Boy-Żeleński

Okładka książki Boy-Żeleński Wojciech Natanson
Okładka książki Boy-Żeleński
Wojciech Natanson Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Seria: Opowieść biograficzna biografia, autobiografia, pamiętnik
Opowieść biograficzna
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1983-01-01
1983-01-01
8320534119
Boy-Żeleński

Okładka książki Literatura na świecie nr 5/1985 (166) Ryhor Baradulin, Lew Bezymienski, Winston Churchill, Živko Čingo, Paul Éluard, Zbigniew Flisowski, Natalia Ginzburg, Árpád Göncz, Halina Janaszek-Ivaničková, Jewgienij Jewtuszenko, Eugeniusz Kabatc, Imre Kertész, Jerzy Koch, Ivo Michiels, Elsa Morante, Wojciech Natanson, Florian Nieuważny, Zdeněk Pluhař, Dudley Randall, Wacław Sadkowski, Piotr Salwa, Vercors, Józef Waczków
Literatura na ... Ryhor Baradulin, Le...
Okładka książki O Magdalenie Samozwaniec Halina Auderska, Maja Berezowska, Nadzieja Drucka, Karol Estreicher (młodszy), Kazimiera Iłłakowiczówna, Szymon Kobyliński, Andrzej Łapicki, Zbigniew Lengren, Eryk Lipiński, Tadeusz Łopalewski, Antoni Marianowicz, Janusz Minkiewicz, Wojciech Natanson, Hanna Ożogowska, Gabriela Pauszer-Klonowska, Michał Rusinek, Antoni Słonimski, Wilhelm Szewczyk, Seweryna Szmaglewska, Henryk Vogler, Witold Zechenter
O Magdalenie S... Halina Auderska, Ma...
Okładka książki Literatura na świecie nr 6/1977 (74) Abu Nuwas, Adonis, Al-Hamadani, Jarosław Anders, Maria Aniśkowicz-Baumgartner, Małgorzata Baranowska, Saul Bellow, Józef Bielawski, Anna Bojarska, Abdelwahab Bouhdiba, Lech Budrecki, Buhturi, Ewa Burska, Tadeusz Chróścielewski, Elżbieta Cygielska-Guttman, Janusz Danecki, Mahmoud Darwish, Anna Esden-Tempska, Ahmad Abdel Muti Hijazi, Ibn Abd Rabbihi, Ibn Hamdis, Ibn Quzman, Ibn al-Muqaffa, Ibn az-Zaqqaq, Yusuf Idris, Zygmunt Kubiak, Wojciech Natanson, Jerzy Niecikowski, Michał Orski, Jacques Prévert, Nizar Qabbani, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Mark Shechner, Krystyna Skarżyńska-Bocheńska, René Śliwowski, Robert Stiller, Zakaria Tamir, Majid Tubia, Józef Waczków, Jan Walc, Tawfiq Ziad, Abdulwahab al-Bayati, Mohammad al-Fayturi, Imru al-Qais, Badr Shakir as-Sayyab, Bashar ibn Burd, Abdullah ibn al-Mu'tazz
Literatura na ... Abu Nuwas, Adonis, ...

1961

Wnikliwa biografia Boya-Żeleńskiego. Natanson wyprowadza całość od analizy i przypomnienia korzeni tłumacza - jego przodków, ich losów, skąd rodzina Żeleńskich znalazła się tam, gdzie się znalazła. Opowiada zarówno o losach rodzinnych, ale i zawodowych, poruszając się po karierze medycznej, jak i przekładowej.

Doskonała biografia Boya. Po jej przeczytaniu przestałem kojarzyć bohatera wyłącznie ze "Słówkami" i "Marysieńką Sobieską". Byłem bardzo zaskoczony rozległością wiedzy i zaanagażowaniem p. Tadeusza w kwestie socjalne i społeczne. Umknęło mi wcześniej również jego wykształcenie medyczne. Warto przeczytać tę pozycję chociażby po to by poczuć satysfakcję, że jesteśmy rodakami tak wspaniałej postaci.

Moim zdaniem bardzo dobra biografia człowieka, który pewnie większości z nas kojarzy się z Zielonym Balonikiem (o ile w ogóle),a który przyswoił naszej kulturze, dzięki świetnym tłumaczeniom, wiele arcydzieł literatury francuskiej.
Wojciech Natanson znał Władysława Boya-Żeleńskiego i wiele innych postaci z życia literackiego i teatralnego Krakowa i Warszawy.
Podobnie jak bohater napisanej przez siebie biografii uprawiał krytykę teatralną. Był w okresie powojennym kierownikiem literackim wielu teatrów, recenzentem, tłumaczem z literatury francuskiej. Boy był po prostu jego starszym kolegą po fachu.
Dzięki temu potrafił napisać zobiektywizowaną biografię tej znakomitej postaci. Przedstawił nam dzieje życia wybitnego tłumacza, ale przede wszystkim wszystkie aspekty jego pracy literackiej, translatorskiej, recenzenckiej i społecznikowskiej. Wszystko to zrobił posługując się piękną polszczyzną. Sama książka jest nieźle wydana, zamieszczono w niej wiele fotografii, ma indeks i bibliografię. Edytorsko też nie najgorzej, książka jest szyta, oprawiona w płótno i obwolutę. Oczywiście papier po przeszło 30. latach od wydania mocno już pożółkł, ale to też ma swój urok.

Podobnie jak...

Książek tego typu raczej nie czytam, postanowiłem jednak dowiedzieć się trochę więcej o Boyu, gdy uświadomiłem sobie, że prawie każda przeczytana przeze mnie francuska książka została właśnie przez Tadeusza Żeleńskiego przetłumaczona. Ciesze się, że trafiłem na tę pozycję, ponieważ jest to książka napisana przez osobę, która Boya-Żeleńskiego znała, rozumiała i potrafiła docenić jego pracę.

• Sprzedam
  • Eseje, listy, biografie literackie, szkice, rozmowy, dzienniki i inne
  • Wymienię
  • Biografia/wspomnienia