Dzienniki kołymskie

Wydawnictwo: Czarne
Rosja, Syberia, Kołyma, wyprawa, reportaż, ludzie,
literatura faktu
Michał

"Jadę na Kołymę, żeby zobaczyć, jak się żyje w takim miejscu, na takim cmentarzu. Najdłuższym. Można się tu kochać, śmiać, krzyczeć z radości? A jak tu się płacze, płodzi i wychowuje dzieci, zarabia, pije wódkę, umiera? O tym chcę pisać. I o tym, co tu jedzą, jak płuczą złoto, pieką chleb, modlą się, leczą, marzą, walczą, tłuką po mordach… Gdy ląduję, w aeroporcie pod Magadanem czytam wielki...

Gdy ląduję, w aeroporcie pod Magadanem czytam wielki napis: WITAJCIE NA KOŁYMIE – W ZŁOTYM SERCU ROSJI".
Jacek Hugo-Bader

źródło opisu: Czarne, 2011

źródło okładki: czarne.com.pl

Oficjalna recenzja
Monika książek: 1199

Podróż śladami rosyjskiego serca i sumienia

Dwoje bohaterów ma najnowsza książka Jacka Hugo-Badera: Paputczików - ludzi drogi, mieszkańców Kołymy oraz Trasę inaczej zwaną Traktem Kołymski lub Magadańskim. Ci pierwsi „towarzysze podróży, (…) z którymi jest ci po drodze (po rosyjsku – po puti). Dosłownie i w przenośni”1 to osoby, które będąc potomkami więźniów sowieckich łagrów, próbują koegzystować w tym „Złoty Sercu Rosji” lub inaczej – „Biegunie okrucieństwa”. I w końcu droga – trasa licząca 2025 kilometrów, która wyznacza kierunek podróży reportera – od Magadanu do Jakucka. Budowana przez zeków (były więźniów stalinowskiego piekła), stając się w ostateczności ich miejscem pochówku, cmentarzyskiem ludzi pracujących ponad siły w nieludzkich warunkach klimatycznych. Trakt przez ziemie naznaczoną niewyobrażalnym cierpieniem oraz niezwykli bohaterowie, którzy decydują się żyć na planecie Kołyma.

W pracy Hugo-Badera tych dwoje wyżej wspomnianych wyznacza dynamikę i kształt reportażu. Droga jest przyczynkiem, a ludzie celem poszukiwań. To właśnie z ich perspektywy poznajemy postradziecki świat Kołymy.

Trasa - M56. Głusza, nieprzyjazny uścisk mroźnej aury, wertepy. Polski reporter podróżując bezdrożami azjatyckiej części Rosji, próbuje poznać i opisać człowieka, który decyduje się żyć na „Wyspie Kołyma”. W miejscu na wskroś nieprzyjaznym – nie tylko ze względu na warunki klimatyczne, ale także biedę, infrastrukturę, postsowiecką mentalność urzędników i współobywateli. Powodów, aby zrezygnować i wyjechać z tego miejsca na zawsze jest naprawdę wiele. Kołyma - postrzeganym przez resztę Rosjan jako odmienna rzeczywistość, inna planeta, gdzie egzystencja wymaga nie lada odwagi i hartu ducha. Dlatego napotkani ludzie, bohaterowie reportażu wymykają się wszelkim konwenansom. Z pozoru ponurzy, zamknięci w sobie, przy bliższym spotkaniu zyskują. Stają się szczerzy, otwarci, gotowi do pomocy. „Zwyczajny ludzie ” – Bader skupia się przede wszystkim na nich. Zresztą jak sam pisze: Boże, a jakie tu wspaniałe gęby: zwykłe, dobre, szczere, jasne, otwarte, śmiałe, chociaż poorane przez życie. Oczy mądre, uważne, badawcze, ale bardzo pogodne, a nawet figlarne. Uwielbiam tych ludzi. Jaki ja jestem szczęśliwy, że wyjechałem z miasta.

To właśnie na tych wyjątkach ludziach oparta została opowieść autora. To im oddaje głos, to w końcu z ich perspektywy poznajemy Kołymę. Niezwykłą i na wskroś subiektywną. Hugo –Bader z godną siebie przenikliwością i darem reporterskim szpera w prawdziwej, rosyjskiej duszy zakonserwowanej hektolitrami wypitej wódki, taniego spirytusu, gdzie serce jest na wskroś otwarte (reporter podczas swojej podróży tylko raz płacił za przewóz!) i gotowe do okazywanie przyjaźni. Z drugiej jednakże strony ta dobra, rosyjska dusza to również często złość, nienawiść i wszędobylskie złodziejstwo. Choćby przywołać ulubione powiedzonko rosyjskie: Nie kradną, tylko biorą, co źle leży. Bader daleki jest od idealizacji bohaterów.

Na początku Dzienników kołymskich reporter pisze, że nie chcę powracać do okrutnej i przeraźliwej przeszłości, chce się przede wszystkim skupić na teraźniejszości. Jednak piętno łagrów daje o sobie znać w każdym miejsc, na każdym kilometrze drogi, w każdym człowieku. Potomkowie łagierników, zeków, to ludzie noszący w sobie wiele historii, absurdalnych wyroków na które zostali skazani ich przodkowie - jak chociażby ten za pobyt i szpiegostwo, który otrzymał były więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego! Ogrom tragedii przytłacza. Jak pisze Hugo-Bader o „budowniczych” Kołymy: Bo to ludzie wyjątkowi – oni widzieli dno życia, w łagrze przeszli granice, poza którą rozpada się wszelka dusza. Ale najbardziej będę chciał usłyszeć, co było później, jak z takim oświadczeniem żyć. Jak oni żyli?.

Kołyma oddycha historią (koniecznie zatem warto przed lekturą tej książki zapoznać się z pracami Sołożnicyna, Applebaum oraz Szałamowa. Zresztą „Opowiadania kołymskie” towarzyszą reporterowi podczas całej podróży). Tu prawie wszystkie napotkane osoby są jej ofiarami. A każda kolejna opowieść, jak pisze autor, jest bardziej niezwykła od poprzedniej.

Droga, czyli opowieść Badera utkana jest z ludzkich rozmów, gawęd człowieczych. To wyjątkowe, luźne impresje. Zresztą, jak sama struktura dziennika nakazuje – to emocje spisane pod wpływem zdarzeń dnia codziennego. Jest tu zatem miejsce na opis pijackich libacji (w ciągu 36 dni autor uczestniczył w 19 – jak sam pisze – tęgich popijawach), „kultury i tradycji” spożywania wysokoprocentowego trunku, rodzinnych tragedii, spotkań z żarłocznymi i groźnymi niedźwiedziami, noclegu u córki Jeżowa. A to wszystko poza granicami sacrum i profanum. W samym środku rosyjskiej duszy. W samym środku rosyjskiej głuszy.

***

Wład opowiada mi za krzaków, w które runął, idąc się wysikać. Że patrzę na Rosję ze swojego małego, kulawego, europejskiego taborecika i że jak Rosjanie potępią swoją przeszłość, to nic nie zostanie. Historia ich niełatwa. Łatwo obsikać sobie dwa palce – mówi filozoficznie Wład i znowu przewraca się w krzaki.

Monika Długa

Wszystkie cytaty pochodzą z: "Dzienniki kołymskie", Jacek Hugo-Bader, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2011.

Koronczarka | 2016-02-11
Przeczytana: 10 lutego 2016

Czy można żyć na Kołymie? - pyta na wstępie Autor. Z dalszego ciągu wynika, że nie można. Za to, że osiedlają się tu ludzie z kulawymi życiorysami, poranieni, rozpici, niechlujni, nie potrafiący zbudować sobie życia w zgodzie z moralnością i szczęśliwego, nie odpowiada fakt, że Kołyma jest jednym wielkim cmentarzem. Odniosłam wrażenie, że jest cmentarzem także w sensie przenośnym - bo tu umarły takie rzeczy jak szacunek dla człowieka (przykładem jest to, co dzieje się ze zwłokami pochowanych tu więźniów odkopywanych przez wielkie machiny szukające złota), odpowiedzialność za bliskich (w zasadzie nikt z poputczików, czyli towarzyszy podróży, nie miał normalnej rodziny), godność rozpuszcza się w alkoholu. Książka ma jednak wielki urok swobodnej, wolnej włóczęgi, podczas której coś się może udać, a coś nie, gdzieś natyka się na ciekawych ludzi, a kiedy indziej na piękną przyrodę. Coś szokuje (mnie niezmiennie to, jak człowiek może zeszpecić ten świat - a tego jest w tej książce...

