Okładka książki Mroczne Materie

Mroczne Materie

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mroczne Materie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
His Dark Materials Trilogy
wydawnictwo
Albatros
typ
papier
Antares
7,6 (357 ocen i 27 opinii)

Opis książki

"Mroczne materie" to najsłynniejsza, obok "Władcy Pierścieni", trylogia fantastyczna XX wieku, zawierająca odniesienia do Raju utraconego Miltona, Odysei Homera i poezji Wiliama Blake'a. Akcja trzech tomów rozgrywa się w kilku światach równoległych. Nie ma tu Boga, ani Stwórcy, jest tylko Autorytet, pierwszy anioł skondensowany z tajemniczego, wirującego w powietrzu Pyłu, czyli uświadomionej materii. Przez te miejsca wędruje para bohaterów - Lyra, ,,nowa Ewa", która wdaje się w walkę z Kościołem zła, by uwolnić ludzkość od trwającego od wieków zniewolenia, oraz jej towarzysz Will chłopiec z ziemskiej Anglii, posiadacz magicznego noża. Wielką misję obalenia Królestwa Niebieskiego i zastąpienia go republiką, starają się udaremnić agenci religii, dla których zabicie Lyry to zadanie święte.

źródło opisu: http://selkar.pl/mroczne_materie_trylogia_philip_pullman_p_189010.html

źródło okładki: http://selkar.pl/mroczne_materie_trylogia_philip_pullman_p_189010.html

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
| 2013-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2013

Zaciskałem zęby, pociłem się, wierciłem i... nie dałem rady. Takich książek już się chyba nie da czytać powyżej jakiegoś wieku. Utknąłem w połowie. Tu "dobrzy", tam "źli". Rozwiązania dramatycznych sytuacji tandetniejsze niż tapicerka w trabancie. Dialogi tak AUTENTYCZNE jak gra aktorska w "Ukrytej Prawdzie". Polecam młodszym czytelnikom. Starszego wyjadacza mimo akcji i tej kolorowości, oryginalności, będzie wierciło od środka i odłoży na półeczkę "do wiecznego nie przeczytania".

Krzysiu | 2013-03-05
Przeczytana: 2011 rok

Wybitna książka. Jako dziecko często marzyłem o przyjacielu, bez którego nigdy nigdzie nie mógłbym się ruszyć.. Pojawia się Lyra i jej dajmon. Moja wyobraźnia ożyła. Kartki przewracałem z zapartym tchem.

Wyjątkowo słaba, źle napisana, za kolorowa wręcz tandetna. Nasuwa się skojarzenie do cyku rodem z lat 90' gdzie dzieci dostawały bilety w przedszkolach dzięki którym mogły wejść za darmo ale rodzice już musieli zapłacić mało atrakcyjne i wsiowe widowisko. Tutaj też książka kierowana do najmłodszych, którzy muszą wyciągnąć pieniążki od rodziców, żeby przeżyć coś co ani rozrywką ani nauką nazwać nie można. Może się mylę, może już jestem tak zdewastowany przez rzeczywistość, że nie mogę przełknąć tej cukrowej brei? Dziwi mnie również, że znalazła się na liście 100 książek BBC które TRZEBA PRZECZYTAĆ! Nie mam pojęcia kto układał tę listę ale nie mam zamiaru więcej się nią sugerować. Polecam ją tylko dzieciom które jeszcze wierzą, że grubas z siwą brodą sunie na saniach przez pół świata żeby im wręczyć skarpety i sweter.

Lilek404 | 2013-04-01

Ujdzie, wciągające, ciekawe itd. Niestety zostawiłam w połowie i już do tej serii nie wrócę. Jak ktoś tak wyraźnie jak Pullman nawiązuje do Kościoła robiąc z jego alegorii źródło całego zła, to będąc "parszywym katolem" nie da się takiego autora polubić. Wybacz, Pullman.

Książka jest genialna. Trylogia "Mroczne materie " w skład której wchodzi "Złoty kompas" ,"Magiczny nóż' i "Bursztynowa luneta" mile mnie zaskoczyła .Sądziłam , że na prawie tysiąc stron nie będzie nic ciekawego, jednak się myliłam.Książka bardzo porusza tematy kościoła i wiary w Boga .
"Złoty kompas" ukazuje losy dziewczynki wychowywanej w męskim Uniwersytecie . Jej wuj Lord Asriel , martwi się o jej wychowanie ale jest też surowy. Jak się potem okazuje jest on jej ojcem . Pani Couter zabiera ją potem z uniwersytetu ( w dalszej części okazuje się jej matką ). Lektor Jordana daje jej magiczny kompas. Lyra ( główna bohaterka ) szybko uczy się nim posługiwać. W dalszej części " Złotego kompasu: poznaje Iorka Byrnisona , niedźwiedzia pancernego , który towarzyszy jej w podróży na północ. Lyra szuka dzieci które są tam zabierane ale nie wiadomo po co. Okazuje się , że w specjalnym ośrodku oddziela się je od dajmonów . Lyra o mały włos tego nie przechodzi . Z opresji ratuję...

