Książka Roku 2018
837132121X
Andrzej

Czternaście polskich esejów literackich ułożonych w porządku chronologicznym od dwudziestolecia międzywojennego po współczesność - Jerzego Stempowskiego, Wacława Borowego, Bolesława Micińskiego, Stanisława Vincenza, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Józefa Czapskiego, Józefa Wittlina, Czesława Miłosza, Kazimierza Wyki, Jana Józefa Szczepańskiego, Stanisława Barańczaka, Jana Kotta, Stefana Kisielewskiego i Włodziemierza Paźniewskiego.

Oryginalna i nowoczesna w formie pomoc naukowa dla szkół średnich, zwłaszcza klas maturalnych, dla nauczycieli zaś propozycja kanonu tekstów obejmujących najistotniejsze kręgi tematyczne polskiej eseistyki. Książka zawiera wyczerpujący wstęp, który przedstawia historię eseju jako gatunku literackiego i rozwój polskiego eseju literackiego; odpowiada na pytanie, czym charakteryzuje się esej i jakie są jego wyznaczniki. Opracowanie dydaktyczne: Krystyna Heska-Kwaśniewicz, Bogdan Zeler.

[Książnica, 1998]

źródło opisu: Nota wydawcy