Mroczne Materie

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mroczne Materie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
His Dark Materials Trilogy
wydawnictwo
Albatros
typ
papier
Antares
7,58 (365 ocen i 29 opinii)

Opis książki

"Mroczne materie" to najsłynniejsza, obok "Władcy Pierścieni", trylogia fantastyczna XX wieku, zawierająca odniesienia do Raju utraconego Miltona, Odysei Homera i poezji Wiliama Blake'a. Akcja trzech tomów rozgrywa się w kilku światach równoległych. Nie ma tu Boga, ani Stwórcy, jest tylko Autorytet, pierwszy anioł skondensowany z tajemniczego, wirującego w powietrzu Pyłu, czyli uświadomionej materii. Przez te miejsca wędruje para bohaterów - Lyra, ,,nowa Ewa", która wdaje się w walkę z Kościołem zła, by uwolnić ludzkość od trwającego od wieków zniewolenia, oraz jej towarzysz Will chłopiec z ziemskiej Anglii, posiadacz magicznego noża. Wielką misję obalenia Królestwa Niebieskiego i zastąpienia go republiką, starają się udaremnić agenci religii, dla których zabicie Lyry to zadanie święte.

źródło opisu: http://selkar.pl/mroczne_materie_trylogia_philip_pullman_p_189010.html

źródło okładki: http://selkar.pl/mroczne_materie_trylogia_philip_pullman_p_189010.html

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
| 2013-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2013

Zaciskałem zęby, pociłem się, wierciłem i... nie dałem rady. Takich książek już się chyba nie da czytać powyżej jakiegoś wieku. Utknąłem w połowie. Tu "dobrzy", tam "źli". Rozwiązania dramatycznych sytuacji tandetniejsze niż tapicerka w trabancie. Dialogi tak AUTENTYCZNE jak gra aktorska w "Ukrytej Prawdzie". Polecam młodszym czytelnikom. Starszego wyjadacza mimo akcji i tej kolorowości, oryginalności, będzie wierciło od środka i odłoży na półeczkę "do wiecznego nie przeczytania".

Krzysiu | 2013-03-05
Przeczytana: 2011 rok

Wybitna książka. Jako dziecko często marzyłem o przyjacielu, bez którego nigdy nigdzie nie mógłbym się ruszyć.. Pojawia się Lyra i jej dajmon. Moja wyobraźnia ożyła. Kartki przewracałem z zapartym tchem.

Bosy_Antek | 2015-03-17

To był jak zwykle przypadek. Nic innego nie kierowało moim kolejnym czytelniczym wyborem. Leżałem w szpitalu, trzymałem czytnik wypchany wszystkim, co tylko możliwe – od poezji, przez episode guide’y „Star Treka” i twarde science fiction, do „Rodziny Połanieckich.” Kolejno eliminowałem co cięższe teksty, nie chcąc pogrążać się w odmętach skomplikowanych, wieloznacznych i enigmatycznych utworów. Chciałem rozrywki, akcji, emocji, napięcia i przygody… I nie celując, trafiłem w punkt.

Pierwsza część trylogii Philipa Pullmana „Mroczne materie” dostarczyła mi starej dobrej czytelniczej przyjemności, z którą już dawno do czynienia nie miałem. Coś pierwotnego i przesyconego duchem opowieści zagnieździło się na kartkach tej książki, nie pozwalając na dłużej się od niej oderwać.

Kiedy się budzą emocje? – zapytałem sam siebie po kilkudziesięciu stronach powieści i dość szybko sam sobie odpowiedziałem – kiedy wyłączymy intelekt i damy się porwać strumieniowi wypadków, energii obrazów,...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka jest genialna. Trylogia "Mroczne materie " w skład której wchodzi "Złoty kompas" ,"Magiczny nóż' i "Bursztynowa luneta" mile mnie zaskoczyła .Sądziłam , że na prawie tysiąc stron nie będzie nic ciekawego, jednak się myliłam.Książka bardzo porusza tematy kościoła i wiary w Boga .
"Złoty kompas" ukazuje losy dziewczynki wychowywanej w męskim Uniwersytecie . Jej wuj Lord Asriel , martwi się o jej wychowanie ale jest też surowy. Jak się potem okazuje jest on jej ojcem . Pani Couter zabiera ją potem z uniwersytetu ( w dalszej części okazuje się jej matką ). Lektor Jordana daje jej magiczny kompas. Lyra ( główna bohaterka ) szybko uczy się nim posługiwać. W dalszej części " Złotego kompasu: poznaje Iorka Byrnisona , niedźwiedzia pancernego , który towarzyszy jej w podróży na północ. Lyra szuka dzieci które są tam zabierane ale nie wiadomo po co. Okazuje się , że w specjalnym ośrodku oddziela się je od dajmonów . Lyra o mały włos tego nie przechodzi . Z opresji ratuję...

Wyjątkowo słaba, źle napisana, za kolorowa wręcz tandetna. Nasuwa się skojarzenie do cyku rodem z lat 90' gdzie dzieci dostawały bilety w przedszkolach dzięki którym mogły wejść za darmo ale rodzice już musieli zapłacić mało atrakcyjne i wsiowe widowisko. Tutaj też książka kierowana do najmłodszych, którzy muszą wyciągnąć pieniążki od rodziców, żeby przeżyć coś co ani rozrywką ani nauką nazwać nie można. Może się mylę, może już jestem tak zdewastowany przez rzeczywistość, że nie mogę przełknąć tej cukrowej brei? Dziwi mnie również, że znalazła się na liście 100 książek BBC które TRZEBA PRZECZYTAĆ! Nie mam pojęcia kto układał tę listę ale nie mam zamiaru więcej się nią sugerować. Polecam ją tylko dzieciom które jeszcze wierzą, że grubas z siwą brodą sunie na saniach przez pół świata żeby im wręczyć skarpety i sweter.

