Mroczne Materie

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mroczne Materie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
His Dark Materials Trilogy
wydawnictwo
Albatros
typ
papier
Antares
7,6 (383 ocen i 29 opinii)

Opis książki

"Mroczne materie" to najsłynniejsza, obok "Władcy Pierścieni", trylogia fantastyczna XX wieku, zawierająca odniesienia do Raju utraconego Miltona, Odysei Homera i poezji Wiliama Blake'a. Akcja trzech tomów rozgrywa się w kilku światach równoległych. Nie ma tu Boga, ani Stwórcy, jest tylko Autorytet, pierwszy anioł skondensowany z tajemniczego, wirującego w powietrzu Pyłu, czyli uświadomionej materii. Przez te miejsca wędruje para bohaterów - Lyra, ,,nowa Ewa", która wdaje się w walkę z Kościołem zła, by uwolnić ludzkość od trwającego od wieków zniewolenia, oraz jej towarzysz Will chłopiec z ziemskiej Anglii, posiadacz magicznego noża. Wielką misję obalenia Królestwa Niebieskiego i zastąpienia go republiką, starają się udaremnić agenci religii, dla których zabicie Lyry to zadanie święte.

źródło opisu: http://selkar.pl/mroczne_materie_trylogia_philip_pullman_p_189010.html

źródło okładki: http://selkar.pl/mroczne_materie_trylogia_philip_pullman_p_189010.html

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników

Wyjątkowo słaba, źle napisana, za kolorowa wręcz tandetna. Nasuwa się skojarzenie do cyku rodem z lat 90' gdzie dzieci dostawały bilety w przedszkolach dzięki którym mogły wejść za darmo ale rodzice już musieli zapłacić mało atrakcyjne i wsiowe widowisko. Tutaj też książka kierowana do najmłodszych, którzy muszą wyciągnąć pieniążki od rodziców, żeby przeżyć coś co ani rozrywką ani nauką nazwać nie można. Może się mylę, może już jestem tak zdewastowany przez rzeczywistość, że nie mogę przełknąć tej cukrowej brei? Dziwi mnie również, że znalazła się na liście 100 książek BBC które TRZEBA PRZECZYTAĆ! Nie mam pojęcia kto układał tę listę ale nie mam zamiaru więcej się nią sugerować. Polecam ją tylko dzieciom które jeszcze wierzą, że grubas z siwą brodą sunie na saniach przez pół świata żeby im wręczyć skarpety i sweter.

| 2013-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2013

Zaciskałem zęby, pociłem się, wierciłem i... nie dałem rady. Takich książek już się chyba nie da czytać powyżej jakiegoś wieku. Utknąłem w połowie. Tu "dobrzy", tam "źli". Rozwiązania dramatycznych sytuacji tandetniejsze niż tapicerka w trabancie. Dialogi tak AUTENTYCZNE jak gra aktorska w "Ukrytej Prawdzie". Polecam młodszym czytelnikom. Starszego wyjadacza mimo akcji i tej kolorowości, oryginalności, będzie wierciło od środka i odłoży na półeczkę "do wiecznego nie przeczytania".

Krzysiu | 2013-03-05
Przeczytana: 2011 rok

Wybitna książka. Jako dziecko często marzyłem o przyjacielu, bez którego nigdy nigdzie nie mógłbym się ruszyć.. Pojawia się Lyra i jej dajmon. Moja wyobraźnia ożyła. Kartki przewracałem z zapartym tchem.

Bosy_Antek | 2015-03-17

To był jak zwykle przypadek. Nic innego nie kierowało moim kolejnym czytelniczym wyborem. Leżałem w szpitalu, trzymałem czytnik wypchany wszystkim, co tylko możliwe – od poezji, przez episode guide’y „Star Treka” i twarde science fiction, do „Rodziny Połanieckich.” Kolejno eliminowałem co cięższe teksty, nie chcąc pogrążać się w odmętach skomplikowanych, wieloznacznych i enigmatycznych utworów. Chciałem rozrywki, akcji, emocji, napięcia i przygody… I nie celując, trafiłem w punkt.

Pierwsza część trylogii Philipa Pullmana „Mroczne materie” dostarczyła mi starej dobrej czytelniczej przyjemności, z którą już dawno do czynienia nie miałem. Coś pierwotnego i przesyconego duchem opowieści zagnieździło się na kartkach tej książki, nie pozwalając na dłużej się od niej oderwać.

Kiedy się budzą emocje? – zapytałem sam siebie po kilkudziesięciu stronach powieści i dość szybko sam sobie odpowiedziałem – kiedy wyłączymy intelekt i damy się porwać strumieniowi wypadków, energii obrazów,...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka jest genialna. Trylogia "Mroczne materie " w skład której wchodzi "Złoty kompas" ,"Magiczny nóż' i "Bursztynowa luneta" mile mnie zaskoczyła .Sądziłam , że na prawie tysiąc stron nie będzie nic ciekawego, jednak się myliłam.Książka bardzo porusza tematy kościoła i wiary w Boga .
"Złoty kompas" ukazuje losy dziewczynki wychowywanej w męskim Uniwersytecie . Jej wuj Lord Asriel , martwi się o jej wychowanie ale jest też surowy. Jak się potem okazuje jest on jej ojcem . Pani Couter zabiera ją potem z uniwersytetu ( w dalszej części okazuje się jej matką ). Lektor Jordana daje jej magiczny kompas. Lyra ( główna bohaterka ) szybko uczy się nim posługiwać. W dalszej części " Złotego kompasu: poznaje Iorka Byrnisona , niedźwiedzia pancernego , który towarzyszy jej w podróży na północ. Lyra szuka dzieci które są tam zabierane ale nie wiadomo po co. Okazuje się , że w specjalnym ośrodku oddziela się je od dajmonów . Lyra o mały włos tego nie przechodzi . Z opresji ratuję...

