Jedyna prawda

En enda sanning
978-83-7544-545-9
literatura szwedzka
Ag2S

Zimowa noc, nad skańską równiną szaleje śnieżyca. Joel Lindgren dostaje telefon. Słyszy głos swojego ojca, Mårtena, z którym nie miał kontaktu od dwudziestu lat. Joel nie potrafi zlekceważyć tej rozmowy, więc wyrusza przez zamieć do rodzinnego miasteczka Tomelilla, gdzie mieszka Mårten. Znajduje go wiszącego na haku pod sufitem. Na ścianie widnieje napis namalowany czerwoną farbą: Ghadab Allah – Gniew Boga.

Mårten Lindgren zwrócił na siebie uwagę opinii publicznej kilka lat wcześniej, gdy na swoim obrazie przedstawił proroka Mahometa pod postacią świni. Według wszelkich poszlak teraz przyszło mu zapłacić za swój czyn.

Kiedy policja zatrzymuje podejrzanego o zabójstwo, inspektor kryminalna Fatima al-Husseini zostaje wyznaczona do prowadzenia przesłuchań. Jej spotkania z fanatycznym Osamą al-Dinem przeradzają się w psychologiczne starcie o to, czym jest prawa i kłamstwo, a czym dobro i zło.

Więzy krwi, od których Joel całkowicie się odciął, dają o sobie znać. Kim właściwie był jego ojciec, którego przez całe życie tak nienawidził? Krętaczem, przemytnikiem, niewydarzonym artystą? Im więcej się dowiaduje, tym mniej rozumie. Czy prawda jest tylko jedna, czy może istnieje ich więcej?

Jedyna prawda zabiera nas w mroczny, zimowy i surowy krajobraz południowej Szwecji, pełen osobliwych postaci, gdzie napięcie kipi pod powierzchnią, a tęsknota i bezbronność ludzi stają się wręcz namacalne.

źródło opisu: Wydawnictwo Rea, 2012

źródło okładki: http://www.rea-sj.pl/

Kamil | 2014-03-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał
Przeczytana: 27 marca 2014

Olle Lönnaeus jest dziennikarzem jednej z gazet szwedzkich. Opisuje wydarzenia polityczne swojego kraju, ale i Europy czy Bliskiego Wschodu. Jego debiutancka opowieść "Pokuta" zdobyła nagrodę Szwedzkiej Akademii Pisarzy Kryminałów za najlepszy debiut roku. Jego druga książka "Wielkie serca Mike'a Larssona" zdobyła tytuł kryminału roku. Zaczyna się naprawdę obiecująco prawda?

Głównym bohaterem książki jest Joel Lindgren, pisarz amator, bez pomysłu na siebie. Trudne dzieciństwo, spowodowane przez ojca - pijaka, spowodowało, że Joel uciekł z domu jako młody chłopak. Po dwudziestu latach, w ciemną, śnieżną noc, dostaje telefon od ojca - Martena, który błaga go o pomoc. Nie potrafiąc zignorować tego telefonu, główny bohater wyrusza mu na pomoc. Znajduje go wiszącego na haku. Na ścianie widnieje napis namalowany czerwoną farbą: Ghadab Allah - Gniew Boga.

Już na początku jesteśmy rzuceni na głęboką wodę. Z każdą stroną poznajemy kolejnych...

Andrew Vysotsky | 2015-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2015

Olle Lönnaeus, urodzony w 1957, jest znanym szwedzkim reporterem politycznym i dziennikarzem śledczym, wielokrotnie nagradzanym za swe zawodowe osiągnięcia. Od jakiegoś czasu zajmuje się też pisarstwem i jego powieści stały się w Szwecji niezwykle popularne, a i za granicą mają coraz więcej wielbicieli. Oczywiście, biorąc do ręki książkę Jedyna prawda z 2012 roku (gratulacje dla wydawnictwa za błyskawiczne zaimportowanie jej do Polski) nie wiedziałem jeszcze o autorze nic, gdyż miał to być pierwszy mój kontakt z jego twórczością, a nie chciałem, by wiedza o nim i jego osiągnięciach wpływała na mój odbiór i ocenę powieści.

W paskudną, zimowa noc, gdy nad skańską równiną szaleje śnieżyca, Joel Lindgren odbiera telefon od swego znienawidzonego ojca Mårtena, od którego uciekł przed laty, ale z którym od czasu, gdy Joel powrócił w rodzinne strony, czyli do miasteczka Tomelilla, mieszka niemal po sąsiedzku. Ojciec, wyraźnie przerażony, prosi go o przybycie. Pijany, jak to mu się...

Wiedźminka | 2012-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2012

Tytuł : "Jedyna prawda"
Autor : Olle Lönnaeus
Liczba stron : 415
Wydawnictwo : Rea

Mistrzowski kryminał autora ,,Pokuty", Olle Lönnaeusa.

Kaka | 2013-03-24

Nie jestem fanką książek w których pojawia się motyw terroryzmu. Tutaj mamy go pod dostatkiem, a jednak wciągnęłam się w historię i mogę powiedzieć, że czas z "Jedyną prawdą" nie był stracony. Klimatycznie, mroźno, tajemniczo i zagadkowo. Tak jak lubię i tak jak wymagam tego od porządnego kryminału. I duży plus za zaskakujące zakończenie!

