Sen i śmierć

Okładka książki Sen i śmierć A.J. Kazinski
Okładka książki Sen i śmierć
A.J. Kazinski Wydawnictwo: Amber Cykl: Niels Bentzon (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Niels Bentzon (tom 2)
Søvnen og døden
Amber
2016-11-24
2012-11-06
Elżbieta Frątczak-Nowotny
thriller filozoficzny Elżbieta Frątczak-Nowotny

Książkę kupiłam zupełnie przypadkiem w second handzie za 10zł. Okazała się rewelacyjna. Naprawdę długo już nie czytałam tak świetnej powieści, inteligentnej, wciągającej, skłaniającej do refleksji nad życiem i śmiercią. Jedynym minusem, jak dla mnie, jest ostatnia część książki, zbyt oczywista. Wolałam, gdy wszystko owiane było większą tajemnicą. Można było to rozwiązać inaczej.

"Sen i śmierć" to druga część autorstwa dwójki pisarzy, tworzących pod pseudonimem A.J. Kazinski. W moim przypadku to także drugie spotkanie z policyjnym negocjatorem Nilsem oraz jego żoną Hannah. Tym razem mamy do czynienia z osobą, która poszukuje odpowiedzi na pytanie: kto zabił?, lecz zamiast pozostawić odnalezienie odpowiedzi i skazanie winnego w rękach policji, korzysta z pomocy świata umarłych, a konkretnie poszukuje ludzi, którzy byli już "jedną nogą na tamtym świecie, ale cudem powrócili do żywych". Odpowiedź na nurtujące pytanie jest ważniejsza od ludzkiego życia.
W "Śnie..." widoczne jest zmaganie się żony Nilsa - Hannah z jedną z najważniejszych życiowych decyzji: urodzić dziecko? czy nie urodzić? Jedyne co denerwowało mnie po raz kolejny to wątpliwości małżeństwa Bentzonów co do łączących ich uczuć.
Co w takim razie oni jeszcze robią ze sobą, ja się pytam? Poza tym książka kolejny raz bardzo dobrze skonstruowana. Polecam.

Jedna z najlepszych książek które czytałam.

Jedna z najlepszych książek które czytałam.

No wow o ile pierwsza część mnie zachwyciła tak ta była jeszcze lepsza!! Aż się boje sięgnąć po trzecia żeby się nie rozczarowac 😅

Pełna napięcia i emocjonująca. Jest wiele zwrotów akcji, które zmieniają bieg śledztwa i sprawiają, że niczego nie można być pewnym. Akcja wciąga od początku nie pozostawiając nawet chwili na nudę. Bohaterowie bardzo dobrze wykreowani. Zostali przedstawieni z silnymi stronami jak i tymi słabymi. Natomiast zakończenie jest niespodziewane.

Słoik miodu można zjeść cały za jednym podejściem, jak i powoli, rozsmakowując się, małą łyżeczką po troszeczku. Podobnie i ja czytałem tą książkę, volens nolens, małymi łyżeczkami. Zdecydowanie powieść ta odkryłaby więcej walorów gdyby czytało się ją w dłuższych kawałkach. No nic, i tak zdecydowanie mi się podobała, a to za sprawą faktu, że treść przypomniała mi dawno temu oglądany przeze mnie film "Linia życia", m.in. z Julią Roberts, czy z Kevinem Baconem. Film był rewelacyjny. Książka też jest.
Poza wątkiem typowo kryminalnym, mamy jeszcze inne ciekawe, z których na czoło wybija się wątek aborcyjny. Rewelacyjnie opisane rozterki bohaterki.
Książka świetna, polecam!

Policyjny negocjator wezwany do kobiety próbującej skoczyć z mostu nie zapobiegnie tragedii. Ma to ogromny wpływ na jego psychikę, podejrzewa, że nie było to tylko samobójstwo ,ale ucieczka przed prześladowcą. Sekcja zwłok potwierdza jego podejrzenia. Niels Bentzon rozpoczyna śledztwo. W tle morderstwo sprzed lat, depresja żony negocjatora, książka Sokratesa i tajemnice przekraczania progu pomiędzy życiem a śmiercią.

To był mój pierwszy duński kryminał i jestem pozytywnie zaskoczony bo wcześniej nie słyszałem o tym autorze (autorach). Sprawa kryminalna pełna zagadek, filozofii i metafizyki - jak dla mnie idealne połączenie.

W porównaniu z pierwszą częścią książka dużo lepsza. Prosty i zrozumiały język. Kilka zwrotów akcji, kilka utartych schematów.
Ogólnie polecam na nudny wieczór.

Ogólnie polecam na nudny wieczór.

Moje spotkanie z Kazinskim po raz drugi....i teraz udane:)
Sen i śmierć tom 2 z serii z Bentzonem. Tym razem nie nudziły mnie jak w tomie 1 filozoficzne dywagacje bohaterów. Akcja wartka, motyw zabójcy na początku niejasny choć po jakimś czasie skojarzenia z ulubionym filmem Linia Życia z 1990 roku same się nasunęły, nadal jednak była dla mnie to ciekawa opowieść. Książka która zachęciła mnie do obejrzenia w całości baletu romantycznego Giselle i jego fascynację głównej bohaterki świadczy o tym, że thriller zostaje w głowie. Książka nie opuszcza człowieka od razu po jej przeczytaniu:)

Moje spotkanie z Kazinskim po raz drugi....i teraz udane:)

• Kryminały
  • Kryminał