Mroczne Materie

Cykl: Mroczne materie (tom 1-3)
Wydawnictwo: Albatros
His Dark Materials Trilogy
Antares

"Mroczne materie" to najsłynniejsza, obok "Władcy Pierścieni", trylogia fantastyczna XX wieku, zawierająca odniesienia do Raju utraconego Miltona, Odysei Homera i poezji Wiliama Blake'a. Akcja trzech tomów rozgrywa się w kilku światach równoległych. Nie ma tu Boga, ani Stwórcy, jest tylko Autorytet, pierwszy anioł skondensowany z tajemniczego, wirującego w powietrzu Pyłu, czyli uświadomionej materii. Przez te miejsca wędruje para bohaterów - Lyra, ,,nowa Ewa", która wdaje się w walkę z Kościołem zła, by uwolnić ludzkość od trwającego od wieków zniewolenia, oraz jej towarzysz Will chłopiec z ziemskiej Anglii, posiadacz magicznego noża. Wielką misję obalenia Królestwa Niebieskiego i zastąpienia go republiką, starają się udaremnić agenci religii, dla których zabicie Lyry to zadanie święte.

źródło opisu: http://selkar.pl/mroczne_materie_trylogia_philip_pullman_p_189010.html

źródło okładki: http://selkar.pl/mroczne_materie_trylogia_philip_pullman_p_189010.html

Opinie czytelników (1911)
Dominika | 2014-01-30

Książka jest genialna. Trylogia "Mroczne materie " w skład której wchodzi "Złoty kompas" ,"Magiczny nóż' i "Bursztynowa luneta" mile mnie zaskoczyła .Sądziłam , że na prawie tysiąc stron nie będzie nic ciekawego, jednak się myliłam.Książka bardzo porusza tematy kościoła i wiary w Boga .
"Złoty kompas" ukazuje losy dziewczynki wychowywanej w męskim Uniwersytecie . Jej wuj Lord Asriel , martwi się o jej wychowanie ale jest też surowy. Pani Couter zabiera ją potem z uniwersytetu . Lektor Jordana daje jej magiczny kompas. Lyra szybko uczy się nim posługiwać. W dalszej części " Złotego kompasu: poznaje Iorka Byrnisona , niedźwiedzia pancernego , który towarzyszy jej w podróży na północ. Lyra szuka dzieci które są tam zabierane ale nie wiadomo po co. Okazuje się , że w specjalnym ośrodku oddziela się je od dajmonów . Lyra o mały włos tego nie przechodzi .Pod koniec Lord Asriel tworzy most do innego świata przez który przechodzi . Lyra podąża za nim do nieznanego świata.
...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wyjątkowo słaba, źle napisana, za kolorowa wręcz tandetna. Nasuwa się skojarzenie do cyku rodem z lat 90' gdzie dzieci dostawały bilety w przedszkolach dzięki którym mogły wejść za darmo ale rodzice już musieli zapłacić mało atrakcyjne i wsiowe widowisko. Tutaj też książka kierowana do najmłodszych, którzy muszą wyciągnąć pieniążki od rodziców, żeby przeżyć coś co ani rozrywką ani nauką nazwać nie można. Może się mylę, może już jestem tak zdewastowany przez rzeczywistość, że nie mogę przełknąć tej cukrowej brei? Dziwi mnie również, że znalazła się na liście 100 książek BBC które TRZEBA PRZECZYTAĆ! Nie mam pojęcia kto układał tę listę ale nie mam zamiaru więcej się nią sugerować. Polecam ją tylko dzieciom które jeszcze wierzą, że grubas z siwą brodą sunie na saniach przez pół świata żeby im wręczyć skarpety i sweter.

| 2013-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zaciskałem zęby, pociłem się, wierciłem i... nie dałem rady. Takich książek już się chyba nie da czytać powyżej jakiegoś wieku. Utknąłem w połowie. Tu "dobrzy", tam "źli". Rozwiązania dramatycznych sytuacji tandetniejsze niż tapicerka w trabancie. Dialogi tak AUTENTYCZNE jak gra aktorska w "Ukrytej Prawdzie". Polecam młodszym czytelnikom. Starszego wyjadacza mimo akcji i tej kolorowości, oryginalności, będzie wierciło od środka i odłoży na półeczkę "do wiecznego nie przeczytania".

Krzysiu Jakóbczak | 2013-03-05
Przeczytana: 2011 rok

Wybitna książka. Jako dziecko często marzyłem o przyjacielu, bez którego nigdy nigdzie nie mógłbym się ruszyć.. Pojawia się Lyra i jej dajmon. Moja wyobraźnia ożyła. Kartki przewracałem z zapartym tchem.