Lilek404 | 2013-04-01

Ujdzie, wciągające, ciekawe itd. Niestety zostawiłam w połowie i już do tej serii nie wrócę. Jak ktoś tak wyraźnie jak Pullman nawiązuje do Kościoła robiąc z jego alegorii źródło całego zła, to będąc "parszywym katolem" nie da się takiego autora polubić. Wybacz, Pullman.

Ania | 2014-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Bardzo ciężko mi było przebrnąć przez tą trylogię i pewnie gdyby nie to zaszczytne miejsce w setce BBC książek, które przeczytać wypada, to bym zrezygnowała. Jest bardzo nierówna, to na pewno. Drugi tom ciągnie się i ciągnie, i dociągnąć nie może; potem akcja trochę przyspiesza i jako całość oceniam dosyć pozytywnie. Fajne fantasy, dla osób z (troszkę ;)) niższego przedziału wiekowego niż mój.
Jednego tylko nie rozumiem i się nie zgadzam absolutnie, bo ja bym jej do listy książek "obowiązkowych" nie zaliczyła pod żadnym względem.

nie dokonczylam to fakt - ale dokoncze - tylko na sztuki:-) :-) :-) teraz nie mam czasu na nia wiec oddalam do biblioteki i skoncze poxniej - mam pojedyncze tomy:-) :-)

GemiNi | 2014-06-06

Bardzo oryginalna i wciągająca książka. Z pewnością jest jedną z najlepszych fantasy.

czytambolubie | 2013-05-31

Kalendarium literackie
  • John Fowles
    89. rocznica
    urodzin
    Tak zwani ludzie inteligentni dzielą się na trzy kategorie. Do pierwszej należą osobnicy naprawdę wybitni, zatem kiedy się ich nazywa inteligentnymi, nie jest to niczym więcej niż stwierdzeniem faktu; do drugiej - ludzie wystarczająco inteligentni, żeby wiedzieć, iż się im schlebia; do trzeciej ci,... pokaż więcej
  • Agata Mańczyk
    38. rocznica
    urodzin
    Jeśli kiedyś jakiś mężczyzna rozśmieszy Cię w chwili, gdy będziesz przerażona albo zrozpaczona, nie pozwól mu odejść.
  • Krystyna Nepomucka
    95. rocznica
    urodzin
    (...) bardzo nie lubię pakowania, bo wtedy wydaje mi się, że naruszam jakiś ład rzeczy - wynosi się z sobą jakąś cząstkę domu na zewnątrz i nigdy już ona nie powróci. A zatem każde pakowanie zubaża o coś dom. O co, tego nie wiem, bo przecież wszystkie zebrane przedmioty przywozi się z powrotem, a je... pokaż więcej
  • Michal Viewegh
    53. rocznica
    urodzin
    Idealny mężczyzna nie istnieje! Idealny mężczyzna jest wirusem atakującym kobiecy rozsądek...
  • René Descartes
    419. rocznica
    urodzin
    Zdrowy rozum jest to rzecz, ze wszystkich na świecie najlepiej podzielona, każdy bowiem sądzi, iż jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niż posiadają.
  • Ian McDonald
    55. rocznica
    urodzin
    Są tylko dwa odkrycia na tyle przerażające, że po ich uświadomieniu cały świat zmienia się nie do poznania. Pierwsze, że twoi rodzice są śmiertelni. Drugie, że twoi rodzice są istotami seksualnymi.
  • John Jakes
    83. rocznica
    urodzin
    Jak to możliwe, że jest konieczne, aby jedna istota ludzka sprawiała ból drugiej? Jeżeli zmusza do tego system, to znaczy, że ów system nie jest właściwy.
  • Jamie Reidy
    67. rocznica
  • Charlotte Brontë
    160. rocznica
    śmierci
    Jest ci zimno, ponieważ jesteś sama; żadne zetknięcie nie krzesze z ciebie tego ognia, który jest w tobie. Jest ci niedobrze, ponieważ najlepsze z uczuć, danych człowiekowi, najwyższe i najsłodsze, trzyma się z dala od ciebie. Jesteś niemądra, ponieważ jakkolwiek cierpisz, nie chcesz przyznać skinie... pokaż więcej
  • Anne Frank
    70. rocznica
    śmierci
    Człowiek może być samotny mimo miłości wielu, bo dla nikogo nie jest przecież tym "najukochańszym".
  • Ota Pavel
    42. rocznica
    śmierci
    Najwspanialsi ludzie są zawsze najskromniejsi. Jedynie głupcy i ubodzy duchem czują potrzebę mówienia o sobie, żeby urosnąć we własnych oczach.
  • Michael Cox
    6. rocznica
    śmierci
    Banałem jest mówić o złamanym sercu. Serca nie ulegają złamaniu - serca nadal biją, krew nadal krąży, nawet w pełne goryczy dni po zdradzie. Coś jednak zostaje złamane, gdy człowiek cierpi ból niedający się wyrazić słowami, ulega bowiem wtedy zburzeniu związek [...] tego człowieka ze światłem, n... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku