Dzienniki kołymskie

2011-12-05
2011-12-05
Rosja Syberia Kołyma wyprawa reportaż ludzie
Inne

Podróż śladami rosyjskiego serca i sumienia

Bardzo ciekawy reportaż. Cieszę się że ktoś jeździ w takie miejsca, a potem opisuje je dla czytelników. Dzięki temu ja już nie muszą - a z tego co usłyszałam zdecydowanie na takie miejsce nie byłabym gotowa.

Lata temu zachwyciłem się "Białą gorączką", potem "Długim filmem o miłości...", a potem zdałem sobie sprawę, że zupełnie inaczej rozumiem zasady reportażu, niż Jacek Hugo Bader i że nie umiem, jako czytelnik, zaufać jego tekstom. Jednak chciałem przeczytać "Dzienniki kołymskie" i po latach mi się udało. Nie ukrywam, że dałem się porwać. Za zgrabne podawanie historii, za zbudowanie wyjątkowego klimatu, za podanie masy informacji (jestem zupełnym laikiem) o historii ZSRR, za emocje przez które czasami gadałem do siebie pod nosem, czasami śmiałem się w głos, a czasami musiałem odstawić książkę na kilka dłuższych chwil - za to wystawiłem 8 gwiazdek. Oczywiście z politowaniem czytałem, że dla Jacka Hugo-Badera 500 gram wódki jest dawką śmiertelną, co pod mocnym znakiem zapytania stawia resztę jego subiektywnych ocen całej opisywanej w tekście rzeczywistości, ale mogę mu to wybaczyć. Głównie za to, że z książki krzyczy trudna do przyjęcia ilość bólu, jaką ten chory pomysł, którym był ZSRR, przyniósł ludziom i mam nadzieję, że właśnie ten krzyk zostanie w głowach ludzi, którym komunizm wydaje się obecnie nie głupim sposobem organizacji życia społecznego.

Lektura momentami fascynująca, niekiedy niełatwa, dołująca i ciężka do przebrnięcia.
Autor łączy własne spostrzeżenia z podróży Traktem Kołymskim z opowieściami o spotkanych tam ludziach, Rosjanach, Jakutach, ciężko doświadczonych przez życie, albo wyjątkowych oryginałów. Są wśród nich i szamani, i tacy, którzy daliby się pokroić za komunizm i Związek Radziecki. Są byli więźniowie łagrów, poszukiwacze złota, awanturnicy z szemraną przeszłością..
Sama kraina, dzika i piękna, dla ludzi stanowi piekło na ziemi. Mróz, drapieżniki, przeprawy przez olbrzymie syberyjskie rzeki pełne spiętrzonego ludu, bieda, alkoholizm, animozje pomiędzy poszczególnymi plemionami, choroby (także psychiczne),wszechobecny marazm, opuszczone miasta- widma. Niektóre przytoczone tu historie wręcz ocierają się o makabrę...
Długo zeszło, zanim skończyłem czytać ,,Dzienniki kołymskie". Bynajmniej nie dlatego, że książka się dłużyła czy dobijała nudą. Lecz dlatego, że chwilami musiałem od niej po prostu odpocząć, w tak depresyjny nastrój mnie ona wpędzała.
A króciutka, acz dosadna rymowanka we wstępie stanowi niezłe podsumowanie radzieckiej rzeczywistości.
Mimo to polecam fanatykom tej tematyki.

Ciekawa, bo region nieznany, egzotyczny, odludny, skrajnie zimny, … no po prostu koniec świata…. i totalnie inny stan umysłu zamieszkujących go ludzi.

