Dziewczyna, która nie ma wspomnień

Okładka książki Dziewczyna, która nie ma wspomnień Dore Steinert
Okładka książki Dziewczyna, która nie ma wspomnień
Dore Steinert Wydawnictwo: Langenscheidt Polska kryminał, sensacja, thriller
The girl without a memory
Langenscheidt Polska
2009-01-01
2009-01-01
978-83-7476-600-5
Krystyna Luto-Lach

Książka sama w sobie nie najgorsza. Trzymający w napięciu kryminał, ciągle zmieniający się podejrzani. Czasami zastanawiałam się nad sensownością postępowania bohaterów, ale może się czepiam. Pomysł na połączenie języków całkiem zgrabny. Główną postacią powieści detektywistycznej jest cierpiąca na zanik pamięci Australijka, więc naturalnym jest, że wszyscy starają się z nią rozmawiać w jej ojczystym języku. Warto zwrócić uwagę na to, w jak sprytny sposób psychiatra zorientował się, wyłącznie na podstawie zadawanych pytań, skąd dziewczyna pochodzi. To, co nie do końca się udało, moim zdaniem, to połączenie angielskiego z polskim. W sensie językowym i scenariusza jest dobrze, gorzej jeśli chodzi o grę aktorów. Albo starają się mówiąc po polsku i, niestety, im nie wychodzi, albo nie najlepiej mówią po angielsku. Myślę, że nad tym mankamentem wydawnictwo powinno jeszcze popracować. Czy wprowadzać lektorów angielskich, którzy nie najlepiej wypowiadają się w języku polskim (główny problem mają z wyrażaniem emocji, strasznie drewniane były w tej książce),czy też szukać osób dwujęzycznych?

Jako kryminał nie było to takie złe - rozwój całkiem przyzwoity, choć pod koniec dało się wyczuć zapach lekkiej telenoweli. Natomiast jeśli chodzi o trening słownictwa, to jestem pod wrażeniem. Sporo zwrotów, których nie spotkałam nigdy wcześniej, ciekawy sposób na nabranie płynności w czytaniu, a w przerwach polskie wstawki, napisane całkiem ładnym stylem.
Godne polecenia.

Godne polecenia.

jako kryminał - słaba, jako ćwiczenie szarych komórek dla chcących sprawdzić co jeszcze pamiętają z angielskiego - bardzo fajna :) Podobały mi się bardzo ćwiczenia do tekstu - wykonałam wszystkie - prawie bezbłędnie ;)

185/2013 (A)

185/2013 (A)

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

• 52 książki w 2012
  • Audiobooki
  • (T) Języki obce

Dodaj cytat z książki Dziewczyna, która nie ma wspomnień