Lubimyczytać.pl to:

Albatros
typ
papier
Antares
7.56 (273 ocen i 20 opinii)

Opis książki

"Mroczne materie" to najsłynniejsza, obok "Władcy Pierścieni", trylogia fantastyczna XX wieku, zawierająca odniesienia do Raju utraconego Miltona, Odysei Homera i poezji Wiliama Blake'a. Akcja trzech tomów rozgrywa się w kilku światach równoległych. Nie ma tu Boga, ani Stwórcy, jest tylko Autorytet, pierwszy anioł skondensowany z tajemniczego, wirującego w powietrzu Pyłu, czyli uświadomionej materii. Przez te miejsca wędruje para bohaterów - Lyra, ,,nowa Ewa", która wdaje się w walkę z Kościołem zła, by uwolnić ludzkość od trwającego od wieków zniewolenia, oraz jej towarzysz Will chłopiec z ziemskiej Anglii, posiadacz magicznego noża. Wielką misję obalenia Królestwa Niebieskiego i zastąpienia go republiką, starają się udaremnić agenci religii, dla których zabicie Lyry to zadanie święte.

źródło opisu: http://selkar.pl/mroczne_materie_trylogia_philip_pullman_p_189010.html

źródło okładki: http://selkar.pl/mroczne_materie_trylogia_philip_pullman_p_189010.html

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Krzysiu | 2013-03-05
Przeczytana: 2011 rok

Wybitna książka. Jako dziecko często marzyłem o przyjacielu, bez którego nigdy nigdzie nie mógłbym się ruszyć.. Pojawia się Lyra i jej dajmon. Moja wyobraźnia ożyła. Kartki przewracałem z zapartym tchem.

Brudne_Serce | 2013-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2013

Zaciskałem zęby, pociłem się, wierciłem i... nie dałem rady. Takich książek już się chyba nie da czytać powyżej jakiegoś wieku. Utknąłem w połowie. Tu "dobrzy", tam "źli". Rozwiązania dramatycznych sytuacji tandetniejsze niż tapicerka w trabancie. Dialogi tak AUTENTYCZNE jak gra aktorska w "Ukrytej Prawdzie". Polecam młodszym czytelnikom. Starszego wyjadacza mimo akcji i tej kolorowości, oryginalności, będzie wierciło od środka i odłoży na półeczkę "do wiecznego nie przeczytania".

Lilek404 | 2013-04-01

Ujdzie, wciągające, ciekawe itd. Niestety zostawiłam w połowie i już do tej serii nie wrócę. Jak ktoś tak wyraźnie jak Pullman nawiązuje do Kościoła robiąc z jego alegorii źródło całego zła, to będąc "parszywym katolem" nie da się takiego autora polubić. Wybacz, Pullman.

nie dokonczylam to fakt - ale dokoncze - tylko na sztuki:-) :-) :-) teraz nie mam czasu na nia wiec oddalam do biblioteki i skoncze poxniej - mam pojedyncze tomy:-) :-)

czytambolubie | 2013-05-31
Przeczytana: 30 czerwca 2013

"Złoty kompas"
Są takie książki, które, choć pisane są z myślą o najmłodszych czytelnikach, trafiają tak na prawdę w ręce każdego i, jeśli tylko ma odrobinę wyobraźni, przemawiają do ukrytego w nim dziecka. Twórczość Philipa Pullmana niewątpliwie posiada tę zdolność rozbudzania dawno zapomnianych uczuć i ożywiania fantastycznych tworów naszej wyobraźni. Jednocześnie ma ona jeszcze drugie znaczenie, ukryte nieco przed wzrokiem młodszych odbiorców, tak, aby dostrzegli je jedynie ci, którzy są w stanie zrozumieć o czym mowa. Dzięki temu „Złoty kompas” staje się nie tylko przepiękną baśnią dla dzieci, lecz także czymś więcej: krytyką Kościoła, co prawda w nieco innej formie, niż ta występująca w naszym świecie, ale i ten z innego świata zawiera wiele nieobcych nam elementów.

Mała Lyra to osierocone dziecko, które z polecenia jej wuja wychowują Uczeni z Kolegium Jordana w Oksfordzie. Zachowuje się jak mała dzikuska: zna każdy zakamarek uczelni i otaczających ją terenów, wraz innymi dziećmi...

"Mroczne Materie" to trylogia na którą składają się: "Zorza polarna", "Magiczny nóż" i "Bursztynowa Luneta". Kiedy zobaczyłam tę pozycję na liście 100 książek, które trzeba przeczytać troszkę przeraziłam się - co to jest? czego mam się spodziewać? Tytuł brzmi co najmniej groźnie. Mroczne materie? Szybko wpisałam tytuł w googlach i czego się dowiedziałam? Że film, który widziałam już dość dawno temu, który mnie urzekł jest ekranizacją pierwszego tomu. Od razu sięgnęłam po tę książkę, bo jak mogłabym jej nie przeczytać?

Pierwszy tom jest opowieścią o Lyrze - mieszkającej w świecie podobnym do naszego - główną różnicą jest fakt, iż dusze jego mieszkańców przybierają postaci zwierząt, są dla każdego człowieka widoczne, mogą z nim rozmawiać - nazywają się dajmony. Jest tylko jedno zastrzeżenie człowiek nie może dotknąć dajmony innego człowieka. Powieść koncentruje się wokół tajemniczego "Pyłu" oraz wobec przygód Lyry, która jednocześnie stara się ura...

Ania | 2014-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Bardzo ciężko mi było przebrnąć przez tą trylogię i pewnie gdyby nie to zaszczytne miejsce w setce BBC książek, które przeczytać wypada, to bym zrezygnowała. Jest bardzo nierówna, to na pewno. Drugi tom ciągnie się i ciągnie, i dociągnąć nie może; potem akcja trochę przyspiesza i jako całość oceniam dosyć pozytywnie. Fajne fantasy, dla osób z (troszkę ;)) niższego przedziału wiekowego niż mój.
Jednego tylko nie rozumiem i się nie zgadzam absolutnie, bo ja bym jej do listy książek "obowiązkowych" nie zaliczyła pod żadnym względem.

Konradw | 2014-02-26

Antyteza "Opowieści z Narnii" C.S. Lewisa. Adresowane raczej do młodszego odbiorcy i jako taka jes w zasadzie dobrą książką.

dodekafonia | 2013-12-29

Pięknie wykreowany świat - niby podobny, bliźniaczy, ale jednocześnie inny. Myślę, że lepszy - bo nigdy nikt nie jest sam. Ma swojego dajmona - dusza, z którą można toczyć dialog, a nie monolog sam z sobą lub ewentualnie ze swoim sumieniem.
Kartki przerzucałam szybko, że gdy dotarłam do końca, zrobiło mi się jakoś nieswojo. Po prostu przykro.
Książka na wieczory z kocem i aromatyczną herbatą. Najlepszy sposób na to, aby przeżyć niesamowitą przygodę.

Książka jest genialna. Trylogia "Mroczne materie " w skład której wchodzi "Złoty kompas" ,"Magiczny nóż' i "Bursztynowa luneta" mile mnie zaskoczyła .Sądziłam , że na prawie tysiąc stron nie będzie nic ciekawego, jednak się myliłam.Książka bardzo porusza tematy kościoła i wiary w Boga .
"Złoty kompas" ukazuje losy dziewczynki wychowywanej w męskim Uniwersytecie . Jej wuj Lord Asriel , martwi się o jej wychowanie ale jest też surowy. Jak się potem okazuje jest on jej ojcem . Pani Couter zabiera ją potem z uniwersytetu ( w dalszej części okazuje się jej matką ). Lektor Jordana daje jej magiczny kompas. Lyra ( główna bohaterka ) szybko uczy się nim posługiwać. W dalszej części " Złotego kompasu: poznaje Iorka Byrnisona , niedźwiedzia pancernego , który towarzyszy jej w podróży na północ. Lyra szuka dzieci które są tam zabierane ale nie wiadomo po co. Okazuje się , że w specjalnym ośrodku oddziela się je od dajmonów . Lyra o mały...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto