Szczęście Syzyfa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-00450-4
Camus, Albert, esej, Syzyf

Wojciech Natanson, eseista, krytyk literacki i teatralny oraz tłumacz literatury francuskiej, od przeszło trzydziestu lat pozostaje pod urokiem pisarstwa Alberta Camusa. Wynikiem tej fascynacji jest książka, którą oddajemy do rąk Czytelników. Autor "Dżumy" - przed wszystkim pisarz, ale także publicysta, dziennikarz i teoretyk teatru - był moralistą i filozofem, który w swoich utworach kreował...

Autor "Dżumy" - przed wszystkim pisarz, ale także publicysta, dziennikarz i teoretyk teatru - był moralistą i filozofem, który w swoich utworach kreował nowego, etycznie wrażliwego bohatera, usiłującego nadać sens własnej egzystencji. Jest to jednak tylko jeden z aspektów jego twórczości, może ten najbardziej znany.
Przedstawiając bogatą osobowość wielkiego pisarza francuskiego oraz doceniając w pełni wymowę społeczną jego dzieł, Natanson podkreśla, że Camus był przede wszystkim artystą i że jego wyobraźnia twórcza panowała niepodzielnie nad bogactwem myśli, zamykając je w określonych sekwencjach obrazowych i rytmicznych. Ze zderzenia żywiołu filozoficznego z klasyczną, a przecież pod wieloma względami nowatorską formą zrodziła się owa niepowtarzalna atmosfera utworów Camusa, wobec której nie można pozostać obojętnym.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie Kraków, 1980

źródło okładki: zdjęcie autorskie