Lilek404 | 2013-04-01

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ujdzie, wciągające, ciekawe itd. Niestety zostawiłam w połowie i już do tej serii nie wrócę. Jak ktoś tak wyraźnie jak Pullman nawiązuje do Kościoła robiąc z jego alegorii źródło całego zła, to będąc "parszywym katolem" nie da się takiego autora polubić. Wybacz, Pullman.

Bosy_Antek | 2015-03-17

To był jak zwykle przypadek. Nic innego nie kierowało moim kolejnym czytelniczym wyborem. Leżałem w szpitalu, trzymałem czytnik wypchany wszystkim, co tylko możliwe – od poezji, przez episode guide’y „Star Treka” i twarde science fiction, do „Rodziny Połanieckich.” Kolejno eliminowałem co cięższe teksty, nie chcąc pogrążać się w odmętach skomplikowanych, wieloznacznych i enigmatycznych utworów. Chciałem rozrywki, akcji, emocji, napięcia i przygody… I nie celując, trafiłem w punkt.

Pierwsza część trylogii Philipa Pullmana „Mroczne materie” dostarczyła mi starej dobrej czytelniczej przyjemności, z którą już dawno do czynienia nie miałem. Coś pierwotnego i przesyconego duchem opowieści zagnieździło się na kartkach tej książki, nie pozwalając na dłużej się od niej oderwać.

Kiedy się budzą emocje? – zapytałem sam siebie po kilkudziesięciu stronach powieści i dość szybko sam sobie odpowiedziałem – kiedy wyłączymy intelekt i damy się porwać strumieniowi wypadków, energii obrazów,...

paulinam | 2016-07-02

Początkowo podchodziłam do tej książki bardzo sceptycznie - wydawało mi się że ot, kolejna książka dla młodzieży. Nie mogłam się bardziej mylić.
Pierwszy tom faktycznie można określić mianem literatury młodzieżowej, kolejne natomiast tworzą tak niesamowitą historię przedstawiającą nie tylko ciekawy, nieszablonowy świat, ale również wartości godne pochwały. Nie jestem fanką adaptowania postaci biblijnych w fabułach książek które czytam, tu natomiast wyjątkowo mnie to nie raziło.
Książka pozostawiła mnie wstanie niedosytu - niby historia została ładnie zamknięta, bez niedopowiedzeń, to jednak chciałabym więcej - wydaje mi się że ze względu na porywającą historię w której wyjątkowo się odnalazłam:)

Ania Materzynska | 2014-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo ciężko mi było przebrnąć przez tą trylogię i pewnie gdyby nie to zaszczytne miejsce w setce BBC książek, które przeczytać wypada, to bym zrezygnowała. Jest bardzo nierówna, to na pewno. Drugi tom ciągnie się i ciągnie, i dociągnąć nie może; potem akcja trochę przyspiesza i jako całość oceniam dosyć pozytywnie. Fajne fantasy, dla osób z (troszkę ;)) niższego przedziału wiekowego niż mój.
Jednego tylko nie rozumiem i się nie zgadzam absolutnie, bo ja bym jej do listy książek "obowiązkowych" nie zaliczyła pod żadnym względem.

GemiNi | 2014-06-06

Bardzo oryginalna i wciągająca książka. Z pewnością jest jedną z najlepszych fantasy.

FioletowaRoza | 2017-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2017

Niesamowita książka, odkąd przeczytałam o niej opis, chciałam ją mieć i przeczytać. Bardzo trudno było ją zdobyć ale w końcu się udało.

Nie jestem zawiedziona, byłam zachwycona pochłaniając kartkę po kartce. Mam wydanie 3 tomowe, więc czytałam wszystko w całości.

Kto z Nas nie chciałby mieć przyjaciela, takiego małego wspaniałego dajmona który jest zawsze przy Nas, choć w naszym świecie my go nie widzimy?
Uwazam że każdy. Ksiązka odskakuje od filmu bardzo wyraźnie, jest lepsza, bardziej mroczna ale dla czytelników młodszych jak i starszych. Język momentami może wydawać się trudniejszy dla młodzieży ale to wcale nie przeszkadza.

Ukazuje piękną historie i naprawdę zalecam dobrnąc do końca.
Lyra to niesamowite dziecko o fajnym charakterku, razem z dajmonem odkrywają sporo tajemnic.

Coś dla fanatyków z gatunku fantasy! Wciąga, jeste ciekawa,a momentami nawet trochę mroczna. Ukazane zostają wspaniałe postacie do których u człowieka pozostaje sentyment. Jest przygoda, momentami...

zobacz kolejne z 1901