zuszka | 2014-02-18
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Jacek Hugo-Bader to dla mnie numer jeden wsrod pozycji dziennikarskich. Jego ksiazki moge kupowac w ciemno. "Dzienniki Kolymskie" to genialnie wprost przekazana rzeczywistosc zycia. Najcenniejsze w tej pozycji jest to, ze autor w sposob wyjatkowy potrafi zglebiac i dzielic sie wrazeniami z podrozy. Taki dar nie kazdemu jest pisany. I wlasnie ta wyjatkowa umiejestnocs postrzegania swiata sprawia, ze ksiazki Jacka Hugo-Badera pochlaniam jednym tchem.

Michał | 2012-01-04
Przeczytana: 09 stycznia 2012

Jakim wielkim szczęściem jest znać język rosyjski! Jest to przepustka do wspaniałego świata, którego doświadcza Jacek Hugo-Bader i który dzieli się z nami swoimi przygodami. Dzięki niemu poznajemy zupełnie inny świat niż ten, który znamy choćby z lekcji historii. Słyszymy „Kołyma”, mamy jedno skojarzenie – gułagi, zesłańcy, śmierć. Autor pokazuje jednak całkowicie odmienne oblicze tego miejsca i czyni to tak umiejętnie, że aż samemu chce się ruszyć w wielką podróż.

Głównymi bohaterami są oczywiście mieszkańcy Kołymy i Jakucji, a siłą Hugo-Badera jest sposób rozmowy z nimi. Warto przy tym wspomnieć, jak ich znajduje, trafia do nich czy też jak oni trafiają na niego. To nadaje książce kolorytu i sprawia, że dosłownie od pierwszej strony książka pochłania bez reszty.

Autor czerpie ogromną radość, zwykłą szczeniacką frajdę z możliwości przebywania tam i obcowania z ludźmi z syberyjskiego końca świata („Boże, a jakie tu wspaniałe gęby: zwykłe, dobre, szczere, jasne, otwarte, śmiałe,...

szczypiorek5 | 2012-01-15
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 15 stycznia 2012

Genialana książka. Pozycja z tych,które możesz przeczytać a za chwilę sięgnąć po nią raz jeszcze by przypomnieć sobie opowieść, anegdotę, fakt,człowieka.
Hugo -Bader kocha kraj i ludzi o których pisze i to przebija z każdej kartki tej książki. Wspaniała opowieść o przeszłości,terażniejszości, ludziach, miejscach.

Monka | 2013-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2013

Reportaż jest mi właściwie jako gatunek obojętny...rzadko jakiś tekst zapada mi tak głęboko w pamięci... "Dzienniki kołymskie" to można by rzec reportaż obowiązkowy do przeczytania dla każdego, kto choć trochę interesuje się literaturą. Wstrząsający i mocny opis życie na Kołymie. Zdecydowanie polecam!!!!!!

zoso | 2013-09-03
Przeczytana: 03 września 2013

Kołyma -kraina leżąca w dalekiej północno-wschodniej Rosji ,w dorzeczu rzeki o tej samej nazwie.Kraina obfitująca w liczne bogactwa mineralne, a przede wszystkim w złoto eksploatowane tutaj od wczesnych lat 30-tych ubiegłego wieku.Kraina,która pochłonęła miliony istnień ludzkich.To tutaj Stalin utworzył system przymusowych obozów pracy.To tutaj straciło życie parę milionów ludzi,pracując ponad siły o głodzie w kilkudziesięciostopniowym mrozie.Tak było kiedyś,do końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku.A jak żyje się ludziom dzisiaj na Kołymie?Na te pytanie próbuje odpowiedzieć reportaż pana Hugo-Badera.Autor przedstawia nam w swojej książce relację z podróży autostopem Traktem Kołymskim,drogą ciągnącą się od Magadanu po Jakuck przez ponad 2000 kilometrów.Tematem przewodnim tej opowieści jawią się tutaj spotykani po drodze ludzie i ich historie.To z tych historii można sklecić obraz dzisiejszej peryferyjnej Rosji.Jaka jest ta dzisiejsza „demokratyczna” Rosja?Okazuje się,że to kraj...

Jonasz | 2015-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Opowiesc o podrozy przez niegoscinna kraine zamieszkala przez calkiem goscinnych ludzi. To jeden z paradoksow. Rosjanie wyrachowani i bezwgzledni potrafia byc goscinni i przyjacielscy.
Relacja z wedrowki przez “nieludzka ziemie”, Kolyme, najwiekszy cmentarz na swiecie, wciaga ale i odrzuca zarazem. Wciaga, bo to kawal historii pomieszanej z terazniejszoscia. Odrzuca, gdyz wrazliwy czytelnik nigdy nie zrozumiec, jak mozna normalnie zyc stapajac codziennie po grobach. Trudno zrozumiec jak niewielki wplyw na zycie tam ma tak niedawna makabra. Jak latwo przyszlo zapomniec, a nawet zakceptowac.
Rosja w relacji Hugo-Badera jest rozpita, brudna, byle jaka.

Monika | 2013-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Właściwie mogłabym zrobić "kopiuj - wklej" z opinii Ira.

Reportaż jest świetny, ale cholernie przygnębiający. Autor powtarza, że nie będzie pisał o łagrach i zekach, a jednak wciąż o nich pisze. Pozostaje tylko pytanie: czy w takim miejscu można o nich nie pisać? Każda historia ludzka wraca do tego właśnie tematu.
Podobnie, jak Ira, liczyłam na reportaż o ludziach młodych na Kołymie. Zawiodłam się. Zaskoczeń w reportażu mało. Wódka, brud, przekręty, mróz, złoto i jedyni, nieprzeciętni, szczerzy, przesympatyczni ludzie.

Dodaję gwiazdkę za wplecione w całość piękne opowieści o zwierzętach.

Jola_St | 2013-06-23
Przeczytana: 22 czerwca 2013

Bardzo dobry reportaż z trwającej jeden miesiąc wyprawy dziennikarza Jacka Hugo-Badera na Kołymę.
Autor koncentrował się głównie na życiu zwykłych ludzi, ale czasem nawiązywał do historii i okrutnych czasów zesłań syberyjskich.
Po lekturze tej książki marzę o tym, aby pojechać tam i zobaczyć Kołymę na własne oczy.

Uleczkaa38 | 2013-05-20

Reportaż to opowieść o świecie i życiu, w którym najważniejsza jest prawda o przedstawianym w nim temacie. Reportażysta zaś, to taki człowiek, który całym swoim zaangażowanie i poświęceniem dąży do poznania prawdy o miejscu i ludziach, w którym się znalazł. By powstał dobry reportaż, niezbędne jest połączenie tych dwóch czynników, a więc prawdy tematu z poświęceniem i bezstronnością pisarza. Jeśli chcemy sięgnąć po książkę będącą wykładnikiem owych zasad, z całą pewnością możemy sięgnąć po najnowsze dzieło Jacka Hugo Badera "Dzienniki Kołymskie".

Reportażysta - podróżnik to człowiek, który widzi więcej od innych ludzi, dostrzega to, co czasami wydaje się zupełnie nie istotne, nie ważne, nie warte uwagi, a następnie opisuje to w taki sposób, iż czytający owy tekst ludzie są przekonani, iż jest to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie przeczytali w ostatnim czasie. Takim pisarzem jest właśnie Jacek Hugo Bader, jeden z najwybitniejszych współczesnych reportażystów w naszym kraju....

Czarny piątek - wybraliśmy najciekawsze książkowe promocje

Dziś Czarny Piątek, czyli dzień dużych obniżek i promocji w większości sklepów internetowych. A gdy księgarnie prześcigają się w wysokościach rabatów na zakupy, trudno przepuścić tak świetną okazję, by powiększyć swoją biblioteczkę o nowe książki. Wybraliśmy dla Was najciekawsze oferty polskich księgarń. Na jakie tytuły dziś zapolujecie?

Literacki Sopot już w ten weekend. Rozdajemy wejściówki!

Na pięć dni letnia stolica kraju zamieni się w prawdziwy literacki kurort. W dniach 18 – 22 sierpnia odbędzie się
I edycja festiwalu „Literacki Sopot”.