Den sidste gode mand
Livre

W różnych częściach świata śmiercią nagłą i niewytłumaczalną giną mężczyźni i kobiety. Na ich ciałach widnieje tajemniczy znak. Duński negocjator policyjny Niels Bentzon, wrażliwy humanista załamujący się po każdym niepowodzeniu, i Hannah Lund, wybitna astrofizyczka zmagająca się z depresją, rozpoczynają szaleńczy wyścig z czasem, by ocalić ostatnich sprawiedliwych. Ale wcześniej muszą ich znaleźć.

Bo kto to jest dobry człowiek?

źródło opisu: http://amber.sm.pl

źródło okładki: http://amber.sm.pl

| 2017-06-07

Panowie mieli zamiar napisać scenariusz, ale troszkę się rozpedzili i wyszła im książka.

Piszą osobno. Jeden w szatni, gdy czeka na dzieci podczas ich zajęć sportowych, a drugi w Bibliotece Królewskiej. Potem się spotykają, czytają sobie na głos to, co stworzyli i łączą w całość. Obydwaj są  zainteresowani zjawiskami metafizycznymi. Jeden z nich pochodzi z rodziny ateistów, ale czuje, że "jest coś wiecej". Drugi podziela jego zainteresowania.
Anders i Jacob, pisarze, którzy każdą książkę zaczynają od wizyty w Instytucie Nielsa Bohra, by poznać nowe odkrycia z dziedziny astrologii.

Fabuła opiera się na biblijnych trzydziestu sześciu sprawiedliwych, dzięki którym reszta ludzkości jest chroniona. Zagadkę ich śmierci rozwiązują Niels, który ma fobię przed podrożowaniem i Hannah, wybitny umysł zajmujący się czarną materią.

Czytało się znakomicie. Panowie stworzyli jednolity i bardzo plastyczny kawałek dobrej prozy z położeniem nacisku na współczesny terroryzm np. odniesienie do...

gwiazdka | 2015-10-16
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 16 października 2015

Książki nie polecam. Prawdę powiedziawszy nie do końca wiem, co to ma być. Skoro głównym bohaterem jest policjant to chyba kryminał, ale intryga, a szczególnie wyjaśnienie mnie nie przekonuje i nie przemawia do mnie. Żeby tego było mało „Ostatniego dobrego człowieka" czytało się też ciężko, akcja rozwlekła, irytujące dialogi, w których ciągle ktoś powtarza kwestię swego rozmówcy. No i co kilka kartek ktoś komuś coś mówi, ale ten nie słucha, albo nie słyszy. Do tego zdania nazywające rzeczy oczywiste. Nuda, nuda i jeszcze raz nuda okraszona irytacją.

wiejskifilozof | 2017-06-02

Kiedy wziąłem się za czytanie,to książka wydała się nudna.I była taka w większości przypadków.
Raczej,nie jest to rzecz godna polecania.Wszystkim po kolei.
Bardzo dużo,było tu polityki.Miałem wrażenie,że czytam jakoś rozpolitykowaną historię,bo samego rasowego kryminału.To tu,mało doświadczyłem.
No,cóż raczej nie bardzo fajna historia.

Magnis | 2017-06-04
Przeczytana: 31 maja 2017

Ostatni dobry człowiek autorstwa A.J. Kazinskiego to pierwsza książka przeczytana przez ze mnie nowego autora thrillerów. Sięgnąłem po nią ze względu na ciekawy opis z tyłu okładki i skrajne opinie dotyczące tej pozycji. Żeby przekonać się jak wypadnie i co do zaoferowania mają sami autorzy. Z drugiej strony lubię czytać skandynawskie kryminały i był to kolejny powód do sięgnięcia po książkę. Dlatego z zaciekawieniem, ale też z pewnymi obawami zabrałem się do czytania.
W różnych częściach świata zaczynają ginąć osoby, które po śmierci mają na swoim ciele dziwne znamiona. Zainteresowanie tymi zgonami wykazuje policjant z Wenecji, który stara się rozwikłać zagadkę, lecz nie jest w stanie tego zrobić. Za otrzymaną prośbą o sprawdzenie pewnych tropów sprawa zostaje powierzona Nielsowi , aby przyjrzał się jej i sporządził raport. Niestety nikt nie przypuszcza, że będzie to dopiero początek sprawy, w którą zaangażowana zostanie Niels i astrofizyczka Hannah Lund, a dotyczyć będzie...

