Córka bajarza W poszukiwaniu mitycznego Afganistanu

Tłumaczenie: Paweł Korombel
Wydawnictwo: Albatros
The Storyteller's Daughter: Return of a Lost Homeland

Urodzona w Wielkiej Brytanii dziennikarka, córka afgańskiego pisarza Idriesa Szaha, potomka władców Paghmanu, opisuje powrót do krainy przodków. Jest to osobista kronika jej wędrówek i odkrywania prawdziwego Afganistanu, jakże innego od romantycznych wyobrażeń utworzonych na podstawie opowieści ojca.

Niesamowite, jak ktoś mógł napisać tak cudowną książkę!

To opowieść o kobiecie, która marzyła o Afganistanie. Marzyła o nim tak bardzo, że naprawdę wiele lat zajęło jej jego odkrywanie.
Zachwyciła mnie szczerość pani Sairy - prawdziwość jej uczuć i ukazanie ich.
Widać, iż autorka podobnie, jak wielu Afgańczyków czy Irańczyków uwielbia poezję i starała się naprawdę pięknie opisać swoje przeżycia. Wielu innych czytelników uważa, że nie zawsze Jej się to udaje - ale co z tego, kiedy pisana przez Nią powieść doprowadza mnie do łez! Piękno i okrucieństwo Afganistanu oraz jego mieszkańców uderza we mnie dokładnie z tą samą siłą, co w autorkę. Chylę przed nią czoła, za opisy walk i rozlewu krwi, kiedy je czytałam sece mnie bolało, umysł stawał się otępiały, a w gardle czułam ucisk. 1000 razy bardziej poczułam rozpacz, jaką niesie ze sobą wojna, niż w choćby "Żółtych ptakach", bo wojna nie jest myśleniem ani roztrząsamiem szczegółów, ale bezradnością i szybkością zdarzeń. Tytułowa córka...

Asica | 2012-01-23
Przeczytana: styczeń 2012

Dzisiaj skończyłam czytać książkę 'Córka bajarza. W poszukiwaniu mitycznego Afganistanu'. Jej autorka jest urodzona w Wielkiej Brytanii dziennikarka Saira Shah. Jej ojcem był(jest - nie wiem,czy wciąż żyje ) afgański pisarz Idries Shah, potomek władców Paghmanu.W książce tej Saira opisuje powrót do korzeni, do krainy przodków. Chce skonfrontować swoje wyobrażenia z opowieści ojca z rzeczywistością. W wieku 21 lat zostaje korespondentka wojenna i wyjeżdża do Afganistanu ( 1986 r. ) Książka jest fascynującą relacja, ktora zabierze nas na Bliski Wschod i sprawi, ze znajdziemy sie w srodku goracych wydarzen. W 2001 r. zrealizowala film dokumentalny Beneath the Veil, ukazujacy zycie afganskich kobiet pod rzadami Talibow. Po 11 wrzesnia 2011 r. nakrecila jego kontynuacje - Unholy War. W 2003 r. natomiast zostala wydana ta książka.

Anna | 2016-05-21

Ciekawa książka o odkrywaniu Afganistanu, czytało się dobrze.

bridget | 2012-01-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Podróże
Przeczytana: czerwiec 2011

Książka nie jest z cyklu książek łatwych i przyjemnych i czasami dość trudno się ją czyta dlatego nie polecam jej jako książki na poprawę humoru. Opowiada ona o trudnych wydarzeniach w Afganistanie, o trudach podróży, o ludziach i sytuacjach które znamy tylko z telewizji. Pokazuje że życie i ludzie nie są czarno-biali pokazuje różne odcienie Afganistanu. Ta książka zmusza do myślenia i zastanowienia się nad inną kulturą tak odmienną od naszej.

Yasmine | 2011-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2011

Saira Shah pod wpływem opowieści ojca o swojej ojczyźnie - Afganistanie, wyrusza w podróż, aby odkryć i poznać kraj swoich przodków. Dopiero będąc na miejscu w Kabulu odkrywa, jak wiele mitów w swych historiach przekazał jej ojciec i jak bardzo Afganistan współczesny różni się od tego, znanego jej tylko ze słyszenia.

Salma | 2012-05-24

Ciekawa książka. Spodobało mi się, że pisana jest z pozycji osoby poznającej Afganistan od podszewki i burzącej posiadane złudzenia i znane jej mity. Mocno wstrząsająca momentami, niekiedy zabawna, niekiedy też męcząca - pozwala się wczuć w trud przemierzania afgańskich ścieżek.

Espanolka | 2011-06-17
Przeczytana: kwiecień 2011

Trochę w stylu reportażu, ale niezwykła opowieść o poszukiwaniu Afganistanu tego z dziecięcych wyobrażeń. Bardzo mnie wciągnęła.

larysan | 2011-06-23
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane
Przeczytana: marzec 2011

W zasadzie powinna się zanaleść na półce- niedoczytane ... nietety czasami mi się zdarza (ale bardzo rzadko) niedocztać jakiej książki. Ta mnie tak znudziła, że nie byłam w stanie jej dokończyć.
Jest to opowieść dziewczyny, która ma afgańskie pochodzenie,ale mieszka w Anglii. Próbuje odkryć kraj swoich przodków. Opisuje swoje "przygody" w Afganistanie - jednak wydaje mi się,że są mocno przesadzone, i dlatego m.in. przestałam książkę czytać. I styl jakdla mnie za ciężki.

anulka24 | 2016-11-15
Przeczytana: sierpień 2012