Pochwała brzydoty

Wydawnictwo: WAM

Ja i Giorgia jesteśmy najbrzydsze z całej szkoły. Giorgia ma trochę wystające zęby, nie tylko te z przodu. Wszystkie. Dokładnie wszystkie! Nosi aparat i strasznie sepleni. Ja na szczęście nie. Mam za to brata, który jest szefem bandy. Razem z kumplami nabija się z Giorgii i robi jej okropne kawały: wkłada zdechłe żaby do kanapek albo sztuczną szczękę w książkę do biologii. A jednak Giorgia mówi o moim bracie miłe rzeczy... Dedykuję tę opowieść tym, którzy stoją na rozdrożu i czasem widzą w lustrze kogoś obcego. Tym, którzy dostrzegają na swojej twarzy co najmniej pięć niedoskonałości, a na całym ciele co najmniej dziesięć. W nich rozpoznaję samą siebie.

Isadora | 2011-09-30
Na półkach: Powieść, Przeczytane
Przeczytana: 30 września 2011

Marcela i Giorgia są najbrzydszymi dziewczętami w całej szkole, a przynajmniej za takie się uważają. Są wrażliwymi, nieśmiałymi nastolatkami skoncentrowanymi na swoich rzeczywistych bądź urojonych niedoskonałościach; Giorgia czuje się oszpecona przez aparat nazębny, Marcela cierpi z powodu pryszczy na twarzy, przetłuszczających się włosów, owłosionych nóg, niekształtnego nosa i ust. Dziewczęta czują się brzydkie i nic niewarte, często też stają się celem niewybrednych żartów i złośliwych uwag ze strony piękniejszych przedstawicieli ludzkości. Nie mają łatwego życia, czują się nieatrakcyjne, samotne i odrzucone.
Wiele czasu poświęcają wypracowaniu zatytułowanemu "Pochwała brzydoty", w którym w przewrotny i ironiczny sposób wychwalają jej zalety, dokonują bystrych, trafnych, a nieraz i zaskakujących spostrzeżeń na temat współczesnego świata, ludzkich upodobań, powszechnego postrzegania piękna i brzydoty dochodząc w ostateczności do bardzo interesujących wniosków...
Nieszczęsna...

Agnesja | 2011-05-25

Co widzisz gdy stajesz przed lustrem wpatrując się w swoje odbicie? Czy dostrzegasz wpierw niedoskonałości, a potem dobre cechy Twojego wyglądu? A może tych dobrych wcale nie dostrzegasz...? Z chęcią przystąpiłam do lektury książki „Pochwała Brzydoty” autorstwa Loredany Frescury, ponieważ ja sama często widzę w lustrze kogoś zupełnie mi obcego. Ta krótka powieść posiada w sobie ogromną treść, która zmusiła mnie do refleksji na temat brzydoty i piękna.

Marcella Frami i Giorgia Desideri są uważane za najbrzydsze dziewczyny ze szkoły. Giorgia nosi kupę żelastwa na zębach, a Mareclla... po prostu uważa się za brzydką. Nie mają żadnych koleżanek prócz siebie nawzajem. Oby dwie są obiektami sprośnych żartów, docinków i obelg. Same uważają się za najbrzydsze istoty na świecie, dlatego też zdążyły się przyzwyczaić do tego, że nikt ich nie lubi. Ale życie ładnego też nie jest usłane różami. Roberto, jeden ze świty idealnego Massimiliano, mimo tego, że jest ładny i lubiany, czuje w swoim...

Monika4147 | 2014-02-21
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Fantastyczna opowieść o nieprzewidywalnej miłości :) Polecam

Oxuria | 2014-08-03
Przeczytana: 31 lipca 2014

Stajesz przed lustrem. Powoli podnosisz wzrok na swoje odbicie. Co widzisz? Czy jest to nos, którego nie lubisz; oczy, których nienawidzisz? Czy może nie podoba Ci się Twoja figura - tam za dużo, tu za mało. Waga nie taka, jak chciałabyś? Pryszczy za dużo, a na dodatek nosisz aparat na zębach? Nie martw się, bo nie jesteś sama. A, i jeszcze jedno: akceptuj siebie taką, jaka jesteś!

