Granit Forsant czy Wiskerwillowie.

Kiedy po latach znów sięgnąłem po ten tytuł wzruszyłem się, czytając o drodze Sknerusa do tytułu najbogatszej kaczki świata.

Antagonista Esklaważu | 2014-08-11

Jeśli jakiś komiks "z okolic Kaczora Donalda" należałoby przeczytać, to byłby to ten. Kariera Sknerusa McKwacza, od pucybuta do milionera, przedstawiona jest w czasach gorączki złota, czyli wtedy gdy o bogactwie człowieka decydowało to, czy jest zdolny i pracowity, a nie dobrze urodzony. Piękna, działająca na wyobraźnię historia. Zdecydowanie nie tylko dla dzieci.

Pan_Rysownik | 2013-02-18

Jeden z niewielu komiksów doskonałych. Oprócz "komiksowych" momentów możesz liczyć na masę inteligentnie ukrytych faktów autentycznych. Każdy kadr przepełniony jest doskonałymi żartami sytuacyjnymi w tle, a Don Rosa tym komiksem udowodnił, że o ile postaci Sknerusa McKwacza nie stworzył, to na pewno wpakował w niego dużo ze znanego nam obecnie charakteru.

finnian95 | 2013-04-18

Don Keno Rosa to istny geniusz! Jedyny godny następca mistrza Barksa. Wartka akcja, genialnie skonstruowana fabuła, mnóstwo dobrego humoru i oczywiście niezliczone odwołanie do klasycznych Barksowskich historii! Przede wszystkim jednak Rosa podejmuje się w tej biografii pokazania duszy Sknerusa. Środowiska, z jakiego się wywodził, czyli pełnej miłości szkockiej rodziny należącej wielopokoleniowego klanu. Pierwszych finansowych doświadczeń, gdy zarobił swoją słynną pierwszą dziesięciocentówkę, ale go okantowali, bo była to moneta amerykańska. Wreszcie wszystkich tych przygód i wspomnień, które zostaną w nim na zawsze, mimo iż wskutek niemiłych doświadczeń z niektórymi z nich staje się największym kutwą i samotnikiem na świecie, kłócąc się z rodziną i odcinając się od nich. Ach, no i miłosny wątek ze Złotką O'gilt... szkoda, że im nie wyszło :) Dla wszystkich kaczkofanów - a ja do takowych z pewnością się zaliczam - pozycja O-B-O-W-I-Ą-Z-K-O-W-A!!!

Gwathgor | 2016-04-01
Przeczytana: listopad 2010

Modne jest ostatnio określenie "kac książkowy". No więc oto jest książka, po której przeżywałam coś takiego najmocniej i najdłużej. Kij tam z "Igrzyskami śmierci", Potterem czy nawet "Nędznikami", po których przez resztę dnia nie byłam w stanie znaleźć sobie miejsca ani myśleć o niczym innym, niż przeczytana właśnie książka - po końcówce "Życia i czasów..." miałam coś takiego przez ponad tydzień. I nadal po odświeżaniu sobie paru ostatnich historii (z "Kapitalistą z Kalisoty" na czele) przez jakiś czas nie potrafię się otrząsnąć z wrażenia.
Jeśli ktoś uważa, że komiksy o disneyowskich kaczkach są głupie i bezwartościowe, nie mógłby się bardziej mylić, a ten komiks dobitnie to potwierdza. Dzieło przez wielkie D, niesamowicie angażujące emocjonalnie, poruszające trudne i ważne tematy, a przy tym równie dobrze jak do łez doprowadzające do śmiechu. Cudo.

Dawid Jankowski | 2012-05-08

Mam ten komiks w dwóch wydaniach: pierwsze z badajże 2000 roku, a drugie jest z 2010. Zaczytywałem się nim gdy byłem dzieckiem, a po 10 latach mogłem ponownie wrócić do świata kaczek i przeżyć przygody ze Sknerusem. Ach, tyle wspomnień... :)

Nefer | 2011-09-13

Wspaniały rysownik, doskonałe historie... czego chcieć więcej? Komiks nie jest przeznaczony tylko dla dzieci, raczej dla starszych czytelników.