Grzegorz 
36 lat, Warszawa, status: Czytelnik, dodał: 9 książek, ostatnio widziany 14 godzin temu
Teraz czytam
 • Lara Croft and the Blade of Gwynnever
  Lara Croft and the Blade of Gwynnever
  Autorzy:
  After a ruthless competitor beats her in a race to recover a priceless antiquity in Sri Lanka, Lara Croft returns home to London. Nursing her bruises, she gets a call from an old friend in desperate...
  czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
 • Największa tajemnica życia. Jak rozszyfrowano kod genetyczny
  Największa tajemnica życia. Jak rozszyfrowano kod genetyczny
  Autor:
  Chociaż może się to nam wydawać zaskakujące, pojęcie kodu przenoszącego informację genetyczną pojawiło się dopiero 1953 r. Wprowadzili je James Watson i Francis Crick, w artykule opublikowanym w czaso...
  czytelników: 65 | opinie: 6 | ocena: 7,33 (12 głosów)
 • Perspektywy rozwoju lotnictwa wojskowego i wykorzystania kosmosu.
  Perspektywy rozwoju lotnictwa wojskowego i wykorzystania kosmosu.
  Autor:
  Istotny wpływ lotnictwa i kosmosu na rozwój cywilizacji w XX i początkach XXI wieku, jak i na kształtowanie mocy i właściwości bojowych sił zbrojnych każdego kraju wciąż wywołuje ciekawość i rosnące z...
  czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
 • Początki (prawie) wszystkiego
  Początki (prawie) wszystkiego
  Autor:
  Skąd się wzięliśmy? Jak to się wszystko zaczęło? To najbardziej fundamentalne pytania we wszechświecie. Odpowie ci na nie ta zachwycająca wizualnie książka, wypełniona po brzegi przemawiającymi do wy...
  czytelników: 367 | opinie: 12 | ocena: 8,24 (29 głosów)
 • Pytanie o życie. Energia, ewolucja i pochodzenie życia
  Pytanie o życie. Energia, ewolucja i pochodzenie życia
  Autor:
  W samym sercu biologii zieje czarna dziura. Nie wiemy, dlaczego życie jest właśnie takie, jakie jest. Życie powstało około pół miliarda lat po utworzeniu się naszej planety, prawdopodobnie 4 miliardy...
  czytelników: 198 | opinie: 8 | ocena: 7,57 (30 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2019-03-19 18:00:55
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Autor:
 
2019-03-17 19:07:01
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam, Posiadam
Autor:
 
2019-03-15 21:08:27
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
 
2019-03-04 00:13:22
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2019-03-04 00:13:06
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać, Posiadam
Autor:
 
2019-03-03 23:56:44
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Seria: Srebrna Seria
 
2019-03-03 23:55:08
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać, Posiadam
Autor:
 
2019-02-24 12:44:23
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
 
2019-02-24 12:37:58
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Luis i Walter Alwarez - ojciec i syn. Są świetnymi przykładami, że warto wychodzić poza utarte schematy i oficjalnie zaaprobowane przez środowisko naukowe, wersje wydarzeń czy definicje zjawisk w otaczającym świecie. Gdyby było inaczej, nadal byśmy byli pod wpływem gradualizmu i wierzyli, że dinozaury nieptasie ustąpiły miejsca ssakom i im ptasim kuzynom (czy też dinozaurom ptasim jak mówi... Luis i Walter Alwarez - ojciec i syn. Są świetnymi przykładami, że warto wychodzić poza utarte schematy i oficjalnie zaaprobowane przez środowisko naukowe, wersje wydarzeń czy definicje zjawisk w otaczającym świecie. Gdyby było inaczej, nadal byśmy byli pod wpływem gradualizmu i wierzyli, że dinozaury nieptasie ustąpiły miejsca ssakom i im ptasim kuzynom (czy też dinozaurom ptasim jak mówi obecna klasyfikacja) w toku ewolucji. Walter Alwarez był zaintrygowany nagłym brakiem skamieniałości dinozaurów mimo braku widocznego naruszenia ciągłości warstw geologicznych. Dinozaury nie mogły wyginąć stopniowo w długim okresie czasu, gdyż nie wskazywały na to dane geologiczne. Poza tym Waltera i Luisa zaintrygowała cienka, kilkucentymetrowa warstwa iłu na granicy Kredy i Trzeciorzędu (granica K/T, obecnie K/P - Kreda-Paleogen). To na niej skupili się obaj badacze, którzy w toku analiz i współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin - ustalili, że warstwa iłu zawiera znaczną ilość irydu nietypową dla osadów ziemskich... ale charakterystyczną dla ciał pozaziemskich jak asteroidy.