Marcella i Giorgia uważają, że są najbrzydsze w całej szkole, chociaż niekoniecznie tak jest. Trzymają się razem, bo właśnie brzydota połączyła je ze sobą. Marcella ma brata Massimiliana, który kieruje "tymi ładnymi". To dlatego nigdy nie wyśmiewają Marcelli. Robią żarty Giorgii, ale ona i tak podkochuje się w bracie przyjaciółki. Ma także ciotkę, siostrę taty, która jest piosenkarką.

Pewnego dnia pani zadaje im zadanie. Marcella wybiera temat - będzie pisała z Giorgią. Co wybrała? "Litanię" o brzydocie, można powiedzieć. Dziewczęta zaczynają rozpisywać się na akapity, wychodzi tego dużo. W...

Paulinkowa | 2014-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2014

Książka opowiada o dziewczynach, które twierdzą że są brzydkie.
Ale czy to prawda?
Czy niektórzy ludzie są brzydcy ?
Ja myślę że u każdego jest coś pięknego np.nos, oczy ,nogi.
A jak nie to charakter :)
Ale wracając do książki co główna bohaterka zrobi żeby zrozumieć że nie jest taka brzydka na jaką siebie uważa.
Kto jej z tym pomoże ?
Trzeba przeczytać książkę żeby dowiedzieć się o jej losach :) ~Paulina

shelter | 2015-10-21
Przeczytana: 20 października 2015

Istnieją takie książki, przy których już po przeczytaniu pierwszego zdania wiesz, że ci się nie spodoba.
Dla mnie "Pochwała brzydoty" jest jedną z nich.

ElisaDay | 2013-12-12

Książka spodobała mi się, ponieważ jej bohaterka,Marcella,jest zwyczajną dziewczyną, która ma kompleksy i zmaga się z problemami dorastania.Nie załamuje się jednak i razem ze swoją przyjaciółką Gorgią piszą pracę, w której udowadniają, że bycie brzydkim ma swoje zalety. Polubiłam obie bohaterki i odkryłam,że mam z nimi trochę wspólnego.Na pewno jeśli znajdę chwilę wolnego czasu wrócę do tej książki.

Camille | 2011-06-05
Przeczytana: maj 2011

Bohaterki dochodzą do jakże nieprawdopodobnego wniosku - że nawet brzydcy mają w sobie ukryte piękno. Strata czasu.

Mary | 2013-06-30

Dostałam tę książkę w prezencie. Szczerze mówiąc tytuł mnie trochę zniechęcił, ale w końcu przeczytałam. Jest trochę podobna do dzieła J.Frey "Być piękną", ale "Pochwała Brzydoty" ma większą glębię w sobie, tak mi się przynajmniej wydaje.Atmosfera też jest trochę przyjemniejsza, w końcu akcja rozgrywa się w słonecznych Włoszech. Autorka wprowadziła do książki trochę filozofii,, pokazała dokładnie rozumowanie zakompleksionych dziewczyn ( w tym przypadku Marcelli i Giorgii), które zostały odepchnięte od bandy "ślicznych". Marcella pisząc z przyjaciółką wypracowanie rozważa sens ludzkiego istnienia, zagłębia się nawet w sens religii chrześcijańskiej. W końcu natyka się na Roberta. Zaczyna wtedy rozumieć, że nie może źle siebie traktować na oczach innych ludzi. Dostrzega swoją niezwykłość i nie chce już nic w sobie zmieniać.

Stefcia14 | 2014-03-04
Przeczytana: 27 lipca 2013

Świetne! Wreszczie nie tylko piękną dziewczynę we współczesnej powieści spotyka miłość - i to ze strony przystojnego chłopca.
Potwierdzenie przysłowia "Każda potwora znajdzie swego amatora". Dziewczyny (jeżeli chłopcy nie mają nic przeciwko, to też i oni)- czytajcie, bo warto!
Ta książka jest mistrzostwem!