Subtelny nos Lilli Steinbeck

Die feine Nase der Lilli Steinbeck
978-83-7414-759-0
Wiedeń, Ateny, kryminał
Pistacia

Gdyby nie jej brzydki, złamany nos, Lilli Steinbeck z wiedeńskiej policji można by nazwać piękną. Za to na pewno można o niej powiedzieć, że ma nosa do rozwiązywania najbardziej skomplikowanych spraw, które dotyczą uprowadzeń. „Seria ateńska", nad którą pracuje teraz, nie należy do najprostszych zagadek. W tajemniczych okolicznościach zaginęło siedmiu Niemców; łączyło ich tylko to, że mieli jakiś związek ze stolicą Grecji. Gdy dochodzi do porwania niemieckiego ornitologa Georga Stransky'ego, który przed laty wykładał w Atenach, Lilli wyjeżdża do Grecji, by tam przeprowadzić śledztwo. Na miejscu zostanie wciągnięta w bardzo niebezpieczną grę, w której ludzie są pionkami, a stawką jest życie. Będzie musiała bronić się przed mordercą w stroju Batmana, pozna detektywa Kallimachosa, którego nie imają się kule, i odkryje rzekomo wymarły gatunek ptaków dodo. A jej... subtelny nos odegra w tym wszystkim niepoślednią rolę.Uważany w Austrii za największego humorystę wśród autorów kryminałów, Heinrich Steinfest napisał niezwykłą powieść sensacyjną, ironiczną i pełną zaskakujących zwrotów akcji - jak w filmach z Jamesem Bondem.

[opis wydawcy]

Nobliszka | 2016-08-28

„Subtelny nos Lilli Steinbeck”, bardzo lubię takie niespodzianki, bardzo ale to bardzo. Kupiłam tę książkę nie dlatego, że chciałam, kupiłam bo musiałam. No nie mogłam się oprzeć cenie, 9,999999999999999…, no przecież nie sposób przejść obojętnie, do tego w dyskoncie, toż to prawdziwa okazja. A okładka kusiła, kusiła różową świnką, świeżutką, chów naturalny, wolny wybieg, świnka zdrowa jak ryba.

Po tym zakupie spojrzałam na notowania, o w mordę, co za gemela, niedobrze. No ale co, połknę tę żabę. Ktoś inny, bardziej podatny na wpływy z obrzydzeniem rzucił by tą książką w kąt, spluwając trzy razy przez lewe ramię, oby niefart już się więcej nie powtórzył. Ale nie ja. Postanowiłam przygotować się porządnie do lektury. Ubrałam się w wygodny dres, do tego bielizna termoaktywna, zzułam obuwie, sporządziłam kawkę i tak uzbrojona po zęby gotowa byłam stawić czoła przeciwnikowi, tak uzbrojona już się niczego nie bałam.

Zaczęłam, cała nastroszona, szczęki zaciśnięte, wzrok zacięty, mina...

anka_em | 2015-04-28

Bardzo dziwna. Nieszablonowa, ale nie jestem pewna, czy w tym przypadku to zaleta. Może ja wolę klasyczny kryminał, w którym na początku jest trup a potem do ostatnich stron zagadka. Tu za mało tej zagadki. Jednocześnie jest w tej książce coś, co sprawia, że się ją czyta z zainteresowaniem.

Emoonia | 2015-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2015

Ech. A zapowiadało się ciekawie. Do domu niemieckiego biologa przez okno wpada jabłko. W nocy do mężczyzny dzwoni telefon zmuszający go do ugryzienia owocu. Rano okazuje się, że naukowiec zniknął bez śladu. Niemiecka policjantka, aby rozwiązać tę zagadkę, uda się do Grecji. Tam będzie musiała między innymi stawić czoła mordercy-zboczeńcowi w stroju Batmana, pozna także niezwykłego greckiego kuloodpornego detektywa oraz zmierzy się z zadaniem ukołysania do spania niezwykle wrzaskliwego niemowlęcia. I to wszystko naprawdę miałoby niezły potencjał, gdyby za książkę zabrał się ktoś inny. Gdyby to José Carlos Somoza napisał opowieść o grze, w której pionkami zostają przypadkowi ludzie, a jedynym elementem łączącym pozornie niezwiązane ze sobą zbrodnie są maleńkie figurki, które nosili przy sobie zabici, sądzę, że historia mogłaby zapadać w pamięć. Tymczasem tutaj mamy książkę, która, choć ma tylko 360 stron, niebywale męczy. Autor, zamiast skupić się na tym, co ważne, cały czas raczy...

Kamila | 2015-09-21
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 21 września 2015

To nie jest zwykła sensacja.
Tutaj sploty zdarzeń są na drugim miejscu,bo pierwsze zajęte jest przez myśli ujęte w świetne zdania.
Abstrakcyjna, nietuzinkowa,inna niż wszystkie.
Rewelacyjna.

Magdalena | 2013-07-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał

Na „Subtelny nos Lilli Steinbeck” natrafiłam przypadkiem w księgarni. Do kupna zachęcił mnie tytuł i okładka, która jest naprawdę interesująca. Ale akurat nie te czynniki są najważniejsze. To w jaki sposób Heinrich Steinfest przedstawia historię uprowadzenia niemieckiego ornitologa, ja wyjaśnia powody, którymi kierowali się porywacze… Dodatkowo język i specyficzne poczucie humoru na miarę Woody’ego Allena – to wszystko sprawia, że książka jest warta przeczytania. Dialogi pomiędzy bohaterami, w różnych sytuacjach wydają się tak absurdalne, że aż nieprawdziwe co paradoksalnie dodaje im autentyczności. Nie wspomnę już o postaci Kallimachosa, najgrubszego detektywa w Atenach.
Historia rozrysowana przez autora jest nieprawdopodobna i zaskakująca. Pełno w niej niespodziewanych zwrotów akcji. Jest to satyryczny kryminał. A gdy zaczynałam go czytać pierwszym co mi się nasunęło, było podobieństwo do humoru Allena.
Polecam wszystkim tym, którzy uwielbiają książki i filmy Woody’ego oraz...

Boogin | 2015-09-04
Przeczytana: 04 września 2015

Nie wiem, dlaczego ta książka jest tak nisko oceniana. Przecież ta niewiarygodność fabuły wpisana była w założenia autora. Zabawa słowem, fabułą, bohaterami na najwyższym poziomie. Tak, to nie jest typowy kryminał, ale rozrywka gwarantowana!

Pucka69 | 2013-08-14
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

Wyjątkowo słaba książka. Tak mdła i nijaka że nawet miażdżącej krytyki na jej temat nie da się napisać;)

Anka | 2015-01-28
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 27 stycznia 2015

Oryginalny, miejscami zabawny kryminał (raczej na lekki uśmiech), ale brakowało mi zakończenia. Wątki, które były rozwijane przez większość książki, zostały nagle ucięte, a ja zostałam z wrażeniem, że autorowi bardzo się spieszyło, żeby skończyć pisanie.
Jednym słowem: jeśli nie spodoba się Wam styl pisania od początku (u mnie ma za to plusa), lepiej nie czekać, jak się historia zakończy.

negra | 2016-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2016