83-04-04714-4

Niełatwo jest w istocie o jednoznaczną ocenę postaci ostatniego Jagiellona, postaci interesującej a równocześnie tak bardzo tragicznej. Ukoronowany już w dzieciństwie objął rządy kraju, który przeżywał głębokie przemiany społeczne, polityczne i ideowe. Mimo wcześniejszego panowania na Litwie nie był do tak trudnych problemów przygotowany. Zepsuty powodzeniem, zaprzątnięty kobietami i rozrywkami, musiał dopiero po śmierci ojca nabywać doświadczenie.

Axsiu | 2016-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2016

"Ocena jego osiągnięć i talentu politycznego jest podobnie trudna, jak w wypadku mistrza, który umarł w połowie wykonywanego dzieła".

Ze względu na ustawiczny brak czasu, przymierzanie się do biografii ostatniego Jagiellona zajęło mi ponad rok. Pomimo niezawsze ciekawego ciągnięcia akcji przez autora, jest to jedna z lepszych książek historycznych jakie przyszło mi czytać. Wszystkie aspekty życia i panowania Zygmunta Augusta są jasno podzielone i omówione.

Stanisław Cynarski podjął się bardzo trudnego zadania oceny ostatniego króla "co nosił kołpak jagiełłowy" - postaci tragicznej nie tylko jako władca ale również jako mężczyzna. Autor książki ocenia go zdecydowanie pozytywnie, nie omieszkając w wytykaniu mu pewnych błędów.

Jeżeli chodzi o mnie to uwielbiam Zygmunta II Augusta ze względu na cechę monarszą, którą bardzo cenię - dalekowzroczność. Dążył do uporządkowania państwa w sojuszu ze średnią szlachtą ale tylko do czasu, kiedy dawało mu to widoki na zwiększenie władzy...

Książka S. Cynarskiego jest według udaną próbą przybliżenia czytelnikowi postaci ostatniego Jagiellona. Autor pokrótce opisał najważniejsze aspekty życia monarchy: politykę wobec poszczególnych sąsiadów, nieudane małżeństwa króla, próby rozwiązania kontrowersji religijnych w kraju. Sporo miejsca poświęcone zostało zagadnieniu wpływu na Zygmunta jego matki, królowej Bony, który Autor jednoznacznie ocenia jako szkodliwy. Książka jest napisana dobrym językiem: nie nuży, ale także nie porywa. Dziwny jest trochę podział książki: raczej problemowo-geograficzny niż chronologiczny. Cynarskiemu udało się ukazać osobę króla z wielu stron, tak dobrych, jak złych. I jest to duża zaleta tej książki.

Tomasz Babnis

Joanne | 2012-10-02
Na półkach: Przeczytane, historia, 2012
Przeczytana: 02 października 2012

Nie za dobrze czytało mi się "Zygmunta Augusta". Chociaż treść rozłożona jest sensownie, elegancko i estetycznie, to nie była to arcyciekawa książka historyczna. Co najbardziej mi przeszkadzało to to, że w każdym rozdziale autor zasypuje czytelnika nazwiskami zwolenników i przeciwników ostatniego Jagiellona, którzy pojawiają się w następnych rozdziałach tyle że z innymi tytułami i w przeciwnym obozie politycznym. Naprawdę trudno nadążyć za nimi. Ale możliwe, że jest to tylko efekt spaczonej moralności szlacheckiej, a nie zamysłu Cynarskiego.

jelonek93 | 2015-01-07

Autor zalewa ogromem informacji, które sprawiają, iż z pozoru krótka książka staje się pozycją niezwykle "toporną". Zdecydowanie mogę polecić Zygmunta Cynarskiego poszukiwaczom wiedzy merytorycznej, którzy pragną dobitnie zgłębić temat. Ci jednak, którzy pragną ogólników lub jedynie smakowitych kąsków z życia króla mogą mieć problemy ze strawieniem owej biografii.

thorin | 2016-11-30
Bohu | 2016-10-26