Warkocz pokoleń

Książka jest przypisana do serii/cyklu "W Kolorze Sepii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Twój Styl
opowiadania
nikita181

(...)Warkocz pokoleń to niezwykła śląska saga. Obejmuje lata od pierwszej połowy XIX wieku. Losy rodziny wpisane w losy Śląska. To twarde życie prezentuje się barwnie, bardzo też dziś egzotycznie. "Warkocz pokoleń" to wpisana w dzieje śląskiej rodziny opowieść o ludziach prawdziwych, nie "malowanych", o ich zaletach i przywarach, osiągnięciach i klęskach, o ich życiu codziennym, jakże surowym...

"Warkocz pokoleń" to wpisana w dzieje śląskiej rodziny opowieść o ludziach prawdziwych, nie "malowanych", o ich zaletach i przywarach, osiągnięciach i klęskach, o ich życiu codziennym, jakże surowym i nieraz gorzkim, a przecież niepozbawionym barwy i humoru. O ludzkich zmaganiach z losem wśród zawirowań historii i zwykłym dążeniu człowieka do swego miejsca wśród innych, własnego dachu nad głową;
do szczęścia, bezpieczeństwa, miłości? Ta tocząca się na przestrzeni ponad stu lat rodzinna saga to także szmat historii Śląska, pokazanej od wewnątrz, nie przez pryzmat kronik i dokumentów, lecz oczami świadków - bez zbytniego patosu
i "cierpiętnictwa", raczej z filozoficzną powściągliwością prostego człowieka. Jest
to wreszcie opowieść na wskroś autentyczna. Celem jej spisania było niejako oddać głos naszym "starzikom" i "prababkom w jaklach", możliwie jak najwierniej
p r z e k a z a ć ich obraz, ich sposób myślenia, wyznawane wartości, a także dawną obyczajowość i tradycjonalny tok życia śląskich wsi i robotniczych miasteczek.

źródło opisu: Twój Styl, 1998

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

allison | 2016-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

"Warkocz pokoleń" to wzruszająca opowieść o rodzinie autorki. Spisała ją ona w oparciu o wspomnienia swoich przodków, przede wszystkim babci. Do niektórych wydarzeń z przeszłości dotarła, śledząc dokumenty na temat rodzinnych stron, więc książka to nie tylko historia kilku pokoleń, ale i miejscowości Czerwionka-Leszczyny oraz innych śląskich zakątków.
Ciekawie pokazane także codzienność, obyczajowość i bogate tradycje Śląska.

Całość układa się w zbeletryzowany dokument, który czyta się z napięciem i emocjami.
"Warkocz..." udowadnia, że najlepsze scenariusze pisze życie, a gdy zostaje ono splecione z wielką historią, powstaje opowieść, jakiej nie powstydziłyby się najlepsze pióra.

Wspomnienia obejmują około stu lat, od połowy XIX wieku do lat 50. minionego stulecia. Dzięki nim poznajemy liczną familię autorki, która zawsze wyznawała zasadę, by trzymać się razem, pomagać sobie w każdej trudnej sytuacji, wspierać nie tylko dobrym słowem. Te zasady, wpajane dzieciom od...

Beticzka | 2013-06-10
Przeczytana: 06 czerwca 2013

Książka opowiada o dziejach rodziny autorki od bodajże połowy XIX wieku po czasy powojenne Śląska. Dla kogoś interesującego się historią Śląska, szukający własnych przodków i z okolic Rybnika - lektura obowiązkowa. Autorka opisuje zwyczaje, obrzędy towarzyszące Ślązakom nie tylko w dni świąteczne ale również w życiu codziennym. Wyjaśnia, jak to kiedyś było. Wplatanie śląskiej gwary, piosenek, wierszy, opowiadań. Kto zna "utopce" ten wie o czym piszę :)

ira | 2013-04-21

Kupiona przez przypadek, przeczytana z zainteresowaniem, pozostawia lekki niedosyt.

Magdanna | 2016-09-06
Przeczytana: 09 października 2016