Bastard | 2016-04-26
Przeczytana: 23 kwietnia 2016

7/10 – BARDZO DOBRY

Na całym świecie w niewyjaśnionych okolicznościach zaczynają ginąć kobiety i mężczyźni, a tym co ich łączy jest tajemnicze znamię na plecach. Wygląda na to, że ofiarami mordercy są „dobrzy ludzie” – wszyscy udzielają się w akcjach humanitarnych lub działają na rzecz ludzkości. Prowadzący śledztwo włoski policjant łącząc fakty, dochodzi do wniosku, że kolejna zbrodnia może zostać popełniona w Danii. Sprawa trafia w ręce doświadczonego negocjatora Nielsa Bentzona, który ma za zadanie odszukać potencjalne ofiary i ostrzec je przed grożącym im niebezpieczeństwem. Tylko kim są ci dobrzy ludzie? Jak ich zidentyfikować? W prowadzeniu śledztwa Bentzonowi pomaga genialny astrofizyk Hannah Lund, która odkrywa niezwykle precyzyjny wzór popełnianych zbrodni. Wszystko wskazuje na to, że do ukończenia dzieła zostały jeszcze tylko dwa morderstwa, a jedno z nich na pewno zostanie popełnione w Kopenhadze.

Pierwsze co rzuciło mi się w oczy patrząc na okładkę tej książki, to...

Krzysztof Baliński | 2017-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Przeczytałem książkę „Ostatni dobry człowiek” A. J. Kazinskiego, to jest duet dwóch duńskich pisarzy: Jacoba Weiricha i Andersa Rannowa Klarlunda, gatunkowo to jest thriller, a treściowo ma w sobie motywy psychologiczne, to akurat nic niezwykłego, i motywy filozoficzne, raczej w thrillerach rzadko spotykane. A jak się okazuje da się na podstawie motywów filozoficzno – religijnych całkiem ciekawy thriller napisać.

Autorzy rozważyli pojęcie dobra. W przypowieści „O sprawiedliwych ludziach Boga”, która pochodzi z Talmudu, zbioru pism religijnych spisanych w Izraelu i Babilonie, mamy, że 36 osób z każdego pokolenia jest tak dobrych, że choćby ktoś szukał haka przez całe życie tej osoby to absolutnie nic nie znajdzie. I wokół tego autorzy tego usnuli swoją intrygę literacką, te 36 osób ginie, lub ma zginąć, w tajemniczych okolicznościach. Przy życiu pozostały osoba nr. 35, która mieszka w Wenecji i osoba nr. 36 ,która mieszka w Kopenhadze. Pozostałe 34 osoby zmarły w niedalekiej...

Aneta | 2013-07-20
Przeczytana: 18 lipca 2013

Kryminałów i thrillerów przeczytałam wiele. Ale takiego jak ten, jeszcze nie. Może dlatego, że ten jest filozoficzny? A może przez tematykę i bohaterów.

Czy można odnaleźć swoje przeznaczenie a później próbować je oszukać? Okazuje się, że można. Główny bohater właśnie tego dokonuje. Na naszych oczach przeradza się z normalnego człowieka w człowieka dobrego, po to,żeby w końcu stać się złym. Rewelacyjna kreacja Nielsa Bentzona, który w życiu prywatnym pełen jest lęków, typ maniakalno-depresyjny, a w pracy prawdziwy perfekcjonista.

