Każdy umiera w samotności

Okładka książki Każdy umiera w samotności
Hans Fallada Wydawnictwo: Sonia Draga Ekranizacje: Alone in Berlin (2016) literatura piękna
544 str. 9 godz. 4 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Jeder stirbt für sich allein
Wydawnictwo:
Sonia Draga
Data wydania:
2011-11-23
Data 1. wyd. pol.:
1956-01-01
Liczba stron:
544
Czas czytania
9 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7508-385-9
Tłumacz:
Daria Kuczyńska-Szymala
Ekranizacje:
Alone in Berlin (2016)
Tagi:
literatura niemiecka II wojna światowa
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
562 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
746
700

Na półkach: ,

Być może szaleństwem jest zapłata każdej ceny za to aby pozostać uczciwym. Pewnie wielu się zdziwi gdy zobaczy ludzi, którzy sami będąc w śmiertelnym uchwycie strachu zachowują wierność swoim zasadom. Niewykluczone, że samotność która towarzyszy tym bohaterom jest ogromnym brzemieniem, która będzie im ciążyć bardziej niż przestępstwo. Ale dla takich ludzi ważnym będzie to, aby umrzeć dla sprawiedliwej sprawy zamiast żyć dla nędznych i niesprawiedliwych idei. Czy to jeszcze waleczne męstwo czy donkiszoteria pełna urojeń? Czy dla osób których całym życiem stało się pisanie oskarżeń wobec potwornej władzy znajdzie się powód do tego, aby uwierzyły w wielką moralną wartość swojego postępowania? A czy mnie, przypadkowemu obserwatorowi wielkiego dzieła starczy tak wiele sił, aby podtrzymać ich na duchu w tym, aby do końca swej drogi miały poczucie że to co robią jest słuszne? Bo na tej drodze nie mogą się już zatrzymać pomimo tego, że to droga prowadząca do zguby.

Tragiczny los kart pocztowych, które wykorzystane w walce z brunatnym terrorem trafiły do setek rąk, przykuł moją uwagę przez kilka ostatnich dni. Momentami nie mogłem się skupić na niczym innym jak tylko na wielkim bólu, który wypływa z każdej strony tej książki. Czułem jedynie skowyt ogromnego zła, krzyk bezdennej rozpaczy i przeraźliwy jazgot nienawiści. W tak wielkim natłoku złych emocji odkryłem jednak oznaki zbliżającej się wiosny, pierwiosnki dobrej nowiny. To wiara w to, że życie pozostanie niezwyciężone pomimo tak wielkiej przewagi machiny śmierci.

Hans Fallada posiada niezwykłą zdolność do wywoływania swoją prozą bardzo wyraźnych uczuć. Potrafi wprowadzić tak wielką atmosferę grozy, że strach o niektórych bohaterów zaczyna być realną częścią przeżyć tego, kto czyta jego powieść. "Każdy umiera w samotności" to rzeczywiście bardzo smutna ale i wzruszająca opowieść o tych, którzy przeciwstawili się hitlerowcom. To już legenda o ludziach, którzy pomimo tego że ginęli samotnie to jednak wiedzieli, że są potrzebni całemu wolnemu światu do wiary w powodzenie walki o dobro. Bohaterowie Fallady mają w sobie coś niesamowitego. Tym czymś jest niezłomne prawo istniejące w każdym człowieku. To prawo do wyrażania swoich poglądów i do myśli niezgodnych z ogólną doktryną. Niemiecki pisarz bardzo dobrze posługuje się swoim zmysłem uczciwości. Dla niego to wielkie osiągnięcie cywilizacji, którego żaden totalitaryzm złamać nie może. I chociaż obrzydliwa bezczelność oraz oślizgły cynizm zwyciężają w tej nierównej walce, to jednak ich dni są policzone.

"Każdy umiera w samotności" jako osobista wojna niemieckiej pary wypowiedziana brutalnemu systemowi, spełnia bardzo dobrze swoją rolę w społecznym przekazie następstw, jakie wywołuje kumulacja nieobliczalnej władzy. Ukazuje atmosferę zastraszenia przez tych, którzy nadużyli swojej dominacji. Wytyka podejrzliwość i totalny brak zaufania, przy których trwaniu następuje zrywanie więzi międzyludzkich. Uświadamia, że istnienie tak wielkiego napięcia w chorej tkance społecznej prowadzi do nieobliczalnych skutków. Ale właśnie takim celom chce służyć Hans Fallada. Obalać przerażenie i budować zaufanie, aby każdy człowiek nie musiał obawiać się swoich myśli.

Być może szaleństwem jest zapłata każdej ceny za to aby pozostać uczciwym. Pewnie wielu się zdziwi gdy zobaczy ludzi, którzy sami będąc w śmiertelnym uchwycie strachu zachowują wierność swoim zasadom. Niewykluczone, że samotność która towarzyszy tym bohaterom jest ogromnym brzemieniem, która będzie im ciążyć bardziej niż przestępstwo. Ale dla takich ludzi ważnym będzie to,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 352
  • Przeczytane
    674
  • Posiadam
    192
  • Ulubione
    41
  • Teraz czytam
    18
  • Literatura niemiecka
    10
  • 2014
    8
  • 2013
    8
  • 2018
    7
  • Do kupienia
    7

Cytaty

Więcej
Hans Fallada Każdy umiera w samotności - t. 2 Zobacz więcej
Hans Fallada Każdy umiera w samotności Zobacz więcej
Hans Fallada Każdy umiera w samotności Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także