Bulgur

Wydawnictwo: Foka
Tirindeth

Iska po raz kolejny zaczyna życie całkiem od nowa. Tym razem postanawia zmienić się na obraz i podobieństwo postaci Belli ze słynnej sagi o wampirach. Do czego może doprowadzić fascynacja powieścią? Czy zmiana fryzury, by przypominać bohaterkę "Zmierzchu" to tylko małe wariactwo licealistki, czy wstęp do poznania samej siebie? Iska dość szybko odkrywa, że trudno mieć kontrolę nad własnym losem. "Bulgur" to opowieść o życiu, pasji, przyjaźni i miłości. A także o zagubieniu, kłopotach z rodzicami, seksie, alkoholu, klasowym mobbingu i wszystkim, co w życiu spotyka wrażliwą, młodą kobietę.

źródło opisu: Foka, 2011.

źródło okładki: http://oficynafoka.com/zapowiedzi

"Bulgur"to życiowa, mądra powieść młodzieżowa opowiadająca o nastoletniej Isce ładnej, sympatycznej dziewczynie, która chodzi do liceum.
zafascynowana bohaterką Bellą powieści " Zmierzchu"pragnie się upodobnić do niej, żeby podobieństwo takie samo było i fryzurę taką samą mieć.
Przechodzi okres buntu młodzieńczego, bardzo się buntuje.
Trudno odnaleźć się jej w nowym środowisku, potrzebuje akceptacji od ludzi, chce poznać samą siebie.
Książka mnie urzekła, po prostu złapała za serducho.
Pełno emocji dostarczyła mi, wzruszeń i wzruszyła bardzo.
Jest to powieść o życiu, pasji, miłości, kłopoty z rodzicami, o problemach dorastania.
Książka bardzo dobra, zachwycona jestem nią!!!!

Magdalena | 2015-03-31
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 31 marca 2015

WOW!
Choć zero tam fantastyki, którą kocham (krótkie wątki o sadze "Zmierzch" się nie liczą) książka jest REWELACYJNA.
Zwykle stronie od polskich autorów. Książkę w sumie kupiłam przypadkiem, ale warto było. Oj cholernie było warto. Książka warta polecenia. Oby więcej takich przypadków!
Polecam gorąco :D:D:D !!!!!!

Tirindeth | 2011-12-16

„Jesteś jak bulgur (…)” *

Potrzeby akceptacji w zasadzie nie trzeba tłumaczyć czy definiować – każdy człowiek ją odczuwa, gdyż żyjemy w grupach społecznych i nie ma możliwości, by się od tego całkowicie odciąć. Przyjmowanie człowieka do środowiska to jednak nie do końca taka naturalna sprawa – o tym, kim jesteśmy, decyduje wiele czynników, m. in. wychowanie, wygląd, znajomości, poglądy, religia, sposób ubierania się i wysławiania, a czasem nawet to, czym się odżywiamy. Czy istnieje zatem złoty środek na akceptację, na podniesienie poczucia własnej wartości i przede wszystkim – na odnalezienie się w rzeczywistości?

Izka jest młodą i ładną dziewczyną ze zwykłego, polskiego liceum. I jak każda zwyczajna nastolatka, przechodzi swój okres buntu, niepewności i przede wszystkim potrzeby odnalezienia własnego 'ja'. A, że z tym bywa różnie, szuka inspiracji. Było już ich wiele i wszystkie kończyły się podobnie – fiaskiem. Kiedy więc bohaterka niechętnie sięga po popularną książkę, ma...

grey_apple | 2012-01-15

Kiedy popatrzymy na licealny korytarz dostrzeżemy grupki podobnych do
siebie ludzi. Jedni to maniacy kier, drudzy kujony, inni fani metalu itd.
Idąc do liceum modlimy się aby dopasować się do kogoś, tak aby nie
zostać pośmiewiskiem, czy samym siedzieć w szkolnej ławce.
Izka to zwykła nastolatka uczęszczająca do liceum. Przechodzi przez okres dojrzewania, zresztą jak każdy w jej wieku. Wyszukując z głowy coraz to rusz kreatywniejsze pomysły, próbuje przez nie odnieść samą siebie w tym wszystkim. Zrobić tak aby dopasowanie do otoczenia nie było problemem.

Kiedy na rynku pojawia się popularna książka mówiąca o miłości nastolatki do wampira - „Zmierzch” Izka miała nadzieje, że właśnie po jej przeczytaniu pojawi się u niej jakieś światełko w tunelu. I tak właśnie się stało.

Jej inspiracją stała się Bella. Izka zaczęła zmienić swoje życie spoglądając na bohaterkę z książki. Zmieniła kolor włosów, po części samą siebie, ale czy to było prawdą? Na początku może...

parodia | 2016-07-21

Książka, którą kupiłam za parę złotych ze stoiska Taniej Książki. Jak widać otwartość na nowości się przydaje! Jestem zachwycona! Podoba mi się od samego początku postać Alana, cudownego przyjaciela. Izka działa mi na nerwy swoją postawą, a konkretnie życiem według czegoś.Boi się być sobą i to przemawia wyraźnie na jej niekorzyść. Mimo wszystko książka uwiodła mnie i nie mogę jej nie polecić. Cała masa ciepła, miłości, pysznego makrobiotycznego jedzenia, a do tego zakręcona fabuła robią swoje. Gorąco polecam, wspaniałe!!

Natula | 2012-01-14
Przeczytana: 09 stycznia 2012

„Bulgur” Magdy Fres czytałam z mieszanymi uczuciami. Często tak jest, że książka przeznaczona dla młodzieży jest doskonałą lekturą dla zdecydowanie starszych miłośników słowa pisanego. W przypadku tej książki informację, że powieść kierowana jest dla młodych czytelników, należy wziąć całkiem poważnie, gdyż pomimo tego, że zawiera istotne przesłanie, można się nią lekko rozczarować. Nie przedłużając postaram się co nieco z tego wyjaśnić.

Izka jest nastolatką, licealistką, dziewczyną niespecjalnie się wyróżniającą, ot zwykła, sympatyczna dziewucha z zasadami. Ta młoda kobieta, często ulega fascynacji książkami i układa swoje życie według przedstawionego w niej schematu, była już Anią z Zielonego Wzgórza, a teraz postanawia zmienić się na podobieństwo Belli ze „Zmierzchu”. Przemalowuje włosy, ubiera się jak Bella, a nawet jada jak Bella. Żeby było ciekawej w jej szkolnym życiu zaczyna się dziać wiele interesujących rzeczy, całkiem podobnych do tych z sagi o wampirach.

Na wstępie...

Dominika Pyza | 2014-04-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Romanse
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Łał! Sięgając po tą książkę nawet nie pomyślałabym, że mnie tak wciągnie!

BlueCarmen | 2014-09-29
Na półkach: Przeczytane, Nie polecam
Przeczytana: 27 września 2014

Ograniczona tolerancja na debilizm zawarty w niektórych powieściach spowodowała, że tak krótką książeczkę czytałam trzy tygodnie. Nie polecam!

Madzialenaa | 2015-02-02

Na początku myślałam, że autorka napiszę wszystko na podstawie "zmierzchu", jednak pomyliłam się. Okazało się, że książka jest całkiem dobra, może trochę za krótka, ale jej historia zainteresowała mnie.
Polecam tym, którzy szukają czegoś relaksującego, co w dodatku nie jest serią :)

Eliza | 2014-07-28

Książkę czytałam rok temu zapomniałam jej tytułu ale bohaterka ciągle do mnie wracała :)