Oto idzie Mesjasz!

Wydawnictwo: Muza
8373199314

Oto idzie Mesjasz! najpierw uznana za obrazoburczą, a później porównywana z Mistrzem i Małgorzatą powieść otwierająca błyskotliwy tom utworów Diny Rubinej powstała w Jerozolimie w latach 1995-1996 i od razu odniosła sukces. Towarzyszą jej opowiadania: Nasz chiński biznes Ja i ty pod brzoskwiniowym niebem Nie znam cię masko... Świat nie miejsce dla czułości oraz Przegrana nie naszym jest udziałem. Całość stanowi ilustrację rosyjsko-żydowskiego fenomenu kulturowego, związanego z wielką falą repatriacji Żydów ze Związku Radzieckiego. Bohaterowie są takimi właśnie repatriantami, którzy na własne życzenie znaleźli się w izraelskim tyglu wielokulturowym, lecz czują się w nim obco tworzą odrębną kulturowo i językowo społeczność mają swoje ośrodki kultury, swoje radio, prasę, telewizję i partie polityczne budują swoje osiedla. Próbują zmierzyć się z problematyczną asymilacją.

| 2012-09-24

Rewelacyjna opowieść. Można się pośmiać, a nawet i nieraz wzruszyć. Polecam serdecznie.

nulla | 2016-04-28
Paprykarz Szczeciński | 2015-12-16