Apartament 12A

Old City Hall
978-83-7648-334-4
powieść kanadyjska
Baaktywna

Floryda ma Elmore Leonarda, Chicago – Roberta Turowa, a Waszyngton – George’a Pelecanosa. Teraz pojawił się Robert Rotenberg, który w swoim znakomitym thrillerze pokazuje różne twarze Toronto. Sprawa wydawała się banalnie prosta. Kevin Brace, popularny kanadyjski prezenter radiowy, przyznał się do zamordowania swojej młodej żony. Stanął w drzwiach ich luksusowego apartamentu z rękami...

Sprawa wydawała się banalnie prosta. Kevin Brace, popularny kanadyjski prezenter radiowy, przyznał się do zamordowania swojej młodej żony. Stanął w drzwiach ich luksusowego apartamentu z rękami zbroczonymi krwią i powiedział do roznosiciela gazet: „Zabiłem ją”. Ciało żony, ze śmiertelną raną od ciosu nożem, leżało w wannie.

Zdawać by się mogło, że pozostały jedynie formalności: udokumentować miejsce zbrodni, przeprowadzić szybki proces i zapomnieć o sprawie. Problem polega na tym, że Brace nie chce z nikim rozmawiać, nawet z własnym obrońcą. Kiedy wychodzi na jaw, że ofiara była autodestruktywną alkoholiczką, a na miejscu zbrodni znajdują się tajemnicze odciski palców, pozornie łatwa sprawa przeistacza się w skomplikowany, wielowątkowy proces.

Wpisując się w tradycję zapoczątkowaną przez Scotta Turrowa i Johan Grishama, pracujący w Toronto adwokat Robert Rotenberg debiutuje prawniczym thrillerem mocno zakorzenionym w jego profesjonalnej wiedzy. Jednym z bohaterów powieści jest Toronto: od wiekowego więzienia Don poczynając, poprzez sterylne wnętrza miejskiej kostnicy, aż po mroczne korytarze historycznego budynku sądu. Rotenberg zabiera nas w fascynującą podróż po mieście równie niezwykłym i kipiącym żywotnością jak galeria jego mieszkańców. Są wśród nich: Awotwe Amankwah, jedyny czarnoskóry reporter obsługujący proces; sędzia Johnathan Summers, były kapitan marynarki wojennej zachowujący się na sali sądowej tak, jakby wciąż stał na mostku kapitańskm; Daniel Kennicott, były prawnik, który wstąpił do policji po tym, jak śledztwo w sprawie zamordowania jego brata zabrnęło w ślepy zaułek.

Zapiera dech w piersi… Misternie utkana pajęczyna wątków i galeria różnorodnych postaci.
Jeffery Deaver

Zdumiewający debiut. „Apartament 12A” Roberta Rotenberga ma wszystko to, co powinien mieć dobry prawniczy thriller, a nawet więcej: fascynujące postaci, prezycyjnie poprowadzoną, w pełni wiarygodną intrygę, zabójcze tempo. Ta książka jest skazana na sukces.
Nelson de Mille

Inteligentna, złożona, zaludniona intrygującymi postaciami powieść, która doskonale oddaje wielobarwność i ducha Toronto.
Kathy Reichs

To jedna z najlepszych książek, jakie czytałem od lat. Wchłonąłem ją dwoma kęsami. Rotenberg pisze z werwą i pewnością siebie. Ma nawet poczucie humoru. „Apartament 12A” należy do powieści, które oczarowują czytelnika już kilkoma początkowymi rozdziałami. Jeśli ta książka nie dostanie „Edgara”, zamienię pióro na wędkę!
Douglas Preston

alicjuszka | 2012-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2012

Mam nieco mieszane uczucia. Książka godna polecenia, ale zazwyczaj rozwiązanie jest na końcu książki, zaś tu już w 3/4 książki prawda wychodzi na jaw. Ogólnie jednak warta przeczytania.

