Oto idzie Mesjasz!

Wydawnictwo: Muza
8373199314

Oto idzie Mesjasz! najpierw uznana za obrazoburczą, a później porównywana z Mistrzem i Małgorzatą powieść otwierająca błyskotliwy tom utworów Diny Rubinej powstała w Jerozolimie w latach 1995-1996 i od razu odniosła sukces. Towarzyszą jej opowiadania: Nasz chiński biznes Ja i ty pod brzoskwiniowym niebem Nie znam cię masko... Świat nie miejsce dla czułości oraz Przegrana nie naszym jest udziałem. Całość stanowi ilustrację rosyjsko-żydowskiego fenomenu kulturowego, związanego z wielką falą repatriacji Żydów ze Związku Radzieckiego. Bohaterowie są takimi właśnie repatriantami, którzy na własne życzenie znaleźli się w izraelskim tyglu wielokulturowym, lecz czują się w nim obco tworzą odrębną kulturowo i językowo społeczność mają swoje ośrodki kultury, swoje radio, prasę, telewizję i partie polityczne budują swoje osiedla. Próbują zmierzyć się z problematyczną asymilacją.

oceuce | 2018-01-08
Przeczytana: styczeń 2018

"Oto idzie Mesjasz!" kupiłam pewnie z 10 lat temu za śmieszne pieniądze na jakiejś promocji. Gdyby nie akcja czytania literatury izraelskiej na mojej ulubionej grupie książkowej na FB, pewnie przeleżałaby na półce kolejne 10 lat. Zmotywowana zaczęłam czytać. Męczyłam tę książkę przez kilka ostatnich dni, ale około setnej strony muszę ogłosić porażkę.

Tego nie da się czytać! Nie wiem, czy to kwestia stylu autorki czy dzieło tłumacza, ale powieść Rubiny jest chaotyczna i pisana w jakiś irytujacy, koślawy sposób. Akcja, zamiast rozwijać się i wciągać czytelnika, powoduje u niego dezorientację i dyskomfort, jakby po zbyt długim kręceniu się na karuzeli ;)
Nie wiem, może poddałam się zbyt wcześnie, może później opowieść Rubiny obroniłaby się? Nie mam czasu ani chęci, by to sprawdzać.

A mogło być tak pięknie. Czytamy na okładce:
"Środowisko rosyjskiej inteligencji, przybyłej do Izraela po rozpadzie Związku Radzieckiego - absolwenci renomowanych radzieckich uczelni, świetni...

| 2012-09-24

Rewelacyjna opowieść. Można się pośmiać, a nawet i nieraz wzruszyć. Polecam serdecznie.

BombonierkaSłów | 2018-04-17
OpiłekCzasu | 2018-03-09