Ania | 2014-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Bardzo ciężko mi było przebrnąć przez tą trylogię i pewnie gdyby nie to zaszczytne miejsce w setce BBC książek, które przeczytać wypada, to bym zrezygnowała. Jest bardzo nierówna, to na pewno. Drugi tom ciągnie się i ciągnie, i dociągnąć nie może; potem akcja trochę przyspiesza i jako całość oceniam dosyć pozytywnie. Fajne fantasy, dla osób z (troszkę ;)) niższego przedziału wiekowego niż mój.
Jednego tylko nie rozumiem i się nie zgadzam absolutnie, bo ja bym jej do listy książek "obowiązkowych" nie zaliczyła pod żadnym względem.

nie dokonczylam to fakt - ale dokoncze - tylko na sztuki:-) :-) :-) teraz nie mam czasu na nia wiec oddalam do biblioteki i skoncze poxniej - mam pojedyncze tomy:-) :-)

GemiNi | 2014-06-06

Bardzo oryginalna i wciągająca książka. Z pewnością jest jedną z najlepszych fantasy.

czytambolubie | 2013-05-31
Przeczytana: 30 czerwca 2013
Jan | 2015-01-21

Być może nigdy nie dotarłbym do taj książki. Wstyd. Ponoć to, po Tolkienie, najważniejsza trylogia fantastyczna XX wieku. Mimo to, mógłbym jej nigdy nie przeczytać gdyby nie film. O tak, film zaintrygował i ukierunkował poszukiwania. W końcu dotarłem do książki Pullmana i z drżeniem rąk chciałem przekonać się co takiego złego w niej jest, że na wniosek kościoła odstąpiono od kręcenia całej trylogii. Stworzono jedną część, która ciężko łapie jakikolwiek sens bez kontynuacji, ale.... książek nie spalili!
Można powiedzieć, że jak na dzieło tych rozmiarów, to autor bardzo szybko przechodzi do konkretów. Świat jest łatwy do zaakceptowania, bo podobny bardzo do naszego. Bohaterowie to ludzie, tacy sami jak my, różnią się tylko tym, że WIDZĄ swoją duszę. Występuje ona pod postacią zwierzęcia zwanego Dajmoną. Mamy tu też Cyganów, ale i oni różnią się o tych, których widujemy na ulicach naszych miast. Są też Czarownice, są Niedźwiedzie polarne. Jest też spisek, wojna i nagłe zmiany...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Lemony Snicket
    45. rocznica
    urodzin
    Czasem wystarczy powiedzieć głośno, że się czegoś nienawidzi, i usłyszeć, że ktoś się z nami zgadza, aby poczuć się lepiej nawet w najgorszej sytuacji.
  • Chris Wooding
    38. rocznica
  • Wiesław Wernic
    109. rocznica
  • Leena Krohn
    68. rocznica
    urodzin
    Ten, kto wraca, jest zawsze kimś innym niż ten, który odszedł.
  • Michel de Montaigne
    482. rocznica
    urodzin
    Nie mam tego w charakterze, aby mnie gniewało, gdy spotkam się z różnicą w zdaniach i abym nie mógł ścierpieć towarzystwa ludzi, dlatego, że myślą i rozumują odmiennie niż ja. Raczej znajduję to bardziej osobliwym gdy się trafi na zgodność w usposobieniach i zamiarach. I nigdy nie było na świecie dw... pokaż więcej
  • Janusz Meissner
    37. rocznica
    śmierci
    Mizerne są zamierzenia ludzkie wobec niezłomnych postanowień losu.
  • Józef Wittlin
    39. rocznica
    śmierci
    Stary dziad - Dunaj szumiał za Prateren jak zwykle i zanosił do morza, do Czarnego - swój wieczny spokój na przechowanie. Ostatnia fala dunajowa zabrała ze sobą na wieki uroczą melodię tego miasta, melodięm która już nie wróci, jak nie powróci nigdy do serca dobra krew, wytoczona z ludzi.
  • Carmen Laforet
    11. rocznica
    śmierci
    Może sens życia dla kobiety polega wyłącznie na tym, że ktoś ją odkryje, spojrzy na nią w taki sposób, że ona sama poczuje się ładna i promienna?
  • Kornel Filipowicz
    25. rocznica
    śmierci
    Od dzieciństwa słyszałam z ust mojej mamy i ciotek na temat mężczyzn takie zdanie, że mężczyźni są jak dzieci, że chcieliby się całe życie bawić, że ma się z nimi tylko kłopot, pożytek z nich niewielki, a przyjemność wątpliwa.
  • Henryk Rzewuski
    149. rocznica