Protokoły mędrców Syjonu. Autentyk czy falsyfikat

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
9788320717426
historyczna

W 1903 roku na łamach petersburskiego czasopisma Russkoje Znamia , a dwa lata później, już jako oddzielna edycja książkowa, ukazały się Protokoły mędrców Syjonu. Wzbudziły ogromną sensację, zawierały bowiem teksty, z których wynikało niezbicie, że za wszelkie przewroty społeczne odpowiedzialni są Żydzi, którzy dążą w ten sposób do przejęcia władzy nad światem.

ems | 2015-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Wyczerpujący esej na temat genezy i kariery książki, o której większość słyszała, a chyba rzadko kto czytał, oraz teorii spiskowych, głównie okołożydowskich. Niestety, dla mnie zbyt to długie (100 zamiast prawie 170 stron byłoby ok), a na dodatek autor nieco się powtarza w argumentacji. Co gorsza demaskując teorie spiskowe, sam tworzy kolejną - podczas lektury odnosi się wrażenie że 'Protokoły' to nie jakaś niszowa literatura dla antysemitów-oszołomów, a jeden z największych światowych bestsellerów, mający przeogromny wpływ na losy świata.
Samych 'Protokołów'(kolejne 120 stron) jakoś nie przebrnąłem.

kinzetka | 2013-10-07
Przeczytana: 25 marca 2013

Nie ma nic lepszego niż dobry spisek, bo ludzkość bez spiskowej teorii dziejów czułaby się okradziona z tajemnicy, z populistycznego wytłumaczenia negatywnych zjawisk, z usprawiedliwienia swoich uprzedzeń lub niepowodzeń. O „Protokołach mędrców Syjonu” chyba każdy słyszał, choć ciekawa jestem, ilu rozsądnych ludzi przez ten bełkot przebrnęło do końca.
Na pewno przebrnął Janusz Tazbir. A potem popełnił krótką książeczkę o dziejach spisku na przestrzeni historii ludzkości. Na dzień dobry uświadomił swych czytelników, że jednym z najbardziej oryginalnych i najwcześniejszych zarazem, dziełem o spisku jest pamflet „Poufne rady Towarzystwa Jezusowego” autorstwa Polaka – Hieronima Zahorowskiego, w którym wyrzucony z zakonu były jezuita przypisuje byłym współbraciom żądzę zdominowania świata. „Poufne rady” zostały wydane w 1614 roku. Do wieku XX wznawiano je około trzystu razy, przy okazji aktualizując je i poprawiając.
Na przestrzeni wieków szerzyła się również niechęć do masonów i...

skun | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Jest to dobrze opracowane wydanie opisujące historię i ogromną popularność "Protokołów mędrców Syjonu". Jedynym minusem książki jest dość mylący tytuł - "Autentyk czy falsyfikat". Sugerując się tym tytułem miałem nadzieję, na bardzo wnikliwą analizę samego tekstu Protokołów, dokładną genealogię ich powstania i konkretne tezy na ich fałszywość. Tymczasem temu zagadnieniu jest poświęconych kilka pierwszych krótkich rozdziałów nie wyczerpujących dokładnie tematu, a cała reszta książki tyczy się głównie wpływowi Protokołów na poźniejsze losy historii. Autor skupia się głównie na tym dlaczego Protokoły są tak popularne w wielu krajach do dziś, na powstanie jakich książek miały wpływ, czyli opisuje przede wszystkim to co miało miejsce na osi historii już po ich wydaniu. Wszystko to jest dość ciekawe, jednak brakuje dokładniejszej analizy powstania samych Protokołów.

Mictlante | 2015-09-28
Przeczytana: 26 września 2015

Pomijając wstęp, chociaż przyznam, że bardzo ciekawy. Nawet bardziej niż sama treść protokołów. Odniosłem wrażenie patrząc na to co dzieje się za oknem, że albo Mędrcy wygrali albo świat zaczął się inspirować tymiż protokołami. Jeżeli chodzi o politykę, edukację czy ekonomię (w szczególności jeżeli chodzi o kredyty zewnętrzne), no jak nic ktoś przeczytał i zaczął tak właśnie czynić. A tak na poważnie to nie rozumiem całego "halo" wokół protokołów. Niby, że od tego się antysemitą rośnie albo coś? Poprawność polityczna w tym przypadku osiąga poziom absurdu po prostu. Pomijam już fakt, że w sumie jeżeli wykluczyć panowanie żydowskiego króla to ci mędrcy chcieli niby porządku na świecie i jakiegoś ładu. Na razie jednak jesteśmy na etapie destabilizacji narodów gojów. Tak mi to wygląda za oknem. Tak czy siak warto przeczytać, no bo jak już tylu ludzi się tym kierowało to warto poznać cóż to za strach nimi kierował.

Schwarzi | 2014-09-09

Przygotowywałam referat z "Protokołów" na studia.
Myślałam, że będą to ciężkie chwile moje życia i że nie przełknę tej książki.
Myliłam się. Jest ona genialna, niczym "Książe" Machiavellego.
Zastanawiam się jaki mózg napisał te protokoły. Jak bardzo racjonalny, wyrachowany i bezduszny. Toć to genialny plan zawładnięcia nad światem tak, żeby nikt nic nie podejrzewał.
Niemniej jednak nie wierzę absolutnie, że jest to dzieło Żydów.

| 2013-09-13
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 06 września 2013

Autor bardzo dokładnie analizuje powstanie protokołów i ich dzieje. Treść dotyczy globalnego spisku, dzięki któremu grupa Żydów ma osiągnąć władzę i przewodnictwo nad światem. Znajdziemy tu odpowiedź czemu w świecie islamskim „Protokoły…” zyskały ogromny rozgłos.

ordoabchao | 2016-10-29
kopuwa | 2016-09-06