Lilek404 | 2013-04-01

Ujdzie, wciągające, ciekawe itd. Niestety zostawiłam w połowie i już do tej serii nie wrócę. Jak ktoś tak wyraźnie jak Pullman nawiązuje do Kościoła robiąc z jego alegorii źródło całego zła, to będąc "parszywym katolem" nie da się takiego autora polubić. Wybacz, Pullman.

Ania | 2014-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Bardzo ciężko mi było przebrnąć przez tą trylogię i pewnie gdyby nie to zaszczytne miejsce w setce BBC książek, które przeczytać wypada, to bym zrezygnowała. Jest bardzo nierówna, to na pewno. Drugi tom ciągnie się i ciągnie, i dociągnąć nie może; potem akcja trochę przyspiesza i jako całość oceniam dosyć pozytywnie. Fajne fantasy, dla osób z (troszkę ;)) niższego przedziału wiekowego niż mój.
Jednego tylko nie rozumiem i się nie zgadzam absolutnie, bo ja bym jej do listy książek "obowiązkowych" nie zaliczyła pod żadnym względem.

nie dokonczylam to fakt - ale dokoncze - tylko na sztuki:-) :-) :-) teraz nie mam czasu na nia wiec oddalam do biblioteki i skoncze poxniej - mam pojedyncze tomy:-) :-)

Konradw | 2014-02-26

Antyteza "Opowieści z Narnii" C.S. Lewisa. Adresowane raczej do młodszego odbiorcy i jako taka jes w zasadzie dobrą książką.

GemiNi | 2014-06-06

Bardzo oryginalna i wciągająca książka. Z pewnością jest jedną z najlepszych fantasy.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Helena Mniszkówna
    137. rocznica
    urodzin
    W ogóle najczęściej bywa tak, że kobieta odchodząc od ołtarza widzi przed sobą niebo i marzenia swe najszczytniejsze w pełni rozkwitu, mężczyzna zaś tylko - pokój sypialny...
  • Walter Moers
    58. rocznica
    urodzin
    Czytanie jest inteligentną metodą oszczędzenia sobie samodzielnego myślenia
  • Aleksandra Janusz
    35. rocznica
  • Michaił Szołochow
    110. rocznica
    urodzin
    Baba jak ten kot: kto pogłaszcze, ten panem
  • Michael Chabon
    52. rocznica
    urodzin
    - Zdaję się, że nie pasuję do nowego profilu firmy.
    - Którym jest?
    - Kompetencja.
  • Josif Brodski
    75. rocznica
    urodzin
    Generalnie, zasada odnośnie wszystkiego co nieprzyjemne jest taka, że im szybciej człowiek sięgnie dna, tym szybciej wypłynie na powierzchnię.
  • Yann le Pennetier
    61. rocznica
  • Erlend Loe
    46. rocznica
    Nie mam żadnych planów.
    Wciąż rządzi mną przekonanie, że większość rzeczy nie ma sensu.
    Nie jest inspirujące.
    Zwolniłem tempo. Do zera.
    Myślę, że muszę zacząć od początku. Jak się zaczyna od początku?
  • Jens Lapidus
    41. rocznica
    urodzin
    Czytałem, że znaleźli trupa, co ma brudne nogi, obwisłe jaja & owłosioną dupę- zadzwoń żebym wiedział, czy żyjesz.
  • Marcin Kydryński
    47. rocznica
    urodzin
    Do pobliskiej Café Mindelo płynie Miss Lizbony, czarna Kabowerdyjka, wysoka i lekka jak orchidea. Z daleka widzę światło jej tlenionych prawie na biało włosów. Chwilę potem odsłonięty wysoko brzuch, twardy jak pień hebanowego drzewa i wiotki jak nadgarstek. Ten brzuch nigdy nie zazna pieroga ni bigo... pokaż więcej
  • Bob Dylan
    74. rocznica
    urodzin
    Czasami w piosenkach mówi się rzeczy, które raczej nie mogą być prawdą. Czasami mówi się rzeczy, które nie mają nic wspólnego z prawdą, a czasami takie, które wszyscy za prawdę uznają. Jednocześnie ma się wrażenie, że jedyna prawda jest taka, że nie ma na tym świecie żadnej prawdy. Cokolwiek się mów... pokaż więcej
  • William Trevor
    87. rocznica
  • Henri Michaux
    116. rocznica
    urodzin
    Zaczęło się to, kiedy byłem dzieckiem. Pojawił się zbędny dorosły.
  • Michał Choromański
    43. rocznica
    śmierci
    Są w życiu spotkania nieuniknione
  • Aleksander Brückner
    76. rocznica
    śmierci
    Olimp polski i pruski Długosz, Miechowczyk, agendziści, aby się krótko a dobitnie wyrazić, z palców sobie wyssali [...].

Znajdź nas na Facebooku