The house gun

Przemoc nie zawsze da się pozostawić za bramą strzeżonej dzielnicy. Przekonują się o tym zamożni i wykształceni rodzice młodego architekta, gdy ten z pistoletu przeznaczonego do obrony przed włamywaczami zabija przyjaciela. Dlaczego to zrobił? Jaki udział miało w tej zbrodni ogólne skażenie przemocą w Południowej Afryce po upadku apartheidu, jaki zaś bezgraniczne uczucie do neurotycznej kobiety?

Powieść z chirurgiczną precyzją analizuje przeżycia i postawy bohaterów, obalając zarazem stereotypy rasowe z niewygodnej przeszłości. Życie białego przestępcy z uprzywilejowanej grupy społecznej znajduje się bowiem w rękach czarnoskórego adwokata, niegdyś ofiary reżimu, a przy tym jednej z barwniejszych postaci w twórczości Nadine Gordimer.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1999

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Bron_domowa-p-1351-.html

veinylover | 2017-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Literatura albo powinna być czysto rozrywkowa, czyli mieć jakiś pomysł na zajmującą fabułę, albo być wartością samą w sobie, zawierającą jakieś wyjątkowe przemyślenia, głębię - nazwijmy to umownie - duchową. Być jakimś wsparciem, wskazywać jakąś drogę czy dawać do myślenia; ale dawanie do myślenia, to także trudna rzecz, bo wtedy trzeba zreferować owe problemy do przemyśleń.
Ta książka w moim postrzeganiu jest płytka, nihilistyczna i moralnie bezwartościowa.
Rzecz jasna nie aspiruje do bycia literaturą rozrywkową, zresztą sama fabuła wlecze się jak krew z nosa i można domniemywać, że mierzy wyżej.
Ale dla mnie - totalne rozczarowanie. Mamy w niej rozkminianie rzeczy oczywistych i dawno rozstrzygniętych, a w sprawach bardziej zawiłych - kierunki szukania rozstrzygnięć są błędne. Książka emanuje relatywizmem moralnym poza kres tak zwanego „zdrowego rozsądku”. Doprawdy nie mam pojęcia, na czym ma polegać wartość tego typu literatury, może jedyna zaleta, to interesujący język, sam w...

ola | 2014-09-19

Spokojne i stabilne życie rodziny rozpada się w drobny mak kiedy pewnego wieczoru do ich przytulnego, luksusowego mieszkania wkracza posłaniec z tragiczną wiadomością. Ich syn jest mordercą. Czy to może być prawda? Autorka z chirurgiczna precyzją opisuje ból, rozterki, przemiany wewnętrzne rodziny. Jesteśmy świadkami ich wspólnego piekła. Autorka skupia się głównie na tym co dzieje się wewnątrz wszystkich aktorów tego dramatu
To trudna książka. Nie tylko z względu na temat ale i formę. Zawiła metaforyka i specyficzna konstrukcja zdań stosowana przez Gordimer, sprawia że lektura bywa mało przejrzysta.. „Broń domowa” wymaga czytania w wyjątkowym skupieniu. Nie nadaje się z pewnością do zatłoczonego autobusu ani na plażę

koemata | 2014-05-10
Na półkach: Przeczytane, Rylce, Audio, Az w 2014
Przeczytana: 14 maja 2014

laureatka Nobla, czyta Leszek Teleszyński
świetnie napisane, ale Gordimer wciela się w rodziców mordercy i próbuje od tej strony zrozumieć tragedię

Najbardziej wymowna istota jaką kiedykolwiek znał.
Wciągnąłeś mnie znów w to wszystko, zmusiłeś żebym wyrzygała z płuc własną śmierć, cuciłeś po wyjściu z domu wariatów i lekarzy psychopatów. Masz plan, -zaplanowałeś moje ocalenie w pozycji klasycznej moim kosztem, w dobrym guście - mężatka z twoimi dziećmi. Swoje oddałam jak oszczeniona suka, która zjada własny miot i poświęca się karierze, bo ty tak to obmyśliłeś, bo tak powinna zrobić kobieta, którą ocaliłeś. Po to odebrałeś mi moją śmierć, żeby zdecydować po co żyję, nie muszę przestać się karać, ale mam dla ciebie wiadomość,jeżeli z tobą zostanę to dlatego, że to mój wybór, wybieram najgorszą karę jaką mogę dla siebie znaleźć. Rozkoszuję się nią, -wiedz o tym.
Nie ma tu nic oprócz oportunizmu, twoi rodzice to para obłudnych sztywniaków, ojciec zabierał cię do kościoła bo jest...

Ula | 2014-05-31
Przeczytana: 31 maja 2014

Szukałam w tej książce obcej kultury, odmiennej historii, która tworzy odmienną teraźniejszość. Nie znalazłam tego. Znalazłam kilka myśli i wyjaśnień, które do mnie przemówiły. Na pewno nie jest to książka, która przedstawia całą historię, pewne wątki są tylko pobieżnie wspomniane, ale czytelnik może je sobie rozwinąć. I chyba musi.
Styl powieści był dla mnie dosyć ciężki i trochę przesłaniał treść. Może tutaj jest właśnie ta inna kultura?

| 2012-04-05

W tym wypadku skusiła mnie okładka przywodząca na myśl "Funny Games" i choć z genialnym filmem książka niewiele ma wspólnego to zaskoczenie było z serii tych pozytywnych. Nie czytałem chyba innej książki, w której nacisk tak bardzo położony był na rodzinę sprawcy i jej przeżycia. Mocne doświadczenie i niezwykle przejrzysta narracja-co dla mnie jest wielkim plusem.

czytankianki | 2012-01-05

Przeczytana: 29 grudnia 2016
tootiki | 2015-12-13
Martauparta | 2015-11-04
Zmarła Nadine Gordimer, laureatka literackiego Nobla

13 lipca, w wieku dziewięćdziesięciu lat, zmarła Nadine Gordimer, znana południowoafrykańska pisarka. Nadine Gordimer była laureatką nagrody Nobla i nagrody Bookera. Zmarła w swoim domu w Johannesburgu, w otoczeniu rodziny.