Kasiek m | 2013-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2013

Długo leżała na półce „Jedyna prawda” nim sobie o niej przypomniałam. Obwiniam za to pracowa papiery, które ją niemalże pogrzebały. Podświadomie bałam się również tej powieści. Czytałam o niej sporo pełnych sceptycyzmu opinii, a mało kto chce czytać książkę podejrzewając, że jest słaba. Ale nabrała w końcu mocy urzędowej i zaczęłam ją czytać. Kocham skandynawskie kryminały za ten klimat. Nie mogłam też lepszej pory wybrać, wczoraj gdy wracałam do domu sypał gęsty śnieg i drogi były białe. Wypisz wymaluj jak w książce.

Pewnej nocy, podczas burzy śnieżnej zostaje zamordowane Marten Lindgren, wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że zabił go jakiś ekstremista islamski, bowiem Marten zdobył „sławę” jako malarz, który namalował proroka Mahometa pod postacią świni co oburzyło cały islamski świat. W wyjaśnienie tej sprawy angażuje się Fatima – policjanta, wierząca muzułmanka. Cała sprawa bezpośrednio dotyka syna Martena Joela, który przed laty uciekł od ojca, teraz wrócił, ale...

Madi | 2013-06-14
Przeczytana: 11 czerwca 2013

Ciekawy thriller-fajnie i szybko się czyta.
Od niego zaczęłam czytać szwedzkie thrillery,które dorównują amerykańskim. Podobał mi się wątek z terroryzmem i to,że do końca nie jesteśmy pewni,czy aresztowany rzeczywiście popełnił zbrodnię.

Ma_Ruda | 2014-04-29
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Po więcej zapraszam tu: http://marudaczyta.blogspot.com/2014/04/jedyna-prawda-olle-lonnaeus.html

Ciężko mi się to czytało. Trudno nawet powiedzieć, że ja ten kryminał czytałam - ja brnęłam przez niego, utykając co chwila, z przerażeniem patrząc na ilość stron. Strasznie opornie mi szła lektura i to z powodów dwóch. Po pierwsze – akcja. Powolna, nieśpieszna, toczyła się ślamazarnie. Bez zwrotów, bez zaskoczeń, żółwim tempem do przodu. I tak niemalże do końca. Przy pięćdziesiątej stronie miałam spore wątpliwości, czy dam radę. Może akcji się i nie spieszyło, ale mi do zakończenia i owszem. Chciałam skrócić męki, ale się nie dało. No nie dało się po prostu tego czytać szybciej. I tu powód drugi: denerwowała mnie główna postać, więc co jakiś czas musiałam odłożyć książkę i trochę ochłonąć. Chciałabym napisać to jakoś ładniej, ale rozesrany to jedyne słowo, które przychodzi mi do głowy w kontekście głównego bohatera. Taki nieogarnięty trochę typ, co to sam nie wie, czego od życia chce....

| 2015-10-30
Przeczytana: 29 października 2015

Czytanie "Jedynej prawdy" było czystą przyjemnością.
Autentycznie czułem klimat zimowej Szwecji, ludzki strach i wspomnienia.
Książka ma dwóch głównych bohaterów - syna i ojca. Tyle, że ten drugi już na początku zostaje zamordowany ... Podejrzenia padają na młodego Osamę, powiązanego z siatką terrorystów, który staje się idealnym "kandydatem" na mordercę.
Joel Lindgren to jedna z bardziej "pokręconych" osobowości, jakie spotkałem na kartach książek, jednak można go polubić. Nieco mniej przypadła mi do gustu policjantka Fatima, nie wiedzieć czemu.
Jedynym słabszym momentem jest sam epilog, który jest zbyt cukierkowy.
Co ciekawe, obstawiałem od początku zabójcę bezbłędnie. Nie wiem czy to zarzut wobec książki czy wobec mojej dobrej dedukcji ;).
Zachęcam do czytania!

Michał1711 | 2013-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2013

"Jedyna prawda" była pierwszą z książek Ollego Lonnaeusa, którą przeczytałem.Początek zapowiadał się ciekawie, tajemniczy telefon od znienawidzonego ojca i wyruszenie do jego domu,które zapoczątkowało wiele wydarzeń.W książce mamy kilka wątków min.wątek Fatimy,policjantki przesłuchującej podejrzanego Osamę, islamskiego fanatyka.Gdzieś w połowie poczułem pewne znudzenie, brak żywszych fragmentów, dopiero ostatnie 10 stron miało w sobie akcję.Książka jest średnia,nie jest to kryminał pełen akcji i zagadek,ale polecam fanom kryminałów ze śnieżnej Szwecji.Myślę,ze za jakiś czas sięgnę po inne książki O.Lonnaeusa.

Jagna | 2013-06-25
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: czerwiec 2013

Bardzo dobra historia przyprószona zimową zamiecią i islamskim szaleństwem, świetnie się czytało. Skandynawska literatura zajmuje powoli w moich sercu bardzo szczególne miejsce :)