Moje różne światy

Od.Nowa
1994-01-01
1994-01-01
Jan Rybicki
Chiny kulturoznawstwo komunizm kultura wspomnienia

„Moje różne światy” Pearl S. Buck nie jest niestety, tym czego oczekiwałam po kolejnej książce tejże pisarki. Miałam nadzieję na autobiografię Noblistki, w części to nawet dostałam i ta część bardzo mi się podobała. Niestety po raz drugi, większość książki jest przegadana: niby wynurzenia natury filozoficzno- społeczno- polityczno- historyczno- obyczajowe, przy czym tych ostatnich jest dla mnie najmniej. A szkoda, bo podobają mi się słowne obrazy Pearl Buck, szczególnie dotyczące życia w Chinach. A tak rozważania na całą masę tematów, żaden do końca nie rozwinięty, pozaczynane i porzucone po kilku akapitach. Nadmiar treści miał dla mnie zły wpływ na całość książki, autorka w żadnym fragmencie nie wyjaśniła całego swojego stanowiska, rzuciła kilka uwag i przeszła dalej. Poza tym w wielu miejscach czułam zakłamanie autorki, która tak bardzo broni kraju swego dzieciństwa, że więcej zarzutów stawia Amerykanom za oddawanie dzieci do adopcji niż Chińczykom za sprzedawanie czy zabijanie dziewczynek (bo oni maja powody!). Zaletą książki na pewno jest świetny język, kilka barwnych obyczajowych fragmentów, jednak jest to najnudniejsza książka Buck, jaką do tej pory miałam w ręku. Polecam tym, którzy cenią twórczość Noblistki i chcą poznać osobę pisarki, tylko nie mogę obiecać, czy ta osoba do końca spodoba się ciekawskiemu czytelnikowi. Ja, jak napisałam wcześniej, nie do końca uwierzyłam w przedstawiony obraz, wyczuwam zakłamanie, tym samym lekkie rozczarowanie.

Bardzo ciekawa historia autorki książek o Chinach. Można zaobserwować bardzo dużą różnicę między tamtym światem,a tym który nas teraz otacza. Pouczająca i dająca do myślenia.

ciekawa,świetnie się czyta

ciekawa,świetnie się czyta