Ania | 2013-09-27
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 27 września 2013

Kevin Brace nazwany głosem Kanady przyznaje się odrazy do zabicie swojej żony. Ze swoim adwokatem w ogóle nie rozmawia tylko porozumiewają się na piśmie. Dlaczego? Jak się odnajdzie jego adwokat ponieważ pierwszy raz ma rozprawę gdzie jego klient nie chce z nim ani z nikim rozmawiać? Co ukrywa, że się tak zachowuję?

Pierwsza przeczytana książka prawnicza z ciekawością i z takim zakończeniem. Trzymająca w napięciu, pokazuje psychologiczne oblicza zachowania ludzi. Polecam.

| 2012-02-29
Przeczytana: 29 lutego 2012

Świetnie opowiedziana historia.
Rzeczywiście książka wciąga od niemal pierwszej strony. Mamy tu ciekawą charakterystykę postaci, nieprzytłaczającą wielowątkowość, rozgrywki psychologiczne między obrońcą a prokuratorem, a wszystko to na tle kanadyjskiego, niewyświechtanego krajobrazu.
Jedynym, czego mi zabrakło, jest dopieszczone rozwiązanie akcji na miarę Grishama - wg mnie mistrza w kategorii thrillerów prawniczych, co nie zmienia faktu, że tę powieść mogę polecić z czystym sumieniem.

Kaka | 2012-09-01

Nareszcie porządny prawniczy thriller. Wciąga i nie daje wytchnienia. Pod koniec "łykałam" strony byle tylko dowiedzieć się kto i dlaczego. Polecam, masa wyrazistych bohaterów, ciekawy język i "morderczy" klimat :)

| 2015-10-15

Z pozoru prosta sprawa, morderstwo. Podejrzany przyznał się do winy i trafia za kratki. Sprawa wydaje się banalnie prosta, ale kolejne fakty pokazują, że wcale taka nie będzie.

Co by napisać o samym charakterze książki? To thriller prawniczy- nie ma co się dziwić, sam autor jest prawnikiem pracującym w zawodzie. Kiedyś byłam ogromną fanką prozy Grishama, czytając książkę Rotenberga miałam wrażenie 'ale czy to gdzieś już nie było'. Tych dwóch autorów a ma ze sobą kilka cech wspólnych. W podobny sposób dawkują akcje, styl pisania też wydawał mi się jakiś taki podobny. Rotenberg ma zdecydowanie lekkie pióro, książkę czytało się szybko i przyjemnie. Zakończenie zaskoczyło. Dla niezaznajomionych- zagadka nie została rozwiązana i autor pozostawił czytelników w sferze domysłu.

Akcja książki rozgrywa się w Kanadzie w okresie poprzedgdzającym Święta Bożego Narodzenia. Oskarżonym jest 'głos Kanady', dziennikarz radiowy znany szerszej publiczności ze swoich programów. Kogo...

jotgol | 2015-06-10

Książka ciekawa, trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Trudno się od niej oderwać. Polecam serdecznie.

kamkap | 2011-05-06
Przeczytana: 06 maja 2011

Trzyma w napięciu niemal od pierwszych stron. Wciąga niesamowicie i zaskakuje zakończeniem.

Lamika | 2016-12-02
Przeczytana: 11 maja 2012

Autor na pewno ma talent do opisywania osób, miejsc, rzeczy. Natomiast intryga kryminalna nudna jest niespotykanie. Czytelnika, już po kilku rozdziałach, przestaje obchodzić kto zabił, dlaczego zabił i czy na pewno zabił. Za to prokuratorzy, adwokaci, policjanci, gmach sądu, rozgrywki hokejowe, charakter roznosiciela gazet i sędziego - opisane są drobiazgowo.

herbataimbirowa | 2014-01-05
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

Bardzo ciekawa, trzymająca w napięciu, ale i zabawna książka z nieprzewidywalnym zakończeniem

Gwidon | 2013-04-11
Przeczytana: listopad 2011

Trafiłem na tę książkę przez przypadek, przeczytałem i chyba zapomniałem.