Bardzo ciekawy pomysł, do tego świetny język i akcja. To wszystko decyduje, że "Ostatni dobry człowiek" to powieść jakich mało, albo i brak. Można zaryzykować, że otwiera nowy etap w historii gatunku. Polecam gorąco.

Jak często po lekturze książki, można się zgodzić z recenzjami z okładki?
Bądźmy szczerzy - niezwykle rzadko. A tutaj, proszę - duńscy autorzy dali radę. Choć to mało powiedziane. Wróżę im dużo czytelników.
Baaa, pewnie teraz sam Dan Brown pluje sobie w brodę, że to nie Jego pomysł.

Skandynawska literatura kryminalna jest bez wątpienia najlepiej przeze mnie przyswajaną. Zatem nie bez powodu ciężo znaleźć mi kryminał/thriller, który wciąga, i od połowy tomu nie domyślam się sprawcy przytaczanych zdarzeń.

Kwintesencją szczęścią jest połączenie dwóch tak różnych światów - mistyczno -religijnego z kryminalno -policyjnym.
Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom nie okazało się to totalną klapą, a pozytywnym zaskoczniem.

Nie sposób nie polubić głównego bohatera - Nielsa Bentzona. Negocjator policyjny, wzywany do trudnych przypadków. Typ człowieka określany przez innych kolegów, jako maniakalno-depresyjny. Lekko rozchwiany, mający problem z lataniem pan, podążający sobie tylko znaną...

charu | 2017-03-18
Przeczytana: 17 marca 2017

Książka pełna tajemnic.
Po pierwsze byłam pewna, że autorem jest Polak, ewentualnie ktoś o takich korzeniach. Po drugie: tytuł i tajemniczy mężczyzna na okładce intrygują i przyciągają. Jak ktoś słusznie zauważył, tym razem bohaterowie nie będą wcale podążać tropem zła a co zaskakujące właśnie dobra. A i dobro będzie mieć tu swoje tajemnice. Przyznaję, że pierwszy raz spotykam się z czymś takim w dziale kryminałów/sensacji. Uważam, że książka ma zachowane proporcje czyli nie ma w niej na przykład za wiele gadaniny a za mało akcji lub zbyt dużo jakiś wywodów filozoficznych czy metafizycznych (które czasem mogą stać się przysłowiowym strzałem w kolano). I mimo że przewidziałam śmierć jednego z bohaterów a samo zakończenie ułożyłam sobie w głowie ciut inaczej to na pewno nie czuję się rozczarowana książką. I nawet jeśli nie jest to jakiś rasowy kryminał (a może wcale miał nim nie być) to "Ostatni dobry człowiek" wciąga zdecydowanie.

PS. Zdecydowanie ulubionym słowem autora, które co...

Martine | 2014-01-06

Książka którą należy polecić. Chociaż początki mogą wydawać się nudne, a akcja rozkręca się dopiero później, to powieść i tak zasługuje na wysoką ocenę.
Fundamentem całej książki jest jeden z głównych bohaterów - Niels Bentzon, negocjator policyjny. Człowiek rozdarty, uważany przez innych za maniakalno-depresyjnego, aczkolwiek bardzo wrażliwy, niepotrafiący skrzywdzić innych.
Jego życie kompletnie się zmienia, kiedy okazuje się, że musi odnaleźć dobrych ludzi, chociaż przez całe życie skupiał się tylko na szukaniu tych złych.
Następuje wyścig z czasem, podczas którego zdajemy sobie pytanie: „Kim jest dobry człowiek?”. Chociaż, dużo łatwiej byłby sobie odpowiedzieć na pytanie, czym w naszym świecie objawia się dobro. Autorzy książki, starają się zmusić czytelnika, do refleksji nad istnieniem dobra w obecnym świecie, nad jego oceną. Ale jak już mówiłam, zastanawianie się kim jest dobry człowiek, nie jest istotne. Istotne, aby zastanowić się czym jest dobro, odnaleźć je w sobie,...