Tak narodziła się hipoteza impaktu.

Walter i Luis konsekwentnie podążali tą ścieżką dokonując kolejnych odkryć na różnych kontynentach, potwierdzających ich wnioski, a czasem powodujących jeszcze większe wątpliwości - jednak najtrudniejszym przeciwnikiem był opór środowiska naukowego. Ukoronowaniem wielu lat badań począwszy od lat sześćdziesiątych, było odkrycie ogromnego krateru pogrzebanego pod młodszymi osadami na Półwyspie Jukatan. Oraz wtórny efekt ich pracy - zmienili nastawienie geologów i paleontologów do możliwości wystąpienia niespodziewanych, gwałtownych zjawisk, mających istotny wpływ na życie organizmów żywych i funkcjonowanie całej planety.

PS. Niejednokrotnie mijałem półkę w czytelni uniwersyteckiej na której znajdowały się "Dinozaury i krater śmierci" i miałem ochotę ją przeczytać. Ale zawsze były inne pilniejsze i ważniejsze powody oraz tematy, więc odkładałem to na później.

Po około dziesięciu latach nadrobiłem tą zaległość. To była bardzo przyjemna lektura - polecam! :)

pokaż więcej

 
2019-02-17 22:19:15
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Autor:
Seria: Pocket
 
2019-02-15 17:26:57
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Autor:
 
2019-02-14 20:04:27
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać, Posiadam
 
2019-01-27 21:43:28
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Gideon Crew (tom 2)
 
2019-01-24 22:35:07
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Gideon Crew (tom 1)
 
2019-01-22 02:37:03
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Gideon Crew (tom 5)

"Pharaoh Key" to jedna z tych powieści, które czyta się w jeden dzień, najwyżej dwa. Solidny kawałek książki przygodowej - obaj autorzy nie zawiedli. Z reguły powieści których bohaterami są pomysłowy i przebiegły Gideon oraz wyrachowany i pewny siebie Eli Glinn - charakteryzują się wartką akcją i zwrotami akcji oraz owocne w niezwykłe miejsca i wydarzenia, które poznajemy na kolejnych... "Pharaoh Key" to jedna z tych powieści, które czyta się w jeden dzień, najwyżej dwa. Solidny kawałek książki przygodowej - obaj autorzy nie zawiedli. Z reguły powieści których bohaterami są pomysłowy i przebiegły Gideon oraz wyrachowany i pewny siebie Eli Glinn - charakteryzują się wartką akcją i zwrotami akcji oraz owocne w niezwykłe miejsca i wydarzenia, które poznajemy na kolejnych stronach.

Podobnie jak w "Zaginionej Wyspie" - mamy tym razem istotne nawiązanie do wydarzeń z "Granicy Lodu" i "Poza Granicą Lodu" - obaj autorzy od pierwszych stron wręcz zachęcają czytelnika, by sięgnął także po wcześniejsze pozycje. Aby następnie zabrać nas do Egiptu, nad Suez i Nil oraz przemierzać wraz bohaterami bezkresne i zabójcze pustynie, wąwozy oraz pradawne tajemnicze doliny oraz... grobowce.

"Pharaoh Key" odbieram jako swoiste podsumowanie przygód Gideona, Eliego i Manuela Garza'y. Jedni bohaterowie godzą się ze swym losem, czekając na swój nieuchronny koniec, godzą z tym, że odeszły z tego świata osoby, które kochali, a jeszcze inni odkrywają swoje powołanie i szczęście (czego byśmy po jednym z bohaterów w ogóle nie podejrzewali).

Możliwe, że piąta część jest faktycznie swoistym zwieńczniem przygód Eliego i Gideona. Albo tylko sprawia takie wrażenie i kto wie? - Może kiedyś EES powstanie jak Feniks z popiołów i z powrotem wróci do akcji.

Jedyny zarzut jaki mam, to niepotrzebne natrącenie w pewnym momencie do fikcyjnej genezy religii chrześcijańskiej. Nie było ono potrzebne, pisarze mogli wybrnąć/opracować trochę inaczej ten wątek - tym bardziej, że "Pharaoh Key" traktuje przede wszystkim o wierzeniach Egipcjan. A w takiej postaci w jakiej został opisany, może urazić osoby głęboko religijne.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
189 30 114
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (0)
Lista jest pusta
zgłoś błąd zgłoś błąd