Pisma. Eseje, artykuły, listy

Wydawnictwo: Znak
Czytam

Niemal pełny - pierwszy - zbiór literackiej spuścizny poety, filozofa, publicysty, jednego z najwybitniejszych polskich eseistów okresu międzywojennego, zmarłego przedwcześnie podczas ostatniej wojny (1943) w wieku 32 lat. „Kiedy ukazały się Podróże do piekieł (mówi o Micińskim Błoński), zachwyceni czytelnicy smakowali elegancję i zręczność umysłu, którego najpierwszą cechą zdawała się...

„Kiedy ukazały się Podróże do piekieł (mówi o Micińskim Błoński), zachwyceni czytelnicy smakowali elegancję i zręczność umysłu, którego najpierwszą cechą zdawała się nieprzemożona ciekawość. Ale Miciński pogardzał ciekawością”: pisał o niej, że pozwala uczestniczyć w tragicznych dziejach świata bez poczucia odpowiedzialności.

źródło opisu: Znak, 1970

źródło okładki: zdjęcie autorskie