Na półkach: , , , , , , ,

Teoretycznie reportaż (w takim cyklu Wydawnictwa Czarne książka została wydana) a faktycznie po prostu relacja Jacka Hugo-Badera z podróży po Kołymie. Książka nagrodzona, lecz niewątpliwie przereklamowana.
Nie można nazwać jej reportażem, albowiem w tekście zdecydowanie za dużo autora. Ciągła narracja pierwszoosobowa, opisy tego gdzie spał, co jadł, z kim i co pił, jak z nim rozmawiano. Do tego o jego biegach maratońskich, sytuacji osobistej, rodzinie etc. A jaki ma to związek z Kołymą – żaden.
Do tego jeszcze opis krainy, która nam kojarzy się z Gułagiem, a Rosjanom ze złożami złota zasadniczo wnosi niewiele nowego w stosunku do wiedzy czytelnika interesującego się krajem Putina, jego historią i teraźniejszością. Bieda i lokalni oligarchowie o przeszłości w służbach mundurowych, obwieszeni złotem i szarżujący po lokalnych drogach po pijaku drogimi samochodami. Po rozpadzie ZSRR większość mieszkańców ucieka stamtąd. Ci, którzy zostali płaczą za sojuzem, a nawet Stalinem. Nie chcą wspominać łagrów ani ich ofiar i bronią pomników Lenina.
Wszyscy piją na umór, przestępczość jest duża, korupcja jeszcze większa, a wszystko przewyższa serwilizm wobec władz. Czy jest w tym cokolwiek zaskakującego dla czytelnika? Coś, czego nie ma w innej części Rosji (poza jakimiś drobnymi fragmentami Moskwy i Petersburga)?
Treść rozmów z mieszkańcami i przypadkowo spotkanymi przybyszami też w wielu przypadkach okazuje się schematyczna. Dawni zekowie obojga płci, którzy sami zostają w pobliżu miejsca kaźni bądź weterani dowolnych służb mundurowych, którzy tłumaczą pokrętnie, dlaczego wybrali sobie do zamieszkania najgorszy (poza Sachalinem) region Rosji. Autor nie ciągnie za język tych ostatnich, mimo powtarzającego się schematu odpowiedzi.
Oczywiście pewna dawka informacji jest przekazana. Ciekawa jest historia adoptowanej córki Jeżowa, wytłumaczenie statusu poszczególnych grup poszukiwaczy złota (ludzi i przedsiębiorstw),trochę lokalnych smaczków, pewnie już dziś nieaktualnych. Podobnie z nawiązaniami do historii i prozy Szałamowa i Sołżenicyna, ale to dzięki ich treści, a nie pomysłom Hugo-Badera. Także styl delikatnie mówiąc nie rzucana kolana. Rozumiem cytowanie rozmówców, ale opisy są napisane prostym, niechlujnym językiem gazetowych komunikatów.
W sumie duży zawód, mimo interesującej tematyki i wielu rozmówców.

Ta książka zainspirowała mnie do przeczytania "Opowiadań kołymskich". Jest też pewnego rodzaju hołdem dla Szałamowa.
Ten reportaż nie zrobił na mnie aż takiego wrażenia jak "Biała gorączka" (być może dlatego, że poprzeczka była ustawiona dość wysoko - albo wręcz przeciwnie, bardzo nisko, jeśli chodzi o jakość życia).
Jeśli ktoś lubi syfiaste plenery i ogólną beznadzieję, to ta książka raczej mu się spodoba.

Jeśli ktoś lubi syfiaste plenery i ogólną beznadzieję, to...

Nieco dziwnie czytać książkę bez żadnych przypisów, mimo drobnej wzmianki na początku książki, kiedy zna się teksty z których pochodzi część z przytaczanych informacji.

Książka świetnie poprowadzona, czyta się rewelacyjnie. Rozdziały są krótkie, część to opowieść autora, część jakby uzupełniające wywiady, opowieści, relacje. Wszystko tutaj działa, gra ze sobą, bardzo odpowiada mi styl autora. A i temat niezwykle ciekawy, bo Kołyma jawi się jako kraina dzika, nieprzystępna, a jednak życie kręci się tam swoim torem.

Przesłuchane na Legimi. 5 gwiazdek za dziwny dubbing autora i niektóre opowieści w stylu: Jacek Hugo Bajer.

Wraz z autorem przemierzałam kolejne kilometry Trasy, piłam wódkę i poznawałam kolejnych paputczików.

• Reportaż
  • Literatura faktu